Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Dziwna sytuacja z układem chłodzenia  (Przeczytany 2498 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piotr Lubowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.6i 16V 2001r
  • Miejscowość: Sosnowiec
Dziwna sytuacja z układem chłodzenia
« dnia: Wrzesień 22, 2017, 22:36:55 »
Witam!

Spotkała mnie dziś niemiła sytuacja podczas jazdy autem. Mianowicie momentalnie zapaliła się lampka przegrzania silnika, zaczął migać STOP, a temperatura na wskaźniku zaczęła gwałtownie spadać. Myślę sobie "dojadę do celu, to za kawałek i sprawdzę co nie tak". Akurat stałem na skrzyżowaniu pod górkę. Samochód miał OGROMNE problemy z ruszeniem. Trzeba było mu dać dużo gazu, niemal piłować go, aby w ogóle ruszył. I ruszył, na kolejnych biegach było bez problemu, w myślach "coś się stało konkretnego, dojadę i sprawdzę".

No i nie dojechałem...

Przy hamowaniu z nawiewów buchnął biały dym. Momentalnie zahamowałem i wyłączyłem auto. Do kabiny przedostał się też płyn chłodniczy, głównie po stronie pasażera był zalany dywanik (na szczęście gumowy).

Moje pytanie jest: co to mogło być?

A co do tych problemów z ruszeniem... Po otwarciu maski okazało się, że rura od dolotu powietrza "wyskoczyła" z filtra. Pytanie: dlaczego?

Auto zepchnąłem na pobliski parking (niestety po drugiej stronie miasta) i nie chce go ruszać, boję się że problem się powtórzy.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 23, 2017, 05:08:43 wysłana przez Piotr Lubowski »

Offline Roland Leśniczak

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 5
  • Skąd: Radwanice
  • Posiadany samochód: Xsara 1.4 SX
  • Miejscowość: Radwanice
Odp: Dziwna sytuacja z układem chłodzenia
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 23, 2017, 22:18:00 »
Najwyraźniej pękła ci nagrzewnica i straciłeś płyn chłodniczy.
Do warsztatu sugeruję jechać na holu lub lawecie...

Offline Piotr Lubowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.6i 16V 2001r
  • Miejscowość: Sosnowiec
Odp: Dziwna sytuacja z układem chłodzenia
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 24, 2017, 00:52:07 »
Odholowalem samochód na parking z tego drugiego końca miasta na parking niemalże pod dom.

Z tego, co wyczytałem w internecie i dowiedziałem się od znajomych nagrzewnica pękła. Trzeba ją wymienić razem z weżami. I termostat, który się zacial prawdopodobnie i stworzył za duże ciśnienie w układzie.

Mój warsztat nie chce się podjąć naprawy..za dużo rozbierania w środku.

Z tego, co ustaliłem jest do wymiany termostat z czujnikiem temperatury, nagrzewnica, węże do nagrzewnicy i płyn chłodniczy bo zawsze coś zejdzie z układu więc trzeba by raczej wymienić
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 24, 2017, 01:07:16 wysłana przez Piotr Lubowski »

Offline Marek Ogrodowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 546
  • Posiadany samochód: xsara II 2.0 138 KM exclusive
Odp: Dziwna sytuacja z układem chłodzenia
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 24, 2017, 11:37:53 »
Kilka lat temu też zaczeła mi lecieć nagrzewnica. Niestety jest ona tak umiejscowiona że bez wyjmowania dechy do niej się nie dostaniesz. Ja z bratem stoczyliśmy bój całodniowy, aby ją wymienić. Musisz wyjąć deskę potem nagrzewnicę i zmontować to wszystko. Zabawy co niemiara. Wymiana węży i oringów na chłodnicy w gniazdach do których dochodzą węże to już formalność.  Niestety jest to dłubanka i to prosta dlatego nikt teche nie chce robić.

Offline Piotr Lubowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.6i 16V 2001r
  • Miejscowość: Sosnowiec
Odp: Dziwna sytuacja z układem chłodzenia
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 24, 2017, 11:43:08 »
Dziś jest niedziela, więc nic nie załatwię. Spróbuję w warsztacie, który robił mi naprawę klimatyzacji, może oni się podejmą tego.

A jak nie to szukam dalej...

Offline Piotr Lubowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.6i 16V 2001r
  • Miejscowość: Sosnowiec
Odp: Dziwna sytuacja z układem chłodzenia
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 25, 2017, 13:41:02 »
 Byłem dziś w warsztacie i robocizna za wymianę nagrzewnicy to 500 złotych + 100 złotych za napełnienie klimatyzacji, bo podobno do wymiany trzeba spuścić czujnik z układu.

Wymiana termostatu i czujnika temperatury to w porównaniu do wymiany nagrzewnicy "grosze".

A co do przewodów doprowadzajacych płyn do nagrzewnicy to powiedziano mi, że jeśli będą dobre to nie ma po co ich wymieniać.

Z tego co wiem stosowali nagrzewnice Behr lub Valeo. Była jakaś zasada w jakim wypadku która nagrzewnica była montowana? Czy raczej dopiero po wymontowaniu jest szansa się dowiedzieć?

Offline Michał Majewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 2 501
  • Skąd: Milówka
  • Posiadany samochód: C8 2.0 16V automat 2008 | Astra G 1.6 16V automat 2003
  • Zainteresowania: Wyceny nieruchomości, stary, stacjonarny sprzęt audio, amatorskie stolarstwo i kolej :)
  • Miejscowość: Milówka
Odp: Dziwna sytuacja z układem chłodzenia
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 25, 2017, 14:23:54 »
Jeśli węże do nagrzewnicy masz dobre to się ciesz. Cholernie trudno je dostać. Do tego stopnia, że sam kiedyś zmuszony byłem założyć używane ze szrotu.
"Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Golfem"

Były: Xsara 1, Xsara 2, Xsara Picasso

Offline Piotr Lubowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.6i 16V 2001r
  • Miejscowość: Sosnowiec
Odp: Dziwna sytuacja z układem chłodzenia
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 25, 2017, 16:16:51 »
Jeśli węże do nagrzewnicy masz dobre to się ciesz. Cholernie trudno je dostać. Do tego stopnia, że sam kiedyś zmuszony byłem założyć używane ze szrotu.

Na stronach jakichś większych hurtowni części samochodowych faktycznie mimo dużej ilości różnych węży do nagrzewnicy nie znalazłem chyba dostępnego do 1.6 16V grupy PSA.

Offline Piotr Lubowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.6i 16V 2001r
  • Miejscowość: Sosnowiec
Odp: Dziwna sytuacja z układem chłodzenia
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 05, 2017, 18:30:54 »
Mechanik dzwonił przed chwilą i mówi, że wymienił :
- nagrzewnicę, bo starą rozerwało,
- węże do nagrzewnicy, bo stare były poparciałe,
- termostat, bo on był winny całemu zajściu
- no i linkę od sprzęgła, bo przy wtaczaniu auta na parking do warsztatu, jak chciałem go zostawić na biegu, żeby nigdzie nie zjechał to pedał sprzęgła wpadł w podłogę...

Pewnie też wymienił płyn cały, bo chyba się nie da inaczej przy takiej robocie?