Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: C5 X7 brak przyczepności na śliskiej drodze  (Przeczytany 22447 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Mariusz Chobot

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 639
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 MK3 3.0 HDI 2013, Renault Kadjar 1.2, Opel Meriva
  • Zainteresowania: Elektronika, Informatyka, Klimatyzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: C5 X7 brak przyczepności na śliskiej drodze
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 06, 2018, 12:56:40 »
Dokładnie marketing działa cuda, czego to nie wmawia się ludziom. Tak samo z układami klimatyzacyjnymi, owszem ozonowanie, czyszczenie parownika itp., ale jaki sens ma wymiana czynnika co rok albo dwa jeśli nie straciło się na wydajności? Lodówka działa na podobnej zasadzie i co ktoś wymienia co 2 lata czynnik? Inne warunki pracy ktoś powie , może i tak. Miałem auto 8 lat i ani razu nie dobijałem czy wymieniałem czynnika - nie zauważyłem aby komfort czy wydajność spadła.
Najlepiej dla producentów abyśmy co rok wymieniali .
Diagnostyka CDIF 3, Elektronika, Hydraulika pomoc i naprawa, uzupełnianie azotu, sprawdzanie sfer

Offline Wojciech Kreczmer

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 70
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: C4GP '07
  • Miejscowość: Łódź
Odp: C5 X7 brak przyczepności na śliskiej drodze
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 06, 2018, 13:51:01 »
Ale w tej całej dyskusji chyba nie chodzi o to że nic się nie dzieje :) tylko stare opony w ekstremalnych warunkach okazały się lipne.
Wymiana była by wskazana (via. Klima nie chodzi trzeba by czynnika dobić)

Offline Andrzej Mikulski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Skąd: Legnica
  • Posiadany samochód: Fiesta 1.5tdci, Tesla M3 LR, Audi Q5 3.0TDI
Odp: C5 X7 brak przyczepności na śliskiej drodze
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 06, 2018, 14:18:27 »
Akurat co do wymiany oleju to producent, nie jeden z resztą, chyba chciał pokazać jakie to mało kosztowne auto w eksploatacji.

Być może stare opony okazały się lipne albo być może takie były warunki i lepsze opony mogły za wiele nie pomóc. Tego nie wiemy, bo autor wątku nie napisał za jaką prędkością wyprzedzały go auta. Dochodzi też czynnik ludzki, umiejętności + to kto jaką prędkość uważa za bezpieczną w swoim aucie w skrajnych warunkach.

Offline Mariusz Chobot

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 639
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 MK3 3.0 HDI 2013, Renault Kadjar 1.2, Opel Meriva
  • Zainteresowania: Elektronika, Informatyka, Klimatyzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: C5 X7 brak przyczepności na śliskiej drodze
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 06, 2018, 14:31:32 »
Ale w tej całej dyskusji chyba nie chodzi o to że nic się nie dzieje :) tylko stare opony w ekstremalnych warunkach okazały się lipne.
Wymiana była by wskazana (via. Klima nie chodzi trzeba by czynnika dobić)
Ten naciągacz producent zaleca też zmieniać olej co 15 tyś łobuz jeden   :D
Zalecają nawet long life co 30tkm, a jak wiemy nie bardzo to służy motorom, no ale może o to chodzi aby częściej kupować :)
Diagnostyka CDIF 3, Elektronika, Hydraulika pomoc i naprawa, uzupełnianie azotu, sprawdzanie sfer

Offline Michał Nowakowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 444
  • Skąd: Tarnów
  • Posiadany samochód: Kiedyś C5 (X7) Tourer 2.0 hdi AM6, teraz Mondek Mk5 Titanium PowerShift 2.0 tdci 180PS
  • Zainteresowania: podróże, dobra kuchnia, dobre wina...
  • Miejscowość: Tarnów
Odp: C5 X7 brak przyczepności na śliskiej drodze
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 06, 2018, 14:42:47 »
Wymiana oleju co 30 tys to regularne zabijanie silnika, ale tutaj nie producent oleju ma głos, tylko PSA, które "walczy" z innymi producentami samochodów na chwyty reklamowe i kto da więcej. Podobne kretyńskie działanie jak przy oleju do ASB, że niby jest "lifetime"...
Opony 8 letnie mogą stracić swoje właściwości, ale raczej nie aż tak! Może są gorsze od 4 latków o 10-15%, ale raczej nie powinno to mieć znaczenia przy takich "tańcach" jak kolega opisywał. Ja bym się skłaniał ku geometrii tylnej osi.
Ja kupiłem swoje auto na mocno łysych i starych kapciach na jesień, jeździłem na nich do pierwszych śniegów i lodu na drodze. Mimo to żadnych niekontrolowanych poślizgów nie zanotowałem, a jak auto wpadało w kontrolowany poślizg, to przysłowiowa "choinka" od ESP się pojawiała natychmiast i samochód próbował korygować moje zapędy.
FAP out, EGR off, POWER up :)

Offline Tomasz PAWLIK

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 40
  • Skąd: silesia
  • Posiadany samochód: C5 X7
  • Miejscowość: silesia
Odp: C5 X7 brak przyczepności na śliskiej drodze
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 06, 2018, 18:46:05 »
Czemu eps nie działał?? 

Offline Marcin Drozdowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 2.0 HDI Tourer Exclusive 08 automat
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: C5 X7 brak przyczepności na śliskiej drodze
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 15, 2018, 13:11:33 »
Panowie dzięki za liczne wpisy i burzliwą dyskusję.  Zdecydowałem zakupić nowe oponki inaczej raczej faktycznie nie przekonam się co jest nie tak z moja cytrynką.  Dla mnie to nienormalne zachowanie auta nawet na kiepskich oponach i w takich warunkach gdzie inni jadą 60-70  a ja nie mogę utrzymać się na drodze. Mimo wielu samochodów i opon na których jeździłem po raz pierwszy spotkałem się z taką sytuacją. ESP w ogóle nie sygnalizowało, że działa co mnie dziwi. Miałem wymienianą przekładnie kierowniczą czyżby coś z czujnikami? kalibracją ESP?

Offline Marcin Drozdowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 2.0 HDI Tourer Exclusive 08 automat
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: C5 X7 brak przyczepności na śliskiej drodze
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 15, 2018, 19:24:23 »
Tak koniecznie będę musiał spróbować ten poślizg kontrolowany :) A może esp działa dość późno.


PS.
Właśnie zamawiam opony znalazłem w przystępnej cenie Nexen WINGUARD SPORT 285 zł sztuka. Jakieś uwagi co do nexena macie?[/size]

Offline Krzysztof Jarosz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 222
  • Skąd: Miechów
  • Posiadany samochód: Citroen C5(x7) 2.0Hdi 163KM
  • Miejscowość: Miechów
Odp: C5 X7 brak przyczepności na śliskiej drodze
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 15, 2018, 21:30:47 »
Tak koniecznie będę musiał spróbować ten poślizg kontrolowany :) A może esp działa dość późno.


PS.
Właśnie zamawiam opony znalazłem w przystępnej cenie Nexen WINGUARD SPORT 285 zł sztuka. Jakieś uwagi co do nexena macie?


Ja kupowałem cztery lata temu do mojej c5 dokładnie te opony na znanym portalu z oponami. Jedna od razu poszła do reklamacji, ze względu na brak możliwości wyważenia. Mimo że kupiłem wzmacniane nexeny w rozmiarze R16, to na zkręcie przy suchej nawierzchni i prędkości powyżej 80km/h dawało się odczuć efekt bujania/pływania, podczas mocnego hamowania z większych prędkości zaczynały "grać", co do właściwości jezdnych na tych oponach w zimowych warunkach nie mam zastrzeżeń . Przed tym sezonem na przód zakupiłem Nokiany WRD4 -jest różnica oczywiście na plus, polecam.

Offline Marcin Drozdowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 2.0 HDI Tourer Exclusive 08 automat
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: C5 X7 brak przyczepności na śliskiej drodze
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 15, 2018, 22:52:50 »
Dzięki Krzysztof! Ustrzegłeś mnie przed kolejnymi kłopotami. Cena kusi ale w takim wypadku kupię coś innego.

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 060
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: C5 X7 brak przyczepności na śliskiej drodze
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 16, 2018, 10:47:03 »
Żeby zapaliła się kontrolka ESP wystarczy dać w palnik przy ruszaniu na lekkim skręcie. Ja mam przy domu lekki skręt w prawo i pod górkę i wtedy często jak jest ślisko ESP się włącza. Na ostrym skręcie nie polecam bo szkoda przegubów.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Robert Zglinicki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 837
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 2.0 Kombi EXCLUSIVE+LPG 2008r
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: C5 X7 brak przyczepności na śliskiej drodze
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 16, 2018, 20:35:45 »
OPONY ZEETEX proponuję, dobra cena i względnie dobra jakość.
Pozdrawiam

Offline Oskar Klein

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 867
  • Skąd: Chotomów
  • Posiadany samochód: Alfa Romeo 156 2.0 TS 155 PS; Citroen C5 Tourer 2.0 HDI 163 PS
  • Miejscowość: Chotomów
Odp: C5 X7 brak przyczepności na śliskiej drodze
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 18, 2018, 20:18:36 »
4-5 lat? Chyba mało kto kupuje nowe opony co 4 lata. Ja na pewno nie i nie mam z tym problemu.

Kuźwa koleś kupujesz furę za kilakdziesiąt tysi i naprawdę szkoda Ci wydać 2000 zł raz na 5 lat???
Sam jeżdżę 18-letnim samochodem wartym 5k ale nie mam problemu dołożyć do markowych opon bo mam świadomość że jeśli spowoduje wypadek i coś się poważnego stanie to JA będę musiał z tym żyć...


ugh, dobra, dopiero teraz zobaczyłem kolejne odpowiedzi, ale uniosłeś mnie tym strasznie! :<


Polecam oponeo.pl, czasem można znaleźć naprawdę świetne promocje i dorwać mega modele za kilka stów mniej.
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2018, 23:11:18 wysłana przez Oskar Klein »
była: Xsara Break SX 1.6i 2001
była: C5 Tourer 1.8i Dynamique 2008
jest: Alfa Romeo 156 2.0 TS De-lux Pack 1999
jest: C5 Tourer 2.0 HDI Exclusive 2015

Offline Dariusz Kłeczek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 8 803
  • Skąd: Trzebinia/Birmingham
  • Posiadany samochód: BX 1,9 GTi; AX 1,5 D
  • Zainteresowania: fotografia, nurkowanie
  • Miejscowość: Trzebinia/Birmingham
Odp: C5 X7 brak przyczepności na śliskiej drodze
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 18, 2018, 21:01:53 »
Oskar, wyedytuj swoja wiadomosc i usun inwektywy.
BX 1,9 GTi 1991 już automat 213.000 km
AX 1,5 D Spot 1996 127.000 km
RENAULT TRAFIC 2,0 DCi 2007 224.000 mil
Hyundai IX35 1,7 CRDi 2014 79.000 mil

Offline Andrzej Mikulski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Skąd: Legnica
  • Posiadany samochód: Fiesta 1.5tdci, Tesla M3 LR, Audi Q5 3.0TDI
Odp: C5 X7 brak przyczepności na śliskiej drodze
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 18, 2018, 21:46:13 »
4-5 lat? Chyba mało kto kupuje nowe opony co 4 lata. Ja na pewno nie i nie mam z tym problemu.

Kuźwa koleś kupujesz furę za kilakdziesiąt tysi i naprawdę szkoda Ci wydać 2000 zł raz na 5 lat???
Sam jeżdżę 18-letnim samochodem wartym 5k ale nie mam problemu dołożyć do markowych opon bo mam świadomość że jeśli sie w kogoś wjebię i coś się poważnego stanie to JA będę musiał z tym żyć...


ugh, dobra, dopiero teraz zobaczyłem kolejne odpowiedzi, ale uniosłeś mnie tym strasznie! :<


Polecam oponeo.pl, czasem można znaleźć naprawdę świetne promocje i dorwać mega modele za kilka stów mniej.

Tak, szkoda mi. Wolę wydać kilkaset i pojeżdżę 3-4 sezony. Właśnie kupiłem opony premium Dunlop Sport Maxx Rt II z 2016 z bieżnikiem ponad 7mm za 1/3 wartości nowych na oponeo, które tu przytoczyłeś. Nie unoś się tylko płać jak chcesz.
I nie uważam by nowe np. Zeetex były lepsze od moich używanych. Każdy ma wybór i robi co uważa z stosowne.
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2018, 22:58:49 wysłana przez Andrzej Mikulski »

Offline Oskar Klein

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 867
  • Skąd: Chotomów
  • Posiadany samochód: Alfa Romeo 156 2.0 TS 155 PS; Citroen C5 Tourer 2.0 HDI 163 PS
  • Miejscowość: Chotomów
Odp: C5 X7 brak przyczepności na śliskiej drodze
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 18, 2018, 23:13:14 »
No spoko, ale mówisz o letnich (swoją drogą sam na takich jeżdżę), a co z zimowymi o ktorych mowa w w temacie?
była: Xsara Break SX 1.6i 2001
była: C5 Tourer 1.8i Dynamique 2008
jest: Alfa Romeo 156 2.0 TS De-lux Pack 1999
jest: C5 Tourer 2.0 HDI Exclusive 2015

Offline Andrzej Mikulski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Skąd: Legnica
  • Posiadany samochód: Fiesta 1.5tdci, Tesla M3 LR, Audi Q5 3.0TDI
Odp: C5 X7 brak przyczepności na śliskiej drodze
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 19, 2018, 08:20:43 »
Też mam używane, byłem na nich na feriach w Austrii, codziennie dosypywało śniegu przez cały tydzień. Żadnych problemów, czułem się bardzo pewnie na tych oponach, a poruszałem się po różnych drogach: błoto pośniegowe, świeży śnieg nie odgarnięty i odgarnięty, oblodzona droga po tym jak w dzień odmarzła a pod wieczór przymarzało itp. Przydało się też hydro do podniesienia auta, żeby rano wyjechać ze śniegu z parkingu.

Trudno oceniać opony ich nie widząc, kolega, autor posta, być może miał już opony nie nadające się do jazdy, bo ciężko o inne wytłumaczenie przy spokojnym jechaniu na wprost na autostradzie.
W innych wypadkach dużo też zależy od stylu jazdy. Będąc na tych feriach widziałem kilku magików, którzy czy to wyjeżdżając z parkingu, czy to próbując jechać pod górę, gazowali jakby chcieli obrotami przełamać poślizg. Przy elementarnym barku wiedzy nawet nowe opony nie pomagają.
 
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2018, 08:39:37 wysłana przez Andrzej Mikulski »

Offline Tomek Zoń

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 40
  • Skąd: Nadarzyn
  • Posiadany samochód: C5 Tourer 2.0 HDI 163 KM, C5 Sedan 2.0 HDI 140KM
  • Miejscowość: Nadarzyn
Odp: C5 X7 brak przyczepności na śliskiej drodze
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 19, 2018, 09:20:51 »
Zimówki szybko tracę miękkość. 5-6 lat i jest koniec opony niezależnie od bieżnika. Efekt jest później jak na MT-kach. W głębokim śniegu dadzą radę ale na śliskim będzie problem z przyczepnością i hamowaniem.

Ostatnio dojeżdżałem takie zimówki przez całe lato. Już nawet nie piszczały w zakrętach a bieżnik jeszcze był 6 mm.

Offline Krzysztof Spiderski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Piaseczno
  • Posiadany samochód: C5 III sedan 2.0 HDI 163 KM z automatem i hydro
  • Zainteresowania: Lotnictwo
  • Miejscowość: Piaseczno
Odp: C5 X7 brak przyczepności na śliskiej drodze
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 05, 2018, 10:47:55 »
Odświeżę ten wątek  :-[
Kolega został zjechany za stare opony a ja mam nówki Dunlop Winter Sport 5 i już trzeci raz o mało zawału serca nie dostałem na śliskiej jezdni.
Samochód jedzie żmijką natychmiast gdy jezdnia jest troszeczkę śliska. Dzisiaj nawet sprawdziłem obraz z kamerki ale nie widać tego myszkowania (ale go czuć).
U mnie dodatkowo zarzuca tyłem przy najechaniu na studzienkę lub farbę na jezdni.
Mam gorącą prośbę do posiadaczy tego modelu C5 o informację czy ich samochody choć w delikatny sposób mają takie objawy. Moje zawieszenie sprawdzał serwis i warsztat specjalizujący się w Citroenach. Mówią, że wszystko jest OK.
Proszę napiszcie tak lub nie. Jeżeli nie to jadę do warsztatu i niech robią ten pojazd zanim mnie zabije.


Povagowany

  • Gość
Odp: C5 X7 brak przyczepności na śliskiej drodze
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 05, 2018, 11:05:58 »
Geometria zawieszenia, wywalone tuleje.

Offline Krzysztof Spiderski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Piaseczno
  • Posiadany samochód: C5 III sedan 2.0 HDI 163 KM z automatem i hydro
  • Zainteresowania: Lotnictwo
  • Miejscowość: Piaseczno
Odp: C5 X7 brak przyczepności na śliskiej drodze
« Odpowiedź #45 dnia: Grudzień 05, 2018, 11:15:46 »
Kupiłem go w zeszłym roku. Jest z 2014r (bezwypadkowy - chyba) i przebieg 52000 km

Offline Krzysztof Przywara

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 471
  • Skąd: Opole
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2010 X7 103kw hdi
  • Miejscowość: Opole
Odp: C5 X7 brak przyczepności na śliskiej drodze
« Odpowiedź #46 dnia: Grudzień 05, 2018, 11:31:29 »
Aż wieżyc mi się nie chce żeby winne były opony, jak by nie było na autostradzie ob-lodowacenie jezdni to rzadkość tym bardziej że autor pisze że inne auta mijały go bez problemowo ,(do Krzyśka)  wystarczy że tylni zacisk hamulca lekko trzyma i będzie tył uciekał na boki. Może autor wątku pochwali się w tym roku co wniosła wymiana opon :)

Offline Krzysztof Spiderski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Piaseczno
  • Posiadany samochód: C5 III sedan 2.0 HDI 163 KM z automatem i hydro
  • Zainteresowania: Lotnictwo
  • Miejscowość: Piaseczno
Odp: C5 X7 brak przyczepności na śliskiej drodze
« Odpowiedź #47 dnia: Grudzień 05, 2018, 11:50:05 »
Myślę, że nie tracę przyczepności tylko jakoś odkształca się geometria zawieszenia (np. gumy w przegubach - lub coś podobnego) i jest odczucie lekkiego bujnięcia. Miałem raz coś podobnego na Oplu Vectra C po przejechaniu przez pas farby na jezdni, a odczucie było takie jakby samochód przyhamował jednym kołem (a w cytrynie jest bujnięcie). Nie mogą być to opony bo to samo jest na Dunlopach i Michelin. Żmijka na śliskiej drodze znika przy prędkości mniejszej niż 50 km/h (mam automat) i włączeniu zimowego trybu pracy skrzyni (ja mam wrażenie, że przód pływa nie tył).
« Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2018, 12:09:33 wysłana przez Krzysztof Spiderski »

Offline Mateusz Kuliga

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 170
  • Skąd: Krosno
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 2009 2.0 HDI 140 KM RHF
  • Miejscowość: Krosno
Odp: C5 X7 brak przyczepności na śliskiej drodze
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 05, 2018, 12:27:47 »
Odświeżę ten wątek  :-[
Kolega został zjechany za stare opony a ja mam nówki Dunlop Winter Sport 5 i już trzeci raz o mało zawału serca nie dostałem na śliskiej jezdni.
Samochód jedzie żmijką natychmiast gdy jezdnia jest troszeczkę śliska. Dzisiaj nawet sprawdziłem obraz z kamerki ale nie widać tego myszkowania (ale go czuć).
U mnie dodatkowo zarzuca tyłem przy najechaniu na studzienkę lub farbę na jezdni.
Mam gorącą prośbę do posiadaczy tego modelu C5 o informację czy ich samochody choć w delikatny sposób mają takie objawy. Moje zawieszenie sprawdzał serwis i warsztat specjalizujący się w Citroenach. Mówią, że wszystko jest OK.
Proszę napiszcie tak lub nie. Jeżeli nie to jadę do warsztatu i niech robią ten pojazd zanim mnie zabije.

Kolego juz Ci mowie co pomaga bo opony masz super.

Jedz do serwisu na ustawienie geometrii.
C5 ma z tylu dużą zbieżność bo sumaryczna +34.
Powiedz ze na własne życzenie chcesz zeby ustawili Ci na tylnej osi zbieżność +10 (po +5 na koło). Przy okazji skontroluj tez przod.

Mowie Ci inne auto, zadne nierówności studzienki czy sliska nawierzchnia mu nie straszne jedzie jak po szynach :)

Pozdrawiam.

Povagowany

  • Gość
Odp: C5 X7 brak przyczepności na śliskiej drodze
« Odpowiedź #49 dnia: Grudzień 05, 2018, 12:39:40 »
Kiedyś mój kolega miał E36 i luz na jednej tulei wahacza na tyle. Na suchym i mokrym asfalcie jechało auto stabilnie. W drodze powrotnej zaczęła się zima i jazda z prędkością większą niż 40km/h była niemożliwa, od razu nas obracało. Za tydzień z wymienioną tuleją nie było żadnych problemów na drodze. Minimalnie inny kąt w zawieszeniu bardzo wpływa na trakcję na śliskiej nawierzchni.