Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Czy ktoś kiedyś wymieniał rozrusznik w 2.5 TD?  (Przeczytany 2653 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

KAMIILCIIO_XM

  • Gość
Czy ktoś kiedyś wymieniał rozrusznik w 2.5 TD?
« dnia: Listopad 21, 2017, 22:00:30 »
Mój rozrusznik już ledwo kręci, więc postanowiłem kupić inny i go wymienić. W 2.1 TD zajęło mi to chwilę, ale tu... Czy to jest możliwe? Bo po rozkręceniu kilku elementów na drodze stanęła mi osłona rozrusznika...


Czy da się go wyjąć bez demontażu całego pasa przedniego?  :(  Bo po dłuższej chwili zastanowienia się uważam że to jedyny sposób. Zdjąć cały przód, i wtedy jako takie dojście będę miał. Ale to nie jest praca na chwile..

Offline Kazimierz Rożek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 83
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: XM 2.5TD exclusive.
  • Miejscowość: Katowice
Odp: Czy ktoś kiedyś wymieniał rozrusznik w 2.5 TD?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 22, 2017, 12:27:22 »
Rozrusznik w2.5td są bardzo wytrzymałe.Spróbuj na krótko jak kręci,jak dobrze to problem jest ze stykami w stacyjce.

Offline Stanisław Olszewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 200
  • Skąd: Brzeg
  • Posiadany samochód: Estate + C6 2,7HDi
  • Zainteresowania: nowe techniki i technologie
  • Miejscowość: Brzeg
Odp: Czy ktoś kiedyś wymieniał rozrusznik w 2.5 TD?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 22, 2017, 20:34:26 »
Mój rozrusznik już ledwo kręci, więc postanowiłem kupić inny i go wymienić. W 2.1 TD zajęło mi to chwilę, ale tu... Czy to jest możliwe? Bo po rozkręceniu kilku elementów na drodze stanęła mi osłona rozrusznika...


Czy da się go wyjąć bez demontażu całego pasa przedniego?  :(  Bo po dłuższej chwili zastanowienia się uważam że to jedyny sposób. Zdjąć cały przód, i wtedy jako takie dojście będę miał. Ale to nie jest praca na chwile..
Da się wymienić bez takiego "bebeszenia" i najłatwiej na podnośniku lub kanale - dość mozliwe dojście jest od dołu.
Jeżeli od góry to trochę "zabawy" jest.
kolejność:
Rozłączamy aku - jako zerowa sprawa.
1. Zdjąć łącznik powietrza łączący na intercooler.
2. Zdjąć węże układu chłodzenia z intercoolera i zaczepić odrobinę powyżej chłodnicy.
3. Zdemontować intercooler.
4. Zdemontować płytę montażową intercoolera -parę śrub z tym że jedna dość irytująca bo schowana i idzie na skos.
5. Odkręcić i zdjąć przewody na e-magnesie włączającego  rozrusznik.
6. Odkręćić śruby i nakrętki śrub mocujących rozruusznik - będzie trochę nerwów z nakrętkami bo wąsko i mało miejsca.

Montaż - kolejność odwrotna.

Robiłem to dwukrotnie - raz, gdy zaśniedział przewód uruchamiający na elektromagnesie a drugi jak szczotki zaczęły swoje "widzimisie".
Za drugim razem kupiłem jakiś nowy NO NAME.
Pewnie będzie trzeci raz bo tyn "NO NAME i chyba skośnooki ma skitrany moduł zębów zębnika i może mi narobić bałaganu z wieńcem / głośny jest.
Ma drugi mankament - oszczędności materiałowe posunięte do absurdu:
a) za krótka (jakieś 2mm) śruba przewodu głównego od aku i zwarcie na obudowę osłony.
b) srubka na elektromagnesie - zamiast M6 jest M5...grzeje się przy dłuższym kręceniu.

Trza będzie odnowić tyn stary...
Wiedza skończona nie istnieje...

KAMIILCIIO_XM

  • Gość
Odp: Czy ktoś kiedyś wymieniał rozrusznik w 2.5 TD?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 23, 2017, 23:23:53 »
Dziękuję za odpowiedź.


Ogólnie to rozrusznik super kręcił. Ale postał chwile u mechanika, później przewód mi łącznik przetarł i stał koło 2 tyg. I jak już wszystko zrobiłem to kiepsko kręcił.


Czuć że zbyt wolno kreci silnikiem, a przed awarią kręcił jak szalony.

Offline Krzesimir Dębski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 469
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Citroen CX 25 TRD 2, XM 2.0 TCT
  • Miejscowość: Lublin
Odp: Czy ktoś kiedyś wymieniał rozrusznik w 2.5 TD?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 24, 2017, 01:00:41 »
Może akumulator się rozładował, albo uszkodził ze starości.

KAMIILCIIO_XM

  • Gość
Odp: Czy ktoś kiedyś wymieniał rozrusznik w 2.5 TD?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 24, 2017, 06:22:02 »
aku kupiłem nowy, sprawdziłem też ładowanie. Albo po prostu styki jakieś... dziś będę działał z tym, bo jeszcze mam przy okazji kilka wycieków do zrobienia. Dam znać jak poszło. ;) 8)

Offline Przemysław Wyderka

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 472
  • Skąd: Siemianowice Śląskie
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD Aut. 92' + XM 2.9 Aut. 99' + XM 2.0i 92'; Były: BX 1.4 92'; XM 2.1TD Man. 91;
  • Miejscowość: Siemianowice Śląskie
Odp: Czy ktoś kiedyś wymieniał rozrusznik w 2.5 TD?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 25, 2017, 00:16:38 »
Sprawdź sobie przy okazji, czy aby na pewno masz dobrze zakute przewody w klemach (jeśli są jeszcze oryginalne) albo czy nie są ułamane. Miałem tak kiedyś w swoim 2.1TD  i nie było tego widać tak na pierwszy rzut oka. Objawy były takie, że rozrusznik zaczął słabiej kręcić, myślałem, że akumulator, bo miał już swoje lata, aż pewnego razu przy próbie rozruchu zgasły wszystkie kontrolki i wtedy było już wiadomo, że jest problem z zasilaniem, a w tym przypadku z masą. Masy na karoserii też warto oczyścić i zabezpieczyć.

KAMIILCIIO_XM

  • Gość
Odp: Czy ktoś kiedyś wymieniał rozrusznik w 2.5 TD?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 25, 2017, 06:34:42 »
Rozrusznik wymieniony, i teraz kręci i od razu odpala. :)


Na tamtym są luzy na tulejkach, i zapewne dlatego tak słabo kręcił. Przy okazji umyłem dół silnika z resztek lhm-u przeczyściłem przewody poskręcałem wszystko. Klemy mam jeszcze oryginalne, ale póki co można je jeszcze dokręcić.


Czy chciałbym robić to jeszcze raz? Nie!!! :)


Dla mnie było łatwiej cały przód zdjąć i mieć łatwy dostęp do wszystkiego niż leżeć pod autem i się gimnastykować. Takie moje zdanie, poza tym teraz wiem gdzie przykręcona jest ta cała osłona rozrusznika, a spod auta nie mogłem śrub namierzyć.


Jeszcze została mi wymiana linki prawego koło, bądź mogła spaść ze swojego miejsca... oraz wymiana gum na stabilizatorze. I wszystko :) Mam nadzieję :)

Offline Krzesimir Dębski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 469
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Citroen CX 25 TRD 2, XM 2.0 TCT
  • Miejscowość: Lublin
Odp: Czyb ktoś kiedyś wymieniał rozrusznik w 2.5 TD?
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 26, 2017, 20:38:04 »
Gumy na stabilizatorze? Toż to nigdy się nie psuje. Jak stwierdziłeś, że masz to uszkodzone? W każdym razie wiem, że występują dwa lub trzy rodzaje.

Offline Mateusz Kaczorek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 406
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: XM 2.9V6 24v manual 2000r Exclusive 228KM, LPG , Orga:8578 ; CX Leader 2.5D 88r. ORGA 4369
  • Zainteresowania: hydro , muzyka
  • Miejscowość: Głogów
Odp: Czy ktoś kiedyś wymieniał rozrusznik w 2.5 TD?
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 27, 2017, 07:16:58 »
Są 3 rodzaje (23,24,25) bo też wymieniałem. Nie były w ogóle zużyte.