Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Automat czy manual  (Przeczytany 28242 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Daniel Żurek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 40
  • Posiadany samochód: C5 x7 2.0HDi 163KM
Automat czy manual
« dnia: Styczeń 15, 2018, 10:31:34 »
Witam jakie są wasze opinie automat czy manual 2.0HDI . Wolałbym automat ale z jego awaryjnością różnie , ew jak sprawdzić automat przy kupnie ?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2018, 10:58:20 wysłana przez Daniel Żurek »

Offline Marcin Kaszka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 684
  • Skąd: Chojnów/Legnica
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 '14r. MK3 2.2HDi CHIP 225KM/551Nm AM6 sedan
  • Miejscowość: Chojnów/Legnica
Odp: Automat czy manual
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 15, 2018, 11:09:57 »
Ogólnie to temat rzeka. Manual to na pewno mniejsze ryzyko, ale komfort zupełnie inny. Chyba najważniesza kwestia, to ile auto ma nalatane. Jak mało(tak myślę do 100kkm), to automat będzie ok, bo nikt go nie zdążył zepsuć zaleceniami Citroena(tj. ich brakiem) :). Kilka wątków niźej jest o tym dużo napisane.
Osobiście ZDECYDOWANIE wolę automat, ale ktoś kto się naciął, pewnie ma inne zdanie(może też bym miał...).
Przy zakupie... trzeba się przejechać na zimnym i ciepłym, zobaczyć czy pracuje płynnie i się nic nie ślizga. Dobrze przejechać się takim autem, żeby mieć porównanie.
Pozdrawiam,
Marcin

C5 X7 MK3 '14r. 2.2HDi AM6 sedan
C4 Picasso II MK2 '16r. 2.0HDi EAT6
C4 Picasso II MK2 '14r. 1.6HDi MCP

Offline Robert Makowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 101
  • Skąd: Żory
  • Posiadany samochód: C5 X7 2010 r.
  • Zainteresowania: motocykle
  • Miejscowość: Żory
Odp: Automat czy manual
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 15, 2018, 11:45:16 »
Jeśli ktoś nie dbał o automat, to naprawa skrzyni oscyluje w granicach kilku tysięcy zł (6-8 tyś). Taniej wychodzi włożyć skrzynię używaną, ale tu nie ma gwarancji, że jest całkowicie sprawna. Ale jeśli ktoś dbał, to jazda z automatem jest mega wygodna. Miałem dwa auta z automatem. Posiadanie ASB to brak dwumasy. Przy manualu zaś jest dwumasa. Moje subiektywne zdanie jest takie, że jak mi się kończy w aucie dwumasa, to najczęściej z pewnym wyprzedzeniem o tym "informuje" oznakami. Automat jak Ci padnie na trasie, to już nigdzie nie pojedziesz bez lawety.

Offline Olaf Tomczynski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 304
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Volvo S70, Citroen C5 X7
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Automat czy manual
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 15, 2018, 16:55:23 »
Automat - komfort
Manual - spokojna głowa i mniej pali :)


Ja wybrałem automat :) i już do manualnych skrzyni nie wrócę :)

Offline Damian Prysak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 660
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: C5 2.0 '06 + LPG, C5 X7 Tourer Excl. 2.0HDi 163 '13
  • Zainteresowania: Informatyka, muzyka, astronomia
  • Miejscowość: Częstochowa
Odp: Automat czy manual
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 15, 2018, 18:29:56 »
Ja się otarłem o zakup automatu (już się godziłem z faktem, ale znalazłem manuala). Automat to faktycznie komfort, ale - niestety - ryzyko przy zakupie z drugiej ręki. Jeździłem (i nie raz jeżdżę) automatami, fajna sprawa. Jednak ja jestem dość specyficzny i automat nie zawsze odpowiada moim oczekiwaniom. W manualu mam pełną kontrolę.

W automacie, poza nieco wyższym spalaniem, mamy też raczej mniejszą dynamikę. Czytałem sporo ocen, opinii, że automaty w tych Cytrynkach są dość "ospałe".

Nie mniej, nie miałem bezpośredniego porównania. Wahałem się, aż wybrałem "mniejsze ryzyko" (szczęśliwie się napatoczyło).

