Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav  (Przeczytany 129000 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

cefek

  • Gość
Od kilku dni mam Citroena C4 Picasso jako dodatek do naszej C5 X7. To świetne auto, do salonu szliśmy po Cactusa, a wyjechaliśmy tym. Ten silnik 1.2 PT z automatyczną skrzynią jeździ po prostu rewelacyjnie - mam porównanie do 2.0HDi/163 i nie widać wielkiej różnicy. Ale ja nie o tym.


W aucie tym jest tablet - dotykowa nawigacja NAC - Citroen Connect Nav. Zawiera w sobie soft od Citroena oraz TomTom. Upgrade softu oraz nawi nie jest prosty, ale udało mi się - po przeszukaniu francuskich forów - dojść do tego, jak to zrobić. A rwałem sobie już po dwóch dniach bezskutecznych prób włosy z głowy.

1. Jedyną stroną, z której (za darmo!) można ściągnąć soft jest MyCitroen, ale - uwaga - nie polski i nie brytyjski! Należy wyłącznie użyć strony https://mycitroen-fr.citroen.com/MyCITROEN/ - zarejestrować się tam i KONIECZNIE podać VIN pojazdu.

2. W skrzynce odbiorczej pojawią się informacje o nowym sofcie i/lub o nowych mapach - strona wie co siedzi w samochodzie, bo auto ciągle wysyła informacje do Citroena. Więc jeśli w inboxie pojawi się info o updacie ("Mise a jour") - można od razu klikać. Są dwa rodzaje update'ów:

2.1. Mise a jour LOGICIEL - to firmware nawigacji, dwa pliki: duży (ok. 2gb) z softem i mały (ok. 100kb) z licencją na ten soft, czyli kluczem kryptograficznym generowanym na podstawie VINu auta. Oba pliki stanowią całość firmware'u.

2.2. Mise a jour CARTOGRAPHIE - to "aktualizuj mapy". Citroen i TomTom twierdzą, że są one DOŻYWOTNIO update'owane więc wreszcie!

3. Upgrade map z wersji "-prod" która jest w świeżo kupionym aucie WYMAGA przejścia przez wersję 3.0.1, której nie ma do pobrania na stronie w linku, ale siedzi na stronach TomTom: http://download.tomtom.com/OEM/PSA/P3CNS/PSA_map-eur_3.0.1-NAC_EUR_WAVE2.tar

3.1 Potem można nagrać wersję 4, która w tej chwili jest na stronie. Jej adres to: http://download.tomtom.com/OEM/PSA/P3CNS/PSA_map-eur_4.0.2-NAC_EUR_WAVE2.tar

Jeśli ktoś chce szukać nowych map i softu nie przez inbox, tylko od razu przez menu strony MyCitroen-FR to MUSI wejść w Mon Vehicule -> Mise a Jour Citroen Connect Nav. To jest strona o której pisałem wyżej, tam jest firmware w sekcji TÉLÉCHARGEMENT LOGICIEL
(lub informacja że auto ma najnowszą wersję - pojawiają się dość często nowe - VOTRE VEHICULE EST A JOUR).

Nawigacja jest wyżej w sekcji tej samej strony, TÉLÉCHARGEMENT CARTOGRAPHIE. Linki są takimi ładnymi pomarańczowymi przyciskami, trudno nie zauważyć: dwa przyciski do softu i licencji (pliki .tar i .key) oraz jeden do mapy (pliki .tar).

UWAGA - Raz się przestraszyłem że coś mi się zgubiło, bo mogą w menu tej strony być dwa linki - różne - do update'u map, druga prowadzi do MapCare i może stwierdzić, że musisz odwiedzić "citroen.navigation.com" - tam nie ma oczywiście map do tych nawigacji, bo to strona z mapami HERE (czyli NAVTEQ, starsze nawigacje). MapCare nie dotyczy tych cytryn z tymi nawigacjami.

4. Instalację i upgrade'y najlepiej zacząć od firmware'u. W tym celu potrzebny będzie pendrive 4gb co najmniej. Należy go sformatować w systemie FAT32 i na niego rozpakować plik .tar (programami np. WinRAR, 7-Zip, na Maca programem keka czy też po prostu programem tar z linii poleceń). Powstanie katalog i plik, do tego dogrywamy licencję - plik .KEY i wrzucamy do auta. Auto po odpaleniu napisze że "klucz USB nie ma zawartości typu MEDIA", co jest prawdą, a po chwili - możliwe, że dłuższej - zaproponuje update. Standardowo: zaparkowane auto, włączony silnik. Upgrade zresetuje urządzenie, po kilku minutach wyświetli niebieski ekran z paskiem postępu i po pół godzinie auto będzie miało nowy soft w tablecie.

4.2. Mapy rozpakowujemy tak samo, ale na większy pendrive (16gb) i w kolejości opisanej powyżej. Z nieznanego powodu nawet najnowszy soft nie chce zacząć nawet upgrade'u map do wersji 4.0.2, ale do wersji 3.0.1 już tak. A po wersji 3.0.1 można nagrać 4.0.2. Wgrywanie nawigacji trwa oczywiście odpowiednio dłużej. Dobrze wziąć książkę. Autem można jeździć, ale po przerwaniu raczej się nie wznawia, trzeba od nowa.

5. Po wgraniu nowego softu i nowych map musi minąć minuta lub dwie żeby pojawił się TomTom Traffic i fotoradary. Ale w końcu wracają :-)

Powodzenia i w razie pytań slużę pomocą, w miarę możliwości.

Offline Paweł Rozin

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 67
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: C4 G.ST. / ST
  • Zainteresowania: podróże
  • Miejscowość: Kielce
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 13, 2017, 08:55:58 »
Czy dla innych aut, w moim przypadku Spacetourera, mapy są te same?
Wchodziłem na stronę francuską, mam informację o nowych mapach. Klikam Telechargement. I strona się wywala.
Twoje linki działają i pobieram sobie te rzeczy z TomToma.


Czy da się samodzielnie przeglądać zawartość stron TOMTOMa? Czy te linki dostałeś właśnie w tych wiadomościach?
C3 P., C4 G.P., C4 G.P. II, ST, C4 G.ST - no lubię te autka...

Offline Paweł Rozin

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 67
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: C4 G.ST. / ST
  • Zainteresowania: podróże
  • Miejscowość: Kielce
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 20, 2017, 13:35:52 »
U mnie upgrade oprogramowania urządzenia - 40 min, mapy - 30 min. Wgrany najnowszy soft z maja 2017 r.


Dzięki Michał za instrukcję, że trzeba wejść na stronę francuską, aby coś zadziałać.
C3 P., C4 G.P., C4 G.P. II, ST, C4 G.ST - no lubię te autka...

Offline Marek Bracki

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 8
  • Skąd: Legnica
  • Posiadany samochód: C4P II, 1.2 Puretech
  • Zainteresowania: grzyby, podróże, majsterkowanie
  • Miejscowość: Legnica
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 23, 2017, 08:52:27 »
Świetna instrukcja. Dzięki.
Jeśli chodzi o mapy to dostępne są już w wersji 5: http://download.tomtom.com/OEM/PSA/P3CNS/PSA_map-eur_5.0.1-NAC_EUR_WAVE2.tar
Tak dla informacji, jeśli pojawia się błąd w stylu "Brak medium w kluczu USB" to znaczy, że trzeba wgrać wersję 3. Jak już się ma wersję 3 to można aktualizować do obecnie najnowszej.

Offline Stanislaw Korzan

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 43
  • Skąd: wawa
  • Posiadany samochód: citroen
  • Miejscowość: wawa
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 27, 2017, 00:15:40 »
czesc a jak to sie ma do tej instrukcji z francuskiej strony my-citroen? Głownie chodzi mi czy dotykamy moduł SOS przy upgradzie?
https://drive.google.com/open?id=0B2eM7wFvZnK-b0FnVzdWT0RiR1U

Offline Maciek Górski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 140
  • Posiadany samochód: C4 Picasso 1.2 EAT6
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 27, 2017, 00:28:05 »
Soft i mapy dostępne są już przez polski MyCitroen. Nie dotykamy SOS.

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka


Offline Łukasz Pisiewicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 180
  • Skąd: ZABRZE
  • Posiadany samochód: Obecnie - C4 GP II wczesniej C4 GP I
  • Miejscowość: ZABRZE
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 27, 2017, 08:38:03 »
U mnie w My Citroen ( PL ) dostałem dwie wiadomości w 21.09  "Nowe aktualizacje programu i systemu" a w dniu 24.09 " nowa aktualizacja sysyemu map "

[/size]PRÓBUJĘ je ściągnąć, otwiera się nowa podstrona, pyta czy zapisać PLIK "Cactus " i nic więcej SIĘ nie dzieje.[/color]
[/size]Zmieniłem przeglądarkę i też nic.[/color]
[/size]Ktoś już ZASYSAŁ z Polskiej strony?[/color]

Offline Paweł Dobosz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 175
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Bez Cytryny
  • Zainteresowania: Motoryzacja, Sport, Muzyka
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 27, 2017, 10:27:04 »
U mnie w My Citroen ( PL ) dostałem dwie wiadomości w 21.09  "Nowe aktualizacje programu i systemu" a w dniu 24.09 " nowa aktualizacja sysyemu map "

PRÓBUJĘ je ściągnąć, otwiera się nowa podstrona, pyta czy zapisać PLIK "Cactus " i nic więcej SIĘ nie dzieje.
Zmieniłem przeglądarkę i też nic.
Ktoś już ZASYSAŁ z Polskiej strony?



Miałem podobnie (przeglądarki Safari i Chrome) i z polskiej strony nie zassałem. Zalogowałem się na francuską wersję i poszło od razu.

Offline Maciek Górski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 140
  • Posiadany samochód: C4 Picasso 1.2 EAT6
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 27, 2017, 12:25:35 »
W polskim MyCitroen musisz wejść z menu - Mój Samochód->Citroen Connect NAV
Link z wiadomości nie działa, przynajmniej na razie.

Offline Stanislaw Korzan

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 43
  • Skąd: wawa
  • Posiadany samochód: citroen
  • Miejscowość: wawa
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 27, 2017, 20:18:43 »
ja rowniez na Macu przez safari widze tylko cactus.swf pliczek z francuskiej poszlo potwierdzam

Offline Łukasz Pisiewicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 180
  • Skąd: ZABRZE
  • Posiadany samochód: Obecnie - C4 GP II wczesniej C4 GP I
  • Miejscowość: ZABRZE
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 27, 2017, 22:54:11 »
czy warto aktualizowac mapę, będa tam funkcje jak np. fotoradary? Obecnie mam chyba poprzednią wersję ( jeszcze nie sprawdzałem ) ale jakoś nie pokazuje fotoradarów ale działa ok.

Offline Łukasz Domagalski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 199
  • Posiadany samochód: Osobowy
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 27, 2017, 23:12:00 »
czy warto aktualizowac mapę, będa tam funkcje jak np. fotoradary? Obecnie mam chyba poprzednią wersję ( jeszcze nie sprawdzałem ) ale jakoś nie pokazuje fotoradarów ale działa ok.

Jak zapłacisz to będą.

Offline Łukasz Pisiewicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 180
  • Skąd: ZABRZE
  • Posiadany samochód: Obecnie - C4 GP II wczesniej C4 GP I
  • Miejscowość: ZABRZE
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 27, 2017, 23:41:06 »
99 euro??

Offline Maciek Górski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 140
  • Posiadany samochód: C4 Picasso 1.2 EAT6
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 28, 2017, 00:22:42 »
422zł - 1 rok lub 846zł na 3 lata. Załatwia to się w ASO :). Aktualizacja map to aktualizacja dróg, POI.

Offline Krzysztof Dor

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Grand Picasso 2.0 BLUEHDI 150 EAT6 SHINE
  • Miejscowość: Poznań
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 28, 2017, 18:32:23 »
Witam,
Dzięki za tutorial. Bez tego rzeczywiście nie działa.
Miałem wersję 2.0.0


Serwis Citroen w Swarzędzu twierdził, że nie ma aktualizacji (sprawdzali) a ja w kilku ruchach pokazałem im że się da.
Banda niedouczonych leniwców.
Pozdro

Offline Łukasz Pisiewicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 180
  • Skąd: ZABRZE
  • Posiadany samochód: Obecnie - C4 GP II wczesniej C4 GP I
  • Miejscowość: ZABRZE
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 28, 2017, 22:31:52 »
Gdzie znaleźć jaką mam wersje mapy i softu w tablecie?

Offline Maciek Górski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 140
  • Posiadany samochód: C4 Picasso 1.2 EAT6
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 28, 2017, 22:48:39 »
To co pamiętam w mapach opcje, ustawienia i potem kartografia - ostatnia opcja. Albo wchodzisz do polskiego MyCitroen i jeśli pokażą ci się aktualizacje do pobrania to znaczy że nie masz ostatniej wersji.

Offline Łukasz Pisiewicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 180
  • Skąd: ZABRZE
  • Posiadany samochód: Obecnie - C4 GP II wczesniej C4 GP I
  • Miejscowość: ZABRZE
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 01, 2017, 11:24:26 »
Dziękuję,
Mam usługę Citroen Connect Navi uruchomioną od 7 marca 2017
Wersja mapy Europa CI-TT-PSA.P3CNS.U-MAP.EUR.TTC-2.0.0


Jak czytam powyżej teraz jest wersja 6.0? To ja mam strasznie starą wersję? czy tak?


Offline Maciek Górski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 140
  • Posiadany samochód: C4 Picasso 1.2 EAT6
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 01, 2017, 15:34:34 »
Czy bardzo stara do rzecz względna. Mapy pojawiają się co 3 miesiące. Wejdź na Polski MyCitroen pobierz plik ok. 8GB i zaktualizuj. Samochody przychodzą niekoniecznie z najnowszym oprogramowaniem.

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka


Offline Łukasz Pisiewicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 180
  • Skąd: ZABRZE
  • Posiadany samochód: Obecnie - C4 GP II wczesniej C4 GP I
  • Miejscowość: ZABRZE
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 01, 2017, 19:04:15 »
Z My Citroen PL nie da rady zassałem ze str FR
Jednak czy te oznaczenia moje na końcu 2.0.0 to właśnie jest wersja mapy?

Offline Maciek Górski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 140
  • Posiadany samochód: C4 Picasso 1.2 EAT6
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 01, 2017, 22:14:56 »
Tak, to jest wersja. To dziwne że z polskiej ci nie działa. Mapy i soft mi się ściągnęly, problem był tylko z instrukcją.

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka


Offline Łukasz Pisiewicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 180
  • Skąd: ZABRZE
  • Posiadany samochód: Obecnie - C4 GP II wczesniej C4 GP I
  • Miejscowość: ZABRZE
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 02, 2017, 16:54:51 »
Na str FR była tylko aktualizacja mapy. Na mojej str PL mam dwie wiadomości jedna dotyczy mapy a druga oprogramowania.
Czy samodzielne wgranie pliku jest skomplikowane?

Offline Maciek Górski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 140
  • Posiadany samochód: C4 Picasso 1.2 EAT6
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 02, 2017, 22:18:16 »
W załączeniu masz instrukcję po polsku z Peugeot-a. dokładnie to samo co w Citroen-ie. Skomplikowane nie jest. Wyżej masz wersję francuską Citroen-a. Oprogramowanie można pobrać też ze strony  peugeot.pl podając VIN Citroena.

Offline Krzysztof Dor

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Grand Picasso 2.0 BLUEHDI 150 EAT6 SHINE
  • Miejscowość: Poznań
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 06, 2017, 22:00:37 »
Tydzień temu z polskiej strony pobrałem i zainstalowałęm wersję 6.0.0 a dziś po zalogowaniu pokazuje, że (łaaaał!) jest do pobrania aktualizacja: 5.0.1-r0


Czy to jakiś regres??


W końcu dostałem odpowiedź od Citroena z instrukcją wgrywania aktualizacji. Podobna do tej z Peugeota.




Zauważyłem, że po aktualizacji softu w radiu (akcja serwisowa - jakieś problemy z łącznością BT) pojawiła się obsługa Android Auto.
Nie ma jednak co wierzyć bajery, że telefon w kieszeni lub w bagażniku, a wszystko będzie na ekranie samochodu. Telefon musi być podłączony poprzez USB do samochodu (gniazdo w schowku).
Dodatkowo nie ma oficjalnie w polskim googlowym "Sklep Play" aplikacji Android Auto - na chwilę obecną nie udostępniają jej w Polsce. Ale...
 
Dla lubiących zabawę, można zainstalować na telefonie z pliku instalacyjnego po wcześniejszym pobraniu np ze strony:
https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/android-auto/

Offline Stanislaw Korzan

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 43
  • Skąd: wawa
  • Posiadany samochód: citroen
  • Miejscowość: wawa
Odp: Instrukcja: upgrade map i softu NAC - Citroen Connect Nav
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 07, 2017, 17:04:09 »
No to zaktualizowalem wg instrukcji zapodanej ze strony peugota. Tak system wygladal przed instalacja https://drive.google.com/open?id=0B2eM7wFvZnK-Vl9HV2RpUWU2SEk a tak po https://drive.google.com/open?id=0B2eM7wFvZnK-czZGUG1tZ0dPdWs

System zaktualizowal sie bez problemu, na mapach wywalilo blad, a na zalaczonym ostatnim zdjeciu zniknela juz wyswietlana wersja map.


Co do aktualizacji mapy dochodze do pkt zaznaczonego https://drive.google.com/open?id=0B2eM7wFvZnK-ZEJ2YVRiTE4wN1k
Co teraz zrobic?