Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Xsara - problem ze skrzynią biegów?  (Przeczytany 2233 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dominik Gwarek

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 3
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara I 1,6 (1999)
  • Zainteresowania: radio
  • Miejscowość: Olsztyn
Xsara - problem ze skrzynią biegów?
« dnia: Październik 11, 2017, 08:26:04 »
Cześć,


moja żona jeździ na co dzień cytrynką. Skrzynia oczywiście manualna. Niedawno (w lipcu) zasygnalizowała mi "jakieś pukanie". Myślę pewnie zawieszenie. Wsiadłem, przejechałem się i na nierównościach było ok, problem był na zakrętach. Otóż jadąc gdy pokonywałem zakręt pod górkę słyszałem pukanie, które czasami przeradzało się w łomotanie. Dźwięk dochodzi z przodu samochodu, tak jakby spod deski rozdzielczej lub stóp. Gorzej jest na zakrętach w prawo. Puka np. na rondach, gdy chcę przyspieszyć. Żeby zaczęło pukać, muszę sporo dodać gazu.


Od tego czasu trochę powymieniałem - tulejki wahacza, sworzeń, piastę z łożyskiem, wstawiłem używane McPersony, bo jeden z amorków nie trzymał należycie. I nic, puka nadal, a po usztywnieniu się auta jakby mocniej. Przeguby wyglądają na dobre. Nie mają luzów, osłony całe, smar jest.


Pojechałem do większego specjalisty i ten orzekł, że to... skrzynia, a mianowicie mechanizm różnicowy, dodając, że to "prawdopodobnie" to. Skrzynia nie wyje, nie terkocze, biegi wchodzą ok. Przy mocniej skręconych kołach w lewo delikatnie "zrywa" kołem prawym.


Powiedzcie proszę, czy moje objawy pasują do mechanizmu różnicowego? Troszkę się przeraziłem...

Offline Michał Majewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 2 501
  • Skąd: Milówka
  • Posiadany samochód: C8 2.0 16V automat 2008 | Astra G 1.6 16V automat 2003
  • Zainteresowania: Wyceny nieruchomości, stary, stacjonarny sprzęt audio, amatorskie stolarstwo i kolej :)
  • Miejscowość: Milówka
Odp: Xsara - problem ze skrzynią biegów?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 11, 2017, 11:40:02 »
Ja bym jeszcze sprawdził łożysko podpory prawej półosi. Może być walnięte i półoś wpada w wibracje. Jeśli nie to to podmieniłbym półosie na jakieś używane, bo przeguby mogą być uwalone (nie wiem jak sprawdzałeś, że nie ma na nich luzu, wyciągałeś półosie?)


Uzupełnij sobie też w profilu informacje o samochodzie. Jaki silnik, rok produkcji.
"Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Golfem"

Były: Xsara 1, Xsara 2, Xsara Picasso

Offline Dominik Gwarek

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 3
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara I 1,6 (1999)
  • Zainteresowania: radio
  • Miejscowość: Olsztyn
Odp: Xsara - problem ze skrzynią biegów?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 11, 2017, 12:14:25 »
Przepraszam, że nie dodałem od początku. To Xsara I z silnikiem 1,6 z 1999 roku. Łożysko o którym piszesz nie ma luzu, nie hałasuje też. Przeguby sprawdzałem domowo - czy gumowe osłony całe, czy smar jest (nawet odchyliłem osłony i dodałem nowego smaru), czy nie ma dużego luzu skrętnego, czy po podniesieniu koła na podnośniku nie pstrykają jak kręcę skręconym na maksa kołem. Wszystko wygląda ok.


To wygląda tak - jadę do domu i muszę skręcić o 90 stopni w prawo pod górkę. Wtedy jest takie szybkie bububububu. Jak dodam mocniej gazu, pojawia się rytmiczne stukanie z częstotliwością 2razy/sekunda. Takie bum bum bum bum.


Bardzo podobnie jest tu, choć w innym aucie:


https://www.youtube.com/watch?v=nw2CyUNIUq0

Offline Michał Majewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 2 501
  • Skąd: Milówka
  • Posiadany samochód: C8 2.0 16V automat 2008 | Astra G 1.6 16V automat 2003
  • Zainteresowania: Wyceny nieruchomości, stary, stacjonarny sprzęt audio, amatorskie stolarstwo i kolej :)
  • Miejscowość: Milówka
Odp: Xsara - problem ze skrzynią biegów?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 11, 2017, 12:25:40 »
Rzeczywiście nie wygląda mi to na odgłos łożyska podpory. A podczas przyspieszania na prostych kołach Ci nie hałasuje? Jeśli to luz na mechanizmie różnicowym to też powinno hałasować.


Mimo wszystko zacząłbym od podmiany półosi - względnie niski koszt zakupu używek. Jeśli to nie pomoże to pomyślałbym o podmianie skrzyni biegów.
"Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Golfem"

Były: Xsara 1, Xsara 2, Xsara Picasso

Offline Dominik Gwarek

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 3
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara I 1,6 (1999)
  • Zainteresowania: radio
  • Miejscowość: Olsztyn
Odp: Xsara - problem ze skrzynią biegów?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 11, 2017, 13:04:17 »
Na prostych kołach kompletnie nic, wszystko w najlepszym porządku. Nawet jak jadę pod największa górę. Stabilizator lub amortyzator mogą tak tłuc? Dodam, że to występuje również na równej nawierzchni.

Offline Mateusz Kotkowski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 62
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara I SX 1.4 8V 2000/2001
  • Miejscowość: Łódź
Odp: Xsara - problem ze skrzynią biegów?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 20, 2018, 23:27:47 »
Ja miałem wywalone półosie, a też nie było na nich luzu jak szarpałem. Tylko trochę drogo będzie Cię kosztowało żeby wymienić dla samego sprawdzenia czy to właśnie to. U mnie aż podskakiwał cały samochód od tych półosi.
A drugi trop to może łożyska macphersonów- zmieniałeś razem z amorkami, czy zostawiłeś stare. U mnie stukają od dwóch lat, ale czekam aż mi się amorki wyleją i zmienię wszystko.
Powodzenia!
Pozdrawiam,

Mateusz