Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [Mk3] Wymiana żarówki w lampce wewnętrznej bocznej Tourer, panorama  (Przeczytany 894 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Damian Prysak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 660
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: C5 2.0 '06 + LPG, C5 X7 Tourer Excl. 2.0HDi 163 '13
  • Zainteresowania: Informatyka, muzyka, astronomia
  • Miejscowość: Częstochowa
Witajcie,
Chyba zrobiłem sobie niezłe kuku. Chciałem sprawdzić, jaka żarówka siedzi w bocznej tylnej lampce (Tourer z panoramą), wg instrukcji W5W, ale dziwnie słabo świecą jak na W5W. Bardziej jakiejś 3W bym się tam spodziewał. No w każdym razie wg instrukcji wystarczy "odczepić pokrywkę lampki" i wymienić żarówkę. Banalne. Podważyłem, wypina się elegancko lampka, ALE... tylko ta strona od tyłu samochodu (lewa strona samochodu, lewa strona lampki patrząc na nią na wprost). Po prawej "coś" ją trzyma, a tym czymś są zapewne przewody doprowadzające zasilanie. Nie da rady jej dalej wysunąć. Zobaczyłem natomiast po prawej taką miedzianą blaszkę. Pomyślałem, że może to jakiś jeszcze zaczep, delikatnie przesunąłem w prawo i... czapka. Lampka zgasła, przycisk pozostał w pozycji "wciśnięty" i tyle. Na tym etapie utknąłem. Jak dotąd na pewno nic nie połamałem. Ta blaszka najwyraźniej jest od przycisku, a że ją wysunąłem, to przestał działać przycisk.

No i jestem w kropce. Nie dość, że słabo te lampki świecą, to teraz została tylko jedna.  >:( Ma ktoś pojęcie, jak to się wyjmuje? Jak ją wypnę/wyjmę, to pewnie to poskładam w całość. Tylko jak to wyjąć?!
Na dołączonym zdjęciu widać lampkę wysuniętą w lewo tak daleko, jak się da bez użycia za dużej siły. Po prawej widać wspomnianą blaszkę. Przycisk wciśnięty (nie działa), lampka nie świeci. HELP...

Offline Damian Prysak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 660
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: C5 2.0 '06 + LPG, C5 X7 Tourer Excl. 2.0HDi 163 '13
  • Zainteresowania: Informatyka, muzyka, astronomia
  • Miejscowość: Częstochowa
Odp: [Mk3] Wymiana żarówki w lampce wewnętrznej bocznej Tourer, panorama
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 11, 2018, 23:07:17 »
Kurczę, na prawdę nikt? :((

EDIT: ogarnięte. Wrzucę wolna chwilą opis jak sobie poradziłem. :)

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
« Ostatnia zmiana: Maj 12, 2018, 19:04:09 wysłana przez Damian Prysak »

Offline Marek Bor

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 644
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 3.0 HDI 241KM 2012 rok Exclusive
  • Zainteresowania: Po za Citroen ujeżdżam jeszcze motocykl Honda Shadow vt750 ACE
  • Miejscowość: Olsztyn
Odp: [Mk3] Wymiana żarówki w lampce wewnętrznej bocznej Tourer, panorama
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 12, 2018, 19:17:23 »
To wrzuć bo ja mam to samo. Jakieś dwa miesiące temu chciałem po poprzednim właścicielu wymienić ledy na żarówki, ale poległem i olałem sprawę do dzisiaj.
U mnie zmiana!!! To już szósta C5 tym razem 2012 rok 3.0HDI oczywiście też w kombi na full wypasie Exclusive.

Offline Damian Prysak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 660
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: C5 2.0 '06 + LPG, C5 X7 Tourer Excl. 2.0HDi 163 '13
  • Zainteresowania: Informatyka, muzyka, astronomia
  • Miejscowość: Częstochowa
Odp: [Mk3] Wymiana żarówki w lampce wewnętrznej bocznej Tourer, panorama
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 12, 2018, 22:51:29 »
To tak:

1) Otwieramy do końca zasłonę dachu panoramicznego.
2) Wykręcamy obydwa uchwyty na rękę (w moim przypadku od strony kierowcy) tak, żeby nie trzymały tapicerki między drzwiami panoramą. Każdy trzymają dwa wkręty ukryte pod zaślepką, torx.
3) Zdejmujemy uszczelkę trzymającą tapicerkę od strony prowadnic zasłony dachu. Najlepiej zdjąć ją z całej prostej, ja zdjąłem od strony przodu samochodu do lusterka, od strony tyłu za łuk otworu zasłony dachu.
4) Teraz można dość znacznie odchylić tapicerkę - mamy dostęp do tyłu lampki, gdzie jest wtyczka.
5) Odchylamy lampkę, płaski, dość wąski śrubokręt, od strony tylnej części samochodu wsuwamy i podważamy - jak odpowiednio głęboko się wsunie, to bardzo ładnie wyskakuje.
6) Odchylamy lampkę "ile się da" tak, aby dało się dostrzec miejsce spinki od kostki przyłączeniowej i wciskamy tam płaski śrubokręt.
7) Jedną ręką ciągniemy lampkę, drugą (przekładając ją za tapicerkę przygotowanym "otworem") próbujemy wypiąć kostkę. Jak się nie uda - proponuję pogimnastykować się z zaczepem kostki. Zanim mi się udało to rozpiąć to się trochę nagimnastykowałem. 8) Jak mamy wypiętą lampkę, to możemy z niej zdjąć tylną część (dwa zaczepy od strony dłuższych boków + zawias od strony krótszego). Tam jest żarówka. Faktycznie W5W. Świeci do kabiny tak słabo, bo jest mały otwór przepuszczający światło do odbłyśnika. :/

Składamy w odwrotnej kolejności.

Z uwag:
- WAŻNE! jak odchylicie tapicerkę, to macie na wierzchu kurtynę! ostrożnie tam z jakimiś narzędziami! :)
- do kostki tej lampki idzie płaska tasiemka, której jest na styk - dlatego nie da się tego wyjąć/złożyć normalnie
- przy zakładaniu gumowej uszczelki odchylajcie jej część trzymającą tapicerkę podczas nabijania uszczelki na miejsce - żeby nie uszkodzić tapicerki; żeby tapicerka siadła na swoje miejsce wystarczy odchylać gumę uszczelki po nabiciu - mięciutka, łatwo idzie

Dołączam zdjęcia, ale tylko lampki, jak miałem ją na biurku w domu. W aucie niestety nie zrobiłem fotek...