Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Elektryczna klapa z przycisku na desce  (Przeczytany 42604 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Paweł Glibowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 232
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 MK III 2009 R 2.0 HDI 163KM KOMBI
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: Elektryczna klapa z przycisku na desce
« Odpowiedź #50 dnia: Maj 01, 2018, 22:14:58 »
Ciągniesz dwa przewody od klapy, nie 3. Podświetlenie przycisków bierzemy z check, plus z pin5 masa 11.i w te same wpinamy piny we włącznik po prawej stronie. Klapę jeśli będzie pod P to chyba piny 3 i 9- muszę sprawdzić
Git. Klapa będzie pod przycisk alarmu, ale po prawej stronie będzie.

Offline Marc Waldemar

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 248
  • Skąd: Krakow
  • Posiadany samochód: C5 X7 2009 Exclusive Tourer 2.0 HDI
  • Miejscowość: Krakow
Odp: Elektryczna klapa z przycisku na desce
« Odpowiedź #51 dnia: Maj 01, 2018, 22:27:31 »
Panowie po co Wam ten przycisk  podajcie argumenty, kiedyś opisałem jak to zrobić jednak po przemyśleniach doszłem do wniosku że inżynierowie wiedzieli co robią.

Offline Paweł Glibowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 232
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 MK III 2009 R 2.0 HDI 163KM KOMBI
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: Elektryczna klapa z przycisku na desce
« Odpowiedź #52 dnia: Maj 01, 2018, 22:57:23 »
Panowie po co Wam ten przycisk  podajcie argumenty, kiedyś opisałem jak to zrobić jednak po przemyśleniach doszłem do wniosku że inżynierowie wiedzieli co robią.
Dobra, np.

1. Nie muszę gasić silnika i wyciągać kluczyka by z wewnątrz otworzyć klapę a często tak robię

2. Mogę zamknąć klapę z wew a bez przeróbki nie da się (skoro często korzystam z otwierania z wew to bardzo przyda mi się zamykanie)

3. Powyższe prócz tego że nie męczę kluczyka i nie gaszę to mega wygoda i nie brudzenie rąk o wiecznie zasyfiony przycisk

4. Nie wiem jak inni, ale ja jestem gadżeciarz i lubię bajery, a skoro robota prosta i tania to czemu nie. Kamerę też sobie dołożyłem a można bez niej przecież żyć.

5. Nie ma przymusu tej przeróbki :-)

Offline TOMASZ KOZIOŁ

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 812
  • Skąd: warszawa
  • Posiadany samochód: CITROEN C5 TOURER (X7) 2,0HDI 2008r
  • Miejscowość: warszawa
Odp: Elektryczna klapa z przycisku na desce
« Odpowiedź #53 dnia: Maj 02, 2018, 05:38:12 »
Bardzo często z tego korzystam.

Offline TOMASZ KOZIOŁ

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 812
  • Skąd: warszawa
  • Posiadany samochód: CITROEN C5 TOURER (X7) 2,0HDI 2008r
  • Miejscowość: warszawa
Odp: Elektryczna klapa z przycisku na desce
« Odpowiedź #54 dnia: Maj 02, 2018, 05:43:19 »
Paweł Gibowski pod które piny we włączniku podam Ci po majówce bo już nie pamiętam. Prawy, środkowy czy lewy przycisk to przecież inne piny. Na pewno podświetlenie przycisków to +5pin i -11pin

Offline Marc Waldemar

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 248
  • Skąd: Krakow
  • Posiadany samochód: C5 X7 2009 Exclusive Tourer 2.0 HDI
  • Miejscowość: Krakow
Odp: Elektryczna klapa z przycisku na desce
« Odpowiedź #55 dnia: Maj 02, 2018, 07:18:51 »
Panowie po co Wam ten przycisk  podajcie argumenty, kiedyś opisałem jak to zrobić jednak po przemyśleniach doszłem do wniosku że inżynierowie wiedzieli co robią.
Dobra, np.

1. Nie muszę gasić silnika i wyciągać kluczyka by z wewnątrz otworzyć klapę a często tak robię

2. Mogę zamknąć klapę z wew a bez przeróbki nie da się (skoro często korzystam z otwierania z wew to bardzo przyda mi się zamykanie)

3. Powyższe prócz tego że nie męczę kluczyka i nie gaszę to mega wygoda i nie brudzenie rąk o wiecznie zasyfiony przycisk

4. Nie wiem jak inni, ale ja jestem gadżeciarz i lubię bajery, a skoro robota prosta i tania to czemu nie. Kamerę też sobie dołożyłem a można bez niej przecież żyć.

