Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Citroen Xsara II 1.6 16V Chrono  (Przeczytany 6045 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kuba Ciągło

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Skąd: Kleszczów
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II 1.6 16V '01
  • Miejscowość: Kleszczów
Citroen Xsara II 1.6 16V Chrono
« dnia: Grudzień 28, 2016, 16:20:10 »
Witam wszystkich!
Jestem nowy na forum i chciałbym zacząć od przedstawienia swojej cytryny. Jest to Xsara 1.6 16V Chrono z 2001 roku. Kupiłem ją w kwietniu tego roku od Niemki rocznik 1930, która była pierwszym właścicielem tego auta. Auto miało przejechane 109 tysięcy kilometrów i pełną dokumentację historii pojazdu (jest nawet ulotka, na której sprzedawca pozaznaczał i powypisywał jaka jest specyfikacja autka - mogę wstawić zdjęcie jeśli ktoś jest ciekawy :) ). Można powiedzieć, że Niemiec płakał jak sprzedawał ;)
Auto jest wyposażone w ABS, ASR, 6 poduszek powietrznych,wspomaganie kierownicy, centralny zamek (niestety z kluczyka), klimatyzację, elektryczne szyby przednie, elektryczne lusterko prawe, regulację kierownicy w dwóch płaszczyznach i podnoszenie/opuszczanie fotela kierowcy Jak na razie autko sprawuje się dobrze, zrobiony podstawowy serwis (rozrząd, płyny, filtry, wymiana tarcz i klocków z tyłu) i zlikwidowane usterki (łożysko amortyzatora, wymiana schowka, który miał uszkodzone zatrzaski). Niestety na ten moment nie działa klima, na wiosnę planuję się tym zająć. Obecnie żadnych planów co to niej nie mam, może poza usunięciem wad wizualnych, założeniem ładnej alufelgi, dobrego car audio i utrzymania w jak najlepszym stanie
:)

Zdjęcia:

Offline Michał Majewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 2 501
  • Skąd: Milówka
  • Posiadany samochód: C8 2.0 16V automat 2008 | Astra G 1.6 16V automat 2003
  • Zainteresowania: Wyceny nieruchomości, stary, stacjonarny sprzęt audio, amatorskie stolarstwo i kolej :)
  • Miejscowość: Milówka
Odp: Citroen Xsara II 1.6 16V Chrono
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 29, 2016, 22:38:26 »
Ładna! Przednie lampy oryginalne i tak dobrze się trzymają czy były wymieniane? Pytam, bo żółkną i matowieją z wiekiem praktycznie w każdym egzemplarzu.


Prosty zestaw centralnego na pilota kosztuje 50-100zł na Allegro. Warto kupić. W X1 miałem centralny z kluczyka - dołożyłem uniwersalną centralkę z pilotami i niby taka pierdoła, a jak ułatwiała życie :)
"Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Golfem"

Były: Xsara 1, Xsara 2, Xsara Picasso

Offline Kuba Ciągło

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Skąd: Kleszczów
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II 1.6 16V '01
  • Miejscowość: Kleszczów
Odp: Citroen Xsara II 1.6 16V Chrono
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 30, 2016, 01:10:21 »
Dzięki! Lampy oryginalne, niewymieniane. Sam jestem z ich jakości super zadowolony, to mój pierwszy kontakt z Xsarą i byłem bardzo zaskoczony jak dobrze świecą. Rodzice mają PUGa 307 FL i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że Xsara świeci lepiej. O problemie z kloszami słyszałem, znajomy ma breaka i lampy ma tragiczne, wspominał coś o kradzieży z mojej  ;)
O centralnym na pilot też już myślałem, tylko zastanawiam się czy nie zainwestować w droższy zestaw bo z opinii znajomych wynika, że te tańsze zestawy lubią wariować po jakimś czasie. Może kwestia montażu?
PS. Z okazji dobrego stanu lamp zastanawiałem się czy nie zabezpieczyć ich folią bezbarwną.

