Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Wymiana tylnych amortyzatorów  (Przeczytany 6190 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Grzegorz Kidawa

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: citroen c5 2.0 HDI 163 KM 2014r crous tourer
  • Miejscowość: Częstochowa
Wymiana tylnych amortyzatorów
« dnia: Maj 17, 2018, 18:28:47 »
Witam wszystkich Jestem tutaj nowy. Zakupiłem Citroena C5 2.0 HDI 163 KM cross tourer 2014 z  hydractive 3+. Mam do wymiany tylne amortyzatory i chciałbym się dowiedzieć krok po kroku jak sobie to zrobić, i na co trzeba uważać w czasie wymiany. Z góry Dziękuje za konkretne podpowiedzi

Offline Dariusz Kłeczek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 8 803
  • Skąd: Trzebinia/Birmingham
  • Posiadany samochód: BX 1,9 GTi; AX 1,5 D
  • Zainteresowania: fotografia, nurkowanie
  • Miejscowość: Trzebinia/Birmingham
Odp: Wymiana tylnych amortyzatorów
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 17, 2018, 19:59:00 »
Konkretnie:
Nie wiem jak wymienisz amortyzatory, skoro ten samochód ich nie posiada...
BX 1,9 GTi 1991 już automat 213.000 km
AX 1,5 D Spot 1996 127.000 km
RENAULT TRAFIC 2,0 DCi 2007 224.000 mil
Hyundai IX35 1,7 CRDi 2014 79.000 mil

Offline Wojciech Krzyścin

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Skąd: Górki Wielkie
  • Posiadany samochód: Citroen c5 x7 2.2 hdi 2012
  • Miejscowość: Górki Wielkie
Odp: Wymiana tylnych amortyzatorów
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 17, 2018, 20:10:46 »
I po czym wniosek, że są do wymiany? Po stacji diagnostycznej?

Offline Grzegorz Kidawa

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: citroen c5 2.0 HDI 163 KM 2014r crous tourer
  • Miejscowość: Częstochowa
Odp: Wymiana tylnych amortyzatorów
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 17, 2018, 20:31:10 »
Potocznie nazwałem to amortyzatorem wiem że to nie jest amortyzator.
z prawego kapie a lewy już się poci więc chciałbym je wymienić i nie myśleć kiedy się zacznie lać mocniej

Offline Lech Sulikowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 875
  • Skąd: Bełchatów
  • Posiadany samochód: Peugeot 508 SW 1,6 PureTech 180KM
  • Miejscowość: Bełchatów
Odp: Wymiana tylnych amortyzatorów
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 17, 2018, 20:44:17 »
Ja wymieniałem samodzielnie przód i nie było żadnych nadzwyczajnych problemów, chociaż robiłem to pierwszy raz. Tył mam na razie szczelny, ale z ciekawości tam zaglądałem i wymiana wydaje się być też prosta. Jeśli chodzi o pierwsze kroki i cisnienie w układzie, to zrobiłem tak: auto uniosłem w max górne położenie na własnej hydraulice. Potem podstawiłem z obu stron podnośniki typu żaba i uniosłem tak aby koła zwisały, u mnie przednie, ale tak samo można zrobić z tyłem. Potem nałożyłem na odpowietrznik wężyk. Z przodu odpowietrznik jest na prawym siłowniku obok sfery, a z tyłu masz widoczny centralny odpowietrznik w okolicy środkowych sfer - wygląda jak typowy odpowietrznik hamulców. Po jego zluzowaniu wycieka trochę LDS-u, na pewno mniej niż pół litra i w ten sposób masz układ (przód albo tył) bez ciśnienia. Przód i tył to rozdzielone układy - spuszczenie np. tyłu powoduje że auto przodem stoi nadal na zadanej wysokości. Odkręcenie sfery - jeśli nie masz klucza, najlepiej zrobić obejmę z płaskownika gdzieś 3-4 mm grubości, po równiku sfery, zaciskaną śrubą. Potem uderzamy młotkiem w tę obejmę i odkręcone. Niektórzy biorą młotek i przecinak, ale to kaleczy sferę, metoda na obejmę jest bardziej estetyczna. Przewód LDS od siłownika odkręca sie zwyczajnie, jest uszczelniony na o-ring. Ja przy montażu nie stosowałem nowego - stary trzyma szczelnie ponownie użyty. Dostęp do jednej ze śrub, chyba prawego tylnego siłownika jest w bagażniku, po wyjęciu koła zapasowego. Trzeba pamiętać, że przy składaniu, wszystkie elementy metalowo gumowe dokręcamy właściwym momentem po ustawieniu wahaczy mniej więcej jak w pozycji do jazdy, a nie na zwisającym zawieszeniu. Można to zrobić jak auto jeszcze wisi na podnośnikach i sfery nie są zakręcone, wtedy z pomocą drugiej osoby łatwo unieść zawieszenie na żądany poziom i dociągnąć. Trzeba tylko przed robotą zmierzyć odległość od rantu błotnika do środka piasty, aby wiedzieć na ile druga osoba ma podciągać wahacze.
Pozdrawiam,
Lech

Offline Lech Sulikowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 875
  • Skąd: Bełchatów
  • Posiadany samochód: Peugeot 508 SW 1,6 PureTech 180KM
  • Miejscowość: Bełchatów
Odp: Wymiana tylnych amortyzatorów
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 17, 2018, 21:03:26 »
Zapomniałem o jednym: zdejmujemy klemę z aku. I luzujemy bądź odkręcamy całkiem korek LDS na zbiorniku.
« Ostatnia zmiana: Maj 17, 2018, 22:04:34 wysłana przez Lech Sulikowski »
Pozdrawiam,
Lech

Offline Roman Kłosiński

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 382
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 X7 2,0 HDI 163KM Tourer manu; C5 X7 2,0 HDI 163KM Sedan; BX 1,6, ....... użytkownik marki od 89r
  • Zainteresowania: Motoryzacja, Elektronika
  • Miejscowość: Gdańsk
Odp: Wymiana tylnych amortyzatorów
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 17, 2018, 23:49:14 »
Pawle niestety ale taka prawda. Pierwsze modele miały problemy z przednimi. Po poprawieniu przednich zaczęli puszczać z wadliwymi tyłami. Moje obie jedna z 2013 druga 2015 miały wymieniane tyły na gwarancji, po roku użytkowania auta.
-----------------------------------------------------------------
C5 X7 2,0 HDI 163KM Tourer manual; C5 X7 2,0 HDI 163KM Sedan aut;   BX 1,6 ....były C5 2,0 HDI mkII; Xantia 2,0 16V mkII; Xantia 1,6 mkI; BX 1,4e, TGE .... z citroenem od 89r

dziara

  • Gość
Odp: Wymiana tylnych amortyzatorów
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 18, 2018, 12:28:31 »
Może coś w tym jest bo sprzedałem kiedyś prawie nowy siłownik do tyłu na pniu też do jakiegoś młodego auta,miałem go dla siebie w razie awarii,  ale leżał nieużywany,  a z przodu miałem wymieniony na gwarancji

To chyba jest w myśl tej opinii, że im nowsze tym ch..wsze. Księgowi coś albo zabrali, albo spieprzyli. U mnie z 11 roku jeden z przodu wymienił poprzedni właściciel tuż przed sprzedażą, drugi z przodu ja, a kolejny z tyłu mam cały czas jeden spocony....Ale na razie nie do wymiany. I z tego co czytam, to i skrzynia trwalsza w tych starszych i sterownik do niej-bo inny...A w nowszych.....więcej niespodzianek.

Offline Marcin Kaszka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 684
  • Skąd: Chojnów/Legnica
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 '14r. MK3 2.2HDi CHIP 225KM/551Nm AM6 sedan
  • Miejscowość: Chojnów/Legnica
Odp: Wymiana tylnych amortyzatorów
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 18, 2018, 15:46:53 »
U mnie też wymieniałem, rocznik 2014. Było sucho, potem od razu plama.
Podejrzewałem/podejrzewam że lakiernik się do tego przyłożył, bo zaczęło ciec niemal od razu od odebrania od nich, wcześniej było sucho. I nie podnosili auta w pozycję serwisową, uświadomiłem ich po fakcie.
Ale może to skutek wady fabrycznej jak piszecie.

Co do samej wymiany - Grzesiek, było o tym już wiele megabajtów na ten temat na tym forum, łącznie z instrukcją krok po kroku, wystarczy poszukać.
Pozdrawiam,
Marcin

C5 X7 MK3 '14r. 2.2HDi AM6 sedan
C4 Picasso II MK2 '16r. 2.0HDi EAT6
C4 Picasso II MK2 '14r. 1.6HDi MCP

Offline Grzegorz Kidawa

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: citroen c5 2.0 HDI 163 KM 2014r crous tourer
  • Miejscowość: Częstochowa
Odp: Wymiana tylnych amortyzatorów
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 18, 2018, 16:57:28 »
A mam jeszcze jedno pytanko jak już je założę to rozumiem opuszczam auto na koła ono siada samo do najniższej pozycji podpinam akumulator i otworze drzwi i auto samo zacznie się unosić do góry czy dopiero jak je za steruję (auto przed odpięciem akumulatora  na górnej pozycji tak zwanej serwisowej i dźwignąć zamierzam na podnośniku kolumnowym u kolegi)

dziara

  • Gość
Odp: Wymiana tylnych amortyzatorów
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 19, 2018, 07:39:20 »
Paweł Hrupa- nie wiem jak Ci to powiedzieć..Ale: Ty masz coś nie tak z tym samochodem. Nie dość, że Ci pali mało to jeszcze nic się nie dzieje....Ja bym się zastanawiał czy to się nie pozbyć... ;) :)A ja wymieniam korektor tylny z cięgnem bo po oczyszczeniu i zeszlifowaniu główki chyba trochę luzu się pojawiło i trzeba mu pomóc palcem bo MAX się nie wyświetla...Taka niby pierdola, ale 300 pójdzie......

Offline Roman Kłosiński

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 382
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 X7 2,0 HDI 163KM Tourer manu; C5 X7 2,0 HDI 163KM Sedan; BX 1,6, ....... użytkownik marki od 89r
  • Zainteresowania: Motoryzacja, Elektronika
  • Miejscowość: Gdańsk
Odp: Wymiana tylnych amortyzatorów
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 22, 2018, 00:38:12 »
u mnie w Xantii jak główka spadała z cięgna (pomimo nowego łącznika) to owinąłem główkę folą, w otwór cięgna nałożyłem poxipolu wcisnąlem, wytarłem resztki i zostawiłem do wyschnięcia. Folia po to aby klej nie skleił obu elementów. Trzymało do samego końca jak ją jeździłem. Aby dobrze to działało główka nie może być owalna.
-----------------------------------------------------------------
C5 X7 2,0 HDI 163KM Tourer manual; C5 X7 2,0 HDI 163KM Sedan aut;   BX 1,6 ....były C5 2,0 HDI mkII; Xantia 2,0 16V mkII; Xantia 1,6 mkI; BX 1,4e, TGE .... z citroenem od 89r

Offline Grzegorz Kidawa

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: citroen c5 2.0 HDI 163 KM 2014r crous tourer
  • Miejscowość: Częstochowa
Odp: Wymiana tylnych amortyzatorów
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 22, 2018, 21:07:13 »
Przepraszam ale czy jest tu ktoś kto odpowie na moje pytanie?? bo jak na razie rozmowa zeszła z tematu

Offline Marcin Kaszka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 684
  • Skąd: Chojnów/Legnica
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 '14r. MK3 2.2HDi CHIP 225KM/551Nm AM6 sedan
  • Miejscowość: Chojnów/Legnica
Odp: Wymiana tylnych amortyzatorów
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 22, 2018, 22:08:28 »
Już Ci pisałem - jest na tym forum instrukcja:

http://klubcytrynki.pl/forum/index.php?topic=97097.msg971029#msg971029
Pozdrawiam,
Marcin

C5 X7 MK3 '14r. 2.2HDi AM6 sedan
C4 Picasso II MK2 '16r. 2.0HDi EAT6
C4 Picasso II MK2 '14r. 1.6HDi MCP

Offline Dariusz Kłeczek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 8 803
  • Skąd: Trzebinia/Birmingham
  • Posiadany samochód: BX 1,9 GTi; AX 1,5 D
  • Zainteresowania: fotografia, nurkowanie
  • Miejscowość: Trzebinia/Birmingham
Odp: Wymiana tylnych amortyzatorów
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 22, 2018, 22:13:46 »
Przepraszam ale czy jest tu ktoś kto odpowie na moje pytanie?? bo jak na razie rozmowa zeszła z tematu
Skoro temat jest błędny, to i rozmowa się ułożyła pod niego...
BX 1,9 GTi 1991 już automat 213.000 km
AX 1,5 D Spot 1996 127.000 km
RENAULT TRAFIC 2,0 DCi 2007 224.000 mil
Hyundai IX35 1,7 CRDi 2014 79.000 mil