Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Jaki akumulator wybrać? Co polecacie?  (Przeczytany 3896 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dawid Guz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 43
  • Skąd: Radzyń Podlaski
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDi 2005 r. Exclusive
  • Miejscowość: Radzyń Podlaski
Jaki akumulator wybrać? Co polecacie?
« dnia: Kwiecień 23, 2017, 11:02:12 »
Tak jak w temacie, zastanawiam się nad wymianą i nie wiem jaką markę wybrać? Macie jakieś doświadczenia? Chodzi mi o coś porządnego z wyższej półki. Będę wdzięczny za wasze doświadczenia :-)
Mam C5 2.0 HDi.

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka


Offline Paweł Staszewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 43
  • Skąd: Kostrzyn wielkopolski
  • Posiadany samochód: Citroen c5 mk2
  • Miejscowość: Kostrzyn wielkopolski
Odp: Jaki akumulator wybrać? Co polecacie?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 23, 2017, 12:17:34 »
Ja miesiąc temu wsadziłem centra Futura 77ah mam future w drugim aucie juz piąty rok idzie i zero problemów.

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


Offline Dawid Guz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 43
  • Skąd: Radzyń Podlaski
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDi 2005 r. Exclusive
  • Miejscowość: Radzyń Podlaski
Odp: Jaki akumulator wybrać? Co polecacie?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 23, 2017, 12:24:28 »
Aha, zapomniałem jeszcze wspomnieć, że niestety nie posiadam garażu a więc jedyne co ochrania samochód to pokrowiec.. Chodzi mi o coś co w zimie będzie się również bardzo dobrze sprawdzać. Dzięki za odpowiedź Paweł.

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka


Offline Jacek Bednarczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 227
  • Posiadany samochód: Citroen C5 1.6HDI Fap 2006r
Odp: Jaki akumulator wybrać? Co polecacie?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 23, 2017, 12:50:49 »
Poczytaj o akumulatorach Topla. Mają sporo pozytywnych opinii, mi gdy zmieniałem aku, w sklepie z akumulatorami polecili mi właśnie tą markę. Kupiłem ten z serii Energy(czerwony). Używam dwa lata, zero problemów jak na razie (diesel i zawieszenie hydro, więc ma co robić). W drugim aucie mam taki sam i też sprawuje się ok. Cena tych akumulatorów też przystępna.

Offline Dawid Guz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 43
  • Skąd: Radzyń Podlaski
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDi 2005 r. Exclusive
  • Miejscowość: Radzyń Podlaski
Odp: Jaki akumulator wybrać? Co polecacie?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 23, 2017, 14:45:58 »
Właśnie biore się za poszukiwanie odpowiedniego.. A ile maksymalnie Ah powinien mieć akumulator do naszych c5? Tak żeby alternator nie odmówił posłuszeństwa.

Offline Joanna Luty

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 689
  • Posiadany samochód: citroen C5 MKII HDI,xsara picasso 04 2.0 HDI
Odp: Jaki akumulator wybrać? Co polecacie?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 23, 2017, 18:21:14 »
Maxymalnie to może mieć tyle "jaki tylko się zmieści". Ja z czystym sumieniem polecam akumulatory rodzimego producenta (jeden z większych w europie) AutoPart, w skrzynce L3 czyli taki rozmiar jak w naszych autach dostępne jest nawet 88ah ,wersja silver ma 85 i 800A rozruchowego (w testach nawet więcej),Gold 82 i rozruchu 850!. A ceny ok 300zł

Offline Dawid Guz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 43
  • Skąd: Radzyń Podlaski
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDi 2005 r. Exclusive
  • Miejscowość: Radzyń Podlaski
Odp: Jaki akumulator wybrać? Co polecacie?
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 23, 2017, 18:53:13 »
Joanno, czyli rozumiem że dla alternatora nie ma znaczenia jakiej pojemności jest akumulator? Bardzo dziękuję za podpowiedź, jestem wdzięczny :-)

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka


Offline Jacek Bednarczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 227
  • Posiadany samochód: Citroen C5 1.6HDI Fap 2006r
Odp: Jaki akumulator wybrać? Co polecacie?
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 23, 2017, 19:16:42 »
Wydaje mi się że z pojemnością nie powinno się przesadzać. Powinna być optymalna, przewidziana przez producenta, dobrana do alternatora. Jeśli mamy za dużą pojemność, robiąc szczególnie krótkie odcinki trasy, akumulator będzie ciągle niedoładowany, a to jest szkodliwe dla akumulatora, i skraca się jego żywotność.