Offline Michał Majewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 2 501
  • Skąd: Milówka
  • Posiadany samochód: C8 2.0 16V automat 2008 | Astra G 1.6 16V automat 2003
  • Zainteresowania: Wyceny nieruchomości, stary, stacjonarny sprzęt audio, amatorskie stolarstwo i kolej :)
  • Miejscowość: Milówka
Odp: Citroen Xsara II 1.6 16V Chrono
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 30, 2016, 08:15:35 »
Ja do X1 kupiłem kiedyś taki: http://allegro.pl/sterownik-bx30-zamka-metal-klapa-migacze-promocja-i5158803062.html#thumb/2
(nie robię reklamy, nie znam sprzedającego, po prostu pierwszy zestaw z mojego auta jaki znalazłem na Allegro :) )

Wtedy płaciłem za niego około 80zł z przesyłką. Sprawował się bez zarzutu przez kilka lat aż do sprzedaży samochodu. Oddałem na montaż do zakładu zajmującego się elektryką i elektroniką pojazdową. Niby była instrukcja samodzielnego montażu, ale jakoś tak nie bardzo chciało mi się w tym grzebać ;)
"Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Golfem"

Były: Xsara 1, Xsara 2, Xsara Picasso

Offline Marcin Mainek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 595
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Renault Mégane III
  • Miejscowość: Lublin
Odp: Citroen Xsara II 1.6 16V Chrono
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 30, 2016, 10:43:44 »
Fajna. W oczy rzuca mi się mikro-zegarek i pustynia plastiku wokół. Tak średnio to wygląda. Mówisz, że Xsara świeci lepiej od Pożara 307? To w takim razie on musi być dramatycznie zły pod tym względem (bo Xsara w dziedzinie oświetlenia drogi jest daleko w tyle...).
Lampy jak są dobre to nic z nimi nie rób. Jak zaczną matowieć to oddaj je do polerowania i nałożenia filtra UV. A jak i to nie pomoże (jak u mnie) to pozostają zamienniki Depo. Marne ale lepszych nie ma...
Życzę Ci: aby była niezawodna, aby zawsze dowiozła do celu, aby nie była bezdenną skarbonką jak moja.
:)
Moja ex-Xsara
Citroën Xantia 2.0 HDi  2012 - 2015
Citroën Xsara 1.6 16V  2015 - 2018
Renault Mégane III 1.6 16V  2018 -


Kiedyś wrócę do Cytryny

Offline Kuba Ciągło

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Skąd: Kleszczów
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II 1.6 16V '01
  • Miejscowość: Kleszczów
Odp: Citroen Xsara II 1.6 16V Chrono
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 30, 2016, 14:28:15 »
Marcin, temat jest otwarty pewnie będę coś kombinował w nowym roku bo koszt niewielki a wygoda duża. Chciałbym, żeby ta centralka miała opcję domykania szyb. Też pewnie oddam do elektryka na instalację bo te tematy elektryczne/elektroniczne w aucie to dla mnie czarna magia.

Michał, nie wygląda to fajnie ale co poradzę, że pani właścicielka nie zrobiła mi prezentu i zamówiła wersję bez komputera  ;)  Tutaj musiałbym szukać komputera z wyświetlaczem i ramką z bogatszej wersji i jeszcze wydać parę stów na elektronika. Trzeba by jeszcze pewnie zamontować czujnik temperatury zewnętrznej i wymieniać manetkę bo tam jest chyba guzik do komputera (przynajmniej w 307 a manetki mają identyczne). Jeśli już decydowałbym się na montaż komputera to pewnie byłby to moduł uniwersalny (https://www.youtube.com/watch?v=dSGfUXQDIzE - może coś w tym stylu żeby to wkomponować jakoś w deskę).
Z lampami lepiej chyba zrobić coś dopóki są w dobrym stanie niż potem wydawać kasę na regenerację i dopiero wtedy dać ochronę. Tym bardziej skoro mówisz, że taki zabieg nie pomaga. Dzięki za życzenia!  :)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 30, 2016, 14:44:51 wysłana przez Kuba Ciągło »

Offline Michał Majewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 2 501
  • Skąd: Milówka
  • Posiadany samochód: C8 2.0 16V automat 2008 | Astra G 1.6 16V automat 2003
  • Zainteresowania: Wyceny nieruchomości, stary, stacjonarny sprzęt audio, amatorskie stolarstwo i kolej :)
  • Miejscowość: Milówka
Odp: Citroen Xsara II 1.6 16V Chrono
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 30, 2016, 14:53:49 »
Jak chcesz lampy zabezpieczać to natryskowym filtrem UV. U mnie była polerka i niewiele dała. Świecą dobrze, wyglądają przeciętnie... chyba jeszcze nie czas na zmianę. Jak zaczną słabo świecić to pomyślę o nowych lampach. Dla czystej estetyki jakoś nie uśmiecha mi się wywalać kilku ładnych stów na nowe reflektory ;)

W ogóle niepojęte jest dla mnie jak komplet przednich lamp ZAMIENNIKÓW do samochodu nieprodukowanego od 11 lat (za moment 12) i niebędącego jakimś motoryzacyjnym rarytasem i w dalszej przyszłości kandydatem na youngtimera, może kosztować 500zł ;)

