Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: skrzynia automatyczna 4 biegowa  (Przeczytany 1569 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sławomir Gałek

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5III 2,0 16v
  • Miejscowość: Rzeszów
skrzynia automatyczna 4 biegowa
« dnia: Luty 15, 2018, 21:51:08 »
Witam, od 4-5 miesięcy jestem posiadaczem c5 2.0 benzyna na automacie. Szykuje się do wymiany oleju w skrzyni ale od pewnego czasu pojawiło się kilka dolegliwości i zastanawiam się czy wymieniać olej czy to grubsza aferka i szykować się na większy wydatek.
Od pewnego czasu zauważyłem ze podczas zmiany z P na R szarpie autem ( częściej na rozgrzanym silniku) po pewnym czasie zauważyłem ze zaczyna delikatnie szarpać autem na niższych partiach obrotów podczas jazdy na 3,4 biegu. Pytanie czy wymiana oleju rozwiąże sprawę czy szykować sie na większe wydatki (co to może być?)
2008 rok 100k przebiegu

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: skrzynia automatyczna 4 biegowa
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 15, 2018, 22:13:21 »
Po pierwsze , diagnozujemy problemy wpomagając się DB (komputerem).
Po drugie, jakość pracy ASB jest mocno powiązana z jakością pracy silnika (również ABS, ESP).
Więc silnik musi chodzić tip-top, nie zakłócając skrzyni.... i na odwrót.
Nikt nie powie czy wymiana oleju pomoże, nie widząc i diagnozując auta.

Offline Sławomir Gałek

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5III 2,0 16v
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: skrzynia automatyczna 4 biegowa
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 15, 2018, 22:30:06 »
Niedawno sprawdzałem poziom płynu lds i przy okazji sprawdzałem błędy auta bylo chyba 2 i mechanik powiedział ze to błędy jakieś mało ważne jeden dotyczył oświetlenia ze prawdopodobnie jakaś żarówka lub dioda drogiego juz nie pamiętam.
Grzegorz czyli od czego powinienem zacząć ? Bo jak wymienię olej i nic to nie da okaże sie ze trzeba coś w skrzyni wymienić to bezsensowne koszty wtedy po złożeniu pasuje zalać nowym

Offline Tomasz Hudy

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 086
  • Skąd: Lędziny
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X7) Tourer (2011) 2.0 HDI RHH AM6C
  • Zainteresowania: informatyka, elektronika
  • Miejscowość: Lędziny
Odp: skrzynia automatyczna 4 biegowa
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 16, 2018, 04:52:01 »
Szarpanie podczas jazdy może być objawem padającej tarczy lock-up. Delikatne szarpanie może byc odczuwalne gdy olej jest jeszcze nie rozgrzany, wtedy nie następuje blokada. Na ciepłej skrzyni nie powinno być tego odczucia.

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: skrzynia automatyczna 4 biegowa
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 16, 2018, 07:19:25 »
Grzegorz czyli od czego powinienem zacząć ? Bo jak wymienię olej i nic to nie da okaże sie ze trzeba coś w skrzyni wymienić to bezsensowne koszty wtedy po złożeniu pasuje zalać nowym

Zacznij od wizyt u mechaników i prośby o diagnozę/naprawę, nie ogólne rozmowy z nimi. Oczywiście szukasz tych od skrzyń...wyciągasz z ich opinii swoje przemyslenia.
Czasem tak bywa, że wymiana oleju obnaży problem w skrzyni (ja tak miałem) ale tym sie nie przerażaj.
Odwiedź RS Service w Woli Cichej, zapytaj w Sędziszowie w naprawie skrzyń automatycznych, po prostu szukaj "szczęścia"...

Offline Sławomir Gałek

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5III 2,0 16v
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: skrzynia automatyczna 4 biegowa
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 16, 2018, 21:19:11 »
Grzegorz  dzięki za info pewnie się do nich wybiorę. Panowie a jaki olej do tej skrzyni ? głownie śmigam krótkie odcinki trasy rzadko ale się zdarzają.
Tomek mam tak, ze jak rano odpalam furke wsiadam i zmieniam na wsteczny to jest spoko jadąc do pracy mam 7 km to ta skrzynia na niskich obrotach głownie na 4 biegu wytwarza drgania czasem sie jej zdarzy tak jakby 2 razy załączyć ten sam bieg. Kiedy dojeżdżam pod robotę zawsze parkuje tyłem i zmieniam na wsteczny i szarpie z czasem coraz mocniej.
Najlepiej wybrać sie do fachowców mam nadzieje ze to nic poważnego bo obecnie zupełnie sie spłukałem kupując to auto. A jak mi krzykną kilka klocków za remont skrzyni to jak strzał w kolano

Offline Jan Witkowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 297
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Była Xantia 2.0 16V, teraz mam piąte C5
  • Zainteresowania: elektronika, hydraulika siłowa
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: skrzynia automatyczna 4 biegowa
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 17, 2018, 00:46:38 »
To jak już wróżymy to ja mogę dodać swoją wróżbę:
w/w objawy mogą wynikać ze spadku wydajności pompy, ponieważ:

"zaczyna delikatnie szarpać autem na niższych partiach obrotów podczas jazdy na 3,4 biegu" - niższe obroty to niższy wydatek, a przy pompie z luzami automatycznie ciśnienie poniżej progu poprawnego działania, jego spadek daje szarpnięcia na luzujących się sprzęgłach i hamulcach;

"Szarpanie podczas jazdy może być objawem padającej tarczy lock-up" - tarcza może być jeszcze w miarę sprawna, ale dociskana zbyt niskim ciśnieniem, patrz pkt 1.

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: skrzynia automatyczna 4 biegowa
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 17, 2018, 15:48:00 »
Sławek, skąd wziąłeś sinik HPi w opisie? ???  Hpi były przed 2004 rokiem produkcji aut......