Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: czujnik temperatury  (Przeczytany 4283 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline waldemar kaniewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Skąd: SOCHACZEW
  • Posiadany samochód: citroen c5
  • Zainteresowania: sport, piłka nożna
  • Miejscowość: SOCHACZEW
czujnik temperatury
« dnia: Marzec 17, 2018, 15:39:03 »
Witam, koleżanki, koledzy potrzebuję rady w kwestii działania czujnika temperatury w c5 MKIII 2,0 benzyna 140 KM mianowicie od jakiegoś czasu mam problemy z poprawną pracą mojej cytrynki głównie ze składem mieszanki. wyczytałem gdzieś na forum że może to być  spowodowane błędną pracą czujnika temperatury. Wymieniłem i faktycznie wyglądal na uszkodzony ale po podpięciu pod komputer wskazuje dziwne wartości. Na wyświetlaczu w aucie jest niby ok wskazuje 7 kratek to wygląda ze chyba ok, ale na komputerzepokazuje temperaturę powietrza ( wartość wyjsciową -20 stopni na biegu jałowym) plusowa jest dopiero po dodaniu gazu a drugie wskazanie temperatura płynu chlodzącego 103 stopnie( wartość wyjściowa) ale woda sie nie gotuję i wyświetlczu w aucie tak jak pisałem wczesniej jest ok. Czy może jest jeszcze drugi czujnik temperatury silnika, bo ja znalazłem tylko jeden . dodam że kompuer na dagnostyce nie wskazuje żadnych błędów. Nie bardzo wiem o co chodzi... może ktos miał cos podobnego,albo wie w czym rzecz...będę wdzięczny za pomoc

Offline waldemar kaniewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Skąd: SOCHACZEW
  • Posiadany samochód: citroen c5
  • Zainteresowania: sport, piłka nożna
  • Miejscowość: SOCHACZEW
Odp: czujnik temperatury
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 18, 2018, 11:49:27 »
Zazwyczaj są dwa czujniki, jeden do wyświetlenia drugi do pracy jednostki. Nie wiem jak w cytrynie, ale raczej tak samo.
Właśnie tak mi się wydaję. Jednak nie wiem gdzie jest ten drugi czujnik. Tym bardziej że niepokojace są te wskazania komputera na diagnostyce wartość powietrza  wyjściowa -40 C a po dodaniu gazu pojawia się nagle wartość dodatnia

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka


Offline waldemar kaniewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Skąd: SOCHACZEW
  • Posiadany samochód: citroen c5
  • Zainteresowania: sport, piłka nożna
  • Miejscowość: SOCHACZEW
Odp: czujnik temperatury
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 18, 2018, 13:26:38 »
Ten który sprawdziłeś był na wężach, czy w bloku?  Jaki miał kolor?
Ten wymieniony na bloku z prawej strony, zielony. Ten jest bez gwintu( wkładany) drugi mam z gwintem



Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka


Offline waldemar kaniewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Skąd: SOCHACZEW
  • Posiadany samochód: citroen c5
  • Zainteresowania: sport, piłka nożna
  • Miejscowość: SOCHACZEW
Odp: czujnik temperatury
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 18, 2018, 14:27:21 »
Na wężach, tam gdzie są łączenia nie ma jakiegoś czujnika?raczej po prawej stronie. Może być niebieski,  jak nie to drugi w glowicy
Będę szukać. Coś musi być,bo póki co komp pokazuje błędne dane

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka


Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: czujnik temperatury
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 18, 2018, 18:52:47 »
Czytam te głupoty i nadziwić się nie mogę (muszę tak bo mnie poniosło...)
Jak można prowadzić dyskusję jak się nie wie, nie ma "wiadomości".... i to tak już któryś raz odpowiadać.  >:(

Podstawowe moje pytanie o jaki czujnik temperatury Autor pyta?

Dla silnika EW10A ; jest 1 czujnik temperatury płynu silnika, 1 czujnik temperatury powietrza wlotowego do silnika....

Offline waldemar kaniewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Skąd: SOCHACZEW
  • Posiadany samochód: citroen c5
  • Zainteresowania: sport, piłka nożna
  • Miejscowość: SOCHACZEW
Odp: czujnik temperatury
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 18, 2018, 20:16:04 »
Czytam te głupoty i nadziwić się nie mogę (muszę tak bo mnie poniosło...)
Jak można prowadzić dyskusję jak się nie wie, nie ma "wiadomości".... i to tak już któryś raz odpowiadać.  >:(

Podstawowe moje pytanie o jaki czujnik temperatury Autor pyta?

