Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MKII] Brak świateł stop  (Przeczytany 1209 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szymon Kowalski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 163
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen c5 1,6 (110 KM)
  • Miejscowość: Łódź
[MKII] Brak świateł stop
« dnia: Kwiecień 10, 2018, 18:10:35 »
Witam

Dzisiaj zauważyłem, że nie mam świateł stop. W pierwszej chwili pomyślałem i czujnik stopu, który wymieniłem na nowy, jednak to nie dało rezultatu. Podłączyłem pod komputer i wychodzi komunikat: Defekt odległy, Usterka przemijający, Informacja stop Odpowiedniość, w tym samym katalogu mam Usterka nie określona w serwisie posprzedażnym (1301). Czy może ktoś miał taki przypadek i może mi pomóc?

Offline Damian Prysak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 660
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: C5 2.0 '06 + LPG, C5 X7 Tourer Excl. 2.0HDi 163 '13
  • Zainteresowania: Informatyka, muzyka, astronomia
  • Miejscowość: Częstochowa
Odp: [MKII] Brak świateł stop
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 10, 2018, 18:20:55 »
Jak wymieniałem u siebie ten czujnik, to wymagał ustawienia mechanicznego (ten trzpień, który się wsuwa). Na ustawieniu fabrycznym u mnie było tak, że się światła stopu zapalały dopiero po mocniejszym wciśnięciu hamulca. Przestawiałem to ze 3-4 razy zanim ustawiłem jak należy.
Sprawdź to może na początek.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka


Offline Szymon Kowalski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 163
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen c5 1,6 (110 KM)
  • Miejscowość: Łódź
Odp: [MKII] Brak świateł stop
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 10, 2018, 20:34:05 »
Włąśnie to ustawiłem i czujnik pracuje ok. Wydaje mi się, ze problem tkwi gdzies indziej, gdyż mam tez na pulpicie awarie ABS i EPS

Offline Damian Prysak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 660
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: C5 2.0 '06 + LPG, C5 X7 Tourer Excl. 2.0HDi 163 '13
  • Zainteresowania: Informatyka, muzyka, astronomia
  • Miejscowość: Częstochowa
Odp: [MKII] Brak świateł stop
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 10, 2018, 22:01:36 »
Tak kojarzę, że komunikat błędu ASR/ESP (bo zakładam, że o ten chodzi, tylko źle go opisałeś?) + zapalona kontrolka trakcji pojawia się m.in. przy problemie np. z czujnikiem pedału hamulca. Ja swój wymieniałem, ponieważ zdarzało mi się zapalanie się tego komunikatu + kontrolki od czasu do czasu. Wg informacji od Forumowiczów często przyczyną tego typu błędów jest właśnie problem z tym czujnikiem (np. kiedy system wykryje wzrost ciśnienia w układzie hamowania bez informacji z czujnika o wciśniętym pedale hamulca). Również na podstawie sygnału z tego czujnika zapalane są światła stopu.

Jesteś pewien, że czujnik pracuje prawidłowo? Jak to sprawdziłeś, bo nie piszesz - interfejsem? Czy po prostu ustawiłeś czujnik podobnie, jak stary? Może stary też jest sprawny, tylko gdzieś jest przerwa w instalacji pomiędzy czujnikiem a sterownikiem? Chodzi mi ogólnie o to, że na tym etapie opisu tak na prawdę nie wiemy, czy sterownik "widzi" działanie czujnika czy nie, albo: czy w ogóle widzi czujnik. :)

Offline Szymon Kowalski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 163
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen c5 1,6 (110 KM)
  • Miejscowość: Łódź
Odp: [MKII] Brak świateł stop
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 11, 2018, 09:52:11 »
Miałeś racje, miałem jeszcze przewód przy wtyczce przetarty i nie dawał sygnału na czujnik. Wszystko poprawiłem, nowy czujnik założyłem i jest ok. Dzięki za twoje sugestie, bo dzięki temu zacząłem bardziej grzebać i wyszło na dobre. Dzięki jeszcze raz.

Offline Damian Prysak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 660
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: C5 2.0 '06 + LPG, C5 X7 Tourer Excl. 2.0HDi 163 '13
  • Zainteresowania: Informatyka, muzyka, astronomia
  • Miejscowość: Częstochowa
Odp: [MKII] Brak świateł stop
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 11, 2018, 15:18:40 »
Super, że udało mi się naprowadzić Ciebie na źródło problemu. Dlatego istotne jest ustalenie, w jaki sposób weryfikowałeś prawidłowe działanie przycisku. :)

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka


Offline Szymon Kowalski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 163
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen c5 1,6 (110 KM)
  • Miejscowość: Łódź
Odp: [MKII] Brak świateł stop
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 12, 2018, 08:07:13 »
Weryfikowałem przez program, podłączyłem czujnik stopu i przy naciskaniu patrzyłem w programie. W zakładce "kontrola przekaźników hamulca" przy naciskaniu czujnika pokazywał czy włączone czy nie.