Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Czy trzeba kodować przez Diagbox wymianę akumulatora?  (Przeczytany 15101 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krzysztof J. Filipek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 172
  • Skąd: Zawadzkie
  • Posiadany samochód: C5 (X7) 2.0 HDi 163 FAP BVM 6 Exclusive sedan szary A. D. 2009
  • Miejscowość: Zawadzkie
Czy trzeba kodować przez Diagbox wymianę akumulatora?
« dnia: Czerwiec 06, 2018, 17:59:29 »
Dzisiaj prowadzę akcję z wymianą akumulatora. Lokalny elektronik samochodowy poinformował mnie, że w autach PSA, trzeba poinformować komputer o wymianie akumulatora, bo może dojść do jego przeładownia. Jakoś o tym u nas nic nie znalazłem. Jest taka opcja? Co o tym sądzicie?

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 181
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: Czy trzeba kodować przez Diagbox wymianę akumulatora?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 06, 2018, 18:06:09 »
Jest opcja w której ustawia się  typ pojemność  i moc akumulatora. podejrzewam że ma to znaczenie.

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka

Floating on ;)

Offline Krzysztof J. Filipek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 172
  • Skąd: Zawadzkie
  • Posiadany samochód: C5 (X7) 2.0 HDi 163 FAP BVM 6 Exclusive sedan szary A. D. 2009
  • Miejscowość: Zawadzkie
Odp: Czy trzeba kodować przez Diagbox wymianę akumulatora?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 06, 2018, 18:11:58 »
Dzięki, ale to wiem. Czytałem tu, że moduł sam się adaptuje po paru godzinach jak go naładujemy akumulator po odpięciu klem. Ale może jest jakaś opcja szybkiego informowania kompa o wymianie akumulatora czy jego doładowaniu, tak jak przy wymianie oleju w automatach?

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 181
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: Czy trzeba kodować przez Diagbox wymianę akumulatora?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 06, 2018, 18:19:15 »
Dzięki, ale to wiem. Czytałem tu, że moduł sam się adaptuje po paru godzinach jak go naładujemy akumulator po odpięciu klem. Ale może jest jakaś opcja szybkiego informowania kompa o wymianie akumulatora czy jego doładowaniu, tak jak przy wymianie oleju w automatach?
Na nic takiego się nie natknąłem jak dotąd. Podejrzewam że  mogło mechanikowi chodzić o te ustawienia typu aku właśnie. Poza tym ja ten moduł u siebie wyłączyłem w DB rok temu bo mi się notorycznie eco mode włączalo notorycznie.

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka

Floating on ;)

Offline Krzysztof J. Filipek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 172
  • Skąd: Zawadzkie
  • Posiadany samochód: C5 (X7) 2.0 HDi 163 FAP BVM 6 Exclusive sedan szary A. D. 2009
  • Miejscowość: Zawadzkie
Odp: Czy trzeba kodować przez Diagbox wymianę akumulatora?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 06, 2018, 18:26:50 »
Będę więc musiał zaglądać mu do kompa jak mi będzie jutro grzebał w ustawieniach. Widzę jednak już problemy, bo mówił z wielkim szacunkiem o module szacowania naładowania akumulatora, a ja go też chcę wyłączyć. :)   

Marek_S

  • Gość
Odp: Czy trzeba kodować przez Diagbox wymianę akumulatora?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 06, 2018, 19:42:04 »
Po co?  jak jest to niech działa

Wysłane z mojego K6000 Pro przy użyciu Tapatalka


Offline Tomasz Hudy

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 086
  • Skąd: Lędziny
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X7) Tourer (2011) 2.0 HDI RHH AM6C
  • Zainteresowania: informatyka, elektronika
  • Miejscowość: Lędziny
Odp: Czy trzeba kodować przez Diagbox wymianę akumulatora?
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 06, 2018, 19:50:47 »
Sporo tematów ostatnio na temat akumulatorów.
Ja osobiście również nie spotkałem się z funkcją wymiany akumulatora w DB.
Z resztą po przeczytaniu sporej ilości materiałów dotyczących modułu szacowania pojemności akumulatora wynika iż po odpięciu akumulatora i ponownym podpięciu, moduł traktuje akumulator jako nowy (w sensie inny, nawet jeśli to ten sam) i kasuje nastawy i rozpoczyna szacowanie od nowa.

