Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [mkIII] czujnik deszczu.  (Przeczytany 3893 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krzysztof Portjanko

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 98
  • Skąd: Kurzętnik
  • Posiadany samochód: C5 (X7)
  • Miejscowość: Kurzętnik
[mkIII] czujnik deszczu.
« dnia: Maj 04, 2017, 17:16:29 »
Pora deszczowa nas nie opuszcza więc problemy z wycieraczkami jak najbardziej na czasie. Mam swoją c5 od kilku miesięcy i ciągle ja poznaje i teraz przyszedł czas na czujnik deszczu. Mam wrażenie że zwariował ale może się mylę. Otóż po włączeniu wycieraczek w tryb auto następuje jedno migniecie wycieraczek co jak wyczytałem potwierdza włączenie trybu auto. No a potem to już jest różnie. Czasem wygląda to tak że szyba cała mokra a wycieraczki czekają aż je ręcznie bujne a czasem wręcz odwrotnie - kilka kropek wody na szybie a wycieraczki zapierniczaja jak szalone jakby na najwyższym biegu chodziły. To chyba nie jest normalne zachowanie? Myślę że nie ale może się mylę. Czy lexia wyłania ewentualny błąd?
Będę wdzięczny za pomoc

Offline Machoński Tomasz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 950
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: Lexus NX, był C5 X7 Exclusive Tourer 2.0 lpg
  • Miejscowość: Katowice
Odp: [mkIII] czujnik deszczu.
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 04, 2017, 17:28:23 »
może masz szybę nie oryginalną?

Offline Krzysztof Portjanko

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 98
  • Skąd: Kurzętnik
  • Posiadany samochód: C5 (X7)
  • Miejscowość: Kurzętnik
Odp: [mkIII] czujnik deszczu.
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 04, 2017, 17:35:48 »
Oryginał.

Offline Machoński Tomasz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 950
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: Lexus NX, był C5 X7 Exclusive Tourer 2.0 lpg
  • Miejscowość: Katowice
Odp: [mkIII] czujnik deszczu.
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 04, 2017, 17:45:28 »
to może pora na wymianę piór wycieraczek?

Offline Krzysztof Portjanko

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 98
  • Skąd: Kurzętnik
  • Posiadany samochód: C5 (X7)
  • Miejscowość: Kurzętnik
Odp: [mkIII] czujnik deszczu.
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 04, 2017, 17:51:32 »
Jakoś nie zauważyłem żeby były zużyte ale czy to może być przyczyną?

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: [mkIII] czujnik deszczu.
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 04, 2017, 18:54:17 »
Ważne jest jak wycieraczka wyciera wodę "w okienku nad czujnikiem", bo w tym miejscu jest pomiar....
Skontroluj , patrząc, pod ostrym kątem, jaka jest dokładność wycierania szyby w "okienku czujnika". Czy pozostawia mokre smugi, czy szyba wygląda na suchą po ruchu wycieraczek...czy nie dociera ten fragment.

Offline Krzysztof Portjanko

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 98
  • Skąd: Kurzętnik
  • Posiadany samochód: C5 (X7)
  • Miejscowość: Kurzętnik
Odp: [mkIII] czujnik deszczu.
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 04, 2017, 19:12:02 »
No właśnie mam wrażenie że wycieraczki ścierają prawidłowo nie zauważyłem żeby coś zostawiła na szybie. No ale spróbować nie zawadzi.

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: [mkIII] czujnik deszczu.
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 04, 2017, 20:12:20 »
Stań z boku auta i obserwuj....wydawać się to jak prawie robi różnicę.

Offline Grzegorz Piotrowski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 1
  • Skąd: Piaseczno
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2hdi 100kw
  • Miejscowość: Piaseczno
Odp: [mkIII] czujnik deszczu.
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 06, 2017, 20:08:25 »
Mam podobny dylemat, wycieraczki robią na auto co chcą, więc ciekaw jestem rozwiązania.  I korzystając z wątku to można jakoś zmienić czas pracy na trybie przerywanym?

Offline Krzysiek Pabis

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 161
  • Skąd: Trzebinia
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7
  • Miejscowość: Trzebinia
Odp: [mkIII] czujnik deszczu.
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 06, 2017, 20:38:10 »
Ponoć można. Zwalniając lub przyspieszając, wg instrukcji ich prędkość jest zależna od prędkości samochodu.