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: Jaki akumulator wybrać? Co polecacie?
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 23, 2017, 21:25:44 »
Wydaje mi się ....

Zalecam wydawanie opinii "pewnych", wytłumaczalnych logicznie i technicznie...

Kto "bogatemu" zabroni kupić i wozić 3x pojemniejsze/ 2x większe/ 2x cięższe akumulatory.

PS: ubytek energii aku ma skompensować alternator, nie ma znaczenia czy ubytek występuje od 200Ah czy od 80Ah....

Offline Jacek Bednarczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 227
  • Posiadany samochód: Citroen C5 1.6HDI Fap 2006r
Odp: Jaki akumulator wybrać? Co polecacie?
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 23, 2017, 21:53:51 »
Więc uważasz, że gdyby nie było ograniczenia w rozmiarze akumulatora który można zamontować, to w sytuacji gdy montowany jest fabrycznie akumulator o pojemności np. 75 Ah, możemy montować np. 150 lub 200Ah???? Takie jest Twoje zdanie??? Jesteś pewny, że taka "dwusetka" będzie tak samo w pełni doładowana jak 75Ah i się nie zasiarczy?
Ja zawsze wybierając akumulator , wybierałem pojemność jaką zaleca producent, natomiast prąd rozruchowy wybierałem jak najwyższy, szczególnie gdy akumulator miał być do diesla.

Offline Igor Karpina

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 55
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: GC4P 2.0HDI '09 MCP
  • Miejscowość: Poznań
Jaki akumulator wybrać? Co polecacie?
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 23, 2017, 22:11:13 »
Ja zawsze wybierając akumulator , wybierałem pojemność jaką zaleca producent

Producent zawsze montuje absolutne minimum funkcjonalne, a nie to, co obiektywnie byłoby najlepsze :) Drugie tyle pojemności na górkę może faktycznie bez sensu, ale te 20-30% jak najbardziej.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2017, 10:05:02 wysłana przez Igor Karpina »

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: Jaki akumulator wybrać? Co polecacie?
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 23, 2017, 22:21:07 »
Więc uważasz, ...

Podjąłeś temat "doładowywania" akumulatora i do tego się odniosłem.
Co innego praca (lub brak - postój) akumulatora o pojemności nieadekwatnie dużej  do "poboru"...


Producent zawsze montuje absolutne minimum funkcjonalne, ...

Igor , "jestes równy gość"... dziękuje.

PS: producent przeznaczył dla akumulatora "określoną" przestrzeń i nie ma możliwości montażu tak dużych akumulatorów (200Ah)....

Offline Dawid Guz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 43
  • Skąd: Radzyń Podlaski
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDi 2005 r. Exclusive
  • Miejscowość: Radzyń Podlaski
Odp: Jaki akumulator wybrać? Co polecacie?
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 24, 2017, 06:24:13 »
A ile Ah zaleca Producent? Wiecie może Panowie? Zapewne kupię trochę większy niż zaleca producent z dobrym rozruchem. Dziękuje za wasze opinie, bardzo się przydały :-)

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka


Offline Michał Citkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 764
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Opel Signum 1.9CDTi '08, Opel Corsa C 1.3CDTi '06
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lublin
Odp: Jaki akumulator wybrać? Co polecacie?
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 24, 2017, 09:07:50 »
Ja kilka miesięcy temu kupiłem do swojego 2.0 HDI:

VARTA SILVER 77ah, 780A.

Szczerze polecam.
Miałem brać Centrę Futurę ale odradził mi znajomy pracownik sklepu z częściami (z uwagi na częste reklamacje).
Polecał jeszcze Banner Powerbull ale ten aku był troszkę droższy od Varty.

Zanim dokonałem zakupu, sporo czytałem po internetach, dowiadywałem się tu i ówdzie, na forum też tu coś się dopytywałem.
Jak cena Ci odpowiada to bierz ;)
:::było: Saxo MkII 1.5 D, Xsara MkII 2.0 HDi, C5 mkI 2.0HDi
:::jest: Opel Signum 1.9 CDTi '08, Opel Corsa C 1.3CDTi '06

Offline Marek Brzeziński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 342
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5II, 2.0 Hdi, 2006, ASB, exclusive <=250 kkm
  • Zainteresowania: fotografia, wideo
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Jaki akumulator wybrać? Co polecacie?
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 24, 2017, 17:44:56 »
Ja mam centra futura. 3 lata gwarancji.
youtube.com/wedkarskiedylematy

Offline Dawid Guz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 43
  • Skąd: Radzyń Podlaski
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDi 2005 r. Exclusive
  • Miejscowość: Radzyń Podlaski
Odp: Jaki akumulator wybrać? Co polecacie?
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 24, 2017, 17:48:18 »
Tak się zastanawiam ile Ah wybrać bo głównie jeżdżę po mieście i ze 4 razy w miesiącu polecę w trasę ok 200 km.. Zastanawiam się ile zaleca producent.

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka


Offline Marek Brzeziński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 342
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5II, 2.0 Hdi, 2006, ASB, exclusive <=250 kkm
  • Zainteresowania: fotografia, wideo
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Jaki akumulator wybrać? Co polecacie?
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 24, 2017, 18:10:02 »
Tak się zastanawiam ile Ah wybrać bo głównie jeżdżę po mieście i ze 4 razy w miesiącu polecę w trasę ok 200 km.. Zastanawiam się ile zaleca producent.

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka
Centra ma 77Ah. Większa pojemność nie ma znaczenia raczej prąd rozruchu. Naczytałem się testów opisów i forów i kupiłem centrę.
youtube.com/wedkarskiedylematy

Offline Dawid Guz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 43
  • Skąd: Radzyń Podlaski
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDi 2005 r. Exclusive
  • Miejscowość: Radzyń Podlaski
Odp: Jaki akumulator wybrać? Co polecacie?
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 24, 2017, 18:14:12 »
No tak, większego niż te 77 kupował nie będę bo nie będzie się pewnie doładowywał na tej przewadze krótszych tras.. ;-)

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka


Offline Joanna Luty

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 689
  • Posiadany samochód: citroen C5 MKII HDI,xsara picasso 04 2.0 HDI
Odp: Jaki akumulator wybrać? Co polecacie?
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 24, 2017, 21:43:47 »
Na początek Dawidzie domagam sie przeprosin za tą wyczuwalną nutkę drwiny . W istocie dla alternatora nie ma znaczenia jaki akumulator ma ładować ale właśnie ubytek z owego akumulatora . Obrazując ,załóżmy ,że akumulator to "wiadro z wodą" ,do każdego rozruchu z wiadra weżmiemy np. szklankę,nie ma więc znaczenia czy wiadro ma 20l czy 5l bo alternator ma uzupełnić tą pobraną szklankę. Do tego jeśli jeżdzisz krótkie odcinki to masz zdecydowanie większa ilość "szklanek" w zapasie,zwłaszcza,że na pompę hydro tez "wody ybywa". Swego czasu użytkowałąm osobowy samochód z akumulatorem 185(albo 195,nie pamiętam) Ah z ciężarówki,i mimo,że była to benzyna i miała zdecydowanie słabszy alternator niż diesle "wody w wiadrze"nie brakło nigdy. Pozatym,w przypadku niedoładowanego akumulatora zwykło się go podłączać pod prostownik. Jamim prądem go ładujemy? 1/10 pojemności więc ok 7A i nie uwierzysz ale takim małym prądem uda się go w pełni naładować. Sprawdź proszę ile A daje Twój alternator (obstawiam ,że ok 20krotnośc tej wartości) więc czemu nie miałby sobie dac rady?
Nie pisze tu by się mądrzyć ale by nie powielano wielu "starych mitów" o za dużych akumulatorach (czy "hydro to samo zło") itp.Z elektryki jestem "zielona" i większość wiedzy czerpę z internetu ale nie ślepo czytając a dopytując,czasem jak dziecko,narażając się na śmieszność, ale dopytuję do czasu aż w miarę zrozumiem. Dlatego nie szydzę jeśli sama nie mam wiedzy a staram się zrozumieć. Ostatnio podobnie tłumaczyłam koledze,który kupował akumulator. Jest "zieleńszy" odemnie,o aucie wie,że ma koła i jedzie. Właśnie sprzedawca tłumaczył mu podobnie "za duży,nie doładuje itp" Poprosiłam by zadzwonił do mnie jak będzie w sklepie jeśli sprzedawca bedzie się upierał przy swoim i zadzwonił.  Po kilkuminutowej dyskusji,sprzedawca nie mając już logicznych argumentów oznajmił,że włąśnie ten prąd który zostaje "w za dużym akumulatorze" (hmm ,zostaje choć niedoładowany?? ) się zepsuje. Pierszy raz się dowiedziałam,że prąd się zepsuje . Niestety już nie miałam szansy dopytac a chciałam zrozumieć. Znajomy zaryzykował i z zadowoleniem jeżdżi na "za dużym,wiecznie niedoładowanym" akumulatorze. Jeśli dobrze pamiętam to na stronie chyba www.leszczuk.pl jest sporo informacji w zakładkach. Polecam przeczytac wszystkie. Natomiast nie polecam Jenoxów,mają wprawdzie wieksze rozruchy niz podaja ale pojemnośc ok 75 proc deklarowanej i spory rozstrzał w jakosci.
Jeśli natomiast ktoś jest zdecydowany na centrę futurę to niech kupi EXIDE,to dokładnie ten sam akumulator (inna naklejka,centra należy do exide). Akumulator z naklejka Exide nie jest lepszy (jest taki sam) ale procedury reklamacyjne są przyjaźniejsze użytkownikowi. Podobnie jest z bosch/varta.
pozdrawiam

Offline Dawid Guz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 43
  • Skąd: Radzyń Podlaski
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDi 2005 r. Exclusive
  • Miejscowość: Radzyń Podlaski
Odp: Jaki akumulator wybrać? Co polecacie?
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 24, 2017, 22:23:23 »
Rozumiem, że tak mogłaś Joanno zrozumieć mój post i bardzo za to przepraszam, w życiu nie przyszłoby mi do głowy zadrwić z kobiety a szczególnie z  kobiety, która ma pojęcie o tym co pisze na temat motoryzacji.. To rzadko spotykane mi zjawisko i jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy i pasji. Dzięki Twojej wypowiedzi podjąłem już decyzję, że ma pewno wybiorę się do Lublina do tej firmy AutoPart po ten akumulator i może nawet zdecyduje się na ten Gold o którym pisałaś bo mam przeczucie, że będzie mi dobrze służył :-)
Pozdrawiam serdecznie.

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka


Offline Joanna Luty

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 689
  • Posiadany samochód: citroen C5 MKII HDI,xsara picasso 04 2.0 HDI
Odp: Jaki akumulator wybrać? Co polecacie?
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 24, 2017, 22:33:05 »
AutoPart jest z Mielca,może mają w Lublinie sklep(firmowy/patronacki) .Podpowiem jeszcze,że w sklepie zakładowym (przyfabrycznym) ceny sa duzo wyzsze niż w "wolnej sprzedaży" . Jeśli dobrze pamietam to właśnie za 82 gold chcieli ok 400zł, w sklepie patronackim Transbud NH (kraków) 340 natomiast ze sklepu w Busku Zdroju jeżdzi auto po targach/jarmarkach itp i można się u kierowcy wytargować na równe 300zł (w sklepie przez tel ceny nie podadzą :) ) więc jeśli ktoś bedzie chciał od Ciebie zbyt dużo i twierdził,że taniej się nie da to masz juz jakis pogląd na ceny. Teraz chyba wybrałabym silvera (nie żeby gold był zły,i nie dlatego,że jest ok 20zł tańszy) tylko dlatego,że ma te 3 :) ah więcej a w testach prąd rozruchowy wyższy niż na etykiecie . Ale baby często tak mają :) .

Offline Daniel Stefanowicz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 491
  • Skąd: Jelenia Góra
  • Posiadany samochód: C5 MKII 1,8i 16V Break+Tech 214 / C5 X7 Comfort Sedan 2,0i 16V / C5 X7 Tourer 2,0i 16V +Stag Q Box Plus
  • Miejscowość: Stara Kamienica
Odp: Jaki akumulator wybrać? Co polecacie?
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 25, 2017, 23:30:25 »
Tak jak w temacie, zastanawiam się nad wymianą i nie wiem jaką markę wybrać? Macie jakieś doświadczenia? Chodzi mi o coś porządnego z wyższej półki. Będę wdzięczny za wasze doświadczenia :-)
Mam C5 2.0 HDi.

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka



Centra Futura lub Centra Futura może być też Centr Futura...

Offline Dawid Jarecki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 049
  • Skąd: Bielsko-Biała
  • Posiadany samochód: C5 MKII 2.0 HDI
  • Zainteresowania: Wygodne sofy ;-)
  • Miejscowość: Bielsko-Biała
Odp: Jaki akumulator wybrać? Co polecacie?
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 26, 2017, 06:28:22 »
Od lat Topla poczytaj w sieci.
znikająca cytrynowa szarość Islandii ;-)