Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Automat późno zmienia biegi  (Przeczytany 5198 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sławomir Cabała

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 619
  • Skąd: Garwolin
  • Posiadany samochód: . .Czytaj podpis
  • Miejscowość: Garwolin
Automat późno zmienia biegi
« dnia: Grudzień 04, 2016, 13:13:13 »
Cześć. dziś zauważyłem że automat w mojej V6 zaczął się ociągać ze zmianą biegów efekt jest taki jak by w manualnej skrzynie było sprzęgło do wymiany. Ma ktoś pomysł co się dzieje?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 10, 2016, 08:34:21 wysłana przez Daniel Wolny »
XM 91r 2.0 I LPG orga 5324 zmienił właściciela
XM 90r 3.0 V6 automat LPG orga 4903
XM 92r 2.1 turboD12 automat orga 5852

Offline Przemysław Wyderka

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 472
  • Skąd: Siemianowice Śląskie
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD Aut. 92' + XM 2.9 Aut. 99' + XM 2.0i 92'; Były: BX 1.4 92'; XM 2.1TD Man. 91;
  • Miejscowość: Siemianowice Śląskie
Odp: Automat puźno zmienia biegi
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 04, 2016, 14:07:06 »
Skrzynia zachowuje się tak, jakbyś w manualu miał ślizgające sprzęgło - obroty idą w górę, auto słabo przyspiesza i nie ma ochoty na zmianę biegu - dobrze rozumiem?

Na początek standard, czyli sprawdź poziom oleju, jego barwę i zapach. Ten problem dotyczy każdego biegu, czy tylko określonych? Rozumiem, że żadnych trybów typu "sport" nie masz pozałączanych.

Problem występuje cały czas czyli niezależnie od temperatury oleju, czy tylko np na zimnym, bądź rozgrzanym?

U mnie się tak dzieje tylko na zimnym oleju, ale tylko przez pierwsze kilkaset metrów jazdy z 1 na 2 (ciągnie do 3000obr/min potem zmienia na 2 a dalej już normalnie).

Offline Sławomir Cabała

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 619
  • Skąd: Garwolin
  • Posiadany samochód: . .Czytaj podpis
  • Miejscowość: Garwolin
Odp: Automat puźno zmienia biegi
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 04, 2016, 14:16:07 »
Olej zmieniałem na wiosnę. zaczęło się to tak niewinnie kilka dni temu tak normalnie podczas jazdy z prędkością około 80km skoczyły obroty tak na jakieś pół sekundy i dalej ok już się nie powtórzyło potem znowu następnego dnia, a dziś od rana ciągnie do 3,5tys nie przyspiesza i dopiero przerzuca na drugi bieg i z następnym jest to samo. Bez różnicy czy zimny czy ciepły

Dodam jeszcze nowe spostrzeżenia dzieje się tak na 1 i 2 biegu jak już wrzuci 3 i potem 4 jest ok (ale tylko na 3 i 4 biegu)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2016, 15:55:02 wysłana przez Sławomir Cabała »
XM 91r 2.0 I LPG orga 5324 zmienił właściciela
XM 90r 3.0 V6 automat LPG orga 4903
XM 92r 2.1 turboD12 automat orga 5852

Offline Przemysław Wyderka

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 472
  • Skąd: Siemianowice Śląskie
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD Aut. 92' + XM 2.9 Aut. 99' + XM 2.0i 92'; Były: BX 1.4 92'; XM 2.1TD Man. 91;
  • Miejscowość: Siemianowice Śląskie
Odp: Automat puźno zmienia biegi
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 05, 2016, 16:10:56 »
Początkowo myślałem, że masz skrzynię taką jak ja w V6 czyli 4hp20, ale widziałem na fb, że jednak masz 4hp18, czyli elektronika odpada... W dieslu mam taką samą skrzynię i identyczne objawy jak u Ciebie. Poważnie myślę o przekładce na manual, bo mnie już krew zalewa. Nie dość, że dużo pali jak na xud11, to jeszcze przeciąga tą 1 i 2 jak oszalały.

Zakładając, że przewód podciśnieniowy jest szczelny i linka kick-down wyregulowana poprawnie - to myślę, że zostaje sama usterka w skrzyni biegów. Być może, któryś z zaworów załączających bieg. Nie wiem jak zbudowane  jest sterowanie w 4hp18 (bardziej znam 4hp20), tak tylko przepuszczam.

Offline Sławomir Cabała

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 619
  • Skąd: Garwolin
  • Posiadany samochód: . .Czytaj podpis
  • Miejscowość: Garwolin
Odp: Automat puźno zmienia biegi
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 09, 2016, 22:45:04 »
Boję się sam za to zabierać bo pewnie by już nigdy nie zadziałało, ciekaw jestem czy to wina kasety sterującej czy w środku coś się skończyło?
XM 91r 2.0 I LPG orga 5324 zmienił właściciela
XM 90r 3.0 V6 automat LPG orga 4903
XM 92r 2.1 turboD12 automat orga 5852

Offline Przemysław Wyderka

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 472
  • Skąd: Siemianowice Śląskie
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD Aut. 92' + XM 2.9 Aut. 99' + XM 2.0i 92'; Były: BX 1.4 92'; XM 2.1TD Man. 91;
  • Miejscowość: Siemianowice Śląskie
Odp: Automat późno zmienia biegi
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 10, 2016, 14:03:13 »
Zacząłbym wyczyszczenia kasety sterującej - być może jest zabrudzona. Gdybyś się sam podejmował, to radzę robić milion zdjęć i zapisywać choćby najmniejsze szczegóły. W kasecie znajdziesz trochę drobnicy (kulki, dławiki itd), której nie wolno pomylić przy składaniu.

Jeżeli czyszczenie kasety nic nie da, a olej masz nowy, filtr też, no to... być może skończyły się tarczki. Dla pocieszenia powiem Ci, że mnie czeka podobna robota z tą skrzynią :P Przypomniało mi się, że po jakimś czasie ociągania się ze zmianą 1 na 2 pojawił się problem zmiany z 2 na 3. Za to jak już zmieni na 3 to momentalnie wrzuca 4... U mnie ogólnie jest tak, że silnik wyje, a auto nie chce przyspieszać. Żeby osiągnąć 100km/h to chyba z 20 sekund trzeba czekać... Być może podejmę się jej rozebrania, ale na pewno nie w tym roku. Tyle, że ja mam ten plus, że w razie spaprania roboty włożę po prostu manuala :D


Offline Sławomir Cabała

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 619
  • Skąd: Garwolin
  • Posiadany samochód: . .Czytaj podpis
  • Miejscowość: Garwolin
Odp: Automat późno zmienia biegi
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 12, 2016, 18:58:13 »
Poczekam na Ciebie jak się z tym ogarniesz to zdasz relację (chyba że zaprowadzę auto do odpowiedniego warsztatu http://www.autojozefow.pl/)
XM 91r 2.0 I LPG orga 5324 zmienił właściciela
XM 90r 3.0 V6 automat LPG orga 4903
XM 92r 2.1 turboD12 automat orga 5852