Klub Cytrynki

Samochody zabytkowe i rzadko spotykane => BX => Wątek zaczęty przez: Andrzej Panas w Czerwiec 12, 2018, 13:49:26

Tytuł: coś złego dzieje się z zawieszeniem
Wiadomość wysłana przez: Andrzej Panas w Czerwiec 12, 2018, 13:49:26
jakiś czas temu zauważyłem, że wpadając na nierówność prawym przednim kołem ,czułem jak by nie było amortyzacji i dobijało do końca. Pojechałem sprawdzić gruszki. Sprawdzone zostały wszystkie. Od ostatniego nabicia straciły ok 10% wartości maksymalnej, więc nie dobijałem. Niestety problem pozostał. Po uruchomieniu silnika dosyć szybko się podnosi i na pracującym silniku bardzo ładnie się buja . Tak samo podczas jazdy na małych nierównościach, płynie, lekko się zakołysze i już. Pokonując nierówność poprzeczną ( taką jak np kładziona jest nowa warstwa asfaltu i robi się uskok 2-3 cm ,) z prędkością ok 50 km walnie tak, że  serce boli i wtedy mam wrażenie ,że to nie jedna strona ale całe zawieszenie. Leżących policjantów spokojnie mogłem pokonywać z prędkością ok 20 km a teraz prawie muszę się zatrzymać  i przetoczyć, by nie było dobicia. Jeżdżąc bardzo ostrożnie można uniknąć takich zdarzeń ale niestety nie zawsze, bo trafi się na zapadniętą studzienkę lub nie ma możliwości ominięcia. Jest ewidentna zmiana na gorsze przy pokonywaniu nierówności. Czy to sprawa pompy, gruszek , siłowników ???? . Mam wrażenie , że nie dotyczy to tylko prawego koła ale całego zawieszenia. Ostatnio zrobiłem 800 km po różnych drogach i stąd takie moje odczucia
Proszę o podpowiedzi jak zabrać się do diagnostyki tego problemu w warunkach garażowych i bez specjalnego osprzętu.
Tytuł: Odp: coś złego dzieje się z zawieszeniem
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Strzelczak w Czerwiec 12, 2018, 14:09:53
Może to wina sworzni lub tuleji wahacza? Sprawdź ich stan.
Tytuł: Odp: coś złego dzieje się z zawieszeniem
Wiadomość wysłana przez: Roman Kłosiński w Czerwiec 12, 2018, 14:17:32
Może to wina sworzni lub tuleji wahacza? Sprawdź ich stan.
Jeżeli na postoju jest nadal miękki, tak samo z obu stron.
Tytuł: Odp: coś złego dzieje się z zawieszeniem
Wiadomość wysłana przez: Przemysław Wyderka w Czerwiec 12, 2018, 21:56:50
W moim tak tłukło i sprawiało wrażenie, że nie amortyzuje jak miałem zerwane tuleje wahacza właśnie z prawej strony, ale musisz wziąć pod uwagę, że to może być wszystko co ruchome, tj. tuleja wahacza, sworzeń, drążek kierowniczy i/lub jego końcówka, nawet magiel, to tak ogólnie. W przypadku tulei w moim uderzenia było czuć w podłodze.

Luzy możesz wybadać własnymi rękami podnosząc daną stronę autka (przednie koło), łapiąc najpierw za koło od góry i dołu, i próbując ruszać, tak samo później za lewą stronę i prawą koła. Wybite tuleje na wahaczu można zdiagnozować choćby brechą, podważając odpowiednio wahacz i obserwując co się dzieje. Jak są bardzo zużyte, wręcz zerwane, to podczas ruszania z miejsca koło, którego wahacz ma zerwane tuleje będzie "chodziło", tj drżało lub przesuwało się przód-tył. Powinno wtedy też występować okresowe ściąganie samochodu przy hamowaniu na daną stronę.

Jak nie wiesz jak sprawdzić zawieszenie / nie masz doświadczenia na co patrzeć itd., to podjedź sobie na stację kontroli pojazdów i tam za 20zł (kiedyś, może teraz więcej) sprawdzą Ci co trzeba.

Tu masz przykład jak za pomocą lewarka i własnych rąk wykryć luzy na drążku kierowniczym (na tym filmie już bardzo mocno zmęczony), tak samo możesz wybadać luzy na sworzniu łapiąc koło od góry i dołu:
https://youtu.be/Fow7XUyNmtc (https://youtu.be/Fow7XUyNmtc)


PS. Nie sugeruj się odkręconymi śrubami, felga tak siedziała na piaście, że nie miało to wpływu, a filmik nagrany był spontanicznie do celów prywatnych :P
Tytuł: Odp: coś złego dzieje się z zawieszeniem
Wiadomość wysłana przez: Tomasz A. Miś w Czerwiec 13, 2018, 13:18:34
Słabe tłumienie przy szybszych/silniejszych wymuszeniach - moim zdaniem warto się przyjrzeć tłumikom w siłownikach, mogą już słabo (lub w ogóle, sądząc po opisie) spełniać swą rolę...
Tytuł: Odp: coś złego dzieje się z zawieszeniem
Wiadomość wysłana przez: Jerzy Waszczur w Czerwiec 13, 2018, 15:29:09
warto na początek sprawdzić też gumy i łączniki stabilizatora....
Tytuł: Odp: coś złego dzieje się z zawieszeniem
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Nowak w Czerwiec 14, 2018, 23:23:56
Jesli nie masz zadnych luzow w zawieszeniu proponuje sprawdzic czy auto nie jest ustawione za nisko lub za wysoko. Jesli wszystko okaze sie ok to winne moga byc silowniki zawieszenia. Jesli sa zuzyte tak wlasnie beda sie zachowywac (glownie przod). Jakis czas temu przerabialem to u siebie. Wymienilem oba silowniki i mam ogromna roznice na plus w komforcie na ostrych dziurach.
Tytuł: Odp: coś złego dzieje się z zawieszeniem
Wiadomość wysłana przez: Andrzej Panas w Czerwiec 15, 2018, 22:17:05
Dzisiaj byłem na stacji diagnostycznej i ..... wszystko ok, nie ma żadnych luzów. Wygląda na to , że chyba (jak sugerujecie) przyjrzeć się siłownikom. Choć wydaje się, że są sprawne, bo podnosi się szybko i bez wyraźnych  skoków i nie wydają przy tym żadnych dźwięków. W zasadzie przód jest miękki i z każdej strony można nim pobujać. W tej chwili wydaje mi się, że nie wali tak na nierównościach ale to chyba dlatego, że jeżdżę ostrożniej.
Dzięki za podpowiedzi i sugestie.
Na razie muszę z tym żyć >:( ale wrócę do tematu, jak przymierzę się do kontroli siłowników
Tytuł: Odp: coś złego dzieje się z zawieszeniem
Wiadomość wysłana przez: Andrzej Panas w Wrzesień 19, 2018, 13:03:55
Niestety przyczyną były  siłowniki :( . Wymienione i jest luks ... ale bardzo mocno bolało :'( :'( :'(