Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Światła dzienne, mijania etc.  (Przeczytany 5749 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Maciej Klos

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III Tourer 2008 2.0/140KM Benzyna
Światła dzienne, mijania etc.
« dnia: Kwiecień 14, 2017, 17:49:44 »
Cześć,
Czy można tak ustawić światła aby po ustawieniu na tryb AUTO:
- za dnia włączały się się światła "dzienne" z tylnym światłami
- a gdy czujnik zmierzchu wykryje zbyt małą ilość światła to automatycznie włączy światła mijania a wyłączy światła do jazdy dziennej, zostawiając tylne tez światła?

Offline Dariusz Janda

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 92
  • Skąd: Poland
  • Posiadany samochód: Citroen c5 X7 ex
  • Miejscowość: Mysłowice
Odp: Światła dzienne, mijania etc.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 14, 2017, 18:36:00 »
Cześć,
Czy można tak ustawić światła aby po ustawieniu na tryb AUTO:
- za dnia włączały się się światła "dzienne" z tylnym światłami
To chyba niezgodne z przepisami :)

Offline Tomek Wasilewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 95
  • Skąd: Chorzów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 16V PB+LPG (2008) / Skoda Roomster MY08 1.6 16V PB+LPG
  • Zainteresowania: Elektryka i mechanika
  • Miejscowość: Chorzów
Odp: Światła dzienne, mijania etc.
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 14, 2017, 18:48:01 »
Wklejone z ustawy:
Stan prawny: styczeń 2011r.Tekst jednolity prawa o ruchu drogowymRUCH DROGOWYRozdział 5 - Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogachOddział 3 - Używanie świateł zewnętrznychArt. 51.
W przypadku włączenia świateł mijania światła dzienne mają zostać samoczynnie wyłączone. Ponadto (co ważne), w samochodach rejestrowanych po raz pierwszy po 31 grudnia 2009 roku, światła pozycyjne tylne, światła obrysowe przednie, boczne i tylne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej nie mogą włączać się razem ze światłami dziennymi. W pojazdach rejestrowanych do 31 grudnia 2009 roku dopuszcza się zainstalowanie świateł do jazdy dziennej w taki sposób, że włącza się również oświetlenie pozycyjne oraz tablicy rejestracyjnej.



tak że nie można tak robić nawet jeśli fizycznie się da to policja może się przyczepić.

Offline Maciej Klos

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III Tourer 2008 2.0/140KM Benzyna
Odp: Światła dzienne, mijania etc.
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 14, 2017, 19:03:47 »
Wklejone z ustawy:
Stan prawny: styczeń 2011r.Tekst jednolity prawa o ruchu drogowymRUCH DROGOWYRozdział 5 - Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogachOddział 3 - Używanie świateł zewnętrznychArt. 51.
W przypadku włączenia świateł mijania światła dzienne mają zostać samoczynnie wyłączone. Ponadto (co ważne), w samochodach rejestrowanych po raz pierwszy po 31 grudnia 2009 roku, światła pozycyjne tylne, światła obrysowe przednie, boczne i tylne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej nie mogą włączać się razem ze światłami dziennymi. W pojazdach rejestrowanych do 31 grudnia 2009 roku dopuszcza się zainstalowanie świateł do jazdy dziennej w taki sposób, że włącza się również oświetlenie pozycyjne oraz tablicy rejestracyjnej.



tak że nie można tak robić nawet jeśli fizycznie się da to policja może się przyczepić.

Tak się zastanawiam, co ustawodawcy przeszkadzały "tylne światła pozycyjne" że nie mogą być włączone za dnia razem z "dziennymi". Dla mnie, np. włączenie "świateł tylnych pozycyjnych" znacznie polepsza widoczność takiego samochodu. Ani one nie rażą nikogo ani nie szkodzą w inny sposób. Hmm, ciekawe.