Marcin trochę delikatniej... chłop sobie kupił auto, cieszy się, a Ty mu wyjeżdżasz o skarbonkach co dna nie mają ;)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 30, 2016, 15:07:46 wysłana przez Michał Majewski »
"Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Golfem"

Były: Xsara 1, Xsara 2, Xsara Picasso

Offline Kuba Ciągło

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Skąd: Kleszczów
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II 1.6 16V '01
  • Miejscowość: Kleszczów
Odp: Citroen Xsara II 1.6 16V Chrono
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 30, 2016, 16:43:47 »
Zauważyłem, że ogólnie części wizualne do xsary ciężko znaleźć. Jest masa do XP. Jak wymieniałem schowek to na necie ludzie sobie życzyli ok. 150 pln. Ostatecznie udało mi się dostać go za 30 pln z jakiejś stacji rozbiórki pojazdów. Teraz szukam uszczelki na dach i coś czuję, że bez wizyty na jakimś szrocie się nie obędzie bo nie mogę nigdzie takiego czegoś znaleźć. Ciekawe czy ASO ma takie duperele.

Offline Marcin Mainek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 595
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Renault Mégane III
  • Miejscowość: Lublin
Odp: Citroen Xsara II 1.6 16V Chrono
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 30, 2016, 19:04:30 »
Nie ma części? Chyba nie tylko wizualnych? Weź nie żartuj. Zaraz ktoś Ci wyjaśni, że wszystko jest. Wystarczy, że szukanie części do Citroena stanie się Twoim nowym hobby. A jak nie to przecież jest regeneracja :) To nic, że auto będzie stało, czekało na części a Ty zasilisz budżet MPK/PKS/PKP/Taxi. Ale kupisz :) No bo po co Ci wybór szeroko dostępnych zamienników tak jak w innych markach jak można regenerować to, co już masz? ;)
Nie straszę. Po prostu czuję, że polityka firmy względem starych Citroenów skutecznie uleczyła mnie z chęci posiadania kolejnego autka z szewronami :)
Moja ex-Xsara
Citroën Xantia 2.0 HDi  2012 - 2015
Citroën Xsara 1.6 16V  2015 - 2018
Renault Mégane III 1.6 16V  2018 -


Kiedyś wrócę do Cytryny

Offline Kuba Ciągło

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Skąd: Kleszczów
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II 1.6 16V '01
  • Miejscowość: Kleszczów
Odp: Citroen Xsara II 1.6 16V Chrono
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 30, 2016, 19:23:15 »
Marcin każdą część można znaleźć ale jakbym chciał pól życia spędzić na szukaniu części to kupiłbym klasyka. Przynajmniej na wartości by zyskiwał :) Jeśli chodzi o regenerację to ciężko zregenerować część, której się nie ma...

Offline Marcin Mainek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 595
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Renault Mégane III
  • Miejscowość: Lublin
Odp: Citroen Xsara II 1.6 16V Chrono
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 31, 2016, 10:21:26 »
Michał, nie mówię, że każda Xsara to skarbonka. Ja tylko chciałem uczciwie serwisować samochód, a nie drutować i sztukować go częściami wygrzebanymi na złomowisku. Po prostu zazdroszczę ludziom, którzy idą do ASO lub zwykłego sklepu moto i przebierają w NOWYCH częściach do swojego pojazdu.

Kuba, ogólnie z częściami do Citroenów jest ciężko. O ile do Xsary coś tam dostaniesz typowego (hamulce, zawias, podstawowa elektryka) to do Xantii czy XMa już praktycznie nic nie ma. Zapytaj się w ASO czy mają pompę hamulcową, zawór hamulcowy, siłowniki albo przewody LHM. Zaraz poleci na mnie lawina hejtu, że "jagto przecież się regeneruje i części są wszędzie dostępne, wystarczy poszukać". Utrzymanie wielu klasyków jest zwyczajnie łatwiejsze ;)
Moja ex-Xsara
Citroën Xantia 2.0 HDi  2012 - 2015
Citroën Xsara 1.6 16V  2015 - 2018
Renault Mégane III 1.6 16V  2018 -


Kiedyś wrócę do Cytryny

Offline Michał Majewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 2 501
  • Skąd: Milówka
  • Posiadany samochód: C8 2.0 16V automat 2008 | Astra G 1.6 16V automat 2003
  • Zainteresowania: Wyceny nieruchomości, stary, stacjonarny sprzęt audio, amatorskie stolarstwo i kolej :)
  • Miejscowość: Milówka
Odp: Citroen Xsara II 1.6 16V Chrono
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 31, 2016, 10:27:23 »
Przesadzasz. Co by mi nie padło w małej czy Pikusiu oddaję na 8 rano do mechanika i po pracy odbieram. Zawsze znajdą części. Nowe, używane - bez znaczenia. Raz tylko mała stała 2 dni, bo czekali, aż podwykonawca zrobi szlif głowicy.