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka


Offline Jacek Janikowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 341
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: C5 Tourer 2.2 HDI '11, CX GTI Turbo '84, CX Prestige' 81, DS 19 Pallas '68
  • Miejscowość: Poznań
Odp: Automat czy manual
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 15, 2018, 18:46:27 »
Jak najbardziej automat. Zdecydowanie inny komfort jazdy. Mi jedynie brakuje łopatek, by zrzucić bieg przed wyprzedzaniem, ale można to też zrobić dźwignią zmiany biegów. Niestety trochę mniej wygodnie.

Co do trwałości to słuszne uwagi, niestety automat to zawsze większe ryzyko.

Ja kupiłem z przebiegiem 170kkm i chodzi jak nowy. Teraz mam na liczniku 210kkm I odpukać wszystko ok.

Offline Daniel Żurek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 40
  • Posiadany samochód: C5 x7 2.0HDi 163KM
Odp: Automat czy manual
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 15, 2018, 23:14:44 »
Będę musiał jeszcze przemyśleć , właśnie ten komfort plus hydro to już wgl było by ekstra . Planuje kupić za dwa miesiące C5 co się trafi to kupie . Los zadecyduję   ;D ;D

Offline Łukasz Czarny

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 760
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III 2.0HDI Exclusive, Citroen C4 Cactus 1.2 Shine
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: Automat czy manual
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 15, 2018, 23:34:13 »
Chciałem C5 z automatem ale poczytałem i sobie odpuściłem - mam wyjącego manuala ale przynajmniej niezawodnego i taniego w ew. wymianie. Kiedyś miałem Tourana DSG, świetnie się tym jeździło, przez 3 lata zero uwag co do skrzyni a sama skrzynia miała już ponad 200tys.km.

Offline Daniel Żurek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 40
  • Posiadany samochód: C5 x7 2.0HDi 163KM
Odp: Automat czy manual
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 15, 2018, 23:46:48 »
no właśnie chyba się skłaniam ku manualowi

Offline Damian Prysak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 660
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: C5 2.0 '06 + LPG, C5 X7 Tourer Excl. 2.0HDi 163 '13
  • Zainteresowania: Informatyka, muzyka, astronomia
  • Miejscowość: Częstochowa
Odp: Automat czy manual
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 16, 2018, 00:52:23 »
Pewnie jak trafisz zadbany automat, który ktoś prawidłowo użytkował, serwisował (wbrew temu, co wyczytałem ostatnio w instrukcji), to pewnie i pojeździsz.
Ja już się prawie przełamałem na automat, ale udało się chwycić manual. Tyle "złego", że to diesel a nie benzyna, ale nie ma innej opcji (pomijam 1.6THP) w 2013. Wybór padł na 163KM. Zakładam jednak, że nie zabiją mnie pompa wysokiego ciśnienia, wtryski, turbo, EGR, FAP, koło dwumasowe... Coś pominąłem? ;)
Jak coś się będzie działo, to trzeba będzie interweniować, na razie... czekam na odbiór. :D

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka


Offline Daniel Żurek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 40
  • Posiadany samochód: C5 x7 2.0HDi 163KM
Odp: Automat czy manual
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 16, 2018, 01:00:41 »
No właśnie ja kiedyś też tak patrzyłem że wszystko musi się zepsuć i trzeba naprawiać , ale tak nie jest 2.0 HDI super silnik :D życzę bezawaryjnej jazdy  :) :)

Offline Michał Nowakowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 444
  • Skąd: Tarnów
  • Posiadany samochód: Kiedyś C5 (X7) Tourer 2.0 hdi AM6, teraz Mondek Mk5 Titanium PowerShift 2.0 tdci 180PS
  • Zainteresowania: podróże, dobra kuchnia, dobre wina...
  • Miejscowość: Tarnów
Odp: Automat czy manual
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 16, 2018, 08:48:26 »
Automat - komfort
Manual - spokojna głowa i mniej pali :)


Ja wybrałem automat :) i już do manualnych skrzyni nie wrócę :)
Dokładnie tak jak ja. 20 lat manualami i pierwszy raz w c5 popełniłem automat i teraz bardzo żałuję że tak późno. Do manuala już nie wrócę, mimo to że mój automat się zepsuł. Zapłaciłem, naprawiłem i teraz jeżdżę z największą przyjemnością. Do tego auta po prostu nie pasuje manual. Wcale am6 nie jest ospały w 2.0 hdi, ci którzy tak piszą pewnie nigdy nie jeździli SPRAWNYM automatem w C5. Załóż sobie dodatkowy budżet na ewentualną naprawę powyżej 200k km, lub kup z mniejszym przebiegiem a będziesz bardzo zadowolony. Albo kup inny samochód. Należę do tych ortodoksów, którzy uważają że jak C5 to tylko hydro i tylko automat.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

