Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Odłączanie akumulatora - czy jest to bezpieczne  (Przeczytany 1769 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adam Kimus

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 610
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 1.8 benz 125KM 2006 rok
  • Zainteresowania: Informatyka, motoryzacja, komórki, trochę turystyka najlepiej z widokami gór.
  • Miejscowość: Warszawa
Odłączanie akumulatora - czy jest to bezpieczne
« dnia: Marzec 12, 2018, 23:15:40 »
W sobotę przyjrzałem się moim reflektorom i okazało się, że żarówka w lewym jest źle włożona przez co świeciło sobie w kosmos. Obniżyłem je wcześniej maks w dół (oczywiście jak jeszcze nie wiedziałem o tej żarówce) ale nie wiele pomogło.
Więc po obejrzeniu podjąłem decyzję o poprawieniu. Oj tego żabojada co to zaprojektował to powiesiłbym na latarni, ręka do tej pory mnie boli. Najpierw nie mogłem żarówki wyciągnąć, później włożyć a następnie wpadła mi do obudowy pod odbłyśnik. Suma sumarum żarówkę wyciągnęła córka która ma o wiele mniejszą rękę niż moja.
Teraz do sedna czyli była opcja wyciągnięcia akumulatora dla lepszego dojścia ale bałem się czy po ponownym włożeniu Cytrynka odpali i będę mógł wrócić z działki do domu. Tu jest elektronika o wiele bardziej rozbudowana niż w moim starym Mondku gdzie najbardziej elektroniczny był chyba immo i radio nie fabryczne. Tam bym się nawet nie zastanawiał.
A jak jest w naszych cytrynach? Ewentualnie jaka jest procedura gdy jest taka potrzeba albo gdy chcemy wymienić na nowy (mój też to chyba czeka)?
Teraz jeszcze muszę dodatkowo ustawić sobie światła bo przecież aktualnie mam totalnie rozjechane.
Teoria jest ważna ale praktyka ważniejsza. Przynajmniej tak mi się wydaje.

Offline Damian Prysak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 660
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: C5 2.0 '06 + LPG, C5 X7 Tourer Excl. 2.0HDi 163 '13
  • Zainteresowania: Informatyka, muzyka, astronomia
  • Miejscowość: Częstochowa
Odp: Odłączanie akumulatora - czy jest to bezpieczne
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 13, 2018, 00:12:33 »
Nie jestem pewien, czy odłączenie na dłuższy czas może mieć jakieś negatywne skutki, ale wątpię. Wielu kolegów np. w zimę zabierało (z różnych powodów) aku na ładowanie/przetrzymanie w domu np. przez noc. Przy przekładce czy testowaniu wydajności akumulatora "nie szczypałem" się z odłączeniem. To, co się może "rozjechać" to pewnie szyby elektryczne (mogą wymagać "przyuczenia", u mnie składane lusterka wymagały ponownej aktywacji poprzez pociągnięcie przełącznika w dół na złożenie) i zegar do ustawienia.
W Mk3 przy pierwszej przekładce tylko podtrzymywałem zasilanie z dodatkowego aku podczas przekładki (równolegle zapiąłem pod klemy, odpiąłem stary i podpiąłem drugi). Przy drugiej przekładce (jak kupiłem własny) to zwyczajnie odłączyłem demontowany i podpiąłem nowy. Poza zegarem i drobnicą typu zresetowanie się trybu limitera/tempomatu nic zaskakującego się nie wydarzyło. :)

Offline Adam Kimus

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 610
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 1.8 benz 125KM 2006 rok
  • Zainteresowania: Informatyka, motoryzacja, komórki, trochę turystyka najlepiej z widokami gór.
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Odłączanie akumulatora - czy jest to bezpieczne
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 13, 2018, 07:05:11 »
To nawet fajnie by było.A o co chodzi z przyuczeniem szyb elektrycznych? Jakby co to nie mam Lexii.
Teoria jest ważna ale praktyka ważniejsza. Przynajmniej tak mi się wydaje.

Offline Damian Prysak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 660
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: C5 2.0 '06 + LPG, C5 X7 Tourer Excl. 2.0HDi 163 '13
  • Zainteresowania: Informatyka, muzyka, astronomia
  • Miejscowość: Częstochowa
Odp: Odłączanie akumulatora - czy jest to bezpieczne
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 13, 2018, 20:06:07 »
Nie potrzeba interfejsu. Generalnie, to szczegółów nie znam z praktyki, ale chodzi o domykanie się szyb. W instrukcji to jest opisane z tego, co pamiętam. Polega to na czymś typu przytrzymanie przełącznika szyb przez ileś sekund gdyby automat nie domykał, czy jakoś tak. Zasadniczo drobiazg. Może ktoś dokładniej to opisze. :)

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka


Offline Joanna Luty

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 689
  • Posiadany samochód: citroen C5 MKII HDI,xsara picasso 04 2.0 HDI
Odp: Odłączanie akumulatora - czy jest to bezpieczne
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 19, 2018, 20:15:41 »
Możesz wymontować akumulator na dowolna ilośc czasu. Po zamontowaniu będziesz musiał sobie ustawic datę i godzinę na wyświetlaczu , więcej nic. "nauka " szyb jest potrzebna jesli nie chowa lub nie zamyka sie całkiem po jednym kliknięciu klawiszem czyli nie działa tryb "auto". Jest prosta i polęga na trzymaniu przycisku podczas opuszczania i 5sek po osiągnięciu dolnego pnkt, póżniej unosisz przycisk i trzymasz cały czas do zamknięcia i nie puszczając jeszcze 5 sek i gotowe.

Offline Adam Kimus

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 610
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 1.8 benz 125KM 2006 rok
  • Zainteresowania: Informatyka, motoryzacja, komórki, trochę turystyka najlepiej z widokami gór.
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Odłączanie akumulatora - czy jest to bezpieczne
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 19, 2018, 20:40:28 »
Dzięki za wyczerpującą instrukcję.
Teoria jest ważna ale praktyka ważniejsza. Przynajmniej tak mi się wydaje.

Offline Michał Pawlak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 114
  • Skąd: Gdynia
  • Posiadany samochód: Ford Focus MK1 3d 1.8 TDDi było kilka uno, pare fiest, 406tek pare, następnie C5 II, który skutecznie zraził mnie do francuzów :)
  • Zainteresowania: spokój ducha
  • Miejscowość: Gdynia
Odp: Odłączanie akumulatora - czy jest to bezpieczne
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 21, 2018, 20:33:27 »
Możesz wymontować akumulator na dowolna ilośc czasu. Po zamontowaniu będziesz musiał sobie ustawic datę i godzinę na wyświetlaczu , więcej nic. "nauka " szyb jest potrzebna jesli nie chowa lub nie zamyka sie całkiem po jednym kliknięciu klawiszem czyli nie działa tryb "auto". Jest prosta i polęga na trzymaniu przycisku podczas opuszczania i 5sek po osiągnięciu dolnego pnkt, póżniej unosisz przycisk i trzymasz cały czas do zamknięcia i nie puszczając jeszcze 5 sek i gotowe.
U mnie działa na wszystkich szybach, tylko nie na kierowcy. Miewa przebłyski, Ale zawsze od polowy. Reset i ponowna nauka nie pomagaja. Trochę dziwna akcja, no ale nie mam czasu kilka dni nad jedna usterka spędzać w tym aucie.
Widocznie taki jest urok.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka


Offline Joanna Luty

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 689
  • Posiadany samochód: citroen C5 MKII HDI,xsara picasso 04 2.0 HDI
Odp: Odłączanie akumulatora - czy jest to bezpieczne
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 23, 2018, 09:07:12 »
Powodem jest  panel, czasem pomaga czyszczenie. Są o tym wątku na forum.