Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Xsara - Wymiana płynu do wspomagania  (Przeczytany 2124 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Paweł Mrozowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 116
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.4 2003 TU3JP KFW
  • Miejscowość: Szczecin
Xsara - Wymiana płynu do wspomagania
« dnia: Luty 26, 2018, 21:56:03 »
Cześć,
Postanowiłem wymienić płyn do wspomagania, bo stary już dawno nie był wymieniany. Zdjąłem koniec węża powrotnego do pompy, wsadziłem do butli (przy pompie zaślepiłem), kręcę kierownicą na wyłączonym silniku (bez zapłonu, z otwartym zbiorniczkiem), a z przewodu prawie nic nie leci (musiałbym pół dnia kręcić, żeby wszystko się wysączyło). To normalne cz inaczej się wymienia?

Offline Bartek Konopka

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Skąd: Częstochowa/Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II HDI 2000r.
  • Miejscowość: Częstochowa/Kraków
Odp: Xsara - Wymiana płynu do wspomagania
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 27, 2018, 00:10:51 »
Musisz cały czas dolewać świeży płyn do zbiorniczka wyrównawczego i w międzyczasie kręcić kierownicą. Płukaj w tej sposób układ do momentu, w którym płyn lecący z przewodu powrotnego będzie czysty. Dobrze robić to w dwie osoby.

EDIT:
zapoznaj się z linkami:
http://klubcytrynki.pl/forum//index.php?topic=58234
http://klubcytrynki.pl/forum//index.php?topic=56830

Na przyszłość zachęcam do przeglądnięcia FAQ, dużo wiedzy tam jest. Niestety niektóre linki nie działają po transformacjach forum :( .
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2018, 00:25:13 wysłana przez Bartek Konopka »

Offline Paweł Mrozowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 116
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.4 2003 TU3JP KFW
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Xsara - Wymiana płynu do wspomagania
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 27, 2018, 07:44:34 »
Wiem co i jak, ale właśnie problem w tym, że u mnie ten płyn podczas skręcania opon nie leci lub leci tak wolno, że musiałbym pół dnia kręcić kierownicą, aby wypompować całość z układu :).

Offline Paweł Mrozowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 116
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.4 2003 TU3JP KFW
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Xsara - Wymiana płynu do wspomagania
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 10, 2018, 16:24:14 »
Wymieniłem w końcu na odpalonym silniku w dwie osoby.
Potrzebne:
1. Płyn do wspomagania Total Fluide G3 albo Total Fluide ATX - 2 litry
2. Śrubokręt albo nasadka 7 mm (do odkręcenia obejmy ślimakowej)

0. [opcjonalnie] Podnieść przód samochodu, tak aby koła nie miały kontaktu z podłożem.
1. Odkręcić korek płynu do wspomagania. Odkręcić opaskę ślimakową węża powrotnego na dole (nie przy zbiorniczku, tylko niżej, po lewej (tam gdzie się łączy z metalową rurą)). Wąż powrotny umieścić najwyżej jak się da (zahaczyć o zbiornik płynu do wspomagania).
2. Znaleźć dość długi wąż i nałożyć go na metalową rurkę, na którą nałożony był wąż powrotny. Wąż ten (np. od starej pralki) przełożyć górą do jakiejś butli 5L stojącej przy samochodzie (do niej będzie leciał stary olej).
3. Jedna osoba odpala silnik, a druga czeka przygotowana z nowym płynem do wspomagania. Po odpaleniu silnika płyn z pompy zacznie ubywać (dość szybko) i należy cały czas dolewać nowy płyn (stary leci do butli 5L). Osoba, która odpaliła silnik ma kręcić kierownicą maks. lewo - maks. prawo aż ok. 1.5L nowego płynu wejdzie do układu. Wyłączyć silnik (można to robić z przerwami oczywiście (np. na zmianę butelki na nową)).
4. Odłączyć wąż, podłączyć wąż powrotny tak jak był (pewnie się trochę wyleje ^^) i po temacie (trzeba sprawdzić poziom płynu, wiadomo).

Nie dopuścić do całkowitego opróżnienia zbiorniczka płynu do wspomagania! Jeśli zapowietrzymy, to trzeba odpowietrzyć ^^ - odkręcamy korek i na odpalonym silniku kręcimy parę razy prawo-lewo. Gasimy silnik, czekamy z 30 minut i robimy to samo aż bąbelków nie będzie.