5. Nie ma przymusu tej przeróbki :-)
Oczywiście każdy robi co chce.
Ad1. Czyli istnieje ryzyko przypadkowego otwarcia klapy w każdym dowolnym momencie np. stojąc na przejściu dla pieszych, miedzy wsiadającymi ludźmi do tramwaju, stojąc tyłem blisko ściany itd.
Ad. 2 Skoro otwierasz z wewnątrz to w jakimś celu aby coś załadować lub wyładować więc i tak musisz wyjść z samochodu (lub ktoś inny)
Ad. 3 Męczenie kluczyka .... Brudne ręce ... Jako kierowca jesteś odpowiedzialny za swoje auto powinieneś kontrolować  co się z nim dzieje, fizycznie dla bezpieczeństwa powinieneś być przy zamykaniu klapy, co się stanie gdy z bagażnika wysunie się suknia żony i bedziesz ciągnął 1,5 m ogon bo przecież ochrona przed przycięciem nie zadziała
Ad. 4 Kamera to inna sprawa
Nie pisze tego aby się przepychać chcałem tylko poznać argumenty.

Offline TOMASZ KOZIOŁ

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 812
  • Skąd: warszawa
  • Posiadany samochód: CITROEN C5 TOURER (X7) 2,0HDI 2008r
  • Miejscowość: warszawa
Odp: Elektryczna klapa z przycisku na desce
« Odpowiedź #56 dnia: Maj 02, 2018, 07:33:49 »
Panowie po co Wam ten przycisk  podajcie argumenty, kiedyś opisałem jak to zrobić jednak po przemyśleniach doszłem do wniosku że inżynierowie wiedzieli co robią.
Dobra, np.

1. Nie muszę gasić silnika i wyciągać kluczyka by z wewnątrz otworzyć klapę a często tak robię

2. Mogę zamknąć klapę z wew a bez przeróbki nie da się (skoro często korzystam z otwierania z wew to bardzo przyda mi się zamykanie)

3. Powyższe prócz tego że nie męczę kluczyka i nie gaszę to mega wygoda i nie brudzenie rąk o wiecznie zasyfiony przycisk

4. Nie wiem jak inni, ale ja jestem gadżeciarz i lubię bajery, a skoro robota prosta i tania to czemu nie. Kamerę też sobie dołożyłem a można bez niej przecież żyć.

5. Nie ma przymusu tej przeróbki :-)
Oczywiście każdy robi co chce.
Ad1. Czyli istnieje ryzyko przypadkowego otwarcia klapy w każdym dowolnym momencie np. stojąc na przejściu dla pieszych, miedzy wsiadającymi ludźmi do tramwaju, stojąc tyłem blisko ściany itd.
Ad. 2 Skoro otwierasz z wewnątrz to w jakimś celu aby coś załadować lub wyładować więc i tak musisz wyjść z samochodu (lub ktoś inny)
Ad. 3 Męczenie kluczyka .... Brudne ręce ... Jako kierowca jesteś odpowiedzialny za swoje auto powinieneś kontrolować  co się z nim dzieje, fizycznie dla bezpieczeństwa powinieneś być przy zamykaniu klapy, co się stanie gdy z bagażnika wysunie się suknia żony i bedziesz ciągnął 1,5 m ogon bo przecież ochrona przed przycięciem nie zadziała
Ad. 4 Kamera to inna sprawa
Nie pisze tego aby się przepychać chcałem tylko poznać argumenty.

Ad1. Jak jadę autem to włącza się blokada zamków i wtedy nie otworze tego podczas jazdy ani postoju, najpierw trzeba odryglowala zamki przyciskiem koło radia. Bez zaryglowania podczas jazdy też się nie da otworzyć
Ad2. Siedzę w aucie i żona idzie z zakupami to jej otwieram i zamykam.
Ad3. W innych autach jest ten gadżet i jakoś nie widzą problemów z suknią

Ja mam i widzę same plusy.

Offline Tobiasz Sabat

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 437
  • Skąd: podkarpacie
  • Posiadany samochód: c5 x7
  • Zainteresowania: marantz
  • Miejscowość: podkarpacie
Odp: Elektryczna klapa z przycisku na desce
« Odpowiedź #57 dnia: Maj 02, 2018, 07:47:34 »
Od zimy myślę o takim bajerze. Nie przyglądałem się temu jeszcze ale wydawało mi się to bardziej skomplikowane, byłem przekonany, iż będzie trzeba skopiować obydwa przyciski z klapy... a tu proszę... Zastanawiam się czy nie podłączyć się pod asystenta parkowania... czy jak to tam się nazywa ten nieużytkowy bajer. Chyba nie będzie problemu?

edit. albo pod prawą manetkę (u mnie jest zaślepione) wstawić przyciski od zawieszenia, idę za chwile fizycznie sprawdzić czy będą pasować, miały by odpowiednie oznaczenie góra/dół-  elektrycznie chyba nie będzie problemu?
Tomek, prośba do ciebie, napisz proszę na jakiej zasadzie ta instalacja działa zwarcie/rozwarcie... obstawiam, że chwilowe zwarcie ale lepiej się upewnić. A może jest to bardziej skomplikowane.
Idę działać... dostałem natchnienia
« Ostatnia zmiana: Maj 02, 2018, 08:26:50 wysłana przez Tobiasz Sabat »

Offline Marc Waldemar

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 248
  • Skąd: Krakow
  • Posiadany samochód: C5 X7 2009 Exclusive Tourer 2.0 HDI
  • Miejscowość: Krakow
Odp: Elektryczna klapa z przycisku na desce
« Odpowiedź #58 dnia: Maj 02, 2018, 08:09:45 »
Nie będziemy przedstawiać kolejnych sytuacji życiowych dokładnie to samo zrobię z kluczyka i przycisku mając pewność że moja 2 letnia córeczka nie dostanie klapą w główkę lub po łapkach :) Przecież musisz mieć pewność otiwrając że klapa ma odpowiednią ilość miejsca na ruch, a przy procedurze otwarcia nic nie wyleci niezauważone no i zamykania również . Dla mnie inżynierowie przemyśleli za i przeciw.

Offline Tobiasz Sabat

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 437
  • Skąd: podkarpacie
  • Posiadany samochód: c5 x7
  • Zainteresowania: marantz
  • Miejscowość: podkarpacie
Odp: Elektryczna klapa z przycisku na desce
« Odpowiedź #59 dnia: Maj 02, 2018, 08:32:00 »
Dla mnie inżynierowie przemyśleli za i przeciw.
A dla mnie to przyoszczędzili lub o tym zapomnieli, samochody klasy premium mają takie udogodnienia. No chyba że PSA ma lepszych inżynierów.

Offline Paweł Glibowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 232
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 MK III 2009 R 2.0 HDI 163KM KOMBI
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: Elektryczna klapa z przycisku na desce
« Odpowiedź #60 dnia: Maj 02, 2018, 08:34:14 »
Nie będziemy przedstawiać kolejnych sytuacji życiowych dokładnie to samo zrobię z kluczyka i przycisku mając pewność że moja 2 letnia córeczka nie dostanie klapą w główkę lub po łapkach :) Przecież musisz mieć pewność otiwrając że klapa ma odpowiednią ilość miejsca na ruch, a przy procedurze otwarcia nic nie wyleci niezauważone no i zamykania również . Dla mnie inżynierowie przemyśleli za i przeciw.
Waldemar. Bardzo dobrze, że zrezygnowałeś z tego pomysłu. Teraz jesteś bezpieczny i spokojny.
Na pewno nie wyciął byś nigdy fapa, nie przekraczasz prędkości i zawsze myjesz ręce przed jedzeniem. To wszystko Ci się chwali.
Tylko pozwól proszę innym decydować choć trochę co chcą zrobić z własnym autem. Naprawdę nikt nie zginie z tego powodu. Obiecuję.

Offline Marc Waldemar

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 248
  • Skąd: Krakow
  • Posiadany samochód: C5 X7 2009 Exclusive Tourer 2.0 HDI
  • Miejscowość: Krakow
Odp: Elektryczna klapa z przycisku na desce
« Odpowiedź #61 dnia: Maj 02, 2018, 08:44:32 »
Nie będziemy przedstawiać kolejnych sytuacji życiowych dokładnie to samo zrobię z kluczyka i przycisku mając pewność że moja 2 letnia córeczka nie dostanie klapą w główkę lub po łapkach :) Przecież musisz mieć pewność otiwrając że klapa ma odpowiednią ilość miejsca na ruch, a przy procedurze otwarcia nic nie wyleci niezauważone no i zamykania również . Dla mnie inżynierowie przemyśleli za i przeciw.
Waldemar. Bardzo dobrze, że zrezygnowałeś z tego pomysłu. Teraz jesteś bezpieczny i spokojny.
Na pewno nie wyciął byś nigdy fapa, nie przekraczasz prędkości i zawsze myjesz ręce przed jedzeniem. To wszystko Ci się chwali.
Tylko pozwól proszę innym decydować choć trochę co chcą zrobić z własnym autem. Naprawdę nikt nie zginie z tego powodu. Obiecuję.
Cóż potrzebujesz czasu ...