Offline Tomek Wasilewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 95
  • Skąd: Chorzów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 16V PB+LPG (2008) / Skoda Roomster MY08 1.6 16V PB+LPG
  • Zainteresowania: Elektryka i mechanika
  • Miejscowość: Chorzów
Odp: Światła dzienne, mijania etc.
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 14, 2017, 19:31:28 »
Wydaje mi się i jest to moje osobiste zdanie.
Tyle światła pozycyjne w trakcie włączonych świateł dziennych nie świecą dlatego iż w przypadku użycia świateł stopu (hamowania) są one bardziej widoczne niż takie które świecą a później podświetlają się mocniej w trakcie hamowania. Jadąc pod słońce jest widoczna różnica.

Offline Marc Waldemar

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 248
  • Skąd: Krakow
  • Posiadany samochód: C5 X7 2009 Exclusive Tourer 2.0 HDI
  • Miejscowość: Krakow
Odp: Światła dzienne, mijania etc.
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 14, 2017, 20:59:51 »
Chodzi o mniejszą szkodliwość dla środowiska, mniejsze obciążenie odwrotność sytuacji w której wypala sie FAP.

Offline Maciej Brzozowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 733
  • Skąd: DK
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.0HDI RHR Tourer 09'
  • Miejscowość: DK
Odp: Światła dzienne, mijania etc.
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 14, 2017, 23:08:58 »
Cześć,
Czy można tak ustawić światła aby po ustawieniu na tryb AUTO:
- za dnia włączały się się światła "dzienne" z tylnym światłami
- a gdy czujnik zmierzchu wykryje zbyt małą ilość światła to automatycznie włączy światła mijania a wyłączy światła do jazdy dziennej, zostawiając tylne tez światła?
Ja mam dokładnie tak jak piszesz. Jest to duński orginał, bez żadnego modułu.

Dziwne są te przepisy... Co mi zrobi policja jeśli tak mam i zajadę do PL?

Co więcej od 2016 każdy nowy samochod w DK musi mieć ponownie razem z dziennymi tylne pozycje, niezależnie czy generacyjnie jest starszy czy nie.

Offline Maciej Klos

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III Tourer 2008 2.0/140KM Benzyna
Odp: Światła dzienne, mijania etc.
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 15, 2017, 13:35:54 »
Cześć,
Czy można tak ustawić światła aby po ustawieniu na tryb AUTO:
- za dnia włączały się się światła "dzienne" z tylnym światłami
- a gdy czujnik zmierzchu wykryje zbyt małą ilość światła to automatycznie włączy światła mijania a wyłączy światła do jazdy dziennej, zostawiając tylne tez światła?
Ja mam dokładnie tak jak piszesz. Jest to duński orginał, bez żadnego modułu.

Dziwne są te przepisy... Co mi zrobi policja jeśli tak mam i zajadę do PL?

Co więcej od 2016 każdy nowy samochod w DK musi mieć ponownie razem z dziennymi tylne pozycje, niezależnie czy generacyjnie jest starszy czy nie.


Dokładnie, nie raz jak jadę autostradą z dużą (dozwoloną) prędkością, w momencie gdy jest mocne słońce które świeci prosto w twarz, taki samochód do którego się zbliżam, dla mnie jest słabo widoczny, i z mniejszą dokładnością jestem w stanie określić jak szybko się on porusza.
Jeżeli dołożymy do tego temperatury letnie, gdzie widać jak powietrze się "rozpływa" to już wogóle.
Ja, i to jest moja subiektywna opinia, nigdy nie miałem problemu żeby rozpoznać czy ktoś hamuje, mają włączone światła pozycyjne, i wole jak kierowcy te światła mają włączone, ponieważ światła "hamowania" są wyraźnie mocniejsze, i mi osobiście jeszcze nigdy się nie zdarzyło abym kiedykolwiek nie potrafił ich rozróżnić od świateł "pozycyjnych". Ale to moje subiektywne zdanie.
Też widzę pewną zależność jazdy na trybie "auto" świateł iż zmieniają się one w większości za późno i w momencie gdy już jest dość późno, mrok to nadal dużo samochodów jedzie na dziennych i braku tylnych pozycyjnych, dokładając do tego pył w powietrzu, czy lekki deszcz, mrzawkę to już wogóle.
Ciekawe właśnie jak Policja do tego podchodzi

