Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: wymiana linki sprzęgła  (Przeczytany 6668 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Paweł Wasiela

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 5
  • Skąd: Twardogora
  • Posiadany samochód: xsara II 2.0 HDI 90KM
  • Zainteresowania: motosport
  • Miejscowość: Twardogora
wymiana linki sprzęgła
« dnia: Maj 09, 2018, 12:47:22 »
temat ten przewijał się w wielu miejscach ale nigdzie nie ma tego czego szukam. Dziś rano chciałem odpalić samochód wciskam sprzęgło i bach - pedał w podłodze. brzmiało jakby pękła sprężyna lub coś podobnego. da się go podnieść ręką i tak śmiesznie odskakuje jak te zawiasy w szafkach. pod autem znalazłem jakiś czarny plastik ze śrubą w środku i wnioskuję, że jest to linka. Czy ktoś ma jakiś dobry poradnik jak się do tego zabrać? Jestem całkowicie zielony, od której strony dojść do tego, co będzie mi potrzebne, czy bez kanału to ogarnę? żaden mechanik nie chciał mi tego zrobić tylko jeden powiedział, że jak sam kupie linke to mi wymieni. Sęk w tym, że w sklepie powiedziano mi, że są 4 rodzaje tych linek i mam przynieść starą to dobierzemy. Czytałem, że są jakieś samoregulujące czy coś ale kompletnie nie mam pojęcia. Powie mi ktoś co muszę rozebrać po kolei, jak te pedały zdemontować i wgl. Znalazłem niby jakiś film ale z xsary picasso i to w benzie i wydaje mi się, że pod moją maską jest kompletnie co innego.

Offline Bartek Konopka

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Skąd: Częstochowa/Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II HDI 2000r.
  • Miejscowość: Częstochowa/Kraków
Odp: wymiana linki sprzęgła
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 09, 2018, 13:55:40 »
Cześć, w kabinie musisz wykręcić pedał sprzęgła. Pod maską zdemontuj filtr powietrza akumulator i tą skrzynkę z komputerem wtrysku, w której jest montowany akumulator. Wtedy zobaczysz miejsce gdzie linka wchodzi do do kabiny przez gródź. Żeby wyjąć linkę z grodzi musisz przekręcić ją o chyba 90 stopni. Zapamiętaj jak idzie stara linka, nowa musi być poprowadzona identycznie i zamocowana w tych samych punktach i żadnych innych. Tyle z literatury. Sam nie zdecydowałem się tego robić tylko zawiozłem wóz do mechanika. Uporał się z tym szybko, ale gość jest wprawiony w Citroenach. Oprócz linki kup też łącznik padała sprzęgła i linki. Plastikowe ustrojstwo, którego pęknięcie pozbawia Cię całkowicie sprzęgła.
pod autem znalazłem jakiś czarny plastik ze śrubą w środku i wnioskuję, że jest to linka.

Czy przypadkiem nie chodzi właśnie o ten łącznik? Tyle, że co on robił pod autem? powinien być w kabinie. I nie powinno być w nim śruby, a plastikowy sworzeń.

Polecam wsadzić linkę zgodną z oryginałem, czyli z samoregulatorem. Przejedź się do jakiegoś sklepu z częściami do francuzów, nie powinni mieć problemu z doborem linki po numerze nadwozia. Orientacyjnie powiem, że w zeszłym miesiącu płaciłem za markową linkę z samoregulatorem 97 zł, a za łącznik oryginalny 17 zł

Offline Paweł Wasiela

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 5
  • Skąd: Twardogora
  • Posiadany samochód: xsara II 2.0 HDI 90KM
  • Zainteresowania: motosport
  • Miejscowość: Twardogora
Odp: wymiana linki sprzęgła
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 09, 2018, 14:36:06 »
myślę, że ten plastik to może być jakiś łącznik linki od sprzęgła a nie od pedału ale nie znam się. jak ruszałem pedałem tato mówił, że coś się rusza i właśnie taki plastik wyciągnął. Jak już wspomniałem żaden mechanik nie chciał się za to wziąć a nie będę daleko holował bo to mija się z celem.(zwłaszcza że nie mam tego zaczepu holowniczego nigdzie z przodu)

Offline Bartek Konopka

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Skąd: Częstochowa/Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II HDI 2000r.
  • Miejscowość: Częstochowa/Kraków
Odp: wymiana linki sprzęgła
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 09, 2018, 14:50:37 »
Wstaw zdjęcie tego elementu, spróbujemy ustalić skąd jest. Po wyciągnięciu pedału sprzęgło działa poprawnie, czy za każdym razem wpada w podłogę? Jak to nie masz zaczepu? Wyciągasz zaślepkę ze zderzaka i wkręcasz hak.

Offline Paweł Wasiela

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 5
  • Skąd: Twardogora
  • Posiadany samochód: xsara II 2.0 HDI 90KM
  • Zainteresowania: motosport
  • Miejscowość: Twardogora
Odp: wymiana linki sprzęgła
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 09, 2018, 15:17:15 »
https://drive.google.com/open?id=1quiIbul7F1PljtPrEJEhmwAhoqBv2bHW
pedał za każdym razem wpada w podłogę. nie posiadam haka do wkręcenia chyba, że jest w jakimś schowku o którym nie mam pojęcia. Gdzie u ciebie się hak znajduje? Auto mam od nie dawna.

Offline Paweł Wasiela

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 5
  • Skąd: Twardogora
  • Posiadany samochód: xsara II 2.0 HDI 90KM
  • Zainteresowania: motosport
  • Miejscowość: Twardogora
Odp: wymiana linki sprzęgła
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 09, 2018, 17:29:50 »
linka wyciągnięta. Na dysku który udostępniłem widać, że była pęknięta przy samej łapie sprzęgła. Po kolei najpierw odkręciłem tylko pedał sprzęgła i odpiąłem linke, później odkręciłem koło i za osłoną linka była widoczna i łatwa do odczepienia i na końcu w tym metalowym stelażu przykręconym do sprzęgła. Jutro reszta bo deszcz złapał ale jest mały problem z zamówieniem nowej mianowicie wyciągnieta linka jest manualnie regulowana a w sklepie o takiej długości były tylko automatycznie. Po wstukaniu vinu w komputer coś było pokiełbaszone, że babka sama nie wiedziała o co chodzi i jaką w końcu ma mi sprzedać. Finał napisze jutro.

Offline Bartek Konopka

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Skąd: Częstochowa/Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II HDI 2000r.
  • Miejscowość: Częstochowa/Kraków
Odp: wymiana linki sprzęgła
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 09, 2018, 19:14:05 »
No właśnie miałem pisać, że na zdjęciach jest cześć  linki z manualną regulacją. Hak do holowania powinieneś mieć w skrzynce znajdującej się w kole zapasowym, tam też jest lewarek.

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Odp: wymiana linki sprzęgła
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 13, 2018, 13:32:40 »
A czy przypadkiem seryjnie w xsarach nie były montowane linki z automatyczną regulacją? Jeśli po vinie wyskakuje Ci automatyczna to bierz taką dużo lepiej sprzęgło pracuje.

Offline Dariusz Sopiński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 339
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.6 16V
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: wymiana linki sprzęgła
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 14, 2018, 21:26:21 »
były i takie i takie zależnie od modelu silnika i lat produkcji. czasami nawet Ci co mieli automatyczną wymieniali na manualną ale uważam że to niepotrzebne poprawianie fabryki, dobra nowa linka z regulacją działa bez zarzutu. trzeba jednak pamietać aby przy wymianie sprzegła bądź zdejmowaniu linki, wyzerować ją z naciągu.