Offline TOMASZ KOZIOŁ

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 812
  • Skąd: warszawa
  • Posiadany samochód: CITROEN C5 TOURER (X7) 2,0HDI 2008r
  • Miejscowość: warszawa
Odp: Elektryczna klapa z przycisku na desce
« Odpowiedź #62 dnia: Maj 02, 2018, 08:45:07 »
Tobiasz, jak przełożyć przyciski zawieszenia to środkowy przycisk będzie do góry nogami i wysokości odwrotnie. Działa na zasadzie podania masy

Offline Tobiasz Sabat

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 437
  • Skąd: podkarpacie
  • Posiadany samochód: c5 x7
  • Zainteresowania: marantz
  • Miejscowość: podkarpacie
Odp: Elektryczna klapa z przycisku na desce
« Odpowiedź #63 dnia: Maj 02, 2018, 09:40:24 »
Wystarczy zamaskować napis "sport" i jest nieźle, byłem przed chwilą przymierzyć i pasuje cacy, strzałki nie grają roli czy z prawej czy z lewej będzie w górę. Gołe przyciski od zawiechy 20zł więc nie ma co się zastanawiać.


Offline Tobiasz Sabat

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 437
  • Skąd: podkarpacie
  • Posiadany samochód: c5 x7
  • Zainteresowania: marantz
  • Miejscowość: podkarpacie
Odp: Elektryczna klapa z przycisku na desce
« Odpowiedź #65 dnia: Maj 02, 2018, 11:04:03 »
Jakoś przycisk od zawieszenia bardziej mi symbolizują podnoszenie-opuszczanie klapy. :P

Offline Tomasz Niemiec

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 53
  • Skąd: Wrocław i okolice
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer 2,0 BlueHDI 2016 !50KM; poprzednio Citroen C5 Tourer 2011r. 2,0Hdi 136KM RHR
  • Miejscowość: Wrocław i okolice
Odp: Elektryczna klapa z przycisku na desce
« Odpowiedź #66 dnia: Maj 02, 2018, 11:17:18 »
Tomaszu, którędy poprowadziłeś przewody? Jakieś pułapki po drodze, np. pourywane zatrzaski?

Offline TOMASZ KOZIOŁ

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 812
  • Skąd: warszawa
  • Posiadany samochód: CITROEN C5 TOURER (X7) 2,0HDI 2008r
  • Miejscowość: warszawa
Odp: Elektryczna klapa z przycisku na desce
« Odpowiedź #67 dnia: Maj 02, 2018, 12:02:40 »
Kołki od klapy warto mieć, poprowadzone przelotka słupkiem, za plastikiem co jest latarka i dalej progiem

Offline Tadeusz Stromski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 513
  • Skąd: Kamień Pomorski
  • Posiadany samochód: C4 GP excl. MPC 2.0 HDI 08'+C5 X7 2.0 hdi 140excl.
  • Zainteresowania: DYI, Filmy Stanisława Bareji
  • Miejscowość: Kamień Pomorski
Odp: Elektryczna klapa z przycisku na desce
« Odpowiedź #68 dnia: Maj 02, 2018, 12:31:20 »
Świetny patent, tak powinno być w oryginale, brakowało tego.


Teraz brakuje mi również otwierania bagażnika z pilota... przestało działać.


Wie ktoś jak to przywrócić?
A miałeś może aktualizacje bsi w ASO?

Nie, w ASO nie byłem.

Offline Tadeusz Stromski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 513
  • Skąd: Kamień Pomorski
  • Posiadany samochód: C4 GP excl. MPC 2.0 HDI 08'+C5 X7 2.0 hdi 140excl.
  • Zainteresowania: DYI, Filmy Stanisława Bareji
  • Miejscowość: Kamień Pomorski
Odp: Elektryczna klapa z przycisku na desce
« Odpowiedź #69 dnia: Maj 02, 2018, 12:35:44 »
Panowie po co Wam ten przycisk  podajcie argumenty, kiedyś opisałem jak to zrobić jednak po przemyśleniach doszłem do wniosku że inżynierowie wiedzieli co robią.

Widząc w lusterku że małżonka zbliża się do auta z pełnymi siatkami, można otworzyć i zamknąć nie wysiadając, w ten sposób realnie się pomaga, podnosi prestiż, a to może wymiernie przełożyć się na jakość i urozmaicenie pożycia małżeńskiego :D

Bardzo szczwany taki guzik, bardzo! :D

Offline TOMASZ KOZIOŁ

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 812
  • Skąd: warszawa
  • Posiadany samochód: CITROEN C5 TOURER (X7) 2,0HDI 2008r
  • Miejscowość: warszawa
Odp: Elektryczna klapa z przycisku na desce
« Odpowiedź #70 dnia: Maj 02, 2018, 15:44:56 »
Panowie po co Wam ten przycisk  podajcie argumenty, kiedyś opisałem jak to zrobić jednak po przemyśleniach doszłem do wniosku że inżynierowie wiedzieli co robią.

Widząc w lusterku że małżonka zbliża się do auta z pełnymi siatkami, można otworzyć i zamknąć nie wysiadając, w ten sposób realnie się pomaga, podnosi prestiż, a to może wymiernie przełożyć się na jakość i urozmaicenie pożycia małżeńskiego :D

Bardzo szczwany taki guzik, bardzo! :D
Tadeusz, lepiej ująć tego się nie da!!!!!!!

Offline Tobiasz Sabat

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 437
  • Skąd: podkarpacie
  • Posiadany samochód: c5 x7
  • Zainteresowania: marantz
  • Miejscowość: podkarpacie
Odp: Elektryczna klapa z przycisku na desce
« Odpowiedź #71 dnia: Maj 02, 2018, 17:17:52 »
Chyba że dużo browarów wciągnęło mi ułożenie instalacji, bo nie mogę sobie wyobrazić jak to ma być podłączone...
Bede podłączał na prawa stronę, użyje przycisków od zawieszenia.
Z lewej strony biorę plus z pinu5 i masę z pinu11 i co dalej, przyciski od zawieszenia mostkują : góra-5z9, dół 5z12 i sport 5z11 wiec kopiowanie z prawej na lewą nie jest tu wskazane ponieważ przy użyciu sport najprościej w świecie zrobię zawarcie.
Jeśli sterowanie ma być masą to widzę to tak, masa11 z lewej strony do 5 z prawej a do 11 z prawej przewód z nad rejestracji- tym sposobem puszczam masę do przyciski przy rejestracji.
Do czego podłączyć plus z lewej i czerwony z klapy, wolne piny 3,4,10.

Offline TOMASZ KOZIOŁ

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 812
  • Skąd: warszawa
  • Posiadany samochód: CITROEN C5 TOURER (X7) 2,0HDI 2008r
  • Miejscowość: warszawa
Odp: Elektryczna klapa z przycisku na desce
« Odpowiedź #72 dnia: Maj 02, 2018, 18:12:27 »
5 i 11 to nie jest żaden sport tylko podświetlenie przycisków włącznika po włączeniu świateł

Offline TOMASZ KOZIOŁ

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 812
  • Skąd: warszawa
  • Posiadany samochód: CITROEN C5 TOURER (X7) 2,0HDI 2008r
  • Miejscowość: warszawa
Odp: Elektryczna klapa z przycisku na desce
« Odpowiedź #73 dnia: Maj 02, 2018, 18:16:20 »
5 i 11 z lewej przekladasz na te same piny z prawej

Offline TOMASZ KOZIOŁ

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 812
  • Skąd: warszawa
  • Posiadany samochód: CITROEN C5 TOURER (X7) 2,0HDI 2008r
  • Miejscowość: warszawa
Odp: Elektryczna klapa z przycisku na desce
« Odpowiedź #74 dnia: Maj 02, 2018, 18:20:55 »
Z zespołu przycisków jeśli chcesz podłączyć pod prawy przycisk to otwieranie na pin 3 a diodę na pin 9. Resztę nie mam teraz schematów bo jestem na wyjeździe i teraz nie powiem. Na pewno klapa i dioda jest analogiczna w tym samym słupku czyli np. 1 i 7, 2 i 8