Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Porównanie XP z C5 break  (Przeczytany 5703 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

romanserwis

  • Gość
Porównanie XP z C5 break
« dnia: Styczeń 08, 2017, 12:19:42 »
Mam C5 kombi 2005r i zastanawiam się nad przesiadką na XP najlepiej z 2006r, najchętniej exclusive, przez co chyba trzeba by szukać 1.6 HDI, bo ten silnik gwarantuje podobno maksymalne wyposażenie.
Jestem przyzwyczajony do vanów i w C5 mi trochę ciasno.
Czy w XP jest więcej miejsca dla kierowcy i pasażerów?
Jak ma się porównanie bagażnika XP i kombi C5? Xara ma dużo krótszy?
Zawieszenie wiadomo, inne, ale czy dużo gorzej się prowadzi? Nie buja na boki?
Obecnie też mam 1.6HDI 109KM i raczej nie mam obaw, znam już trochę ten motor.
Ale rozważam też benzynę. Jakie były w tym roczniku, tylko 1.6?
Miał ktoś doświadczenie oboma tymi Citroena? Jeśli tak, który by wybrał po raz drugi?

A może lepiej myśleć już o C4 Picasso?

Offline Artur Parzygnat

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 063
  • Skąd: Kwidzyn- Zmywakowo
  • Posiadany samochód: Peugeot 407 2.0 HDI 2006 Siemens- wóz drabiniasty
  • Zainteresowania: Bioenergoterapia
  • Miejscowość: Kwidzyn- Zmywakowo
Odp: Porównanie XP z C5 break
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 08, 2017, 13:22:08 »
XP jest zdecydowanie mniejsza od C5, a różnica w pojemnościach bagażników C5 kombi i XP to przepaść. Podjedź do byle handlarzyny i porównaj.
Były: Garbus 1200 Meksyk, Ford Taunus 1.6 kombi, Mazda 626 GD 2.0 Liftback automat, Ford Transit 130 2.4D , Mazda Premacy 2.0D, Nissan Primera P11 lift 2.0D, Citroen C5 MkI 2.0 HDI, Volvo 740 2.0 benz, Ford Mondeo MkIII 2.0 TDCI, Citroen C5 MkII 2.2 HDI automat.

romanserwis

  • Gość
Odp: Porównanie XP z C5 break
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 08, 2017, 13:53:54 »
A patrząc na wymiary, XP ma nawet minimalnie większy rozstaw osi.    Zawsze uważałem, że C5, zwłaszcza kombi, to duże auto. A jednak jakoś mi w nim ciasno.

Offline Joanna Luty

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 689
  • Posiadany samochód: citroen C5 MKII HDI,xsara picasso 04 2.0 HDI
Odp: Porównanie XP z C5 break
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 08, 2017, 17:53:32 »
Wprawdzie nie break ale posiadamy zaróno c5 jak i xp . Jeśli chodzi o częste wsiadanie/wysiadanie czyli tzw matczyna eksploatacja (sklepy,szkoła,itp) to wolę xp. Siada i siędzi się wyżej. Miejsca nie brakuje ani w jednym ani w drugim ale w xp miejsca z tyłu są raczej pod mniejsze osoby,chodzi o fotele bo na nagi jest wystarczająco. Jeśli chodzi o dłuższe jazdy to zdecydowanie wygrywa c5. Komfort,wyciszenie ,dynamika . Jeśli pokręcę się kilkanaście dni c5 to pierwsze wrażenia po powrocie do Xp są typu "ale taczki" ale tylko pierwsze jazdy.Natomiast w XP mam wrażenie większej swobody/przestrzeni we wnętrzu. Różnice w wymiarach nie są duże niemniej xp łatwiej zaparkować . Z uwagi na powyższe do małych odcinków,miasta chyba wzięłąbym XP ale to chyba natomiast na trasy zdecydowanie i napewno c5.
a co do prowadzenia to xp prowadzi się nieco inaczej niż hydro ale wg mnie ,nie wiem jak to nazwać, bardziej przewidywalnie?

Offline Jacek Welz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 101
  • Skąd: Stavanger/Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Ford SMax 2.0TDCI '14; MB A160 '01
  • Zainteresowania: komp, foto, citro, kayako, grajko i inne
  • Miejscowość: Stavanger/Bydgoszcz
Odp: Porównanie XP z C5 break
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 09, 2017, 00:03:40 »
C5 break ma chyba jednak większy bagażnik od XP. Nie wiem jak z pojemnością w numerkach, ale ja miałem problemy z pomieszczeniem sie nawet po przesiadce z ZX kombi. Inne ułożenie, krótszy ale wyższy. Z drugiej strony komplet kół na pionowo wejdzie i nic nie widać.
Co do wnetrza to tak jak Joanna napisała - do XP dużo wygodniej sie wsiada szczególnie z tyłu i jest w środku jakby większa przestrzeń "wizualnie".
Rozstaw osi może być mylny bo XP ma tylne koło mocno w bagażniku. Przez to ma tylne drzwi kwadratowe i właśnie taki wygodny dostęp.
Główna wada XP to słabe wyciszenie i trochę niewspółcześnie juz wyposażenie (np światła).

Co do wyposażenia to nie musi być HDI, może być benzyna. Ważne zeby była wersja exclusive, a i tak sporo dodatkowych rzeczy było opcjonalnych (np dach). Wiec trzeba szukać dopasionego exclusive. Od roku 2007 część opcji nie była dostępna, w zasadzie jedna, dość sensowna ale nie maksymalna wersja, przynajmniej na rynek PL.

Jeśli myślisz C4P krótkim to główna różnica to właśnie pełna gama wyposażenia (np ksenony), ale dużo popularniejsza jest wersja długa, tam już masz zdecydowanie więcej bagażnika, chociaż kosztem długości auta. W przypadku benzyny pojawiły się nowe silniki 1.6, które z perspektywy czasu nie wypadają najlepiej.

Zaleta XP to prostota - stare sprawdzone silniki, relatywnie mało gadżetów więc nie ma sie co psuć. Auto jest dość krótkie a jednocześnie bardzo pojemne. Bardzo przyjemnie sie jeździ, duże przeszklenie, dobra widoczność.
C5 tez fajne i wygodne. Można dobrać lepsze wyposażenie i mocniejsze silniki. Kombi długie wiec po mieście ewentualnie problem.
Ford S-Max 2.0TDCI '14
dawniej: Xsara Picasso 1.6i SX '10
ZX 1.4i SX Break '96/97, ZX 1.4i Avantage '91
i jakies niecytryny
GG: 4635213 (i inne ;)

romanserwis

  • Gość
Odp: Porównanie XP z C5 break
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 09, 2017, 05:14:30 »
Dziękuję za wypowiedzi. Szczególnie Joannie i Jackowi. O takie porównania mi właśnie chodziło.

Offline Leszek Lampart

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 662
  • Skąd: Rudna Mała
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picaso SX 1,6 16V 12.2005
  • Zainteresowania: sport, motoryzacja
  • Miejscowość: Rudna Mała
Odp: Porównanie XP z C5 break
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 09, 2017, 08:31:25 »
...... do XP dużo wygodniej sie wsiada szczególnie z tyłu i jest w środku jakby większa przestrzeń "wizualnie".
......
Z tyłu nie tylko wizualnie - 3 osoby na szerokość mają więcej miejsca w XP.  Na wysokości ramion będzie to przynajmniej 5 cm więcej a to już wyraźnie czuć.
Do wad XP zaliczam także zbyt duży promień skrętu, częściowo jest to efekt dużego rozstawu osi.
Pozdrawiam! :-)  ;-)

Offline Artur Bryński

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 456
  • Skąd: Turek
  • Posiadany samochód: Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
  • Zainteresowania: motoryzacja, komputery
  • Miejscowość: Turek
Odp: Porównanie XP z C5 break
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 09, 2017, 09:24:49 »
Pytałes też o bujanie na boki. Z tym jest tragedia przy wiekszych prędkościach i silniejszym wietrze. C4 Picasso o niebo lepiej wypada. Ogólnie bardzo miłe auto do jazdy i niezawodne.
Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
Citroen C4 Picasso 1.6 HDI 109 `10r.
Peugeot Boxer 2.8 HDI `05r.
Citroen Jumper 2.8 HDI `06r.

romanserwis

  • Gość
Odp: Porównanie XP z C5 break
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 09, 2017, 14:40:31 »
Artur, ostatnie zdanie o xp, czy c4?

Offline Jacek Welz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 101
  • Skąd: Stavanger/Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Ford SMax 2.0TDCI '14; MB A160 '01
  • Zainteresowania: komp, foto, citro, kayako, grajko i inne
  • Miejscowość: Stavanger/Bydgoszcz
Odp: Porównanie XP z C5 break
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 09, 2017, 15:09:01 »
Zakładam ze XP. Niby tak ale do opanowania. Jeżdżę XP co roku trasy przez pół Europy z prędkościami autostradowymi i idzie wytrzymać, bardziej dokucza hałas niż prowadzenie auta.
Ford S-Max 2.0TDCI '14
dawniej: Xsara Picasso 1.6i SX '10
ZX 1.4i SX Break '96/97, ZX 1.4i Avantage '91
i jakies niecytryny
GG: 4635213 (i inne ;)

Offline tomasz jakubczak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 657
  • Skąd: olsztyn
  • Posiadany samochód: , c5 2.2hdi 2002 , c8 2,2 hdi 2004.jumper 2,8 hdi 2006. kiedyś 406 hdi 2.0 pez fap,jumpy 1,9D 1999
  • Zainteresowania: stare motocykle marki horex. F1
  • Miejscowość: olsztyn
Odp: Porównanie XP z C5 break
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 09, 2017, 15:27:49 »
Jak mało miejsca to jest jeszcze c8..

