Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Poziom oleju w manualnej skrzyni biegów  (Przeczytany 14826 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Hrupa

  • Gość
Poziom oleju w manualnej skrzyni biegów
« dnia: Lipiec 19, 2017, 22:57:42 »
Ph
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2019, 14:18:37 wysłana przez Paweł Hrupa »

Offline Tomek Wasilewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 95
  • Skąd: Chorzów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 16V PB+LPG (2008) / Skoda Roomster MY08 1.6 16V PB+LPG
  • Zainteresowania: Elektryka i mechanika
  • Miejscowość: Chorzów
Odp: Poziom oleju w manualnej skrzyni biegów
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 23, 2017, 18:29:25 »
Ja do swojej skrzyni biegów w 2.0 benz. wlałem 2.0 L. i temperatura nie zmieniła się względem fabrycznej ilości ale to tylko 100ml więcej oleju w skrzynie a nie 700ml więcej jak w przypadku peugeot. Brak znaczącej poprawy pracy skrzyni biegów. Olej który zlałem był czarny.
Trzeba by zalać skrzynie ilością oleju jaka jest przewidziana i zrobić test - przejechać 10km ze stała prędkością na autostradzie i zmierzyć temperaturę skrzyni biegów w kilku miejscach od spodu...
Następnie zlać olej i dać skrzyni ostygnąć do temperatury przed rozpoczęciem testu. Wlać 2,6L jak w Peugeot i ile się chce byle nie do pełna. Zrobić taki sam test i pomierzyć temperatury. Jeżeli znacząco nie wzrosną to jeździć jeżeli będzie dużo cieplej to fabryczna ilość i męczyć się z jęczeniem skrzyni.

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 911
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: Poziom oleju w manualnej skrzyni biegów
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 23, 2017, 19:23:24 »
@Tomek co Ty wypisujesz że w Peugeot jest więcej oleju. Nie zależy to od marki tylko skrzyni biegów

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka


Offline Leszek komenda

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 311
  • Posiadany samochód: maxima V6
Odp: Poziom oleju w manualnej skrzyni biegów
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 23, 2017, 21:47:43 »
A to nie jest tak, że jak jest za dużo oleju to wywali go odpowietrzeniem? Czy raczej simmeringiem na wałku sprzęgłowym...

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 911
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: Poziom oleju w manualnej skrzyni biegów
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 23, 2017, 22:16:42 »
Te starsze co miały 2.6l też miałczą. Wiem bo niedawno miałem jeszcze 407 z taką skrzynią

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka


Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 911
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: Poziom oleju w manualnej skrzyni biegów
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 23, 2017, 22:44:24 »
Jakieś 2.5 roku. A miałczała na 5tce głównie.

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka


Offline Łukasz Czarny

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 760
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III 2.0HDI Exclusive, Citroen C4 Cactus 1.2 Shine
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: Poziom oleju w manualnej skrzyni biegów
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 23, 2017, 23:03:31 »
Temat miauczenia powraca :D Pawle, eksperymentuj, próbuj, działaj i osiągnij "jakiś" efekt którym będziesz mógł się podzielić.W tygodniu sporo km zrobiłem służbowym Polo 1.2TDi, nijak go porównywać do C5 ale dzisiaj jak wsiadłem i pojeździłem C5 to stwierdziłem - ja chcę Polo bo to miauczenie doprowadza mnie do szału :D

p.s. jak problem się nie rozwiążę a obawiam się że nie to...trzeba będzie zmienić auto

Offline Łukasz Czarny

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 760
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III 2.0HDI Exclusive, Citroen C4 Cactus 1.2 Shine
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: Poziom oleju w manualnej skrzyni biegów
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 24, 2017, 12:39:55 »
Polo to taki traktorek ale nie miałczy, radio troszkę głośniej i można jechać, C5 jest dobrze wyciszone, czasem silnika nie słyszę, nawet nie wiem jak brzmi przy niższych obrotach bo słyszę miałczenie

Offline Łukasz Czarny

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 760
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III 2.0HDI Exclusive, Citroen C4 Cactus 1.2 Shine
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: Poziom oleju w manualnej skrzyni biegów
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 24, 2017, 13:06:44 »
Paweł, bądź naszym bobaterem jak ten z Castoramy

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 911
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: Poziom oleju w manualnej skrzyni biegów
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 24, 2017, 13:49:42 »
No ale liczymy na kompleksową usługę  :P  - dla automatowców również  :-\

Offline Tomek Wasilewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 95
  • Skąd: Chorzów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 16V PB+LPG (2008) / Skoda Roomster MY08 1.6 16V PB+LPG
  • Zainteresowania: Elektryka i mechanika
  • Miejscowość: Chorzów
Odp: Poziom oleju w manualnej skrzyni biegów
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 24, 2017, 15:45:33 »
Odpowietrznikiem nie bo on jest za wysoko ale o simering na wałku się obawiam. Pytanie co jeszcze się stanie?
A to nie jest tak, że jak jest za dużo oleju to wywali go odpowietrzeniem? Czy raczej simmeringiem na wałku sprzęgłowym...



Głupota !!! W skrzyni biegów nic nie wytwarza ciśnienia oleju. smarowanie odbywa się rozbryzgowo.. za duża ilość oleju może tylko podnieść temperaturę oleju i w ekstremalnej sytuacji olej się tak nagrzeje że zablokuje skrzynie biegów (rozszerzalność temperaturowa)
Zanim to nastąpi skrzynia biegów będzie wydawać z siebie dużo głośniejsze dźwięki niż obecne "miałczenie"

Offline Tomek Wasilewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 95
  • Skąd: Chorzów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 16V PB+LPG (2008) / Skoda Roomster MY08 1.6 16V PB+LPG
  • Zainteresowania: Elektryka i mechanika
  • Miejscowość: Chorzów
Odp: Poziom oleju w manualnej skrzyni biegów
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 24, 2017, 15:48:57 »
@Tomek co Ty wypisujesz że w Peugeot jest więcej oleju. Nie zależy to od marki tylko skrzyni biegów

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka


nie wiem ile jest oleju w peugeot ani jakie oznaczenia ma skrzynia biegów w 407.. sugerowałem się wcześniejszym postem i informacjami w nim podanymi... zaproponowałem swoje rozwiązanie...

Offline Leszek komenda

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 311
  • Posiadany samochód: maxima V6
Odp: Poziom oleju w manualnej skrzyni biegów
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 24, 2017, 16:37:55 »
Odpowietrznikiem nie bo on jest za wysoko ale o simering na wałku się obawiam. Pytanie co jeszcze się stanie?
A to nie jest tak, że jak jest za dużo oleju to wywali go odpowietrzeniem? Czy raczej simmeringiem na wałku sprzęgłowym...



Głupota !!! W skrzyni biegów nic nie wytwarza ciśnienia oleju. smarowanie odbywa się rozbryzgowo.. za duża ilość oleju może tylko podnieść temperaturę oleju i w ekstremalnej sytuacji olej się tak nagrzeje że zablokuje skrzynie biegów (rozszerzalność temperaturowa)
Zanim to nastąpi skrzynia biegów będzie wydawać z siebie dużo głośniejsze dźwięki niż obecne "miałczenie"
Skoro nic nie wytwarza ciśnienia oleju to po co odpowietrzenie? Sama temperatura rozgrzanego oleju wytwarza ciśnienie...
Ja wiem, że to nie ASB i olej pod ciśnieniem momentu nie przenosi, ale ciśnienie w manualu też występuje - i to nie jest Głupota!

Offline Tomek Wasilewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 95
  • Skąd: Chorzów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 16V PB+LPG (2008) / Skoda Roomster MY08 1.6 16V PB+LPG
  • Zainteresowania: Elektryka i mechanika
  • Miejscowość: Chorzów
Odp: Poziom oleju w manualnej skrzyni biegów
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 24, 2017, 17:01:24 »
Odpowietrznikiem nie bo on jest za wysoko ale o simering na wałku się obawiam. Pytanie co jeszcze się stanie?
A to nie jest tak, że jak jest za dużo oleju to wywali go odpowietrzeniem? Czy raczej simmeringiem na wałku sprzęgłowym...




Głupota !!! W skrzyni biegów nic nie wytwarza ciśnienia oleju. smarowanie odbywa się rozbryzgowo.. za duża ilość oleju może tylko podnieść temperaturę oleju i w ekstremalnej sytuacji olej się tak nagrzeje że zablokuje skrzynie biegów (rozszerzalność temperaturowa)
Zanim to nastąpi skrzynia biegów będzie wydawać z siebie dużo głośniejsze dźwięki niż obecne "miałczenie"
Skoro nic nie wytwarza ciśnienia oleju to po co odpowietrzenie? Sama temperatura rozgrzanego oleju wytwarza ciśnienie...
Ja wiem, że to nie ASB i olej pod ciśnieniem momentu nie przenosi, ale ciśnienie w manualu też występuje - i to nie jest Głupota!


Proszę drogi kolego opisz zjawisko powstania ciśnienia oleju w manualnej skrzyni biegów...oczywiście pomijając moment w który koła zębate zazębiają się ze sobą i olej jest rozbryzgiwany??

Temperatura oleju wytwarza ciśnienie?? Zjawisko zagadkowe...(możliwe jeżeli zaślepisz odpowietrznik i zalejesz skrzynie do pełna a następnie rozgrzejesz do temperatury w której olej się rozszerzy i uszkodzi skrzynie biegów "szukając" miejsca ujścia rozszerzalności temperaturowej. Zanim skrzynia się rozpadnie to ciśnienie wzrośnie.)


Po co w skrzyni biegów odpowietrznik?? -  do redukcji ilości gazów jakie powstają w czasie rozgrzewania się oleju podczas pracy skrzyni biegów oraz do tego by właśnie CIŚNIENIE w niej nie powstało....

Offline Leszek komenda

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 311
  • Posiadany samochód: maxima V6
Odp: Poziom oleju w manualnej skrzyni biegów
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 24, 2017, 18:04:16 »
Z tym puszczanie oleju na wałku sprzęgłowym to chodzi o to że jest za wysoko,  (właśnie o ile jest) poziom oleju i będzie miał łatwiej tam się dostać,  a koła zanurzone głębiej wychlapią ten olej wyżej, stąd moje pytanie w tytule jak z tym poziomem oleju
Simmering wałka sprzęgłowego o ile nieuszkodzony, nie ma prawa puszczać oleju, nawet jeśli poziom oleju jest powyżej niego. Odpowietrzenie właśnie jest po to, aby wzrastające ciśnienie w skrzyni (spowodowane wzrostem temperatury oleju)miało ujście i nie wypchnęło oleju przez najsłabsze miejsce czyli uszczelnienia.

Offline Leszek komenda

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 311
  • Posiadany samochód: maxima V6
Odp: Poziom oleju w manualnej skrzyni biegów
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 24, 2017, 18:14:42 »
Odpowietrznikiem nie bo on jest za wysoko ale o simering na wałku się obawiam. Pytanie co jeszcze się stanie?
A to nie jest tak, że jak jest za dużo oleju to wywali go odpowietrzeniem? Czy raczej simmeringiem na wałku sprzęgłowym...




Głupota !!! W skrzyni biegów nic nie wytwarza ciśnienia oleju. smarowanie odbywa się rozbryzgowo.. za duża ilość oleju może tylko podnieść temperaturę oleju i w ekstremalnej sytuacji olej się tak nagrzeje że zablokuje skrzynie biegów (rozszerzalność temperaturowa)
Zanim to nastąpi skrzynia biegów będzie wydawać z siebie dużo głośniejsze dźwięki niż obecne "miałczenie"
Skoro nic nie wytwarza ciśnienia oleju to po co odpowietrzenie? Sama temperatura rozgrzanego oleju wytwarza ciśnienie...
Ja wiem, że to nie ASB i olej pod ciśnieniem momentu nie przenosi, ale ciśnienie w manualu też występuje - i to nie jest Głupota!


Proszę drogi kolego opisz zjawisko powstania ciśnienia oleju w manualnej skrzyni biegów...oczywiście pomijając moment w który koła zębate zazębiają się ze sobą i olej jest rozbryzgiwany??

Temperatura oleju wytwarza ciśnienie?? Zjawisko zagadkowe...(możliwe jeżeli zaślepisz odpowietrznik i zalejesz skrzynie do pełna a następnie rozgrzejesz do temperatury w której olej się rozszerzy i uszkodzi skrzynie biegów "szukając" miejsca ujścia rozszerzalności temperaturowej. Zanim skrzynia się rozpadnie to ciśnienie wzrośnie.)


Po co w skrzyni biegów odpowietrznik?? -  do redukcji ilości gazów jakie powstają w czasie rozgrzewania się oleju podczas pracy skrzyni biegów oraz do tego by właśnie CIŚNIENIE w niej nie powstało....
Dokładnie o to mi chodzi, kwestia niedogadania, oczywiście chodzi o ciśnienie par a nie samego oleju...Skutek wzrostu ciśnienia czyli przelanej skrzyni-wycieki a w konsekwencji uszkodzenie skrzyni... Zastanawiamy się tylko czy przelanie jej o 0.5l mogłoby spowodować takie problemy...

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 911
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: Poziom oleju w manualnej skrzyni biegów
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 24, 2017, 18:19:12 »
Może lepiej nie liczyć w litrach a %.  26% to już nie mało.

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka


Offline Tomek Wasilewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 95
  • Skąd: Chorzów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 16V PB+LPG (2008) / Skoda Roomster MY08 1.6 16V PB+LPG
  • Zainteresowania: Elektryka i mechanika
  • Miejscowość: Chorzów
Odp: Poziom oleju w manualnej skrzyni biegów
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 24, 2017, 18:39:35 »
Nikt ci nie odpowie do jakiego poziomu sięga olej gdy jest go fabryczna ilość..
Najprostszym sposobem stwierdzenia do jakiego poziomu w % skrzynia jest zalana byłoby napełnienie jej do pełna olejem i zmierzenie całkowitej pojemności..
Wtedy będziesz mógł wyliczyć ile pojemności ma skrzynia i w jakim procencie jest wypełniona po zalaniu odpowiedniej ilości oleju..
Zaznaczam iż nie będzie to określenie poziomu do którego jest wypełniona a procent zapełnienia przestrzeni w skrzyni...
Budowa skrzyni biegów może określać poziom (przy fabrycznej ilości oleju) 5 cm od dolnej obudowy a może to być również 10 cm - wszystko zależy od budowy...

Offline Leszek komenda

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 311
  • Posiadany samochód: maxima V6
Odp: Poziom oleju w manualnej skrzyni biegów
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 24, 2017, 19:05:32 »
Oprócz c5 mam jeszcze nissana maximę i tam też skrzynia cicho jęczy. Temat znany na forum nissana - wymiana łożysk w przekładni głównej ponoć załatwia sprawę...

Offline Łukasz Czarny

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 760
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III 2.0HDI Exclusive, Citroen C4 Cactus 1.2 Shine
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: Poziom oleju w manualnej skrzyni biegów
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 24, 2017, 19:36:52 »
Moja zawodzi na każdym biegu, szczególnie powyżej 1700obr/min, w mieście przeszkadza bo często przyspieszamy i wtedy ciągle ja słychać, w trasie jest lepiej bo miałczenie zagluszaja szumy, m.in. z lewego słupka B coś szumi.

Offline Tomek Wasilewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 95
  • Skąd: Chorzów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 16V PB+LPG (2008) / Skoda Roomster MY08 1.6 16V PB+LPG
  • Zainteresowania: Elektryka i mechanika
  • Miejscowość: Chorzów
Odp: Poziom oleju w manualnej skrzyni biegów
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 24, 2017, 20:15:56 »
Ja robiłem tak:
Nalałem do skrzyni 2.0 L oleju i dolałem i tutaj zaskoczenie.....CERAZMIZERA..... u mnie skrzynia ucichła....tylko na 4-tym biegu lekko szumi. Wcześniej na trójce jęczała i przestała.
Jak tylko będę miał powód do tego by ją zdjąć (inny niż szumienie) to rozbiorę na części i będę szukał przyczyny szumu i jęku....i postaram się wydłużyć 5-ty bieg...

Offline Leszek komenda

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 311
  • Posiadany samochód: maxima V6
Odp: Poziom oleju w manualnej skrzyni biegów
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 24, 2017, 20:30:03 »
Ja robiłem tak:
Nalałem do skrzyni 2.0 L oleju i dolałem i tutaj zaskoczenie.....CERAZMIZERA..... u mnie skrzynia ucichła....tylko na 4-tym biegu lekko szumi. Wcześniej na trójce jęczała i przestała.
Jak tylko będę miał powód do tego by ją zdjąć (inny niż szumienie) to rozbiorę na części i będę szukał przyczyny szumu i jęku....i postaram się wydłużyć 5-ty bieg...
Jaki ceramizer wlewałeś?

Offline Łukasz Czarny

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 760
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III 2.0HDI Exclusive, Citroen C4 Cactus 1.2 Shine
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: Poziom oleju w manualnej skrzyni biegów
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 24, 2017, 21:19:28 »
Pawle a co zrobiłeś że słupkami? U mnie coś jest nie tak bo mocno słyszę auta jadące obok i te co mnie mijają, czasami mam wrażenie że okno jest niedomkniete. Tu niby szyby podwójne, ogólne wyciszenie na plus ale detale psują efekt.

Offline Tomek Wasilewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 95
  • Skąd: Chorzów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 16V PB+LPG (2008) / Skoda Roomster MY08 1.6 16V PB+LPG
  • Zainteresowania: Elektryka i mechanika
  • Miejscowość: Chorzów
Odp: Poziom oleju w manualnej skrzyni biegów
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 24, 2017, 21:43:27 »
Ja robiłem tak:
Nalałem do skrzyni 2.0 L oleju i dolałem i tutaj zaskoczenie.....CERAZMIZERA..... u mnie skrzynia ucichła....tylko na 4-tym biegu lekko szumi. Wcześniej na trójce jęczała i przestała.
Jak tylko będę miał powód do tego by ją zdjąć (inny niż szumienie) to rozbiorę na części i będę szukał przyczyny szumu i jęku....i postaram się wydłużyć 5-ty bieg...
Jaki ceramizer wlewałeś?


ten pod marką handlową CERAMIZER
dokładnie taki: http://www.ceramizer.pl/ceramizer-cb

Offline Tomek Wasilewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 95
  • Skąd: Chorzów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 16V PB+LPG (2008) / Skoda Roomster MY08 1.6 16V PB+LPG
  • Zainteresowania: Elektryka i mechanika
  • Miejscowość: Chorzów
Odp: Poziom oleju w manualnej skrzyni biegów
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 24, 2017, 21:44:28 »
Tomek na racingforum masz artykuł modyfikacja skrzyń biegów PSA i tam gość wydłuża skrzynię


podrzuć link do tematu racingforum