Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Zamek centralny ma odskoki od normalności  (Przeczytany 2312 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mateusz Pisula

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 43
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II VTR
  • Zainteresowania: Motoryzacja, Elektronika, IT
  • Miejscowość: Wrocław
Zamek centralny ma odskoki od normalności
« dnia: Styczeń 28, 2018, 15:24:41 »
Witam wszystkich
Borykam się z problemem zamka centralnego. Zaczęło się jakoś rok temu. Czasami odbijał i nie zamykał. Skutkowało kilkukrotne trzaśnięcie którymiś drzwiami i zaskakiwało. Później jakieś 2-3 miesiące był spokój. Od jakiegoś czasu zamek za każdym razem odbija. Ogólnie to jest tak :
- próbuję otworzyć z pilota zamknięty samochód. Drzwi pasażera się otwierają ,od kierowcy ani drgną.
- próbuję zamknąć samochód - nie da się. Zamki odbijają ,samochód zamknąć idzie tylko ręcznie od strony kierowcy (wkładając kluczyk od strony pasażera przy próbie przekręcenia odbija klucz)
Wina bagażnika wydaje mi się ,że nie jest ,gdyż na pilocie małym guzikiem za każdym razem otwiera bez problemu.
Sprawdzałem wiązki w drzwiach i są w bdb stanie jedynie od strony kierowcy jeden przewód ma popękaną izolację ,lecz sama linka w środku jest cała. Może to któryś zamek drzwi? Da się to jakoś sprawdzić w domowych warunkach nie pakując się w duże koszty? Czy oprócz zamka i wiązki w przelotce coś mogłoby jeszcze robić taki cyrk?
Samochód to Citroen Xsara II wersja 3 drzwiowa


Pozdrawiam

Offline Dariusz Kłeczek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 8 803
  • Skąd: Trzebinia/Birmingham
  • Posiadany samochód: BX 1,9 GTi; AX 1,5 D
  • Zainteresowania: fotografia, nurkowanie
  • Miejscowość: Trzebinia/Birmingham
Odp: Zamek centralny ma odskoki od normalności
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 28, 2018, 16:55:58 »
Wymontować zamek, i sprawdzić czy działa na krótko. Jeśli tak, to przelotka w drzwiach.
W PSA lubiły łamać się przewody, pomimo całej izolacji.
BX 1,9 GTi 1991 już automat 213.000 km
AX 1,5 D Spot 1996 127.000 km
RENAULT TRAFIC 2,0 DCi 2007 224.000 mil
Hyundai IX35 1,7 CRDi 2014 79.000 mil

Offline Mateusz Pisula

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 43
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II VTR
  • Zainteresowania: Motoryzacja, Elektronika, IT
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: Zamek centralny ma odskoki od normalności
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 28, 2018, 17:04:15 »
Wiesz może jak sprawdzić go na krótko? Z tego co widzę w internecie to ma 6 pinów...

Offline Marek Ogrodowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 546
  • Posiadany samochód: xsara II 2.0 138 KM exclusive
Odp: Zamek centralny ma odskoki od normalności
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 28, 2018, 21:42:04 »
Jeżeli masz możliwość to wysusz zamki suszarką i zobacz czy to coś pomoże. W zamku masz silnik, i dwa mikroprzełączniki, które informują BSI czy drzwi są zamknięte czy otwarte. Dlatego jest tyle pinów we wtyczce. Moim zdaniem zawilgły i utleniły się styki mikroprzełączników.

Offline Mateusz Pisula

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 43
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II VTR
  • Zainteresowania: Motoryzacja, Elektronika, IT
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: Zamek centralny ma odskoki od normalności
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 29, 2018, 19:19:51 »

Nowe info..zdjąłem tapicerkę a centralny nadal swoje ,poruszyłem energicznie prowadnicami w jedną i drugą stronę kilka razy i...centralny zaczął działać. Ale jest jedno ale...problem nie tkwi w drzwiach pasażera, tylko i wyłącznie w kierowcy. Wiązka wydaje się nie stwarzać tych problemów tylko wydaje mi sie,że sam zamek bo...wydaje odgłosy jak krowa ...Dźwięk taki jakby chciał a nie chciał otworzyć drzwi. Porównując drzwi pasażera podczas zamykania słychać tylko zatrzaśnięcie zamka a ten od kierowcy dosłownie ryczy. Czy to oznaczałoby już jego koniec ,czy wystarczy nasmarować? A jeśli nasmarować to jak skoro jest niby nierozbieralny?

Próbka dźwięku = > https://www.youtube.com/watch?v=BiGQ2tYaKhw

Offline Marek Ogrodowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 546
  • Posiadany samochód: xsara II 2.0 138 KM exclusive
Odp: Zamek centralny ma odskoki od normalności
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 29, 2018, 19:45:42 »
W środku zamka jest plastykowy ślimak na osi silnika. Po tym ślimaku jeżdzi niby nakrętka która mechanicznie otwiera i zamyka drzwi. Wygląda to na jej blokadę. Nie dojeżdża do skrajnego położenia gdzie są mikroprzełączniki i wszystko wariuje. Zamek jest nierozbieralny, albo tylko rozbieralny :-). Wlej do zamka przez szczeliny płyn o nazwie kontakt. Wybierz coś co czyści i smaruje. Oferta jest bogata. Odpuść WD40 bo jest odrdzewiaczem i jest żrący. https://www.tme.eu/pl/katalog/#search=kontakt+chemie&s_field=accuracy&s_order=DESC&id_category=100098&page=1

Offline Mateusz Pisula

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 43
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II VTR
  • Zainteresowania: Motoryzacja, Elektronika, IT
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: Zamek centralny ma odskoki od normalności
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 29, 2018, 21:02:13 »
Będę działał ,jak coś się odezwę , dzięki :)

Offline Bartłomiej Zagdański

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 119
  • Skąd: Chruszczobród k. Zawiercia
  • Posiadany samochód: Volvo V50 1.8
  • Zainteresowania: Dobra muzyka, dobra kuchnia i lotnictwo.
  • Miejscowość: Chruszczobród k. Zawiercia
Odp: Zamek centralny ma odskoki od normalności
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 25, 2018, 14:32:16 »
Miałem dziś podobnie. Z tym, że po utopieniu kluczyków przy odbiorze auta od początku zamykam i otwieram sprzęta z kluczyka. Dziś pierwszy raz system zastrajkował. Zamki odbijały przy zamykaniu. Po kilku próbach załapał zamek drzwi kierowcy. Drzwi pasażera zamknąłem z ich zamka. Bagażnik został niezabezpieczony. Wróciłem ze sklepu otworzyłem tylko drzwi kierowcy i pojechałem dalej. Pod kolejnym sklepem, gdy już wnętrze solidnie się nagrzało wszystko wróciło do normy. Centralny znów działa. Ot, francuzeczka focha na mrozie strzeliła.
PF 126p '90, Skoda 120L '89, Skoda 125L '89, Citroen AX 14D '94, Opel Astra F 1.4i '99, Citroen Xsara Coupe 1.4i