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka


Offline Jacek Welz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 101
  • Skąd: Stavanger/Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Ford SMax 2.0TDCI '14; MB A160 '01
  • Zainteresowania: komp, foto, citro, kayako, grajko i inne
  • Miejscowość: Stavanger/Bydgoszcz
Odp: Porównanie XP z C5 break
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 09, 2017, 16:27:30 »
Na codzienny użytek chyba jednak c4gp fajniejsze od c8.
Ford S-Max 2.0TDCI '14
dawniej: Xsara Picasso 1.6i SX '10
ZX 1.4i SX Break '96/97, ZX 1.4i Avantage '91
i jakies niecytryny
GG: 4635213 (i inne ;)

Offline Artur Bryński

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 456
  • Skąd: Turek
  • Posiadany samochód: Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
  • Zainteresowania: motoryzacja, komputery
  • Miejscowość: Turek
Odp: Porównanie XP z C5 break
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 09, 2017, 16:41:52 »
Oczywiscie ostatnie zdanie tyczyło XP. Co do bujania na boki nie ma jakies tragedii przy zwykłej codzienniej jeździe ale bardzo trzeba sie pilnować i dla kogoś kto jeździ sporo autostradami to będzie męczące. W bardzo silne wiatry podczas jazdy 100-110 km/h wyjeżdzając zza ekranu na autostradzie potrafiło mnie postawić na nogi jak ściagnęło metr w bok... Uprzedze od razu, że zawieszenie miałem sprawne, przebieg 150 tkm.
Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
Citroen C4 Picasso 1.6 HDI 109 `10r.
Peugeot Boxer 2.8 HDI `05r.
Citroen Jumper 2.8 HDI `06r.

Offline Robert Magiera

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 760
  • Skąd: Tarnów
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDI
  • Miejscowość: Tarnów
Odp: Porównanie XP z C5 break
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 09, 2017, 18:38:17 »
W bardzo silne wiatry podczas jazdy 100-110 km/h wyjeżdzając zza ekranu na autostradzie potrafiło mnie postawić na nogi jak ściagnęło metr w bok... Uprzedze od razu, że zawieszenie miałem sprawne, przebieg 150 tkm.
Wracając z wakacji na A1 wpadliśmy na wichurę i faktycznie momentami było niewesoło,zwłaszcza na końcach ekranów (nie licząc fruwających elementów urywanych z aut).

Offline Artur Bryński

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 456
  • Skąd: Turek
  • Posiadany samochód: Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
  • Zainteresowania: motoryzacja, komputery
  • Miejscowość: Turek
Odp: Porównanie XP z C5 break
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 09, 2017, 18:55:57 »
u Ciebie pewnie lepiej sie zachowuje bo mniemam, ze 2.0 hdi jest ciezszy od 1.6, też na pewno ma duzy wplyw nacisk na przednia oś
Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
Citroen C4 Picasso 1.6 HDI 109 `10r.
Peugeot Boxer 2.8 HDI `05r.
Citroen Jumper 2.8 HDI `06r.

romanserwis

  • Gość
Odp: Porównanie XP z C5 break
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 09, 2017, 20:52:19 »
Myślę też o C8. Kilka co widziałem miało zniszczone fotele kierowcy, w C4 też podobnie. Czy te fotele są takie nietrwałe, czy przebieg był masakryczny?

Wracając do XP, to chyba będę się musiał jakimś przejechać.

W wielu XP widziałem słabe lub wręcz zjedzone progi. Jak to z nimi jest?  I jak reszta blachy, gdzieś jeszcze patrzeć, są jakieś newralgiczne miejsca, tak jak np w Xantii hokeje?

Offline Artur Bryński

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 456
  • Skąd: Turek
  • Posiadany samochód: Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
  • Zainteresowania: motoryzacja, komputery
  • Miejscowość: Turek
Odp: Porównanie XP z C5 break
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 09, 2017, 22:32:53 »
tylko progi leca, reszta super. Naprawa progów 1000 zł za obie strony i problem na kilka lat z głowy. C4P, C8 ale i XP nie mają za dobrych foteli. Załamują się boczki od strony wsiadania, wykrusza się gąbka i tyle z tego. Przebieg lepiej potwierdzac innymi metodami niż oceniając fotele, kierownice itd. bo można się bardzo zdziwic :)
Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
Citroen C4 Picasso 1.6 HDI 109 `10r.
Peugeot Boxer 2.8 HDI `05r.
Citroen Jumper 2.8 HDI `06r.

Offline tomasz jakubczak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 657
  • Skąd: olsztyn
  • Posiadany samochód: , c5 2.2hdi 2002 , c8 2,2 hdi 2004.jumper 2,8 hdi 2006. kiedyś 406 hdi 2.0 pez fap,jumpy 1,9D 1999
  • Zainteresowania: stare motocykle marki horex. F1
  • Miejscowość: olsztyn
Odp: Porównanie XP z C5 break
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 11, 2017, 13:04:59 »
Mam na stanie c5, c8 i jumpy. Fotele w c8 tak jak mówią boki od wsiadania i wsiadania zawsze zalamane zaletą jest ze można wyjąć wszystkie fotele i mieć busa ;-) jumpy ma wyżej dach i więcej upchac można, c5 to wygodne i szybkie podróżowanie..

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka