Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Wzrost spalania na wolnych obrotach  (Przeczytany 2047 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Arkadiusz Suchecki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 51
  • Skąd: Gorzów Wlkp
  • Posiadany samochód: C4 PICASSO 2009, 1.6 HDI
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp
Wzrost spalania na wolnych obrotach
« dnia: Maj 09, 2018, 17:00:27 »
Witam wszystkich.
Zauważyłem ostatnio u mojej cytryny wzmożony apetyt na spalanie na wolnych obrotach ( gdy samochód stoi ).
Podczas jazdy po mieście wiadomo… średnie spalanie,  raz idzie do góry, raz w dół, ale jak się zatrzymuję w korkach to zdecydowanie rośnie.
Ostatnio zrobilem eksperyment i rozgrzany samochód zostawiłem zapalony pod garażem ze srednim spalaniem 13.5 l/100 km.
Po 45 min pracy spalanie wzroslo do 18.5 !!!
Podczas jazdy po miescie chwilowe spalanie wach się w granicach 7.5/8.5/10/15-17 przy jeździe pod gorę, ale na prostej znowu spalanie spada do podanych wczesniej wartosci. Więc wydaje mi się, że to podwyższone spalanie ( u mnie po mieście wychodzi 15,5/16 l/100 ) wynika ze wzrostu spalania, własnie…  na wolnych obrotach.
Wymienilem wszystkie filtry i oleje, wymienilem czujnik- map sensor, zrobilem adaptację silnika u mechanika od cytrynek. Lexia nie pokazala zadnych błędów???????
Po zatankowaniu do pełna, po przejechaniu ( po miescie ) dokładnie 47,5 km ubywa jedna kreska. Tak było na poczatku, jak i po modyfikacjach.
Czy to normalne, bo nie mam już pomysłów?

Offline Leszek Lampart

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 662
  • Skąd: Rudna Mała
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picaso SX 1,6 16V 12.2005
  • Zainteresowania: sport, motoryzacja
  • Miejscowość: Rudna Mała
Odp: Wzrost spalania na wolnych obrotach
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 10, 2018, 10:06:09 »
Kalkulator który wylicza średnie spalanie bierze pod uwagę  ostatni przebieg od resetu. który wykonujesz manetką po dłuższym wciśnięciu przycisku. Myśle że to jest nam znane.
Jeśli miałes 13,5 l to było to wynikiem podzielenia ilości paliwa na ilość przejechanych km. I tu jest sedno sprawy. Jeśli miałbyś wyliczoną średnią np z 10000km to chwilowy wzrost zużycia paliwa na postoju będzie skutkował nieznacznym wzrostem średniego spalania.
Masz automat który z założenia pali co najmniej 2 l /100km w mieście niż reczna skrzynia i z tym musisz się pogodzić. Żeby ocenić czy silnik pracuje dobrze pod względem spalania - sprawdź dokładnie ilość spalania  w trasie. Czyli wyjazd w trasę , tankowanie do pełna , jedziesz np autostradą z prędkością  110km/h (bardzo spokojna jazda) - i powinieneś mieć spalanie nie większe niż 7,5l/100. W moim silniku w takich warunkach mam średnią około 6,8 l/100km.
Dla mnie ten wynik jest miarodajny czy silnik pracuje poprawnie. Miałem kiedyś P106 i palił średnio ok 7l/100 - w pewnym momencie zauważyłem spalanie ponad 10l/100 i okazało śię że padła sonda lambda. Po wymianie było OK.
Pozdrawiam! :-)  ;-)

Offline Arkadiusz Suchecki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 51
  • Skąd: Gorzów Wlkp
  • Posiadany samochód: C4 PICASSO 2009, 1.6 HDI
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp
Odp: Wzrost spalania na wolnych obrotach
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 10, 2018, 11:33:00 »
No może coś w tym jest,  ale… Wczesniej jeździłem Zafirą i tam nawet na postoju cały czas było pokazywane chwilowe spalanie na godzinę. Oscylowało w granicach 0,4-0,5 l/h.
W cytrynie jak wiemy nie ma możliwości sprawdzenia chwilowego spalania na postoju, tylko średnie. Dlatego moje zdziwienie, że w ciągu 45 min.  pracy silnika na postoju,  spalanie średnie wzrosło z 13,3 do 18,5 i rosło dalej. Czyli co???  Jakbym silnika nie gasił np.  przez 3 godziny, to spalanie by wzroslo o ok.  20 l???

Offline Leszek Lampart

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 662
  • Skąd: Rudna Mała
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picaso SX 1,6 16V 12.2005
  • Zainteresowania: sport, motoryzacja
  • Miejscowość: Rudna Mała
Odp: Wzrost spalania na wolnych obrotach
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 10, 2018, 12:48:55 »
Dokładnie Ci to opisałem - XP zlicza ilość spalonego paliwa (tak naprawdę to jest szacowana ilość paliwa wyliczona przez komputer a wynikająca z czasu otwarci wtrysków) i dziel przez ilość km, żeby się upewnić czy silnik pracuje OK zrób jak pisałem. Jak podczas średniej jazdy (nie miasto ) będziesz miał spalanie do 8L/100 to ok. Wtedy twoje spalanie w mieście 15l może być właściwe a zależy ono od sytuacji drogowej , ciężkiej stopy itd.) Tak dodatkowo mogę dołożyć że spalanie 15l  dlatego samochodu jest nie do zaakceptowania . Ja nigdy nie jeździłem tylko po mieście, ale nawet jak 50 % było w mieście, to nigdy nie przekroczyłem spalania według komputera ponad 9,1 l/100. Oczywiście mam mniejszy silnik , inne parametry ale on jest ekonomiczniejszy nie więcej niż 1l/100.
Pozdr
Pozdrawiam! :-)  ;-)

Offline Arkadiusz Suchecki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 51
  • Skąd: Gorzów Wlkp
  • Posiadany samochód: C4 PICASSO 2009, 1.6 HDI
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp
Odp: Wzrost spalania na wolnych obrotach
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 10, 2018, 14:57:46 »
No właśnie, ja mam silnik 2 litrowy i jeszcze w automacie, wiec nie ma co porównywać z 1.6, czy 1,8, to inna bajka.
Nie ma zbyt wiele uzytkowników z tym silnikiem w automacie, więc i porównać nie bardzo mam z kim.
Tak ogolnie, to jestem bardzo zadowolony z tego silnika. Zbiera się naprawdę dobrze, skrzynia pracuje super, tylko to spalanie…  :(
Pewno jest coś za coś. Być moze trzeba pomyśleć o gazie.