Offline Przemek Duda

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 27
  • Skąd: Bytom
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III 2.0 HDI 163KM '10
  • Miejscowość: Bytom
Odp: [mkIII] czujnik deszczu.
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 07, 2017, 20:01:20 »
U mnie jest podobnie. Rzadko się to zdarza ale jest. Nieraz szyba jest cała z kropelek i wycieraczki wcale nie ruszą w trybie Auto a drugi  raz mimo już prawie suchej szyby zapierniczają jak głupie :D też tego nie rozumiem. Zostaje chyba zmiana na manualne ustawienie i spowrotem na Auto  ;D

Offline Tomasz Szopa

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 19
  • Posiadany samochód: Citroen C5 tourer, 2.0 Hdi 2011
  • Miejscowość: PUSTKÓW WILCZKOWSKI
Odp: [mkIII] czujnik deszczu.
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 11, 2019, 21:04:04 »
Witajcie Panowie. Przepraszam że wyciągam starego posta, ale opisuje niemal idealnie to co dzieje się w moim nowo zakupionym C5. Automatyczne wycieraczki pracują u mnie ale nie adekwatnie do natężenia deszczu. Najczęściej pracują jakby na 2, czyli średnim biegu, ale przy naprawdę dużej ulewie zdarza się że przechodzą na bieg 1, za to gdy szyba jest już niemal sucha potrafią chodzić na maksa.

Mam nie oryginalna szybę, tak kupiłem już samochód. Niestety jest tak dziwnie coś u mnie podpięte, że nawet gdy ręcznie włączę 1,2 lub 3 to i tak wycieraczki działają jakby pod czujnikiem deszczu, krótko mówiąc chodzą jak chcą. Co ciekawe dzieje się tak gdy rzeczywiście jest mokro, gdy włączyłem wycieraczki jak było sucho, to na poszczególnych zadanych recznie biegach chodziły bezbłędnie.

Samochód podpięty był dzisiaj do Lexii i wszystko jest ok, żadnych błędów z tej strony. Człowiek który robił badanie wyłączył mi na moją prośbę w ustawieniach BSI czujnik deszczu, bo takie działanie wycieraczek jest po prostu niebezpieczne.

Wracam do domu, włączam wycieraczki na 3 bieg, chodzą bezbłędnie. Z ciekawości zraszam szybe woda z węża i znowu chodzą jak chcą, chwilę szybko, po czym na 1 machniecie wycieraczki 1 bieg, znowu szybko, przerwa i znowu szybko itp itd. PO chwili gdy woda odpływ działają jak trzeba.

Nie mam już do tego siły, a tak przecież nie da się jeździć. Proszę pomóżcie Koledzy. Czy możliwe aby woda robiła gdzieś jakieś zwarcie? Gdzie idą wiązki odpowiedzialne za pracę wycieraczek?

Ja naprawdę wiem że to brzmi nieprawdopodobnie, facet od LEXII dzisiaj mi nie wierzył jak mu o tym powiedziałem, ale jeśli ktoś chce, to mogę nagrać film.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka


Offline Tomasz Hudy

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 086
  • Skąd: Lędziny
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X7) Tourer (2011) 2.0 HDI RHH AM6C
  • Zainteresowania: informatyka, elektronika
  • Miejscowość: Lędziny
Odp: [mkIII] czujnik deszczu.
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 11, 2019, 21:44:27 »
Witajcie Panowie. Przepraszam że wyciągam starego posta, ale opisuje niemal idealnie to co dzieje się w moim nowo zakupionym C5. Automatyczne wycieraczki pracują u mnie ale nie adekwatnie do natężenia deszczu. Najczęściej pracują jakby na 2, czyli średnim biegu, ale przy naprawdę dużej ulewie zdarza się że przechodzą na bieg 1, za to gdy szyba jest już niemal sucha potrafią chodzić na maksa.

Mam nie oryginalna szybę, tak kupiłem już samochód. Niestety jest tak dziwnie coś u mnie podpięte, że nawet gdy ręcznie włączę 1,2 lub 3 to i tak wycieraczki działają jakby pod czujnikiem deszczu, krótko mówiąc chodzą jak chcą. Co ciekawe dzieje się tak gdy rzeczywiście jest mokro, gdy włączyłem wycieraczki jak było sucho, to na poszczególnych zadanych recznie biegach chodziły bezbłędnie.

Samochód podpięty był dzisiaj do Lexii i wszystko jest ok, żadnych błędów z tej strony. Człowiek który robił badanie wyłączył mi na moją prośbę w ustawieniach BSI czujnik deszczu, bo takie działanie wycieraczek jest po prostu niebezpieczne.

Wracam do domu, włączam wycieraczki na 3 bieg, chodzą bezbłędnie. Z ciekawości zraszam szybe woda z węża i znowu chodzą jak chcą, chwilę szybko, po czym na 1 machniecie wycieraczki 1 bieg, znowu szybko, przerwa i znowu szybko itp itd. PO chwili gdy woda odpływ działają jak trzeba.

Nie mam już do tego siły, a tak przecież nie da się jeździć. Proszę pomóżcie Koledzy. Czy możliwe aby woda robiła gdzieś jakieś zwarcie? Gdzie idą wiązki odpowiedzialne za pracę wycieraczek?

Ja naprawdę wiem że to brzmi nieprawdopodobnie, facet od LEXII dzisiaj mi nie wierzył jak mu o tym powiedziałem, ale jeśli ktoś chce, to mogę nagrać film.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka
A jak wycieraczki działają w trybie Auto ?
Bo wygląda mi to trochę jakby czujnik deszczu się nie wyłączał podczas przełączania w tryb manualny.
Zobacz czy jak masz Auto czy dostajesz komunikat i czy po przełączaniu na bieg 1 dostajesz komunikat że tryb auto jest deaktywowany.

Offline Tomasz Szopa

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 19
  • Posiadany samochód: Citroen C5 tourer, 2.0 Hdi 2011
  • Miejscowość: PUSTKÓW WILCZKOWSKI
Odp: [mkIII] czujnik deszczu.
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 11, 2019, 21:48:29 »
Jak się uda, najczęściej średni bieg, bywają także inne biegi, ale nie adekwatnie do natężenia deszczu. Przy małym deszczu potrafią działać szybko i odwrotnie. Czujnik deszczu reaguje gdy woda się pojawia nagle, tzn gdy z suchego wyjeżdżam w deszcz, ale później już działa jak chce.

Dzisiaj wyłączyłem czujnik deszczu, wycieraczki powinny działać tylko manualnie, a jak napisałem pomimo to po polabiu szyby wodą wycieraczki chodzą jak chcą. Na sucho działają idealnie...

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka


Online Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 060
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [mkIII] czujnik deszczu.
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 11, 2019, 23:49:39 »
Tomek pytał o to czy jak włączysz automatyczną pracę wycieraczek (jednokrotne opuszczenie manetki wycieraczek) to czy na wyświetlaczu pojawia się komunikat o włączeniu wycieraczek w trybie AUTO? I czy po włączeniu pierwszego biegu wycieraczek pojawia się komunikat o wyłączeniu trybu AUTO?
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Tomasz Szopa

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 19
  • Posiadany samochód: Citroen C5 tourer, 2.0 Hdi 2011
  • Miejscowość: PUSTKÓW WILCZKOWSKI
Odp: [mkIII] czujnik deszczu.
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 12, 2019, 06:35:54 »
Do wczoraj tak było, tzn manetka na dół, i automatic screen wipe activated, manetka w górę deactivated. Teraz chwilowo MMA to deaktywowane

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka


Offline Tomasz Szopa

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 19
  • Posiadany samochód: Citroen C5 tourer, 2.0 Hdi 2011
  • Miejscowość: PUSTKÓW WILCZKOWSKI
Odp: [mkIII] czujnik deszczu.
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 12, 2019, 07:10:58 »
Panowie wrzuciłem filmik na YT aby można było zobaczyć co się dzieje. Raz jeszcze podkresle że w tym momencie mam zdezaktywowany czujnik deszczu i wycieraczki powinny chodzić po prostu wg wrzuconych biegów.