W ASO rzeczywiście - można zapomnieć, ale zamienniki są jescze dość łatwo dostępne. Mówię o typowych częściach, a nie np. spinkach podtrzymujących przewody wentylatora nawiewu ;)
"Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Golfem"

Były: Xsara 1, Xsara 2, Xsara Picasso

Offline Marcin Mainek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 595
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Renault Mégane III
  • Miejscowość: Lublin
Odp: Citroen Xsara II 1.6 16V Chrono
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 31, 2016, 10:40:27 »
Nie przesadzam. Póki co do Xsary są podstawy i nie stoi w serwisie dłużej jak dwa dni. I tak jest o niebo lepiej niż było z Xantią :)
Z drugiej strony już dwa lata bujam się ze sprzedażą kawałków z Xantii. Nikt tego nie chce, nawet za półdarmo...
Moja ex-Xsara
Citroën Xantia 2.0 HDi  2012 - 2015
Citroën Xsara 1.6 16V  2015 - 2018
Renault Mégane III 1.6 16V  2018 -


Kiedyś wrócę do Cytryny

Offline Bartek Konopka

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Skąd: Częstochowa/Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II HDI 2000r.
  • Miejscowość: Częstochowa/Kraków
Odp: Citroen Xsara II 1.6 16V Chrono
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 31, 2016, 14:22:15 »
Też zauważyłem, że od kilku lat jest coraz gorzej z częściami do Xsary. Przykładem jest taśma airbag. ASO ma tylko cenę (ok 700 zł), z tym że część niedostępna. Obdzwoniłem kilka serwisów i nigdzie nie mieli. Z używanych natomiast dopiero za drugim razem udało się kupić sprawną i zaznaczam, że nie było z czego wybierać. Zgadzam się z tym, że takie typowe część to się dostanie jeszcze pewnie przez długi czas, ale niestety jak pada coś nietypowego czego w łatwy sposób nie da się naprawić czy tanim kosztem zregenerować to już zaczynają się problemy. Kolejnym przykładem jest uszczelka i nakrętka pompy paliwa. Jeszcze w zeszłym roku można było iść do sklepu i po prostu kupić, dziś towar już jest niedostępny. Ale są tez plusy. Filtry, szczególnie oryginały/markowe zamienniki dosyć potaniały.

Offline Michał Majewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 2 501
  • Skąd: Milówka
  • Posiadany samochód: C8 2.0 16V automat 2008 | Astra G 1.6 16V automat 2003
  • Zainteresowania: Wyceny nieruchomości, stary, stacjonarny sprzęt audio, amatorskie stolarstwo i kolej :)
  • Miejscowość: Milówka
Odp: Citroen Xsara II 1.6 16V Chrono
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 31, 2016, 15:32:01 »
Warto czasem w ASO pytać. Zdarza się, że czyszczą magazyny.  Kiedyś wyrwałem na promocji komplet przednich nadkoli plastikowych do X1 za 45zł gdzie zamienniki na Allegro chodziły wtedy  po tyle samo tylko, że za sztukę.
"Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Golfem"

Były: Xsara 1, Xsara 2, Xsara Picasso

Offline Wojciech Smagowicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 314
  • Skąd: Kraków / Stuttgart
  • Posiadany samochód: Chwilowo bez Cytrynki
  • Miejscowość: Kraków / Stuttgart
Odp: Citroen Xsara II 1.6 16V Chrono
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 05, 2017, 08:27:20 »
Kolejnym przykładem jest uszczelka i nakrętka pompy paliwa. Jeszcze w zeszłym roku można było iść do sklepu i po prostu kupić, dziś towar już jest niedostępny. Ale są tez plusy. Filtry, szczególnie oryginały/markowe zamienniki dosyć potaniały.
Akurat wczesną wiosną tego roku potrzebowałem tego do swojej Xsary...
Poszedłem do ASO - nie mieli na stanie, ale na następny dzień już nakrętka się znalazła i za cenę normalną.
Zresztą zakup okazał się niepotrzebny, bo problem leżał w króćcu baku, który zmienił swoją średnicę...
Wojciech Smagowicz

Offline Paweł Ciągło

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 61
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara
  • Zainteresowania: Motoryzacja, elektronika
  • Miejscowość: B-tów
Odp: Citroen Xsara II 1.6 16V Chrono
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 31, 2020, 17:14:27 »
Jak coś to ja jestem teraz właścicielem Xsary :) Klima już działa :)