Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Czujnik poziomu płynu chłodzącego  (Przeczytany 3357 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin Pondel

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MKII liftback 2,0 HDI 2005r.
Czujnik poziomu płynu chłodzącego
« dnia: Luty 03, 2018, 16:10:13 »
Czy spotkał się ktoś z Was z taką sytuacją, że na zbiorniku wyrównawczym płynu chłod. jest czujnik poziomu, ale nie ma do niego żadnego podłączenia? Czy wszystkie zbiorniki niezależnie od wersji wyposażenia miały zabudowane czujniki poziomu płynu, które były podłączane jedynie w wersjach z taką opcją (wskazanie poziomu płynu).

Offline Dariusz Kłeczek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 8 803
  • Skąd: Trzebinia/Birmingham
  • Posiadany samochód: BX 1,9 GTi; AX 1,5 D
  • Zainteresowania: fotografia, nurkowanie
  • Miejscowość: Trzebinia/Birmingham
Odp: Czujnik poziomu płynu chłodzącego
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 03, 2018, 18:09:47 »
Z tego co wiem, to wszystkie HDi miały czujnik, i to podłączony.
Poszukaj kostki, czy gdzieś nie leży w komorze.
Możliwe, że się zepsuł czujnik, i ktoś "naprawił"
"po taniości".
BX 1,9 GTi 1991 już automat 213.000 km
AX 1,5 D Spot 1996 127.000 km
RENAULT TRAFIC 2,0 DCi 2007 224.000 mil
Hyundai IX35 1,7 CRDi 2014 79.000 mil

Offline Artur Winczewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 534
  • Skąd: Mazowsze
  • Posiadany samochód: DS5 2.0 HDI, 13. Renault ESPACE V, 16. Było: C5 X7 2.0 HDi, C5 MKII HB 2.0 HDi, XP 2.0HDI, Xsara II, Xantia 1.8, Peugeoty 106, 405, Fiaty i Maluchy
  • Miejscowość: Mazowsze
Odp: Czujnik poziomu płynu chłodzącego
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 04, 2018, 11:34:43 »
Nie wszystkie miały, 2005 2.0 HDi nie miał. Przewód od tego czujnika wpięty jest w zaślepkę w grodzi na "błotniku". Możliwe, że miałeś wymieniany zbiornik, lub jak kolega Darek napisał, ktoś to naprawił odpinając. Ja zadziałałem odwrotnie, nie mając czujnika, dokupiłem za 15zł, zaślepka jak i czujnik wychodzi po przekręceniu o pół obrotu, dopiąłem przewód i włączyłem w lexii, działał jak talala :)
Lexija Citroen Peugeot.

Offline Robert Makowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 101
  • Skąd: Żory
  • Posiadany samochód: C5 X7 2010 r.
  • Zainteresowania: motocykle
  • Miejscowość: Żory
Odp: Czujnik poziomu płynu chłodzącego
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 04, 2018, 16:36:33 »
ja mam C5 z 2010 i nie mam tego czujnika. Nawet nie mam śladu po nim :) ..i raczej nigdy go w tym moim egzemplarzu nie było.

Offline Dariusz Kłeczek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 8 803
  • Skąd: Trzebinia/Birmingham
  • Posiadany samochód: BX 1,9 GTi; AX 1,5 D
  • Zainteresowania: fotografia, nurkowanie
  • Miejscowość: Trzebinia/Birmingham
Odp: Czujnik poziomu płynu chłodzącego
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 04, 2018, 17:21:46 »
X7 to już co innego. Cięcia gdzie tylko się dało.
BX 1,9 GTi 1991 już automat 213.000 km
AX 1,5 D Spot 1996 127.000 km
RENAULT TRAFIC 2,0 DCi 2007 224.000 mil
Hyundai IX35 1,7 CRDi 2014 79.000 mil

Offline Marcin Pondel

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MKII liftback 2,0 HDI 2005r.
Odp: Czujnik poziomu płynu chłodzącego
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 05, 2018, 17:43:09 »
Sprawdziłem okolice zb.wyrównawczego i nie widzę żadnego luźnego przewodu z żadnej wiązki. Może więc zbiorniczek był wymieniany.

Offline Krzysztof Kaźmierczak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 592
  • Skąd: Brzeg
  • Posiadany samochód: Peugeot 508 RXH 2.0 BlueHDI 180 KM EAT6
  • Miejscowość: Brzeg
Odp: Czujnik poziomu płynu chłodzącego
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 05, 2018, 19:01:45 »
Z tego co wiem, to wszystkie HDi miały czujnik, i to podłączony.
Poszukaj kostki, czy gdzieś nie leży w komorze.
Możliwe, że się zepsuł czujnik, i ktoś "naprawił"
"po taniości".

Citroen zrezygnował z tego czujnika już chyba w 2004 roku przy wprowadzaniu mk2 lub w 2005 roku przy pierwszych partiach mk2. Ja mam z 2006 roku i też nie mam tego czujnika. Gdzieś to dokładnie czytałem w którym roku zmieniono obudowę. Chyba w serwisówce jest to napisane.

Offline Tomasz Nowak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 678
  • Skąd: Gorzow Wlkp.
  • Posiadany samochód: C6, BX_4x4_TCT, XM_Ambulance
  • Zainteresowania: technika, gry
  • Miejscowość: Gorzow Wlkp.
Odp: Czujnik poziomu płynu chłodzącego
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 05, 2018, 22:39:21 »
Na forum C6 jest wszystko wyjasnione. Rowniez jak zamontowac ten czujnik tak aby dzialal.
Citroen - polubisz każdą plamke   ;)

Offline Tomasz Kowalski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDi 2003r. 110 KM model: RHZ
  • Zainteresowania: Elektronika i motoryzacja
  • Miejscowość: Warszawa oraz Różan
Odp: Czujnik poziomu płynu chłodzącego
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 16, 2021, 08:25:05 »
Z tego co wiem, to wszystkie HDi miały czujnik, i to podłączony.
Poszukaj kostki, czy gdzieś nie leży w komorze.
Możliwe, że się zepsuł czujnik, i ktoś "naprawił"
"po taniości".


To prawda że te czujniki już z założenia są awaryjne, ponieważ tak zostały wyprodukowane żeby się kiedyś uszkodzić, wypięcie tej kostki powoduje takie zachowanie jakby tego czujnika wcale nie było, brak komunikatu o zbyt niskim poziomie płynu niezależnie od faktycznego poziomu płynu.
Te czujniki uszkadzają się na dwa sposoby, pierwszy to nie wskazują nadmiernego ubytku płynu a drugi to wskazują ubytek pomimo, że poziom jest prawidłowy. Wymiana na inny używany poprawia sytuację tylko na jakiś czas, do czasu aż ten wymieniony również ulegnie awarii. Wymiana na nowy pomaga na dłużej, zwykle na kilka lat. Dopiero rozebranie i naprawa czujnika przez elektronika powoduje jego trwałą i bezawaryjną pracę na bliżej nieokreślony czas, podobno już nigdy więcej nie uszkodzi się. http://sp5mxf.com/naprawa-czujnika-poziomu-plynu-chlodzacego-psa-9642434480-g-cartier-z-citroen-c5/
U mnie zostało tak naprawione i jak na razie działa już ponad 2 lata a ponoć nigdy więcej ma się nie uszkodzić.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2021, 04:52:26 wysłana przez Tomasz Kowalski »
Citroen C5 2.0 HDI silnik 110 KM (80 KW) model: RHZ (DW10ATED) 03.2001-08.2004r

Offline Robert Szczepański

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 244
  • Skąd: Jarocin
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MKII 2.0 benzyna
  • Zainteresowania: Fotografia
  • Miejscowość: Jarocin
Odp: Czujnik poziomu płynu chłodzącego
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 17, 2021, 19:37:20 »
Cuda bywają. Ja na ten przykład mam czujnik poziomu płynu do spryskiwaczy, podłączony a jakże. Ale nic nie pokazuje, ani kontrolka żadna się nie świeci, ani żaden napis, nic

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 000
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Czujnik poziomu płynu chłodzącego
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 17, 2021, 20:58:54 »
Z tego wszystkiego to chyba ten czujnik poziomu płynu do spryskiwaczy robi lepszą robotę niż ten od płynu chłodzącego. Płyn chłodzący to zawsze widać ile jest po otwarciu maski, tego od spryskiwaczy raczej nie. Po informacji o niskim poziomie płynu do spryskiwaczy można jeszcze z 200 kilometrów zimą zrobić nim się skończy.

 Nie mniej o nim należałoby zacząć nowy temat.