Dla silnika EW10A ; jest 1 czujnik temperatury płynu silnika, 1 czujnik temperatury powietrza wlotowego do silnika....
Grzegorz chyba Cię naprawdę poniosło... Gdybym miał tą wiedzę to bym nie pytał i być może głupot nie pisał... Nie znam się to nie powód żeby tak to komentować. Byłem u kilku mechaników i na duagnistykach i też nie wiedzieli, chociaż z tego żyją. W takim razie gdzie jest ten drugi wkręcany czujnik jeśli mogę zapytać?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka


Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: czujnik temperatury
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 18, 2018, 20:46:30 »
... ale dalej mnie nie przekonuje co piszesz.  Albo czujnik ma dwa obwody, albo jest drugi, bo ECU musi wiedzieć czy silnik jest ciepły, żeby zmienić parametry pracy, a temperatura powietrza zasysanego mu tego nie powie

Źle zrozumiałes, chyba, piszę o dwóch rożnych czujnikach temperatury płynu i powietrza....dalej twierdzę, że aby komuś "odpowiadać" należy coś wiedzieć w temacie...

Grzegorz chyba Cię naprawdę poniosło...

Nie Ciebie dotyczyła moja nerwowa uwaga.

Byłem u kilku mechaników i na duagnistykach i też nie wiedzieli, chociaż z tego żyją. W takim razie gdzie jest ten drugi wkręcany czujnik jeśli mogę zapytać?

Twoje nieszczęście, że tarfiasz na partaczy....dalej nie rozumię o jaki wkręcany czujnik pytasz?

Czasem overbost czyli czujnik powietrza zasysanego (objętości) ma czujnik temperatury

Dalej traktujesz silnik Autora jak "diesla"....tu w benzynie jest pomiar podciśnienia i temperatury powietrza dolotowego
  Trzeba eliminować po kolei,  kable i połączenia też trzeba wykluczyć, ale trzeba wcześniej wiedzieć czego szukać.

A w tym fragmencie się zgadzam.... ;D

Offline waldemar kaniewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Skąd: SOCHACZEW
  • Posiadany samochód: citroen c5
  • Zainteresowania: sport, piłka nożna
  • Miejscowość: SOCHACZEW
Odp: czujnik temperatury
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 18, 2018, 20:58:52 »
... ale dalej mnie nie przekonuje co piszesz.  Albo czujnik ma dwa obwody, albo jest drugi, bo ECU musi wiedzieć czy silnik jest ciepły, żeby zmienić parametry pracy, a temperatura powietrza zasysanego mu tego nie powie

Źle zrozumiałes, chyba, piszę o dwóch rożnych czujnikach temperatury płynu i powietrza....dalej twierdzę, że aby komuś "odpowiadać" należy coś wiedzieć w temacie...

Grzegorz chyba Cię naprawdę poniosło...

Nie Ciebie dotyczyła moja nerwowa uwaga.

Byłem u kilku mechaników i na duagnistykach i też nie wiedzieli, chociaż z tego żyją. W takim razie gdzie jest ten drugi wkręcany czujnik jeśli mogę zapytać?

Twoje nieszczęście, że tarfiasz na partaczy....dalej nie rozumię o jaki wkręcany czujnik pytasz?

Czasem overbost czyli czujnik powietrza zasysanego (objętości) ma czujnik temperatury

Dalej traktujesz silnik Autora jak "diesla"....tu w benzynie jest pomiar podciśnienia i temperatury powietrza dolotowego
  Trzeba eliminować po kolei,  kable i połączenia też trzeba wykluczyć, ale trzeba wcześniej wiedzieć czego szukać.

A w tym fragmencie się zgadzam.... ;D
Sorry w takim razie, ale cóż człowiek się nie zna to jest naiwny pisałem wkręcany bo taki mi sprzedali ale jak widać to nie jest ten trop. Teraz na szybko obczailem i widzę że nie jest wkręcany....ale oczywiście dalej nie wiem gdzie. A że partaczy to fakt nie zaprzeczam. Gdybyś mi podpowiedział gdzie on jest byłoby ekstra

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka


Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: czujnik temperatury
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 18, 2018, 21:02:29 »
Położenie czujników, nr 5 - wody, nr 8 map sensor (podciśnienie + temp. powietrza)

Jeżeli masz komputer z interfejsem to możesz sobie do woli diagnozować czujniki. Jeśli brak takich możliwości to....żeby niekulturalnie określać.

