Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich  (Przeczytany 4633 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tomasz Hudy

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 086
  • Skąd: Lędziny
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X7) Tourer (2011) 2.0 HDI RHH AM6C
  • Zainteresowania: informatyka, elektronika
  • Miejscowość: Lędziny
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 10, 2019, 19:51:18 »
A nie ma możliwości wpiąć w instalację jakiegoś cuda które by zaliczało ilość impulsów np.5 i dopiero wtedy by uruchamiało spryski?Mam na myśli że każde włączenie wycieraczek dawało by jeden impuls do tego cuda i po 5 czy tam ilu kto chce wycieraczki uruchomiły by spryski.Myślę że w dobie zwijanych jak dywan telewizorów  jest to do rozwiązania.
Teoretycznie by się dało. Sam mam układ opóźniający podłączony pod gniazdo zapalniczki żeby mi się transmiter FM włączył z opóźnieniem.
Układ jest konfigurowalny, można ustawić przekaźnik na włącznie z opóźnieniem lub wyłączenie po zadanym czasie.
Jeżeli ustawić go aby po podaniu napięcia wyłączył się po np. sekundzie zmniejszyło by to pobór płynu.
Ale trzeba by go zabezpieczyć przed wilgocią - tyle z teorii, a praktyce - trzeby by się pobawić

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 592
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 10, 2019, 23:12:42 »
A nie ma możliwości wpiąć w instalację jakiegoś cuda które by zaliczało ilość impulsów np.5 i dopiero wtedy by uruchamiało spryski?Mam na myśli że każde włączenie wycieraczek dawało by jeden impuls do tego cuda i po 5 czy tam ilu kto chce wycieraczki uruchomiły by spryski.Myślę że w dobie zwijanych jak dywan telewizorów  jest to do rozwiązania.
Teoretycznie by się dało. Sam mam układ opóźniający podłączony pod gniazdo zapalniczki żeby mi się transmiter FM włączył z opóźnieniem.
Układ jest konfigurowalny, można ustawić przekaźnik na włącznie z opóźnieniem lub wyłączenie po zadanym czasie.
Jeżeli ustawić go aby po podaniu napięcia wyłączył się po np. sekundzie zmniejszyło by to pobór płynu.
Ale trzeba by go zabezpieczyć przed wilgocią - tyle z teorii, a praktyce - trzeby by się pobawić
Tu chyba lepiej by było zrobić sobie jakąś płytkę z mikrokontrolerem, który by zliczał impulsy z zasilania pompki od spryskiwacza szyby i po X impulsach włączał by jednorazowo układ (przekaźnik o którym pisałem wcześniej) można by się nawet pokusić o możliwość programowej zmiany zliczanych impulsów przez przycisk i miganie diodą w celu potwierdzenia zaprogramowanej ilości. Kosztowo jeśli chodzi o sprzęt drogo nie wyjdzie (przekaźnik zdecydowanie najdroższy) kwestia oprogramowania....
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Mariusz Jastrzębski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 424
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X7) Tourer, ekskluzywne 2.0 HDi, ASB, 163KM; SAAB 9-5, 2.0t, 190KM
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 11, 2019, 01:33:31 »
Po najmniejszej linii oporu, to przekaźnik czasowy wpiąć przed pompką spryskiwaczy. Ustawić opóźnienie załączania np. na 3 sek. i wtedy pompka na spryskiwacze załączałaby się po przytrzymaniu wajchy przez te 3 sek. Nie trzeba nic programować, czas ustawia się potencjometrem. Diwajs coś koło 20zł + obudowa.

Offline Tomasz Hudy

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 086
  • Skąd: Lędziny
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X7) Tourer (2011) 2.0 HDI RHH AM6C
  • Zainteresowania: informatyka, elektronika
  • Miejscowość: Lędziny
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 11, 2019, 05:52:26 »
Po najmniejszej linii oporu, to przekaźnik czasowy wpiąć przed pompką spryskiwaczy. Ustawić opóźnienie załączania np. na 3 sek. i wtedy pompka na spryskiwacze załączałaby się po przytrzymaniu wajchy przez te 3 sek. Nie trzeba nic programować, czas ustawia się potencjometrem. Diwajs coś koło 20zł + obudowa.
No to właśnie pisałem, mam coś takiego - do kupienia za 17 złotych u chinczyków.

Ustawiasz zworkami czy przekaźnik ma zadziałać po określonym czasie czy przez określony czas. Potem ustawiasz zworkami i potencjometrem czas w przedziale od 0,13s do 3700s.



Tylko nie wiem czy to nie będzie przekombinowane rozwiązanie.

Offline Adam Mazur

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 164
  • Skąd: Tarn. G.
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.0Pb
  • Miejscowość: Tarn. G.
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 11, 2019, 08:46:34 »
A nie ma możliwości wpiąć w instalację jakiegoś cuda które by zaliczało ilość impulsów np.5 i dopiero wtedy by uruchamiało spryski?Mam na myśli że każde włączenie wycieraczek dawało by jeden impuls do tego cuda i po 5 czy tam ilu kto chce wycieraczki uruchomiły by spryski.Myślę że w dobie zwijanych jak dywan telewizorów  jest to do rozwiązania.
Teoretycznie by się dało. Sam mam układ opóźniający podłączony pod gniazdo zapalniczki żeby mi się transmiter FM włączył z opóźnieniem.
Układ jest konfigurowalny, można ustawić przekaźnik na włącznie z opóźnieniem lub wyłączenie po zadanym czasie.
Jeżeli ustawić go aby po podaniu napięcia wyłączył się po np. sekundzie zmniejszyło by to pobór płynu.
Ale trzeba by go zabezpieczyć przed wilgocią - tyle z teorii, a praktyce - trzeby by się pobawić
Tu chyba lepiej by było zrobić sobie jakąś płytkę z mikrokontrolerem, który by zliczał impulsy z zasilania pompki od spryskiwacza szyby i po X impulsach włączał by jednorazowo układ (przekaźnik o którym pisałem wcześniej) można by się nawet pokusić o możliwość programowej zmiany zliczanych impulsów przez przycisk i miganie diodą w celu potwierdzenia zaprogramowanej ilości. Kosztowo jeśli chodzi o sprzęt drogo nie wyjdzie (przekaźnik zdecydowanie najdroższy) kwestia oprogramowania....
zamiast przekaźnika tranzystor, będzie mniejsze i tańsze

Offline Artur Puźniak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 337
  • Skąd: Warszawa, Ząbki
  • Posiadany samochód: Były Xsara 1,6i SX; C5 II 1,8i SX. Jest C5 III 2,0 HDI Exclusive
  • Zainteresowania: Citroen, muzyka, zamki i takie tam rozne >:o)
  • Miejscowość: Warszawa, Ząbki
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 05, 2019, 15:22:24 »
Panowie jest sposób aby płyn leciał tylko na szybę.....
Przed naciśnięcie na spryskiwanie trzeba....wyłączyć światła ksenonowe. Tylko w nocy nie polecam tego robić...... ;)Ale np. w :) korku czy toczeniu się w sznurze samochodów już można. ;D
Marcin, zawsze tak robię i płynu wystarcza na dłużej :)
Artur Puźniak
Były: Xsara 1,6i SX; C5 II 1,8i SX. Jest C5 III 2,0 HDI Exclusive
[email protected]
GG: 2448261

Offline Jan Malinowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 091
  • Skąd: Jaworzno
  • Posiadany samochód: 2x C5 2.0 HDI (163KM), (180KM)
  • Zainteresowania: turystyka, podróże, muzyka dawna, technika/elektronika,...
  • Miejscowość: Jaworzno
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 05, 2019, 15:52:24 »

... zamiast przekaźnika tranzystor, będzie mniejsze i tańsze ...

Możesz rozwinąć myśl, czy pisałeś po kilku piwach...?
Jak niby 1 dyskretny i analogowy element elektroniczny ma zapewnić te funkcji, o których mowa...?

Offline TOMASZ KOZIOŁ

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 812
  • Skąd: warszawa
  • Posiadany samochód: CITROEN C5 TOURER (X7) 2,0HDI 2008r
  • Miejscowość: warszawa
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 05, 2019, 19:59:02 »
Tylko trzeba odciąć pompce świateł dotychczasowe zasilanie


Offline Patryk Kaniewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 502
  • Posiadany samochód: C5 X7 2010 2.0HDI 163KM Tourer Exclusive
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 05, 2019, 21:43:19 »

... zamiast przekaźnika tranzystor, będzie mniejsze i tańsze ...

Możesz rozwinąć myśl, czy pisałeś po kilku piwach...?
Jak niby 1 dyskretny i analogowy element elektroniczny ma zapewnić te funkcji, o których mowa...?
Zapewne chodziło o zamianę samego elementu wykonawczego (z pozostawieniem reszty układu). Sam nie rozumiem wykorzystywania w tych czasach przekaźników przy urządzeniach zasilanych DC.

Offline Roman Kłosiński

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 382
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 X7 2,0 HDI 163KM Tourer manu; C5 X7 2,0 HDI 163KM Sedan; BX 1,6, ....... użytkownik marki od 89r
  • Zainteresowania: Motoryzacja, Elektronika
  • Miejscowość: Gdańsk
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 06, 2019, 01:47:57 »
Tu jest czasowy do 12s opóźnienia za 3zł  kliknij

Sam nie rozumiem wykorzystywania w tych czasach przekaźników przy urządzeniach zasilanych DC.
jest to pewna separacja jednego źródła od drugiego

temat ciekawy, bo żona to wiadrami zużywa ten płyn :)
-----------------------------------------------------------------
C5 X7 2,0 HDI 163KM Tourer manual; C5 X7 2,0 HDI 163KM Sedan aut;   BX 1,6 ....były C5 2,0 HDI mkII; Xantia 2,0 16V mkII; Xantia 1,6 mkI; BX 1,4e, TGE .... z citroenem od 89r