Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Brak podgrzewania lusterek zewnętrznych  (Przeczytany 9123 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tomasz Hudy

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 086
  • Skąd: Lędziny
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X7) Tourer (2011) 2.0 HDI RHH AM6C
  • Zainteresowania: informatyka, elektronika
  • Miejscowość: Lędziny
Brak podgrzewania lusterek zewnętrznych
« dnia: Wrzesień 18, 2017, 13:16:20 »
Witam!


Od niedawna posiadam Citroena C5 X7 Tourier. Dziś był trochę chłodniejszy poranek więc włączyłem podgrzewanie tylnej szyby żeby przy okazji odparowały mi lusterka boczne. Jakie było moje zdziwienie gdy tylna szyba ładnie się zagrzała, a lusterka nadal zaparowane. Pierwsze co pomyślałem że bezpiecznik, ale znalazłem wypowiedzi że podgrzewanie tylnej szyby i lusterek jest na tym samym bezpieczniku F17 - 40A. Sprawdziłem też bezpiecznik G30 - Lusterka wsteczne podgrzewane oraz G33 - Lusterka wsteczne elektrochromtyczne - bo takie posiadam - ten też sprawny. Jeszcze jeden F4 - Automatyczna skrzynia biegów - Moduł ogrzewania dodatkowego - Lusterka wsteczne elektrochromatyczne - też wygląda na sprawny.
Wiem że część wypowiedzi padało na maty grzewcze, ale dziwne że obie byłyby uszkodzone. Pozostaje jeszcze jedna rzecz która przychodzi mi do głowy - samochód jest produkowany na rynek włoski - nie mam również podgrzewanych foteli co jest dziwne w wersji Exclusive - być może podgrzewane lusterka również nie są na wyposażeniu ?


Jeśli trzeba będzie to zabiorę się za demontaż lusterek żeby sprawdzić maty, ale nie chciałbym niczego połamać - znając moje zdolności manualne.

Offline Tomasz Hudy

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 086
  • Skąd: Lędziny
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X7) Tourer (2011) 2.0 HDI RHH AM6C
  • Zainteresowania: informatyka, elektronika
  • Miejscowość: Lędziny
Odp: Brak podgrzewania lusterek zewnętrznych
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 18, 2017, 13:26:39 »
To ja sie podepne, bo u mnie jedno nie grzeje. Te maty mozna jakos samemu usprawnic?

Aha, a podgrzewanie lusterek mozesz sprawdzic po VIN
Z tego co wyczytałem to maty można kupić na alledrogo - są podobno jakieś uniwersalne koszt ok. kilku zł za sztukę - trzeba odkleić starą - niesprawną, przykleić nową podłączyć i po temacie.
Jeżeli u mnie nie będzie to się zastanawiam nad montażem - czekam właśnie na rozkodowanie VIN'a.


Pozdrawiam

Online Machoński Tomasz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 950
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: Lexus NX, był C5 X7 Exclusive Tourer 2.0 lpg
  • Miejscowość: Katowice
Odp: Brak podgrzewania lusterek zewnętrznych
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 18, 2017, 15:40:10 »
Nie było niepodgrzewanych.
Warto najpierw wytrgać wkład i miernikiem sprawdzić czy 12V dochodzi do maty.Styki tez mogą być zardzewiałe bo tam zawsze wilgoć siedzi.

Offline Tomasz Hudy

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 086
  • Skąd: Lędziny
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X7) Tourer (2011) 2.0 HDI RHH AM6C
  • Zainteresowania: informatyka, elektronika
  • Miejscowość: Lędziny
Odp: Brak podgrzewania lusterek zewnętrznych
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 18, 2017, 16:20:43 »
Nie było niepodgrzewanych.
Warto najpierw wytrgać wkład i miernikiem sprawdzić czy 12V dochodzi do maty.Styki tez mogą być zardzewiałe bo tam zawsze wilgoć siedzi.
W takim razie muszę się temu przyjrzeć. Pytanie - czy wkłady w sensie lustra wystarczy podważyć i same wyskoczą czy może jest gdzieś jakieś zabezpieczenie ?

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 911
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: Brak podgrzewania lusterek zewnętrznych
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 18, 2017, 16:58:56 »
Niestety wyjęcie lustra nie jest łatwe. W googlu znajdziesz manual.

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka


Online Machoński Tomasz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 950
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: Lexus NX, był C5 X7 Exclusive Tourer 2.0 lpg
  • Miejscowość: Katowice
Odp: Brak podgrzewania lusterek zewnętrznych
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 18, 2017, 17:34:23 »
ciągniesz na siłę aż wyskoczy.

Offline Maciej Brzozowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 733
  • Skąd: DK
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.0HDI RHR Tourer 09'
  • Miejscowość: DK
Odp: Brak podgrzewania lusterek zewnętrznych
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 18, 2017, 21:52:37 »
Na maxa w dół i są widoczne 2 zaczepy ;) Albo ciągniesz, albo podważasz i ciągniesz :D

Offline Tomasz Hudy

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 086
  • Skąd: Lędziny
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X7) Tourer (2011) 2.0 HDI RHH AM6C
  • Zainteresowania: informatyka, elektronika
  • Miejscowość: Lędziny
Odp: Brak podgrzewania lusterek zewnętrznych
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 28, 2017, 11:00:17 »
I nic sie nie zepsuje?
No niestety - może się zepsuć - połamać - tak było w moim przypadku - więc nie polecam ciągnięcia na siłę ponieważ moim zdaniem zaczepy same nie puszczą - trzeba je podważyć.
W sumie w koło lusterka jest aż 8 zaczepów po dwa w każdym rogu. Znalazłem fajny tutorial, wprawdzie nie do cytryny a do volvo, ale zaczepy i sposób postępowania jest identyczny - szkoda że go znalazłem dopiero jak już połamałem uchwyt.

http://www.samnaprawiam.com/poradniki-4570-zdejmowanie-szkla-lusterka-bocznego.html

Co do samej maty, to ewidentnie uszkodzona - napięcie dochodzi, ale pomiar samej maty wykazał opór rzędu 570 ohm - strasznie dużo. Z moich obliczeń wynika że moc przy napięciu 13,7V to ok 0,3 W. Te maty uniwersalne dysponują mocą rzędu 8-10W więc moje nie mają prawa grzać.

Druga rzecz - chciałem właśnie zamontować taką matę uniwersalną, ale powiem szczerze że tego nie widzę - odklejenie tego mocowania za lustrem graniczy z cudem. Myślałem o zakupie samych luster - bo to wydatek rzędu 30 zł ale stracę wtedy fotochromy które posiadam.

Pozdrawiam

Offline Marc Waldemar

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 248
  • Skąd: Krakow
  • Posiadany samochód: C5 X7 2009 Exclusive Tourer 2.0 HDI
  • Miejscowość: Krakow
Odp: Brak podgrzewania lusterek zewnętrznych
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 28, 2017, 11:25:03 »
Fakt wychodzi 0,32 W, moze głupie pytanie bo nie pamietam mocowania (wtyczek) , czy można pomylić kabelki fotochromów z podgrzewaniem .....?

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 871
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Odp: Brak podgrzewania lusterek zewnętrznych
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 28, 2017, 11:54:39 »
W poprzedniej C5 lusterko po wyjęciu moczyłem w garnku z gorącą wodą i potem to wszystko ładnie odchodziło od lusterka. Nie wiem jak jest w MK3, ale chyba podobnie. Można też sobie pomóc suszarką. Nowa mata ma taśmę dwustronną i do niej przykleja się potem te plastyki mocujące. Grunt, żeby za mocno przy klejeniu nie dociskać bo może pękną szkło i cała praca na marne.

Offline Tomasz Hudy

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 086
  • Skąd: Lędziny
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X7) Tourer (2011) 2.0 HDI RHH AM6C
  • Zainteresowania: informatyka, elektronika
  • Miejscowość: Lędziny
Odp: Brak podgrzewania lusterek zewnętrznych
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 28, 2017, 12:10:25 »
Fakt wychodzi 0,32 W, moze głupie pytanie bo nie pamietam mocowania (wtyczek) , czy można pomylić kabelki fotochromów z podgrzewaniem .....?
Nie można - podgrzewanie jest na dwóch pojedyńczych (czarnych) wtyczkach, do fotochromów jest jedna wtyczka podwójna.


W poprzedniej C5 lusterko po wyjęciu moczyłem w garnku z gorącą wodą i potem to wszystko ładnie odchodziło od lusterka. Nie wiem jak jest w MK3, ale chyba podobnie. Można też sobie pomóc suszarką. Nowa mata ma taśmę dwustronną i do niej przykleja się potem te plastyki mocujące. Grunt, żeby za mocno przy klejeniu nie dociskać bo może pękną szkło i cała praca na marne.
Tak podejrzewam że patent z suszarką, ewentualnie opalarką zdałby egzamin, do zamoczenia lusterka w gorącej wodzie trzeba zdemontować całe lusterko, a powiem szczerze zabierałem się już za to i ilość zaczepów jest oszałamiająca. Co do maty to - największym problemem nie jest przyklejenie nowej maty, a odklejenie plastiku z mocowaniem - trzyma to cholerstwo i to porządnie - próbowałem choć trochę to odkleić i ani rusz.

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 871
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Odp: Brak podgrzewania lusterek zewnętrznych
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 28, 2017, 13:10:31 »
Ten plastik odkleja się na gorąco bez problemu, ja wkładałem cały wkład lusterka do gorącej wody i potem trochę suszarką i ładnie odchodziło.