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: czujnik temperatury
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 18, 2018, 21:28:07 »
Grzegorz to skąd eku bierze informacje na temat temperatury silnika? Jesteś w temacie to odpowiedź myślę będzie konkretna i trafna

Ecu bierze z czujnika nr 5 , tego na obudowie termostatu.

Na temat zasady pomiaru objętości masy zasysanego powietrza doczytaj w sieci....czujniki MAF w dieslu mierzą objętość na pomiarze "ciepłych" rezystorów, w benzynie MAP mierzy podciśnienie. W obu silnikach są zaimlementowane charakterystyki objętości zasysanego powietrza.... a i diesle nie mają podciśnienia  ;)

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: czujnik temperatury
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 18, 2018, 21:34:43 »
No i wszystko,  ... Dzięki w imieniu autora wątku. Teraz wszyscy mądrzejsi

Dziękować to możesz we własnym imieniu.

Offline waldemar kaniewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Skąd: SOCHACZEW
  • Posiadany samochód: citroen c5
  • Zainteresowania: sport, piłka nożna
  • Miejscowość: SOCHACZEW
Odp: czujnik temperatury
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 18, 2018, 21:38:03 »
Grzegorz to skąd eku bierze informacje na temat temperatury silnika? Jesteś w temacie to odpowiedź myślę będzie konkretna i trafna
dzięki Grzegorz za info. Czujnik 5 już wymieniłem, więc zostaje ten dolotu powietrza. Myślę, ze teraz go znajdę bez problemu. wyglada na to że objawy wskazują na jego awarię, choc moze najpierw za Waszą radą popatrze na kabelki , wtyczkę etc. Jutro postaram się załatwić temat. Oczywiście dam znać co i jak...

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: czujnik temperatury
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 18, 2018, 21:50:51 »
Zacznij diagnozować, nie strzelaj "w ciemno".

Offline waldemar kaniewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Skąd: SOCHACZEW
  • Posiadany samochód: citroen c5
  • Zainteresowania: sport, piłka nożna
  • Miejscowość: SOCHACZEW
Odp: czujnik temperatury
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 18, 2018, 22:05:59 »


Zacznij diagnozować, nie strzelaj "w ciemno".

Jasnr

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka


Offline waldemar kaniewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Skąd: SOCHACZEW
  • Posiadany samochód: citroen c5
  • Zainteresowania: sport, piłka nożna
  • Miejscowość: SOCHACZEW
Odp: czujnik temperatury
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 21, 2018, 17:59:58 »


Zacznij diagnozować, nie strzelaj "w ciemno".

Jasnr

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
Wracam z informacją, otóż czujnik wymieniłem na oryginalny Boscha. Efekt nie wiem czy na 100 % zadawalajacy. Byłem na diagnostyce był jeden błąd p0172 związany ze zbyt bogatą mieszanka, ale nie był ciągły i mógł być stary, więc skasowany i zobaczymy... Jednak przy odpalaniu na zimnym silniku dalej widać nadmiar mieszanki bo auto dość długo kręci nim odpali i czuć benzynę. Rusza jednak płynnie i nie szarpie. Teoretycznie jest więc ok. Spalanie   średnie na kompie około 11,0 -11,3 litra, czyli się zmniejszyło. Jak będzie palić i jeździć to już chyba nie będę wnikał choć mam jeszcze jakieś podejrzenia związane z sondą, choć parametry rejestruje poprawne pomiędzy 80 a750. W każdym razie serdecznie dziękuje  koledze Grzegorzowi za cenne rady  i  koledze Pawłowi za zainteresowanie tematem . Pozdrawiam

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka


Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: czujnik temperatury
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 21, 2018, 20:05:02 »
Wracam z informacją, otóż czujnik wymieniłem na oryginalny Boscha. Efekt nie wiem czy na 100 % zadawalajacy.

To też można nowy czujnik sprawdzić.....będzie pewniej niż zakładać sprawność nowej części.

Offline waldemar kaniewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Skąd: SOCHACZEW
  • Posiadany samochód: citroen c5
  • Zainteresowania: sport, piłka nożna
  • Miejscowość: SOCHACZEW
Odp: czujnik temperatury
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 21, 2018, 20:15:14 »
Wracam z informacją, otóż czujnik wymieniłem na oryginalny Boscha. Efekt nie wiem czy na 100 % zadawalajacy.

To też można nowy czujnik sprawdzić.....będzie pewniej niż zakładać sprawność nowej części.
Powiem tylko że z tym sprawdzaniem to słabo mi wychodzi. Wszyscy nazwijmy to mechanicy na których trafiam  nie najlepsze diagnozy stawiają


Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka