Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Jakie opony polecacie?  (Przeczytany 3635 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał Majewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 2 501
  • Skąd: Milówka
  • Posiadany samochód: C8 2.0 16V automat 2008 | Astra G 1.6 16V automat 2003
  • Zainteresowania: Wyceny nieruchomości, stary, stacjonarny sprzęt audio, amatorskie stolarstwo i kolej :)
  • Miejscowość: Milówka
Jakie opony polecacie?
« dnia: Maj 01, 2016, 15:09:30 »
Przed chwilą chciałem zmienić koła na letnie w małej Xsarze i kiszka. Dwie są pęknięte. Nie uchodzi powietrze, ale jest uszkodzenie mechaniczne. Szybka decyzja i zamawiam nowe. Tylko jakie?


Od kiedy mamy Xsarę Picasso, mała Xsara stała się takim drugim samochodem w rodzinie. Pokonuje tygodniowo około 40km czyli przebiegi znikome. Z drugiej strony jeździ nią moja żona z naszą 2-miesięczną córeczką więc nie kupię jakiegoś regenerowanego szajsu czy opon, które Chińczyk zrobił za miskę ryżu.


Co warto kupić do tak małych przebiegów i jazd z prędkościami max 120km/h, żeby nie trzepnęło po portfelu i miało rozmiar 195/55 R15 oraz jakość taką, żebym się nie martwił, jak moje dziewczyny gdzieś pojadą? Do 200zł za sztukę coś się znajdzie czy zapomnieć o oponach z przedziału 150-200zł//szt.?




Edit: widzę, że rozmiary 195/65 R15 są tańsze od tych z profilem 55. Może przejdę na takie i w cenie byle czego z profilem 55 kupię coś półkę wyżej z profilem 65? Dobry pomysł? Taki rozmiar wejdzie do Xsary II?
No i co najważniejsze: alusy mam szerokie na 7 cali. Czy na to w ogóle można założyć węższą niż 195 gumę? Byłbym skłonny przejść na rozmiar 185/60 R15. Takie 7-calówki założył poprzedni właściciel, fajne alusy, OZ-ty, a ja mam teraz problem z gumami, bo wizualnie wydaje mi się, że 195 to jest minimum dla takiej felgi.
« Ostatnia zmiana: Maj 01, 2016, 15:45:25 wysłana przez Michał Majewski »
"Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Golfem"

Były: Xsara 1, Xsara 2, Xsara Picasso

Offline Sylwester Dulak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 85
  • Skąd: Niebocko
  • Posiadany samochód: C4 1.6 HDi 109PS 2007, C3 1.4 HDi 68PS 2006
  • Miejscowość: Niebocko
Odp: Jakie opony polecacie?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 01, 2016, 16:35:04 »
JA założyłem Kormoran RunPro B3. Z rozmiarem nie kombinuj, bo samochód będzie się gorzej prowadził.

Offline Michał Majewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 2 501
  • Skąd: Milówka
  • Posiadany samochód: C8 2.0 16V automat 2008 | Astra G 1.6 16V automat 2003
  • Zainteresowania: Wyceny nieruchomości, stary, stacjonarny sprzęt audio, amatorskie stolarstwo i kolej :)
  • Miejscowość: Milówka
Odp: Jakie opony polecacie?
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 01, 2016, 18:37:10 »
Aaaaa dobra. Niech będzie. Do tej pory były Barumy 195/55, z których byłem zadowolony i niech tak zostanie. Stówkę więcej jakoś przeżyję ;)

"Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Golfem"

Były: Xsara 1, Xsara 2, Xsara Picasso

Offline Gruszecki Michal

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 753
  • Skąd: Siedlce
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2005 r. 1.6 70 kW.
  • Miejscowość: Siedlce
Odp: Jakie opony polecacie?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 01, 2016, 19:09:56 »
Ja mam hankook kinergy eco w tej cenie i są ekstra choć opinia subiektywna. Teraz na majówkę trzepnełem ponad 700 km i oczywiście się nie starły ale są przy 120 nie słyszalne, na moją jazdę bardzo przyczepne, na mokrym zauważyłem że jak dałem za dużo gazu podczas ruszania to nie buksowało tylko ładnie trzymało.
Oponki też bardzo ładnie się wyważyły i nie było potrzeby zmiany opon stronami jak to się czasami robi w tańszych modelach. Jeszcze nic nie ściąga na boki. Miałem niby ładne zimowe oponki i miałem jechać na zbieżność ale okazało się że jednak wina opon. Gwałtowne i mocne hamowanie ale jeszcze nie awaryjne skończyło się jak dla mnie naprawdę bardzo szybko, abs zaskoczył tylko na poprzecznej nierówności i dalej bez abs.
Testy i odczucia na xsarze picasso.
Na pewno mogę nie polecić daytonów tylko z tego powodu że bardzo słabo trzymają w zakrętach na mokrym. Model najtańszy.
Jedyne co mi się nie podoba w tych moich to na boku opony są kwiatki.


Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Offline Bartek Konopka

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Skąd: Częstochowa/Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II HDI 2000r.
  • Miejscowość: Częstochowa/Kraków
Odp: Jakie opony polecacie?
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 02, 2016, 00:20:18 »
Według tabel znalezionych w internecie najwęższa opona jaką możesz założyć na 7-mio calową felgę to opona o szerokości 195mm. Proponuję zatem zakup 195/60/15 i z tego co wiem to właśnie na takich jeździsz :D. Założenie 195/65/15 skończy się tym że przednie koła przy skręcaniu będą prawdopodobnie obcierać o nadkola, a po załadowaniu auta tylne koła będą trzeć o tylne nadkola. Natomiast jeśli tylko belka jest zdrowa to 195/60/15 bez problemu podejdzie.

Inna sprawa jest taka, że idealnymi zamiennikami oryginału z zachowaniem 15 cali jest jest 185/60 lub 205/50. Niestety na pierwsze masz zbyt szeroką felgę, a drugie sa już bardzo drogie.

Jak dobrze się rozejrzysz to w rozmiarze 195/60/15 spokojnie uda Ci się kupić komplet niezłych opon sporo poniżej 900 zł
« Ostatnia zmiana: Maj 02, 2016, 00:30:24 wysłana przez Bartek Konopka »

Offline Marcin Mainek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 595
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Renault Mégane III
  • Miejscowość: Lublin
Odp: Jakie opony polecacie?
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 02, 2016, 09:18:07 »
Ale koniecznie musisz kombinować z innym, niż fabryczny rozmiarem?
Nie wiem czy kojarzysz ale ja też męczyłem tutaj wszystkich pytaniami o opony na lato do mojej Xsary. Skończyło się na tym, że nabyłem Dębice Presto HP 195/55/15 85V w ilości sztuk czterech. Cena za jedną oponę to równe 200 zł. w Sabacie w Lublinie (patrzę, że w moim rozmiarze i indeksie prędkości teraz na necie są po 220).
Czy polecam? Póki co polecam ;) W miarę ciche, ładnie dały się wyważyć, na mokrym nawet stabilne, a po zakrętach da się szybciej pojechać. Więcej nie powiem nic o nich. Nakręciłem na nich dopiero około 1000 km więc opinia moja jest taka, że opony są nawet ładne, wyprodukowane w Polsce, ciche i tanie. Etykietka z literkami mówi, że na suchym są "F", a na mokrym są "C" (spalanie w cyklu 90% miasto wyszło mi ostatnio 7,8/100 na tym gumciach). O jedną literkę w górę (E i B) były Fuldy Eco coś tam. Ale ich cena to +40 zł na sztuce co daje +160 na komplecie. 800 za Dębice, a 960 za Fuldy to duża różnica.
W Xantii miałem Dębice Presto (bez HP) i były nad wyraz dobre. Liczę, że wersja z HP mnie nie zawiedzie. Obecnie czeka mnie sporo jeżdżenia i dopiero w okolicach czerwca będę mógł coś więcej o nich napisać.
Moja ex-Xsara
Citroën Xantia 2.0 HDi  2012 - 2015
Citroën Xsara 1.6 16V  2015 - 2018
Renault Mégane III 1.6 16V  2018 -


Kiedyś wrócę do Cytryny