FAP out, EGR off, POWER up :)

Offline Piotr Kniaź

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 65
  • Skąd: Siedlce
  • Posiadany samochód: C5 citroen 2010 r 2.0 HDI Fap 163km tourer
  • Zainteresowania: film
  • Miejscowość: Siedlce
Odp: Automat czy manual
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 16, 2018, 09:12:48 »
No właśnie ja kiedyś też tak patrzyłem że wszystko musi się zepsuć i trzeba naprawiać , ale tak nie jest 2.0 HDI super silnik :D życzę bezawaryjnej jazdy  :) :)
jak jest sprzęgło hydrokinetyczne  to dwu masy nie ma tak mi się wydaje

Offline Piotr Kniaź

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 65
  • Skąd: Siedlce
  • Posiadany samochód: C5 citroen 2010 r 2.0 HDI Fap 163km tourer
  • Zainteresowania: film
  • Miejscowość: Siedlce
Odp: Automat czy manual
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 16, 2018, 09:13:09 »
No właśnie ja kiedyś też tak patrzyłem że wszystko musi się zepsuć i trzeba naprawiać , ale tak nie jest 2.0 HDI super silnik :D życzę bezawaryjnej jazdy  :) :)

Offline Paweł Gaida

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 22
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen c5 1.6 e-HDI 2012r. X7
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Automat czy manual
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 16, 2018, 09:39:32 »
Ja posiadam skrzynie półautomatyczną z łopatkami do zmiany biegów przy kierownicy. Bardzo dobrze się sprawuje przy funkcji "auto" zmiana biegów jest trochę ospała lecz możliwość zmiany na manualne wybieranie biegów (bez sprzęgła) wynagradza ten fakt.
Ogólnie z tego co byłem się pytać w serwisie na przeglądzie jest to zwykła skrzynia manualna czyli z suchym sprzęgłem.
W skrócie mam jeżdżę nic się jak na razie nie dzieje, auto z drugiej ręki.

Tutaj jest fajny fragment artykułu:
 Za przełączanie przełożeń odpowiadają elektryczne lub hydrauliczne siłowniki, poruszające zwykłym wybierakiem. Zautomatyzowane przekładnie w praktyce znacznie odbiegają od planowanej sprawności i szybkości działania obiecywanej przez projektantów. Są powolne, na domiar złego zmieniają przełożenia wyraźnie szarpiąc lub całkowicie w niewłaściwych momentach – wkręcając silnik na zbyt wysokie obroty bądź dławiąc.

To z tym dławieniem bądź tez nagłym zrzuceniem biegu na niższy i wkręcaniem na ponad 3 tys to jak najbardziej prawda. Ogólnie to chyba największy minus tego typu skrzyń.

Offline Paweł Gaida

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 22
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen c5 1.6 e-HDI 2012r. X7
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Automat czy manual
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 16, 2018, 12:40:43 »
Ogólnie jednak powinno się trzymać zasady że jak samochód z drugiej ręki to tylko manual, bo jednak w przypadku automatycznej ten brak historii serwisowej pojazdu (pewnej na 101%) może się bardzo odbić czkawką.   

Offline Jacek Janikowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 341
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: C5 Tourer 2.2 HDI '11, CX GTI Turbo '84, CX Prestige' 81, DS 19 Pallas '68
  • Miejscowość: Poznań
Odp: Automat czy manual
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 16, 2018, 16:13:37 »

W automacie zawsze można wymusić zmianę biegu wcześniej korzystając z trybu manualnego. Nawet w starych skrzyniach w XMie wymuszałem odpowiedni bieg programami skrzyni "1", "2" I "3".