Offline Maciej Klos

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III Tourer 2008 2.0/140KM Benzyna
Odp: Światła dzienne, mijania etc.
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 15, 2017, 13:45:21 »
Ale gdybym się zdecydował jednak tak ustawić tryb "auto" to czy jest taka opcja?
Jeżeli kiedyś po takim ustawieniu świateł dostane mandat to zmienię, jednak do tej pory, ja wolę być bardziej widoczny, co by nikt we mnie nie przy-fasonował :)
I jeszcze jedno, czy można w jakiś sposób ustawić czujnik zmierzchu aby włączał wcześniej światła, ustawić jego czułość?

matil80

  • Gość
Odp: Światła dzienne, mijania etc.
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 15, 2017, 15:07:14 »
Witam , tak kolego w DB jest opcja do świateł dziennych dołączyć postojowe .

cefek

  • Gość
Odp: Światła dzienne, mijania etc.
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 18, 2017, 01:34:36 »
Ale gdybym się zdecydował jednak tak ustawić tryb "auto" to czy jest taka opcja?
Jeżeli kiedyś po takim ustawieniu świateł dostane mandat to zmienię, jednak do tej pory, ja wolę być bardziej widoczny, co by nikt we mnie nie przy-fasonował :)
I jeszcze jedno, czy można w jakiś sposób ustawić czujnik zmierzchu aby włączał wcześniej światła, ustawić jego czułość?

Ja te opcje widzialem w diagboxie.

Offline Damian Iwaszkiewicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 348
  • Skąd: Wejherowo
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III,1.6HD,Renault Laguna III 2.0 dci
  • Miejscowość: Wejherowo
Odp: Światła dzienne, mijania etc.
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 22, 2017, 22:48:15 »
Jeśli chodzi o światła dzienne w C5 III 2008r,według mnie działaja jak najbardziej prawidłowo,w trybie "auto" czujnik zmierzchu prawidłowo wychwytuje zmiane na światła mijania gdy jest zmrok jak również podczas pracy wycieraczek światła są przełączane.Przerabiaełm montaż świateł dziennych w Lagunie III,producentnie nie przewidział w tym roczniku w danym modelu tego typu świateł,czujnik zmierzchu działa,jednakże praca wycieraczek nie przełącza świateł dziennych na mijania.Producent C5 III zdał egzamin.

Offline Artur Gackowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 538
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Jest: C5 III HDi 138 kombi, była: X II kombi HDi 109 KM
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Odp: Światła dzienne, mijania etc.
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 23, 2017, 20:58:39 »
Cytuj
Dokładnie, nie raz jak jadę autostradą z dużą (dozwoloną) prędkością, w momencie gdy jest mocne słońce które świeci prosto w twarz, taki samochód do którego się zbliżam, dla mnie jest słabo widoczny, i z mniejszą dokładnością jestem w stanie określić jak szybko się on porusza.
Jeżeli dołożymy do tego temperatury letnie, gdzie widać jak powietrze się "rozpływa" to już w ogóle.
Ja, i to jest moja subiektywna opinia, nigdy nie miałem problemu żeby rozpoznać czy ktoś hamuje, mają włączone światła pozycyjne, i wole jak kierowcy te światła mają włączone, ponieważ światła "hamowania" są wyraźnie mocniejsze, i mi osobiście jeszcze nigdy się nie zdarzyło abym kiedykolwiek nie potrafił ich rozróżnić od świateł "pozycyjnych". Ale to moje subiektywne zdanie.
Też widzę pewną zależność jazdy na trybie "auto" świateł iż zmieniają się one w większości za późno i w momencie gdy już jest dość późno, mrok to nadal dużo samochodów jedzie na dziennych i braku tylnych pozycyjnych, dokładając do tego pył w powietrzu, czy lekki deszcz, mżawkę to już w ogóle.
Ciekawe właśnie jak Policja do tego podchodzi

Mam takie same odczucia.
Miłego dnia dla wszystkich.

Offline Dariusz Kłeczek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 8 803
  • Skąd: Trzebinia/Birmingham
  • Posiadany samochód: BX 1,9 GTi; AX 1,5 D
  • Zainteresowania: fotografia, nurkowanie
  • Miejscowość: Trzebinia/Birmingham
Odp: Światła dzienne, mijania etc.
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 25, 2017, 22:54:20 »

Dziwne są te przepisy... Co mi zrobi policja jeśli tak mam i zajadę do PL?

Co więcej od 2016 każdy nowy samochod w DK musi mieć ponownie razem z dziennymi tylne pozycje, niezależnie czy generacyjnie jest starszy czy nie.
Zawsze możesz włącyć światła "z palca" :)
Poruszając się na terenie UE samochodem zarejestrowanym w jednym z krajów UE, odnośnie wyposażenia obowiązują Cię przepisy kraju rejestracji pojazdu.
BX 1,9 GTi 1991 już automat 213.000 km
AX 1,5 D Spot 1996 127.000 km
RENAULT TRAFIC 2,0 DCi 2007 224.000 mil
Hyundai IX35 1,7 CRDi 2014 79.000 mil

Offline Dariusz Kłeczek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 8 803
  • Skąd: Trzebinia/Birmingham
  • Posiadany samochód: BX 1,9 GTi; AX 1,5 D
  • Zainteresowania: fotografia, nurkowanie
  • Miejscowość: Trzebinia/Birmingham
Odp: Światła dzienne, mijania etc.
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 25, 2017, 22:55:21 »
Jeżeli kiedyś po takim ustawieniu świateł dostane mandat to zmienię
Mandat jak mandat, może zostać zatrzymany dowód rejestracyjny.
BX 1,9 GTi 1991 już automat 213.000 km
AX 1,5 D Spot 1996 127.000 km
RENAULT TRAFIC 2,0 DCi 2007 224.000 mil
Hyundai IX35 1,7 CRDi 2014 79.000 mil

Offline Michal Wladyniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 993
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Renault Megane Grandtour Limited 2015/C4GP 2.0 HDI EAT6 Shine 2017
  • Miejscowość: Kraków
Odp: Światła dzienne, mijania etc.
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 26, 2017, 08:58:03 »
Jeżeli kiedyś po takim ustawieniu świateł dostane mandat to zmienię
Mandat jak mandat, może zostać zatrzymany dowód rejestracyjny.

nie popadajcie w paranoje
żaden policjant nawet na to nie spojrzy.
zobaczcie ile jeździ psycholi z zenonami albo długimi przerobionymi na dzienne. jakoś nie tracą masowo dowodów
a co dopiero że przy dziennych FABRYCZNYCH świecą się też pozycyjne.
takie rozwiązanie ma sens w przedlifcie bo w polifcie jak się da aktywować coś takiego to przednie ledy będą słabiej świecić nie mocno jak do jazdy dziennej tylko jak pozycyjne

u mnie w aucie z końca 2009r fabrycznie było włączone żeby się świeciły pozycyjne razem z dziennymi   

Offline Maciej Klos

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III Tourer 2008 2.0/140KM Benzyna
Odp: Światła dzienne, mijania etc.
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 26, 2017, 15:38:35 »
Jeżeli kiedyś po takim ustawieniu świateł dostane mandat to zmienię
Mandat jak mandat, może zostać zatrzymany dowód rejestracyjny.

nie popadajcie w paranoje
żaden policjant nawet na to nie spojrzy.
zobaczcie ile jeździ psycholi z zenonami albo długimi przerobionymi na dzienne. jakoś nie tracą masowo dowodów
a co dopiero że przy dziennych FABRYCZNYCH świecą się też pozycyjne.
takie rozwiązanie ma sens w przedlifcie bo w polifcie jak się da aktywować coś takiego to przednie ledy będą słabiej świecić nie mocno jak do jazdy dziennej tylko jak pozycyjne

u mnie w aucie z końca 2009r fabrycznie było włączone żeby się świeciły pozycyjne razem z dziennymi
No właśnie. Zdrowy rozsądek.
Ale sytuacja z dzisiaj.  Trasa Tarnów Kraków godz. 8am, autostrada, pochmurno, pada. A ludzie naginaja tylko na dziennych a od tyłu ich kompletnie nie widać. Masakra.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka


Offline Sławomir Pyryt

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 82
  • Skąd: Starogard Gdański
  • Posiadany samochód: C5 MKIII (X7) 2,0HDi 2010r. 163kM Automat & Xsara I 2.0 HDI
  • Miejscowość: Starogard Gdański
Odp: Światła dzienne, mijania etc.
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 26, 2017, 20:47:14 »
Dziwne bo po 3 ruchach wycieraczek uruchamiają się mijania jak ustawione są światła na auto...I nie jedziesz na dziennych

Offline Robert Zglinicki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 837
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 2.0 Kombi EXCLUSIVE+LPG 2008r
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Światła dzienne, mijania etc.
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 26, 2017, 20:57:44 »
Dziwne bo po 3 ruchach wycieraczek uruchamiają się mijania jak ustawione są światła na auto...I nie jedziesz na dziennych


Dokładnie
Pozdrawiam

Offline Maciej Brzozowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 733
  • Skąd: DK
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.0HDI RHR Tourer 09'
  • Miejscowość: DK
Odp: Światła dzienne, mijania etc.
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 26, 2017, 21:47:22 »
Tak ale czytajcie, że mówi o innych :) nie w każdym aucie tak się włączają. Tak samo jak jest mgliście, dzienne z naprzeciwka widać, ale jak tyłu nie ma to już ciężej

Offline Michal Wladyniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 993
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Renault Megane Grandtour Limited 2015/C4GP 2.0 HDI EAT6 Shine 2017
  • Miejscowość: Kraków
Odp: Światła dzienne, mijania etc.
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 27, 2017, 19:43:41 »
Niestety w większości samochodów włączenie wycieraczek nie powoduje włączenie świateł mijania. Kiedyś się złapałem na to jadąc ojca Megane 2015. Jasno w dzień i nagle deszcz. Całe szczęście zauważyłem brak świateł.

Offline Maciej Klos

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III Tourer 2008 2.0/140KM Benzyna
Odp: Światła dzienne, mijania etc.
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 28, 2017, 12:03:25 »
No więc każdy ma jakieś swoje zdanie w tym względzie i myślę że nie ma sensu ciągnąć nadal tego wątku :)
Ja wybieram bezpieczeństwo mojego kufra:)
A więc może zna ktoś kogoś z "Lexią" w okolicach, na trasie Tarnów Kraków co by podjechać i zrobić te ustawienia?
Też chciałbym sczytać błędy, ponieważ założyłem ostatnio LPG i od czasu do czasu pojawia się Service.

Offline Dawid Jarecki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 049
  • Skąd: Bielsko-Biała
  • Posiadany samochód: C5 MKII 2.0 HDI
  • Zainteresowania: Wygodne sofy ;-)
  • Miejscowość: Bielsko-Biała
Odp: Światła dzienne, mijania etc.
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 28, 2017, 19:26:16 »
Maciej masz racje mysle tak samo i rowniez jak kupie dzienne bede chcial w ten sposob to podlaczyc
znikająca cytrynowa szarość Islandii ;-)

Offline Sylvester Perunov

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Posiadany samochód: C5 2010 2.0 ; Saxo 2003 1.1i
  • Miejscowość: Bristol
Odp: Światła dzienne, mijania etc.
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 14, 2022, 18:23:36 »
Jest możliwość, by światła dzienne pozostały włączone, gdy czujnik zmierzchu aktywuje światła mijania?

Wysłane z mojego BL5000 przy użyciu Tapatalka


Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 056
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Światła dzienne, mijania etc.
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 14, 2022, 21:43:09 »
Tak ale wymaga ingerencji w instalację reflektorów. Trzeba przeciąć  po jednym przewodzie przy każdej lampie lub znaleźć te przewody przy bsm. W Diagboxie noe ma takiej możliwości.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie