Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Zawieszenie przednie problem  (Przeczytany 2914 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adam Komorowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 32
  • Skąd: Teresin
  • Posiadany samochód: była Xsara 2 1.6 16v tu5jp4 03r.....
  • Miejscowość: Teresin
Zawieszenie przednie problem
« dnia: Listopad 12, 2017, 19:22:11 »
Witam forumowiczów, od jakiegoś czasu stuka mi przednie zawieszenie, na nierównościach poprzecznych. Przed tym wymieniłem tuleje wahaczy Febi oraz drążka stabilizatora Fortune-line. Po kilku mies zaczęło stukać, co zrobiłem dalej to:
- wymiana poduszek i łożysk amortyzatorów na Monroe (obie str), dalej puka
- wymiana łączników drążka stabilizatora, dalej puka
- wymiana amortyzatorów (KYB) z odbojami, dalej puka
- wymiana wodzików skrzyni bo też latały dość luźno, dalej puka
- sworznie wahaczy, drążki i końcówki kierownicze sztywne
- diagnostyka odwiedzana 3 razy, w tym raz ze sprawdzeniem dosłownie wszystkiego, nadkola i inne elementy, które mogłyby wydawać niepokojące dźwięki, tu dalej nic
- na maglownicy nie wyczuwam luzów i nie ma wycieków
- krzyżaki również nie wykazują luzów
- poduszki silnika zmienione, prócz tej dolnej przy mocowaniu półosi, która ma lekkie pęknięcie ale siedzi sztywno, więc ją też bym pominął
- sprawdzenie wszystkich śrub mocujących ramę silnika do karoserii, w tym wszystkie na wahaczach oraz mocowanie magla
- dodam jeszcze, że czasami na niektórych nierównościach słychać tak jakby obijał się drążek stabilizatora, jednak po zdjęciu kół z obu str i postawieniu auta na kobyłkach siedzi sztywno (możliwe, że te nowe gumy tak szybko by się wyrobiły?)
- łożyska kół ciche, przeguby ok
- sprawdzenie sprężyn, nie są pęknięte, ani nic
Do zrobienia mam zbieżność, tak wykazał ostatni najkonkretniejszy diagnosta. To załatwię w przyszłym tyg.

Powiem, że ostatnimi czasy przed wymianą wypunktowanych wyżej elementów zaliczyłem parę dosyć sporych dziur, po tym się powoli zaczęło i zacząłem wymieniać kolejne elementy zawieszenia z marnym jak widać skutkiem.

Owe stuki zaczęły pojawiać się po obu stronach tak jakby równomiernie i tak jest cały czas, stuka i lewe i prawe koło.

Proszę o pomoc i ewentualną poradę co dalej, pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Listopad 15, 2017, 22:38:55 wysłana przez Adam Komorowski »

Offline Dariusz Dudziński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Skąd: Lutomiersk
  • Posiadany samochód: Xara1 Break 1,4i 2000r.
  • Miejscowość: Lutomiersk
Odp: Zawieszenie przednie problem
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 15, 2017, 11:20:22 »
Sprawdz czy wczasie wymiany gum na drazku stabilizatora, uchwyt ktory je trzyma wskoczyl na swoje miejsce. Jest tam taki zaczep o ktory ten uchwyt musi sie zaczepic i zablokowac

Offline Adam Komorowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 32
  • Skąd: Teresin
  • Posiadany samochód: była Xsara 2 1.6 16v tu5jp4 03r.....
  • Miejscowość: Teresin
Odp: Zawieszenie przednie problem
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 15, 2017, 15:18:41 »
Dzięki za podpowiedź, może faktycznie coś źle złożyłem, dzisiaj będę grzebał, dam znać czy sytuacja się poprawiła czy nie, pozdrawiam.

Offline Adam Komorowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 32
  • Skąd: Teresin
  • Posiadany samochód: była Xsara 2 1.6 16v tu5jp4 03r.....
  • Miejscowość: Teresin
Odp: Zawieszenie przednie problem
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 15, 2017, 19:00:15 »
Więc tak.. Sprawdziłem mocowania gum stabilizatora i są one prawidłowo zamontowane, same gumy również.

Offline Adam Komorowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 32
  • Skąd: Teresin
  • Posiadany samochód: była Xsara 2 1.6 16v tu5jp4 03r.....
  • Miejscowość: Teresin
Odp: Zawieszenie przednie problem
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 16, 2017, 21:45:20 »
Mam jeszcze takie pytanie.
Czy metalowe miseczki "talerzyki" znajdujące się na poduszkach amortyzatorów muszą do niej przylegać?

U mnie pod dokręceniu śrub amortyzatora miseczki odstają +- 2,3mm nad poduszką, wszystko złożone jak trzeba, rozkładane i składane dwa razy.

dla zobrazowania dodaję rysunek poglądowy

Offline Michał Majewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 2 501
  • Skąd: Milówka
  • Posiadany samochód: C8 2.0 16V automat 2008 | Astra G 1.6 16V automat 2003
  • Zainteresowania: Wyceny nieruchomości, stary, stacjonarny sprzęt audio, amatorskie stolarstwo i kolej :)
  • Miejscowość: Milówka
Odp: Zawieszenie przednie problem
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 16, 2017, 23:39:25 »
Nie powinny przylegać.


A maglownica Ci się nie poluzowała przypadkiem? Dobrze sprawdziłeś? Sworznie kuliste wahaczy sprawdzone? Te na których opiera się zwrotnica. One w łapach będą sztywne, ale na dziurach walą jak wściekłe. Wiem, bo jeden musiałem wymienić.
"Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Golfem"

Były: Xsara 1, Xsara 2, Xsara Picasso

Offline Adam Komorowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 32
  • Skąd: Teresin
  • Posiadany samochód: była Xsara 2 1.6 16v tu5jp4 03r.....
  • Miejscowość: Teresin
Odp: Zawieszenie przednie problem
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 17, 2017, 15:03:31 »
Myślałem, że muszą dolegać do poduszek.

Ogólnie na diagnostyce nie wykazało sworzni wahacza, dlatego je pomijałem, myślisz że i tak mogą być do wyrzucenia? W sumie dawno ich nie zmieniałem, ale też są dość sztywne po zdemontowaniu.

Jeśli chodzi o magiel to mogę puścić kierownicę, a autko jedzie prosto, czuć każdy minimalny ruch kierownicy, nie wydaje dziwnych dźwięków podczas manewrowania i skręcania, więc wydaje mi się w porządku.

Offline Michał Majewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 2 501
  • Skąd: Milówka
  • Posiadany samochód: C8 2.0 16V automat 2008 | Astra G 1.6 16V automat 2003
  • Zainteresowania: Wyceny nieruchomości, stary, stacjonarny sprzęt audio, amatorskie stolarstwo i kolej :)
  • Miejscowość: Milówka
Odp: Zawieszenie przednie problem
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 17, 2017, 15:15:14 »
Te sworznie kosztują niewiele. U mnie też szukali co stuka i w końcu ktoś wpadł na pomysł wymiany tego sworznia - nastała cisza. Szczęście, że w Xsarach są wymienne i nie trzeba całego wahacza zmieniać. Dobry diagnosta na w miarę nowoczesnej stacji kontroli pojazdów powinien wyczuć ten sworzeń.
"Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Golfem"

Były: Xsara 1, Xsara 2, Xsara Picasso

Offline Adam Komorowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 32
  • Skąd: Teresin
  • Posiadany samochód: była Xsara 2 1.6 16v tu5jp4 03r.....
  • Miejscowość: Teresin
Odp: Zawieszenie przednie problem
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 17, 2017, 15:48:40 »
Wiem jak wyglądają, tylko chodzi o to, że byłem 3razy na różnych SKP i nikt tego nie wykrył, sprawdzę jeszcze raz dzisiaj, albo zaryzykuję i od razu kupię, koszta nie duże, a roboty przy tym wiele nie ma. Dzięki za poradę, odezwę się po zabiegu i napiszę czy pomogło, ale gdyby to było to, to w końcu miałbym ulgę.

Offline Adam Komorowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 32
  • Skąd: Teresin
  • Posiadany samochód: była Xsara 2 1.6 16v tu5jp4 03r.....
  • Miejscowość: Teresin
Odp: Zawieszenie przednie problem
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 19, 2017, 19:33:52 »
Sprawdzałem luzy sworzni łapką i nic nie zaobserwowałem, stuki pojawiają dopiero na gwałtowniejszych nierównościach takich jak np próg zwalniający, próg wjazdowy w moim garażu, bo przy delikatniejszych ruchach niczego nie słychać.
Jakie sworznie polecisz na wymianę?

Offline Adam Komorowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 32
  • Skąd: Teresin
  • Posiadany samochód: była Xsara 2 1.6 16v tu5jp4 03r.....
  • Miejscowość: Teresin
Odp: Zawieszenie przednie problem
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 20, 2017, 15:14:27 »
Sworznie zmienione, wymiana przebiegła bezproblemowo, na zbieżności też byłem. Powiem tak, jest poprawa, kiedy wyjeżdżam z garażu nie słychać już tego "tąpnięcia" na progu, jest poprawa :) coś tam jeszcze popukuje sobie, ale jest spora różnica oczywiście na plus.

Stare sworznie kamuflowały się skutecznie na każdej SKP, chyba za dobrze im było z moją cytrynką i nie chciały brać rozwodu  :D
Nowe sworznie FEBI.

Teraz załatwić jakieś spinki do nadkoli (kilka urwałem kiedyś) bo być może nadkola też trochę hałasują.

Michał dzięki za poradę. Pozdrawiam  :)

Offline Adam Komorowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 32
  • Skąd: Teresin
  • Posiadany samochód: była Xsara 2 1.6 16v tu5jp4 03r.....
  • Miejscowość: Teresin
Odp: Zawieszenie przednie problem
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 13, 2018, 13:22:01 »
Nie pisałem jakiś czas, ale powiem tylko tyle, stuki są do dziś, jeśli auto stoi np przez noc i wyjeżdżam z garażu łupie niemiłosiernie, a powód jest prosty, amortyzatory muszą wykonać ruch roboczy żeby uzyskać swoje parametry pracy, potem jest o wiele ciszej. Czyli przed wyjazdem kiedy ugnę auto parę razy to się usztywni i wtedy podczas wyjazdu nie ma takiego mocnego stuku. W dodatku czuć, że xsarcia mniej precyzyjnie się prowadzi.

Co do poduszek, już wiem że mam złe... Pal licho jak robią nowe części.. Talerzyk ma przylegać do poduchy, a nie odstawać. Odstający dobija na nierównościach. Zamówione poduszki SASIC 0385935, one mają wyższy rant i talerzyk będzie do nich przylegać, potwierdzone info. Więc czekam na nowe i będę wymieniać. Po zabiegu zdam relację.

Najważniejsze, że widać jakieś światełko w tunelu i rozwiązanie mojego problemu, być może Cytrynka wreszcie będzie śmigać jak trzeba:)

Offline Adam Komorowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 32
  • Skąd: Teresin
  • Posiadany samochód: była Xsara 2 1.6 16v tu5jp4 03r.....
  • Miejscowość: Teresin
Odp: Zawieszenie przednie problem
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 16, 2018, 21:51:42 »
Wreszcie koniec "stuków puków", wymiana poduszek amortyzatorów była strzałem w dziesiątkę! Talerzyki przylegają elegancko, sama poduszka jest wyższa o jakieś 4-5mm od poprzedniej, którą z resztą wymieniałem jakiś czas temu. Więc jeśli komuś coś puka stuka, a już wymienił co nieco w zawieszeniu i dalej nie wie co jest grane, warto zdjąć te plastikowe osłonki silnika i spojrzeć czy talerzyki nie odstają od poduszek amortyzatorów, bo być może właśnie to jest przyczyna. U mnie odstawały na ok 3-4mm. teraz błoga cisza:)
Pozdrawiam.