Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Światła do jazdy dziennej.  (Przeczytany 3171 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bogdan Wielgat

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 90
  • Skąd: Augustów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 II 2,0/16v Exlusive - 2005, Honda ST1300
  • Zainteresowania: Wycieczki motocyklowe, elektronika, mechanika.
  • Miejscowość: Augustów
Światła do jazdy dziennej.
« dnia: Maj 20, 2018, 17:10:45 »
W chwili obecnej mam włączone światła automatyczne oraz bodajże skandynawskie, ale przy tym po uruchomieniu silnika zapalają się światła mijania i światła postojowe, które w dzień nie są do niczego potrzebne. Czy istnieje możliwość, aby zapalały się wyłącznie światła mijania?
Pozdrawiam - Obelix.

Offline Jacek Kustra

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 462
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Ford S-Max 2.0 AWD
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Światła do jazdy dziennej.
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 20, 2018, 19:45:17 »
W chwili obecnej mam włączone światła automatyczne oraz bodajże skandynawskie, ale przy tym po uruchomieniu silnika zapalają się światła mijania i światła postojowe, które w dzień nie są do niczego potrzebne. Czy istnieje możliwość, aby zapalały się wyłącznie światła mijania?
Musisz mieć postojowe/pozycyjne i mijania razem. Inaczej grozi Ci zabranie DR
« Ostatnia zmiana: Maj 20, 2018, 20:27:42 wysłana przez Jacek Kustra »
Moje spalanie

Offline Piotr Osiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 182
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 MKI 2002 2.0HDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Światła do jazdy dziennej.
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 20, 2018, 22:51:15 »
Jeśli chodzi ci o to aby zapalały się tylko z przodu światła mijania to nie ma takiej możliwości, musisz dołożyć dodatkowe dzienne.
Lexia, VCDS, MPPS

Offline Bogdan Wielgat

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 90
  • Skąd: Augustów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 II 2,0/16v Exlusive - 2005, Honda ST1300
  • Zainteresowania: Wycieczki motocyklowe, elektronika, mechanika.
  • Miejscowość: Augustów
Odp: Światła do jazdy dziennej.
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 21, 2018, 00:13:48 »
Musisz mieć postojowe/pozycyjne i mijania razem. Inaczej grozi Ci zabranie DR
Nie, nie grozi mi zabranie dowodu rejestracyjnego za brak świateł pozycyjnych w dzień. Przecież w samochodach, które mają światła do jazdy dziennej, nie świecą się pozycyjne ani tylne, ani przednie, ani boczne obrysowe.
Gdzieś chyba tu na forum znalazłem jak uaktywnić światła skandynawskie z możliwością wyłączenia świateł pozycyjnych, ale w DB mogłem tylko włączyć funkcję świateł skandynawskich. Nic po za tym. Stąd moje pytanie.
Pozdrawiam - Obelix.

Offline Jacek Kustra

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 462
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Ford S-Max 2.0 AWD
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Światła do jazdy dziennej.
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 21, 2018, 00:18:41 »
Światła do jazdy dziennej to zupełnie inne światła niż światła mijania, i używanie ich jest uregulowane innymi przepisami.

Natomiast światła mijania zgonie z przepisami nie mogą świecić bez świateł pozycyjnych, bez oświetlenia tablicy itp. Wiec nie możesz używać świateł mijania jak świateł dziennych, bo w ten sposób będziesz łamać przepisy, i policja zabierze Ci DR za poruszanie się niesprawnym pojazdem.
Moje spalanie

Offline Irek Bommersbach

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 029
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: C crosser 2010, 2.2hdi
  • Miejscowość: Sosnowiec
Odp: Światła do jazdy dziennej.
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 21, 2018, 06:39:10 »
Równie dobrze można zapytać po co oświetlenie tablicy rejestracyjnej w dzień.......

Offline Jacek Kustra

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 462
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Ford S-Max 2.0 AWD
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Światła do jazdy dziennej.
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 21, 2018, 08:26:02 »
Równie dobrze można zapytać po co oświetlenie tablicy rejestracyjnej w dzień.......

Po nic, i nie masz obowiązku ich stosowania, o ile masz w pojeździe zamontowane światła do jazdy w dzień. Natomiast jeśli takowych świateł nie ma, bo masz obowiązek jeździć na światłach mijania, a razem ze światłami mijania muszą być włączone obowiązkowo inne światła - obrysowe, oświetlenie tablicy, pozycyjne itp. Tak stanowią przepisy.

Więc nie można używać samych świateł mijania jak dziennych, bo będzie to niezgodne warunkami technicznymi pojazdów oraz zakresem ich niezbędnego wyposażenia. Ot cała filozofia.
Moje spalanie

Offline Irek Bommersbach

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 029
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: C crosser 2010, 2.2hdi
  • Miejscowość: Sosnowiec
Odp: Światła do jazdy dziennej.
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 21, 2018, 10:13:17 »
Równie dobrze można zapytać po co oświetlenie tablicy rejestracyjnej w dzień.......

Po nic, i nie masz obowiązku ich stosowania, o ile masz w pojeździe zamontowane światła do jazdy w dzień. Natomiast jeśli takowych świateł nie ma, bo masz obowiązek jeździć na światłach mijania, a razem ze światłami mijania muszą być włączone obowiązkowo inne światła - obrysowe, oświetlenie tablicy, pozycyjne itp. Tak stanowią przepisy.

Więc nie można używać samych świateł mijania jak dziennych, bo będzie to niezgodne warunkami technicznymi pojazdów oraz zakresem ich niezbędnego wyposażenia. Ot cała filozofia.

No właśnie o to mi chodziło...  :)

Offline Piotr Osiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 182
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 MKI 2002 2.0HDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Światła do jazdy dziennej.
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 21, 2018, 13:38:32 »
Gdzieś chyba tu na forum znalazłem jak uaktywnić światła skandynawskie z możliwością wyłączenia świateł pozycyjnych, ale w DB mogłem tylko włączyć funkcję świateł skandynawskich. Nic po za tym. Stąd moje pytanie.

Kojarzę wątek, i jeśli dobrze pamiętam był on o X7 i tym że można włączyć światła dzienne razem z pozycyjnymi z tyłu (w którymś kraju był taki wymóg)
Lexia, VCDS, MPPS

Offline Bogdan Wielgat

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 90
  • Skąd: Augustów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 II 2,0/16v Exlusive - 2005, Honda ST1300
  • Zainteresowania: Wycieczki motocyklowe, elektronika, mechanika.
  • Miejscowość: Augustów
Odp: Światła do jazdy dziennej.
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 23, 2018, 10:01:37 »
W takim razie odpuszczę sobie ten temat i rozważę montaż modułu zmieniającego światła drogowe na światła do jazdy dziennej.Choćby taki:
http://http://allegro.pl/1-modul-swiatel-dlugich-drogowych-dzienne-nie-led-i5998951417.html
 Trochę szkoda mi xenonów oraz żarówek do pozycyjnych (zwłaszcza przednich), jeżdżąc teraz, kiedy długo mamy do dyspozycji światło słoneczne  8)
Dziękuję za zainteresowanie.
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2018, 10:45:06 wysłana przez Bogdan Wielgat »
Pozdrawiam - Obelix.

Offline Irek Bommersbach

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 029
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: C crosser 2010, 2.2hdi
  • Miejscowość: Sosnowiec
Odp: Światła do jazdy dziennej.
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 23, 2018, 10:50:31 »
Ja mam zamienione halogeny na homologowane światła dzienne - takie w identycznej obudowie.
Zdecydowałem się na wymianę bo dziennych używam dziennie ( :) ) a halogeny nie dość że sporadycznie to przy ksenonach i tak niewiele pomagają.

Offline Bogdan Wielgat

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 90
  • Skąd: Augustów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 II 2,0/16v Exlusive - 2005, Honda ST1300
  • Zainteresowania: Wycieczki motocyklowe, elektronika, mechanika.
  • Miejscowość: Augustów
Odp: Światła do jazdy dziennej.
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 23, 2018, 11:21:55 »
To też jest rozwiązanie. I nie żal tak reflektorów, bo właśnie się dowiedziałem, że żarówki drogowe po zmniejszeniu mocy świecenia, emitują więcej światła podczerwonego, które w jakiejś tam perspektywie czasu, może odbarwić szkło reflektora. Przy prawdziwym szkle, nie byłoby to większym problemem, ale z plastikiem byłby pewnie już problem. Tym bardziej, że takowy moduł można z powodzeniem podłączyć do przeciwmgielnych, które i tak można włączyć dopiero przy załączonych światłach mijania, które to z kolei wyłączą światła dzienne. Ale namotałem  ;)
Pozdrawiam - Obelix.

Offline Irek Bommersbach

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 029
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: C crosser 2010, 2.2hdi
  • Miejscowość: Sosnowiec
Odp: Światła do jazdy dziennej.
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 23, 2018, 11:49:44 »
Ja kupiłem dzienne w obudowie halogena dedykowane do Citroen/Peugeot za ok 180 pln. Za ok 350 są 2w1 dzienne + halogeny w jednej obudowie.

Offline Piotr Osiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 182
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 MKI 2002 2.0HDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Światła do jazdy dziennej.
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 23, 2018, 12:45:25 »
Ale moduł zasila ci przeciwmgielne bezpośrednio, czyli nic innego nie musisz włączać, świecą tylko same przeciwmgielne.
Lexia, VCDS, MPPS

Offline Bogdan Wielgat

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 90
  • Skąd: Augustów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 II 2,0/16v Exlusive - 2005, Honda ST1300
  • Zainteresowania: Wycieczki motocyklowe, elektronika, mechanika.
  • Miejscowość: Augustów
Odp: Światła do jazdy dziennej.
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 23, 2018, 13:41:08 »
Tak, wiem. Chodziło mi oto, że w dzień przeciwmgielne będą działały jako światła dzienne. Natomiast po zmroku, kiedy włączę manetką lub czujnik światła załączy światła mijania plus pozycyjne, to wyłączą się dzienne. Ale będę miał możliwość ręcznie włączyć manetką przeciwmgielne wtedy, kiedy będzie tego wymagała sytuacja pogodowa.I to chyba będzie najrozsądniejsze wyjście, bo nie uśmiecha mi się dokładanie jakichś tam ledowych listewek.
Pozdrawiam - Obelix.

Chomik18

  • Gość
Odp: Światła do jazdy dziennej.
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 25, 2018, 08:22:34 »
Dla mnie przeciwmgielne jako dzienne nie mają sensu, pobierają i tak 110W więc zbyt wiele nie oszczędzamy prądu w stosunku do świateł skandynawskich gdzie dochodzi nam tylko 32W na światła pozycyjne. Jedynym słusznym za jest jeśli ktoś ma xenony wiadomo że zarniki drogie.

Offline Jacek Kustra

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 462
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Ford S-Max 2.0 AWD
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Światła do jazdy dziennej.
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 25, 2018, 09:36:19 »


Dla mnie przeciwmgielne jako dzienne nie mają sensu, pobierają i tak 110W więc zbyt wiele nie oszczędzamy prądu w stosunku do świateł skandynawskich gdzie dochodzi nam tylko 32W na światła pozycyjne. Jedynym słusznym za jest jeśli ktoś ma xenony wiadomo że zarniki drogie.

Ale nie chodzi o to, że używasz przeciwmgielnych jako świateł dziennych (zresztą tak nie wolno) a w miejsce przeciwmgielnych montujesz światła do jazdy dziennej. Homologowane jako światła dzienne.
Moje spalanie

Offline Paweł Kokot

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 262
  • Skąd: Oleśnica
  • Posiadany samochód: C5 Berline 1,6 Hdi 2006 Opieka nad C3 1,4 HDI. Wcześniej xsara break II 2.0 HDI 90, 2002 r.
  • Miejscowość: Oleśnica
Odp: Światła do jazdy dziennej.
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 25, 2018, 21:46:23 »
W 2013 r. wymontowałem światła przeciwmgielne i w to miejsce założyłem światła do jazdy dziennej. Ani przez chwilę nie żałowałem tej zamiany. W razie potrzeby w 15 minut mogę założyć poprzednie lampy. Moim zdaniem jest to bardzo dobre rozwiązanie.

Offline Irek Bommersbach

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 029
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: C crosser 2010, 2.2hdi
  • Miejscowość: Sosnowiec
Odp: Światła do jazdy dziennej.
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 26, 2018, 07:15:03 »
W 2013 r. wymontowałem światła przeciwmgielne i w to miejsce założyłem światła do jazdy dziennej. Ani przez chwilę nie żałowałem tej zamiany. W razie potrzeby w 15 minut mogę założyć poprzednie lampy. Moim zdaniem jest to bardzo dobre rozwiązanie.

Zrobiłem dokładnie tak samo.
Takie rozwiązanie jest idealne zwłaszcza przy ksenonach (halogeny we mgle nic nie dają).

Offline Bogdan Wielgat

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 90
  • Skąd: Augustów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 II 2,0/16v Exlusive - 2005, Honda ST1300
  • Zainteresowania: Wycieczki motocyklowe, elektronika, mechanika.
  • Miejscowość: Augustów
Odp: Światła do jazdy dziennej.
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 28, 2018, 11:39:27 »
Dzięki Wam Panowie za zainteresowanie. Zrobię tak jak Wy.
W sumie przeciwmgielne przednie nie są wymagane w samochodzie w odróżnieniu do tylnych, więc w miejsce przednich zamontuję dedykowane światła do jazdy dziennej.Na alledrogo jest kilka modeli tych lampek. Niemniej nie mogę się zdecydować, które kupić.

Są takie z widocznymi czterema diodami:
http://allegro.pl/swiatla-dzienne-citroen-beligno-c3-c4-picasso-c5-i7370642531.html

oraz z diodami niewidocznymi:http://allegro.pl/swiatla-dzienne-citroen-berlingo-c3-ii-c4-c5-ii-i7233617982.html
Osobiście bardziej podobają mi się te drugie. Bo świeci się całe szkło, a nie cztery punkty. Co Wy na to?
Pozdrawiam - Obelix.

Offline Tomasz Machura

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 57
  • Skąd: Miasteczko Śląskie
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break 2.0 16V (2004)
  • Miejscowość: Miasteczko Śląskie
Odp: Światła do jazdy dziennej.
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 31, 2018, 20:35:29 »
Witam serdecznie, pozwólcie koledzy że dołączę się do dyskusji, chodzi o sposób działania świateł dziennych tzw. "szwedzkich" lub "skandynawskich". Po włączeniu tej opcji (za pomocą interfejsu oczywiście) i konfiguracji w menu samochodu świateł na automatyczne efekt jest taki: po uruchomieniu silnika zapalają się światła mijania wraz z pozycyjnymi, nieaktywne jest podświetlenie deski (tablicy wskaźników), nieaktywne są światła drogowe (poza błyśnięciem), światła przeciwmgielne, po zadziałaniu czujnika zmierzchu/deszczu na skutek opisanych czynników dostępne są światła przeciwmgielne i drogowe oraz podświetla się tablica wskaźników. Tak to powinno działać (tak miałem w MKI i tak mam w MKII). Kolega jak widzę chce ze względu na ksenony dołożyć typowe światła dzienne, kilka lat temu na tym forum opracowałem (wspólnie z kolegami) schemat podłączenia takowych świateł link ale przypuszczam że z dzisiejszymi "gotowcami" będzie to prostsze. Życzę powodzenia w instalacji świateł.
Były:
ZX 1.4i
Opel Astra F 1.6i 16V
Citroen C5 MkI Exclusive 2.2HDi
Skoda Octavia 1.6i
Jest: Citroen C5 MkII 2.0 16V Break