Offline Tomasz Kowalski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDi 2003r. 110 KM model: RHZ
  • Zainteresowania: Elektronika i motoryzacja
  • Miejscowość: Warszawa oraz Różan
Odp: Czujnik poziomu płynu chłodzącego
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 12, 2022, 05:21:10 »
Cuda bywają. Ja na ten przykład mam czujnik poziomu płynu do spryskiwaczy, podłączony a jakże. Ale nic nie pokazuje, ani kontrolka żadna się nie świeci, ani żaden napis, nic


Witam, lekarstwo na ten czujnik jest opisane poniżej:
http://sp5mxf.com/problematyczny-czujnik-9753584780-g-cartier-niskiego-poziomu-plynu-do-spryskiwania-szyb-citroen-c5/
Citroen C5 2.0 HDI silnik 110 KM (80 KW) model: RHZ (DW10ATED) 03.2001-08.2004r

Offline Tomasz Kowalski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDi 2003r. 110 KM model: RHZ
  • Zainteresowania: Elektronika i motoryzacja
  • Miejscowość: Warszawa oraz Różan
Odp: Czujnik poziomu płynu chłodzącego
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 12, 2022, 05:33:27 »
Z tego wszystkiego to chyba ten czujnik poziomu płynu do spryskiwaczy robi lepszą robotę niż ten od płynu chłodzącego. Płyn chłodzący to zawsze widać ile jest po otwarciu maski, tego od spryskiwaczy raczej nie. Po informacji o niskim poziomie płynu do spryskiwaczy można jeszcze z 200 kilometrów zimą zrobić nim się skończy.

 Nie mniej o nim należałoby zacząć nowy temat.

Witam, nie do końca zgadzam się z kolegą, ponieważ w starych citroenach a młode one już nie są, przeważnie zbiorniczki wyrównawcze płynu chłodzącego są tak zasyfiałe od środka na brązowo, że wcale nie widać tego poziomu płynu, nawet świecąc mocną latarką. Wiem że zawsze można sobie wymienić taki zbiorniczek na nowy, ja tak zrobiłem, mam nowy i jeszcze prześwitujący, lecz koszt takiego zbiorniczka to około 100 zł za nowy na allegro, więc nie tak mało. Na dodatek po jakimś czasie i ten nowy zasyfieje, więc lepiej chyba mieć sprawny czujnik poziomu płynu chłodzącego tego zbiorniczka. Tym bardziej, że zbyt niski poziom płynu chłodzącego może spowodować przegrzanie silnika a co za tym szereg bardzo kosztownych awarii, jak chociażby wymianę uszczelki pod głowicą, aż po całkowite uszkodzenie jednostki napędowej.
W przypadku braku sygnalizacji czujnika poziomu płynu do spryskiwaczy, efekt zobaczymy na szybie, w postaci braku spłukiwania szyby. Oczywiście jest to mało komfortowa sytuacja na drodze, zwłaszcza zimą, ale nie grozi żadną awarią. Jednak zawsze należy zwłaszcza zimą, mieć ze sobą zapasową bańkę płynu w bagażniku, ponieważ brak tego płynu ma bardzo istotny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ograniczając kierowcy widoczność sytuacji na drodze.

Wystarczy raz to porządnie naprawić i możemy na zawsze zapomnieć o problemie. Ja tak zrobiłem i wreszcie mam ten komfort zamiast problemu.
Tu są linki do skutecznego oraz długoterminowego lekarstwa na obydwa problemy:

http://sp5mxf.com/problematyczny-czujnik-9753584780-g-cartier-niskiego-poziomu-plynu-do-spryskiwania-szyb-citroen-c5/

http://sp5mxf.com/naprawa-czujnika-poziomu-plynu-chlodzacego-psa-9642434480-g-cartier-z-citroen-c5/
« Ostatnia zmiana: Sierpień 12, 2022, 06:00:28 wysłana przez Tomasz Kowalski »
Citroen C5 2.0 HDI silnik 110 KM (80 KW) model: RHZ (DW10ATED) 03.2001-08.2004r

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 000
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Czujnik poziomu płynu chłodzącego
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 12, 2022, 08:06:56 »
Nie wiem kolego jak brudny masz zbiorniczek płynu chłodzącego... Jednak moje C5 z 2005 roku nadal ma czysty.... Dodatkowo nie pamiętam już nawet kiedy ostatnio uzupełniałem płyn chłodniczy. Coś mi mówi że było to przy wymianie rozrządu.  Ten układ ma być szczelny... Jak nie jest i ktoś musi dolewać płyn powinien zająć się naprawą tej usterki a nie przejmować się czujnikiem poziomu płynu. W przypadku uszkodzenia na trasie kierowca powinien zdążyć zareagować gdy zacznie podnosić się wskazówka temperatury.

 Nie mówię że to jest całkowicie zbędne... Jednak świadomy użytkownik naprawdę poradzi sobie bez tego. Niektóre auta nie mają nawet wskaźnika temperatury i jakoś "żyją".

Offline Mariusz Majewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 152
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Citroen C5 3.0 V6 ES9A Exclusive AM6 2005 r., Opel Corsa 1.4 TwinPort Easytronic 2005 r., Mercedes W203 200K SportCoupe A
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Czujnik poziomu płynu chłodzącego
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 12, 2022, 14:05:56 »
Czujników nigdy za wiele ...U mnie od 2005 r ten czujnik jest ten sam i sprawny (OPR 10490).
Citroen zaczął ciąć koszty (pozbawiać tego czujnika) od OPR 10556.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 000
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Czujnik poziomu płynu chłodzącego
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 12, 2022, 17:13:22 »
Czujników nigdy za wiele ...U mnie od 2005 r ten czujnik jest ten sam i sprawny (OPR 10490).
Citroen zaczął ciąć koszty (pozbawiać tego czujnika) od OPR 10556.
Oj tam za wiele... Redukcja masy.  ;)

 Jak jest to niech będzie... Żeby go dokładać, jakoś nie odczuwam potrzeby.

 Pasuje z tym OPR bo mój jest późniejszy.
Chociaż faktycznie w V6 lepiej jak by był... Tylna głowica ma trochę gorsze warunki pracy, szkoda by było gdyby jej płynu zabrakło... Swoją drogą właśnie w V6 bym oczekiwał że każdy egzemplarz będzie miał owy czujnik. Z racji że akurat te egzemplarze były zwykle bogato wyposażone.

Offline Tomasz Kowalski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDi 2003r. 110 KM model: RHZ
  • Zainteresowania: Elektronika i motoryzacja
  • Miejscowość: Warszawa oraz Różan
Odp: Czujnik poziomu płynu chłodzącego
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 28, 2022, 13:33:43 »
W przypadku uszkodzenia na trasie kierowca powinien zdążyć zareagować gdy zacznie podnosić się wskazówka temperatury.

 Nie mówię że to jest całkowicie zbędne... Jednak świadomy użytkownik naprawdę poradzi sobie bez tego. Niektóre auta nie mają nawet wskaźnika temperatury i jakoś "żyją".

A jeżeli kierowca jadący w trasie jednak nie zauważy ?
Nie zauważy ponieważ będzie jechał w silnym upale a klimatyzacja w takich przypadkach też nie do końca daje radę, więc i percepcja kierowcy zapewne będzie pogorszona, będzie jechał pod słońce więc wskaźniki wtedy są mało widoczne a jeszcze niech się wydarzy jakaś stresowa sytuacja na drodze i można to przeoczyć a właśnie w takich warunkach najprędzej dojdzie do przegrzania silnika zwłaszcza V6.

Ja kiedyś jeździłem autami które nie miały ABS'u, poduszek powietrznych, wspomagania kierownicy, ba nawet pasów bezpieczeństwa nie miały. Nie miały też obrotomierzy, sygnalizacji rezerwy paliwa, ani alternatorów a były zapalane na korbę i "TEŻ JAKOŚ JEŹDZIŁY" więc po co komu takie wynalazki ?

Wszelkie czujniki są mile widziane, ja nawet bardzo cieszę się z czujnika niskiego poziomu płynu do spryskiwaczy, który wymieniłem gdy stary skorodował, a przecież ten czujnik nie jest taki niezbędny, przecież widać gdy płyn się skończy. Ja jednak wolę zostać poinformowany, że jadę na rezerwie płynu i zawczasu uzupełnić zbiorniczek. Czujnik niskiego poziomu płynu chłodzącego jest zdecydowanie bardziej potrzebny, ponieważ pozwala wykryć rozszczelnienie układu oraz wyciek płynu chłodzącego co może spowodować poważną awarię. Mnie przytrafiła się taka sytuacja, pękł mi króciec od zbiorniczka wyrównawczego płynu a płyn zaczął wyciekać a było bardzo gorąco, powyżej 34 stopni w cieniu i płyn się zagotował. Więc miałem stracha, skończyło się szczęśliwie, wymieniłem zbiorniczek i naprawiłem czujnik ubytku płynu żeby więcej nie stresować się, lecz wiedzieć wcześniej, że pojawił się nowy problem.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 28, 2022, 22:13:50 wysłana przez Tomasz Kowalski »
Citroen C5 2.0 HDI silnik 110 KM (80 KW) model: RHZ (DW10ATED) 03.2001-08.2004r