Offline Krzysiek Tomczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 272
  • Skąd: Miechów
  • Posiadany samochód: C5 X7 tourer RHF @ 170KM/390Nm, 2011
  • Miejscowość: Miechów
Odp: Automat czy manual
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 16, 2018, 16:28:53 »
A mnie szczerze powiedziawszy średnio się jeździ automatem, mam na co dzień styczność z DSG w seacie brata i przynajmniej jedna wada typowych jest wyeliminowana - jest naprawdę szybka. No ale reszta wad została, krótko mówiąc automaty nie czytają w moich myślach i nie zmieniają biegów wtedy gdy ja chcę (czasem przeciągnąć, czasem wbić wcześniej)... a jeśli mam korzystać z trybu ręcznego, to po co mi automat? :D  Oczywiście nie da się przejść obojętnie koło zalet tego typu skrzyń, ale jak na razie jeszcze te zalety mnie nie przeciągnęły na drugą stronę barykady :D

Offline Damian Prysak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 660
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: C5 2.0 '06 + LPG, C5 X7 Tourer Excl. 2.0HDi 163 '13
  • Zainteresowania: Informatyka, muzyka, astronomia
  • Miejscowość: Częstochowa
Odp: Automat czy manual
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 16, 2018, 18:02:25 »
Heheh, Krzysiek chyba nieźle to ujął: automat nie czyta w myślach. To jest chyba opis mojego "problemu". To jest jedna z co najmniej dwóch przyczyn, dla których preferuję (puki co) manuale. Druga to ta niepewna historia.

Ja osobiście nie mam nic przeciwko automatom, przecież każdy dobiera autko pod siebie. Jeden będzie chciał z hydro, drugi bez, no każdy ma swoje preferencje. Bardziej idzie o to, żeby koledze przedstawić swoje za i przeciw, bo i tak finalnie każdy wybierze samodzielnie (ja np. nie kupiłbym tego czy tamtego, bo mi tak kolega powiedział - i tak bym przepuścił przez własny proces decyzyjny). Ważne, żeby tylko głupot nie pisać, bo np. zniechęcimy człowieka do tego czy innego rozwiązania bezpodstawnie.
Nie jeździłem C5 z automatem, nie znam więc tej skrzyni z własnego doświadczenia. Jeździłem natomiast paroma automatami i właśnie z tym czytaniem w myślach jest słabo (łał, odkrycie roku, nie?). Przykładowo jadę za kimś 60km/h, spokojne obroty, gość zjeżdża, ja chcę przyspieszyć w miarę spokojnie (bez redukcji) do 70-80. Łup, redukcja i zbędne kręcenie silnika na wysokie obroty żeby jak najszybciej zadaną prędkość osiągnąć. Na manualu robię to bez redukcji jak nie potrzebuję "szału", z automatami gdzieś się nie dogaduję. Wiem - można lżej gaz wciskać, ale wtedy dużo dłużej trwa osiągnięcie zadanej prędkości. Mocniej gaz wciskam, to znowu zbędna redukcja i wścieklizna. Takie moje doświadczenia z automatami...

Ale ja to może też trochę dziwny jestem, bo np. w Mk2 świateł skandynawskich nie chcę włączyć - wolę ręcznie sobie "pstrykać". Czujnik zmierzchu? Wyłączyłem. Światła "follow me home" włączam pilotem wtedy, kiedy chcę i na ile chcę. Wycieraczki automatyczne? Czasami, bo nie zawsze reagują wtedy, kiedy ja bym chciał i przy niedużych opadach wolę sobie całą drogę sam manetką "tykać" w dół kiedy uznam, że to już teraz. ;)

Offline Jacek Janikowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 341
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: C5 Tourer 2.2 HDI '11, CX GTI Turbo '84, CX Prestige' 81, DS 19 Pallas '68
  • Miejscowość: Poznań
Odp: Automat czy manual
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 16, 2018, 19:14:16 »

W automacie zawsze można wymusić zmianę biegu wcześniej korzystając z trybu manualnego. Nawet w starych skrzyniach w XMie wymuszałem odpowiedni bieg programami skrzyni "1", "2" I "3".
Można tylko raz co mi wtedy z tego automatu, który tylko zabiera moc silnika przy wyprzedzaniu, dwa w skrajnych przypadkach gdzie trzeba się szybko ratować redukcją kierowca odzywyczajony od panowania na biegami nic automatem nie zrobi, bo wtedy liczy się czas  reakcji

Po to w automacie jest kick down. Wciskasz gaz w podłogę i od razu jest konkretna redukcja. Nie ma problemu z sytuacjami awaryjnymi i nie trzeba niczym się przejmować. Automaty są w autach nie od dziś :)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2018, 19:25:23 wysłana przez Jacek Janikowski »

Offline Jacek Janikowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 341
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: C5 Tourer 2.2 HDI '11, CX GTI Turbo '84, CX Prestige' 81, DS 19 Pallas '68
  • Miejscowość: Poznań
Odp: Automat czy manual
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 16, 2018, 19:19:46 »
Przykładowo jadę za kimś 60km/h, spokojne obroty, gość zjeżdża, ja chcę przyspieszyć w miarę spokojnie (bez redukcji) do 70-80. Łup, redukcja i zbędne kręcenie silnika na wysokie obroty żeby jak najszybciej zadaną prędkość osiągnąć. Na manualu robię to bez redukcji jak nie potrzebuję "szału", z automatami gdzieś się nie dogaduję. Wiem - można lżej gaz wciskać, ale wtedy dużo dłużej trwa osiągnięcie zadanej prędkości. Mocniej gaz wciskam, to znowu zbędna redukcja i wścieklizna. Takie moje doświadczenia z automatami...

Hmmm, nie znam takiego zachowania. Przy spokojnej jeździe 60km/h w C5 X7 masz 5ty bieg. Jak naciśniesz gaz nie za mocno to miękko przerzuci na 4kę i spokojnie przyspieszysz. Jak naciśniesz mocno albo skorzystasz z kick down to zrzuci na 3kę, zmiana biegów będzie wyczuwalna, ale przyspieszysz mocno.

Nie sądzę, że wymuszanie przyspieszania manualem na 5tce przy 60km/h jest zdrowe i efektywne. Dużo lepiej zrzucić na 4kę.

Offline Wojciech Krzyścin

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Skąd: Górki Wielkie
  • Posiadany samochód: Citroen c5 x7 2.2 hdi 2012
  • Miejscowość: Górki Wielkie
Odp: Automat czy manual
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 16, 2018, 19:24:24 »
Ja wybierając auto postawiłem na moc, niestety w mocniejszych silnikach tylko automat dostępny. Osobiście dużo korzystam z ręcznej zmiany biegów i odczuwam brak sprzęgła, ale jak się depnie to idzie jak pocisk. Owerdrive czy kick down?
p.s Żona z automatu zadowolona więc i wilk syty i owca cała.

Offline Jacek Janikowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 341
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: C5 Tourer 2.2 HDI '11, CX GTI Turbo '84, CX Prestige' 81, DS 19 Pallas '68
  • Miejscowość: Poznań
Odp: Automat czy manual
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 16, 2018, 19:25:56 »
Owerdrive czy kick down?

Dzięki, poprawiłem :)

Offline Marcin Kaszka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 684
  • Skąd: Chojnów/Legnica
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 '14r. MK3 2.2HDi CHIP 225KM/551Nm AM6 sedan
  • Miejscowość: Chojnów/Legnica
Odp: Automat czy manual
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 16, 2018, 19:37:15 »
Ja wybierając auto postawiłem na moc, niestety w mocniejszych silnikach tylko automat dostępny. Osobiście dużo korzystam z ręcznej zmiany biegów i odczuwam brak sprzęgła, ale jak się depnie to idzie jak pocisk. Owerdrive czy kick down?
p.s Żona z automatu zadowolona więc i wilk syty i owca cała.
A jak u Ciebie ze spalaniem?
Pozdrawiam,
Marcin

C5 X7 MK3 '14r. 2.2HDi AM6 sedan
C4 Picasso II MK2 '16r. 2.0HDi EAT6
C4 Picasso II MK2 '14r. 1.6HDi MCP

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 871
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Odp: Automat czy manual
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 16, 2018, 21:32:37 »
To mój pierwszy automat i już do manuala nie wrócę (jak zresztą każdy kogo znam i kupił auto z automatem). Komfort jazdy na mieście nieporównywalny, lewa noga zapomniała co to znaczy ciągłe wajchowanie sprzęgłem w korkach. Skrzynia automat pracuje dużo ciszej niż manualna i auto dużo kulturalniej jeździ. W trybie manualnym zmiany biegów są dużo szybsze niż w manualu jak się chce poszaleć. Do tego mocny silnik i C5 to bardzo fajne auto :)
Jedynym minusem są spore koszty naprawy automatu, ale większość automatów ma się nieźle, a za komfort warto dopłacić. Wiadomo, w aucie za 10-20k PLN taka naprawa automatu jest mało opłacalna, ale w autach za kilkadziesiat tys. nie jest to już taki duży koszt w stosunku do wartości auta, a różnica w komforcie jest duża.