Na filmie długo nic się nie dzieje bo rzeczy martwe są złośliwe, ale około 1:15 widać na czym polega problem. Tutaj akurat tylko dwa wolniejsze machniecia, ale jadąc w ulewie potrafi być gorzej. Tak samo wycieraczki pracowały w automacie, gdy był jeszcze czynny. Gdzie szukać awarii?

https://youtu.be/arFWwe5b1ik

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka


Offline Machoński Tomasz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 950
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: Lexus NX, był C5 X7 Exclusive Tourer 2.0 lpg
  • Miejscowość: Katowice
Odp: [mkIII] czujnik deszczu.
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 12, 2019, 09:12:48 »
Wygląda na aktywny czujnik deszczu.
Duży wpływ na pracę ma czystośc szyby i jakość piór.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 12, 2019, 09:26:08 wysłana przez Machoński Tomasz »

Online Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 060
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [mkIII] czujnik deszczu.
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 12, 2019, 09:49:43 »
Czy to tylko złudzenie, że lewa wycieraczka (strona kierowcy) uderza o słupek jak dochodzi do pionu?
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Tomasz Szopa

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 19
  • Posiadany samochód: Citroen C5 tourer, 2.0 Hdi 2011
  • Miejscowość: PUSTKÓW WILCZKOWSKI
Odp: [mkIII] czujnik deszczu.
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 12, 2019, 09:51:25 »
Chyba od czasu do czasu rzeczywiście uderza. Natomiast co do czujnika deszczu nie powinien już w tym momencie mieć jakiegokolwiek wpływu... Mój C5 jest z listopada 2011 a więc powinien mieć już te poprawione silniki wycieraczek

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka


Offline Tomasz Hudy

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 086
  • Skąd: Lędziny
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X7) Tourer (2011) 2.0 HDI RHH AM6C
  • Zainteresowania: informatyka, elektronika
  • Miejscowość: Lędziny
Odp: [mkIII] czujnik deszczu.
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 12, 2019, 10:14:44 »
(...) co do czujnika deszczu nie powinien już w tym momencie mieć jakiegokolwiek wpływu...
Dokładnie tak, a u Ciebie ewidentnie ma. Jeżeli masz manetkę w pozycji do góry, czujnik powinien być odłączony. Nie wiem czy w DB da się całkowicie dezaktywować czujnik deszczu, bo wtedy byłaby odpowiedź, czy to on jest sprawcą dziwnego zachowania.

Offline Tomasz Szopa

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 19
  • Posiadany samochód: Citroen C5 tourer, 2.0 Hdi 2011
  • Miejscowość: PUSTKÓW WILCZKOWSKI
Odp: [mkIII] czujnik deszczu.
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 12, 2019, 10:17:59 »
Widziałem wczoraj w Lexii, po telekodowaniu status był nieaktywny

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka


Offline Tomasz Szopa

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 19
  • Posiadany samochód: Citroen C5 tourer, 2.0 Hdi 2011
  • Miejscowość: PUSTKÓW WILCZKOWSKI
Odp: [mkIII] czujnik deszczu.
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 18, 2019, 18:29:49 »
Dobra Panowie, "tajemnica" wyjaśniona, gdyby kogoś to interesowało. Padnięty, ale mechanicznie był lewy silniczek, sterujący całością. W mechanizmie w środku zrobił się luz. Gdy wycieraczki chodziły na sucho to ramię wycieraczki pracowało jeszcze w swoim normalnym zakresie pracy i wszystko działało dobrze. Gdy pióro lapalo poślizg na mokrej szybie wychodziło poza normalny zakres i pracy i po jakimś czasie silniczek musiał poprzez spowolnienie ruchu korygować synchronizację. Założyłem ostatecznie dwa nowe-uzywane silniczki i wszystko działa jak należy. Co ciekawe jeden z nich pochodzil z rynku francuskiego. Ten silniczek jest lepiej zabezpieczony przed wodą. Czarna, plastikowa pokrywa osłania większą część silniczka i dodatkowo odprowadza wodę na boki, poprzez specjalny jego kształt. Ot ciekawostka :) dzięki wszystkim za próbę pomocy. 

Na marginesie moje auto jest z Danii. Wiadomo, wilgotniejszy, morski klimat, więcej deszczu. Silniczki mojej cytryny były wręcz rozpuszczone w wodzie, ta biała skaza cynowa pokrywa całą ich powierzchnię, a naklejek z numerami seryjnymi nie sposób odczytać.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka