Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Samochód ściąga na prawo po wymianie opon na nowe  (Przeczytany 10224 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Paweł Mrozowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 116
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.4 2003 TU3JP KFW
  • Miejscowość: Szczecin
Samochód ściąga na prawo po wymianie opon na nowe
« dnia: Kwiecień 08, 2016, 21:01:09 »

Pisałem najprościej i najkrócej jak tylko mogłem.


Cześć,
miałem opony letnie 185/65R15, jednak były tak stare, że wymieniłem je na nowe. Kupiłem Dębica Presto 195/60R15. Po założeniu kół z nowymi oponami, samochód zaczęło ściągać na prawą stronę jezdni (lekko, ale denerwuje mnie to). Jeśli jezdnia jest pochylona w lewo, to nie ściąga (ściąganie równoważy się).
Oto co zrobiłem (i żadne z tych czynności nie poprawiło ściągania):
a) zmieniałem koła na prawie wszystkie możliwe pozycje (tył na przód, koła z przodu miejscami, koła z tyłu miejscami, tylne koło prawe na przód, tylne koło lewe na przód) - niezależnie od ustawienia cały czas ściąga tak samo w prawo,
b) sprawdzałem i przestawiałem ustawienia zbieżności w dwóch zakładach (pierwszy w OSKP i gość nic nie ustawił, bo było w normie, drugi w warsztacie i niby zbieżność była nieprawidłowa - poprawili) - nic to nie dało, ściąga tak samo.
c) sprawdziłem ciśnienie w oponach (wszędzie idealnie 2,2 bar mierzone manometrem KFM),
d) wymieniłem felgi stalowe na nowe, oryginalne Citroena, bo myślałem, że to krzywe felgi - nic to nie dało.
e) auto na przeglądzie corocznym oraz u mechanika w innym warsztacie miało sprawdzane zawieszenie i do niczego nie mogli się przyczepić oprócz sprężyn, które są różne po dwóch stronach! Oto szczegółowe zdjęcia:



Zamówiłem więc nowe sprężyny KYB RA1771 (dwie) oraz mocowanie amortyzatorów i łożyska do nich Febi Bilstein 10549. We wtorek jadę do mechanika zamontować to wszystko.
Czy przyczyną ściągania mogą być sprężyny? Co innego może być przyczyną? Nowe opony?!
Pozdrawiam!

Offline Gruszecki Michal

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 753
  • Skąd: Siedlce
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2005 r. 1.6 70 kW.
  • Miejscowość: Siedlce
Odp: Samochód ściąga na prawo po wymianie opon na nowe
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 08, 2016, 22:01:47 »
Jak przed wymianą było dobrze a teraz jest źle to nie ma innej opcji tylko coś z oponami. Jedź na reklamacje.

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Offline Mariusz Stępień

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Skąd: Żory
  • Posiadany samochód: citroen xsara1,2000r 1.8i exclusiv
  • Zainteresowania: mechanika pojazdowa,wędkarstwo ekstremalne,połów największych drapierzników
  • Miejscowość: Żory
Odp: Samochód ściąga na prawo po wymianie opon na nowe
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 08, 2016, 22:21:49 »
dębica,te opony mają tendencje do takich zachowań,ja osobiście mam w xsarce fuldy,jest bombon,ale w tiko(mam go na ryby)używam własnie dębicy,i po zmianie kół zawsze mnie ściąga,wtedy zamieniam koła miejscami na jednej stronie i gra,dębica robi gówniane opony pod tymi względami.sprężyny wymienisz to zobaczysz,mimo wszystko pozostaje jeszcze kwestia zbieżności,chociaż ja zmieniłem opony na nowe teraz i zero problemów,jeżeli po zabiegach u mechamagika ci nie pomoże to reklamuj.
maniek ;-)

Offline Paweł Mrozowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 116
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.4 2003 TU3JP KFW
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Samochód ściąga na prawo po wymianie opon na nowe
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 18, 2016, 15:52:29 »
Odebrałem od mechanika. Efekt jest taki, że między nadkolem i kołem jest 8,0-8,2 cm (było 5,5 cm, wtf), samochodu nie ściąga (nie ma siły ściągającej na prawo, ani na lewo), ale kierownica sama się skręca w lewo do pewnego stopnia i wtedy jedzie prosto bez ściągania. Oprócz tego jest inny dźwięk przy wjechaniu w dziurę, taki pusty dźwięk (sprężyny się muszą ustawić czy co?). Pomyślałem, że geometria do ustawienia i umówiłem się na piątek na jakieś lasery zakładane na koła :E. Najważniejsze, że jest poprawa (mieliście rację ze sprężynami) i mam nadzieję, że po ustawieniu geometrii będzie jechał prosto z kierownicą ustawioną w poziomie.
Aaaa, jeszcze mechanik dokupił te osłony na amortyzator, bo spękane były.

edit: choć muszę jeszcze potestować, bo na trasie pod obciążeniem i z większą prędkością (100 km/h) bardziej ściągał.

Offline Bartek Konopka

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Skąd: Częstochowa/Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II HDI 2000r.
  • Miejscowość: Częstochowa/Kraków
Odp: Samochód ściąga na prawo po wymianie opon na nowe
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 18, 2016, 17:39:36 »
Nie wiem czy to prawda, ale słyszałem że po wymianie sprężyn geometrię powinno ustawiać się po ok 1000 km. Niech ktoś w razie czego sprostuje

Offline Paweł Mrozowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 116
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.4 2003 TU3JP KFW
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Samochód ściąga na prawo po wymianie opon na nowe
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 19, 2016, 22:28:06 »
Ja pie*dolę. Po wymianie nie patrzyłem pod samochód, ale teraz sobie zerknąłem (bo coś mi słabo hamuje (smar)) i kur*a patrzcie (strona prawa samochodu):


Przed wymianą tych sprężyn te manszety były całe, bo sprawdzałem. Mogę z tym pojechać do tych mechaników jakieś 20 km? Mogli to przeciąć jakoś przy wymianie (na pewno przecięli)?
Po stronie roz*ebanej widać, że coś robili, bo jest nasmarowane pastą miedzianą (po drugiej stronie nic nie jest posmarowane)

Ponadto po stronie lewej też coś odpierdo*ili, bo śruba jest przecięta

Offline Mariusz Stępień

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Skąd: Żory
  • Posiadany samochód: citroen xsara1,2000r 1.8i exclusiv
  • Zainteresowania: mechanika pojazdowa,wędkarstwo ekstremalne,połów największych drapierzników
  • Miejscowość: Żory
Odp: Samochód ściąga na prawo po wymianie opon na nowe
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 20, 2016, 06:32:38 »
Sprawdź osłonę przegubu,bo to tak wygląda jakby smar siłą odśrodkową wywalało,i smaruje wszystko wokoło,zawieź im to niech naprawią co z......bali.
maniek ;-)

Offline Paweł Mrozowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 116
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.4 2003 TU3JP KFW
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Samochód ściąga na prawo po wymianie opon na nowe
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 20, 2016, 15:55:01 »
Sprawdź osłonę przegubu,bo to tak wygląda jakby smar siłą odśrodkową wywalało,i smaruje wszystko wokoło,zawieź im to niech naprawią co z......bali.
Wymienili za darmo. Osłona firmy Hart.
Co do sprężyn, które mam założone... Czy sprężyna KYB RA1771 jest pasująca do mojego samochodu (Xsara 1.4 2003)? Bo coś wysoko przód stoi.

Offline Paweł Mrozowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 116
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.4 2003 TU3JP KFW
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Samochód ściąga na prawo po wymianie opon na nowe
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 22, 2016, 09:48:30 »
Jedzie prosto z poziomą kierownicą po zrobieniu geometrii (tylko zbieżności) :E! Przyczyną były sprężyny, tak jak mówiliście. O wiele przyjemniej się jeździ.
Gość na geometrii mówił, że mam coś skopane, bo mam nierównoległość osi +8,3 mm. Dostałem wydruki: