Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Wymiana termostatu w C5  (Przeczytany 4452 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin Specylak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 90
  • Skąd: Trąbki Wielkie k/Gdańska
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MKII 2007, 2.0 HDI automat
  • Zainteresowania: Reklama, Nowe technologie IT
  • Miejscowość: Trąbki Wielkie k/Gdańska
Wymiana termostatu w C5
« dnia: Grudzień 18, 2017, 14:00:23 »
Zauważyłem, że mam problemy z niedogrzaniem silnika przy temperaturach ok 0 stopni C tylko w korku ulicznym wskazówka  temperatury silnika osiąga godz 9 w innych warunkach nawet po 30 minutowej jeździe oscyluje ok 8 nie wiem jaka to temperatura, ale na pewno za niska. Siłą rzeczy wzrosło mi spalanie o około 1 l a jeżdżę głownie trasy. Mam pytanie ile kosztuje termostat ( czy są różne) i odnośnie wymiany termostatu w tej C5 czy jest to skomplikowane czy każdy warsztat powinien to ogarnąć.
Specy

Offline jacek domanski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 35
  • Skąd: lublin
  • Posiadany samochód: citroen c5 2.0hdi 136km 2006
  • Miejscowość: lublin
Odp: Wymiana termostatu w C5
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 19, 2017, 07:44:56 »
Czesc a ja mam taki problem mam wymieniony termostat gdzies na wiosne byl zmieniany na nowy oryginalny koszt ok 250zl i teraz przy dzisiejszych mrozach zaowazylem ze jak puszcze swoj hydrowoz na luzie to temperatura spada gdzies do 70stopni jadąc po trasie temperatura trzyma w granicach 90stopni podejrzewam ze winny moze byc czujnik temperatury chyba ze termostat jest wadliwy.Moze mial ktos taka zagwostke z gory dziekuje za podpowiedzi

Offline Krzysztof Kaźmierczak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 600
  • Skąd: Brzeg
  • Posiadany samochód: Peugeot 508 RXH 2.0 BlueHDI 180 KM EAT6
  • Miejscowość: Brzeg
Odp: Wymiana termostatu w C5
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 19, 2017, 21:41:30 »
Z wymiana jest lekki problem z tylną grubą rurą z plastykowym kolankiem - jest bardzo mało miejsca, kolanko jest krótkie i jest bardzo mały zapas węża. Innymi słowy ciężko to zdjąć. Założyć zresztą też.

Ja wymieniałem na Verneta i jakoś trzyma prawie poziom / prawie godzinę 9. Z tego co czytałem tak ma być - tak troszeczkę mniej niż 9 godzina. Niesprawny trzymał tak około 7-8 godziny.

Offline Adam Kimus

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 610
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 1.8 benz 125KM 2006 rok
  • Zainteresowania: Informatyka, motoryzacja, komórki, trochę turystyka najlepiej z widokami gór.
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Wymiana termostatu w C5
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 26, 2022, 22:08:45 »
Spróbuję nie zakładać nowego tematu, może jak odświeżę ten to ktoś odpowie.


Po jakimś czasie spokoju i mojej akceptacji humorów cytryny zabieram się za termostat.
Już jakiś czas temu wydawało mi się, że temperatura nie zawsze dochodzi do odpowiedniego poziomu ale nie było to takie problematyczne jak było ciepło i silnik dosyć szybko się nagrzewał. Teraz jest chłodniej na dworze i niestety ale silnik już nagrzewa się wolniej. Za namową kolegi z forum postanowiłem sprawdzić wartość temperatury za pomocą podpiętego ELM'a i oprogramowania na telefonie.
Przy temperaturze zewnętrznej silnik po ok 10 km jazdy dochodzi do temp ok. 70 stopni. Maksymalna temperatura jak dobrze pamiętam jaka się pokazała to 77 stopni (chyba że coś nie zauważyłem). Jak jadę jednostajnie to trochę spada.
W tej sytuacji rozważam wymianę na nowy. O ile dobrze się orientuję to nie jest to takie proste bo to jest cały duży moduł i przy jego wymianie jest trochę roboty. Podobno też są dobre i złe te moduły. Czy ktoś ma jakieś doświadczenie które warto kupić poza oryginałem?
Wymiany pewnie dokonam w serwisie z którym współpracuje już kilka lat ale chciałbym, że sam termostat już był odpowiedni żeby nie robić tego 2 razy (strata czasu i dodatkowe koszty).

Teoria jest ważna ale praktyka ważniejsza. Przynajmniej tak mi się wydaje.

Offline Adam Kimus

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 610
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 1.8 benz 125KM 2006 rok
  • Zainteresowania: Informatyka, motoryzacja, komórki, trochę turystyka najlepiej z widokami gór.
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Wymiana termostatu w C5
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 09, 2022, 21:11:52 »
A może być jeszcze uszkodzony jakiś czujnik a nie cały termostat?
Teoria jest ważna ale praktyka ważniejsza. Przynajmniej tak mi się wydaje.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 046
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Wymiana termostatu w C5
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 09, 2022, 21:39:00 »
A może być jeszcze uszkodzony jakiś czujnik a nie cały termostat?
Szczerze wątpię. Ogólnie teraz niestety termostaty nie są zbyt trwałe. Wczoraj zmieniałem dwuletni termostat w Corsie... Też trzymał coś w okolicach 70 stopni.