Offline Krzysztof Walc

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 330
  • Skąd: Ozorków
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 16V X7 2008r. Exclusive
  • Zainteresowania: Film, siłownia, muzyka, podróże, audio
  • Miejscowość: Ozorków
Odp: Czy trzeba kodować przez Diagbox wymianę akumulatora?
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 06, 2018, 20:12:30 »
Mnie za parę miesięcy czeka wymiana akumulatora. Czytałem że wystarczy otworzyć maskę, zamknąć auto i odczekać 10 min po czym można wypiąć stary. Po podpięciu nowego również te 10 min odczekać, żeby komp się ustawił. Bez sensu, żeby przy samej wymianie akumulatora jeździć gdzieś po serwisach posiadających odpowiednie oprogramowanie. Ja mam z oryginalnych 720A tylko 250A i akumulator już kilka razy podładowywałem, bez żadnych skutków ubocznych.
Tak na marginesie, to dzwoniłem dzisiaj do sklepu z akumulatorami i gość mi odradzał te Centry i Varty. Mówił coś o marce Banner, że niby dobre i jakiś mało znane produkowane na
Słowacji, ale nazwy nie pamiętam. Ja myślałem nad Exide Premium 720A 72 Ah.

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 181
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: Czy trzeba kodować przez Diagbox wymianę akumulatora?
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 06, 2018, 20:57:56 »
Mnie za parę miesięcy czeka wymiana akumulatora. Czytałem że wystarczy otworzyć maskę, zamknąć auto i odczekać 10 min po czym można wypiąć stary. Po podpięciu nowego również te 10 min odczekać, żeby komp się ustawił. Bez sensu, żeby przy samej wymianie akumulatora jeździć gdzieś po serwisach posiadających odpowiednie oprogramowanie. Ja mam z oryginalnych 720A tylko 250A i akumulator już kilka razy podładowywałem, bez żadnych skutków ubocznych.
Tak na marginesie, to dzwoniłem dzisiaj do sklepu z akumulatorami i gość mi odradzał te Centry i Varty. Mówił coś o marce Banner, że niby dobre i jakiś mało znane produkowane na
Słowacji, ale nazwy nie pamiętam. Ja myślałem nad Exide Premium 720A 72 Ah.
Nie wiem czemu mają służyć te 10 minutowe przerwy? Przy odłączaniu aku podczas  rożnych napraw też  należało by się do tego stosować...
Wg. mnie wyjąć stary,  wsadzić nowy. Jeśli mają identyczne parametry zamknąć maskę i jeździć.  Jeśli inne, wprowadzić odpowiednie ustawienia  via DB i jeździć :)

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka

Floating on ;)

Marek_S

  • Gość
Odp: Czy trzeba kodować przez Diagbox wymianę akumulatora?
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 06, 2018, 21:07:39 »
To nie tak, nalezy poczekac az sie sydtem uspi ok 5 min a potem odpiąć  klemy

Wysłane z mojego K6000 Pro przy użyciu Tapatalka


Offline Paweł Podolak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 66
  • Skąd: LHR
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.7 HDI EXCLUSIVE
  • Miejscowość: LHR
Odp: Czy trzeba kodować przez Diagbox wymianę akumulatora?
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 06, 2018, 21:07:49 »
Po wymianie akumulatora na nowy o identycznej pojemności nie trzeba nic robić. Jeżeli wymieniamy np z 72Ah na 77Ah, wtedy zmieniamy w DB.
Den Haag  Lexia/Diagbox

Offline Krzysztof Walc

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 330
  • Skąd: Ozorków
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 16V X7 2008r. Exclusive
  • Zainteresowania: Film, siłownia, muzyka, podróże, audio
  • Miejscowość: Ozorków
Odp: Czy trzeba kodować przez Diagbox wymianę akumulatora?
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 06, 2018, 21:08:41 »
Niby komputer ma się "uśpić", a po podpięciu ponownie poustawiać. Nie rozumiem natomiast, po co wbijać za pomocą DB jakieś wartości? To jeżeli mam standardowo 70 Ah, to jak kupię 72 Ah to muszę gdzieś dane wprowadzać? Przecież komputer sam powinien ocenić stan naładowania kompa, bo od tego zalezy np. czas do załączenia się economy mode. Ja u siebie zauważyłem że jak naładuje akumulator, to po otworzeniu drzwi mam taką grafikę na zegarach " Citroen" czy jakoś tak, ale jak już aku jest trochę rozładowany to grafika znika i tylko ramka pozostaje, czyli jakoś chyba sam ocenia stan baterii?

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 181
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: Czy trzeba kodować przez Diagbox wymianę akumulatora?
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 06, 2018, 21:09:07 »
To nie tak, nalezy poczekac az sie sydtem uspi ok 5 min a potem odpiąć  klemy

Wysłane z mojego K6000 Pro przy użyciu Tapatalka
Ok, a czym grozi odpięcie bez czekania?

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka

Floating on ;)

Marek_S

  • Gość
Odp: Czy trzeba kodować przez Diagbox wymianę akumulatora?
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 06, 2018, 21:11:09 »
Moze BSI zglupiec

Wysłane z mojego K6000 Pro przy użyciu Tapatalka


Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 181
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: Czy trzeba kodować przez Diagbox wymianę akumulatora?
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 06, 2018, 21:11:54 »
Po wymianie akumulatora na nowy o identycznej pojemności nie trzeba nic robić. Jeżeli wymieniamy np z 72Ah na 77Ah, wtedy zmieniamy w DB.
Dlatego pisałem, że jak akuu identyczny to zapinany i jedziemy a jak nie to zmieniamy przez DB:)


Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka

Floating on ;)

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 181
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: Czy trzeba kodować przez Diagbox wymianę akumulatora?
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 06, 2018, 21:14:25 »
Niby komputer ma się "uśpić", a po podpięciu ponownie poustawiać. Nie rozumiem natomiast, po co wbijać za pomocą DB jakieś wartości? To jeżeli mam standardowo 70 Ah, to jak kupię 72 Ah to muszę gdzieś dane wprowadzać? Przecież komputer sam powinien ocenić stan naładowania kompa, bo od tego zalezy np. czas do załączenia się economy mode. Ja u siebie zauważyłem że jak naładuje akumulator, to po otworzeniu drzwi mam taką grafikę na zegarach " Citroen" czy jakoś tak, ale jak już aku jest trochę rozładowany to grafika znika i tylko ramka pozostaje, czyli jakoś chyba sam ocenia stan baterii?
Nie wiem, ale skoro w opcjach modułu kontrolującego aku jest taka opcja to musi do czegoś służyć. Możliwe że parametry ładowania i pomiaru są jakoś dobierane na tej podstawie.

Tak czy inaczej rok z wyłączonym modułem nie przyniósł żadnych problemów,  bardziej korzyści  wiec... co on daje,  nie wiem.:)

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka
Floating on ;)

Offline Krzysztof Walc

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 330
  • Skąd: Ozorków
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 16V X7 2008r. Exclusive
  • Zainteresowania: Film, siłownia, muzyka, podróże, audio
  • Miejscowość: Ozorków
Odp: Czy trzeba kodować przez Diagbox wymianę akumulatora?
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 06, 2018, 21:22:56 »
A bez tego modułu, jak byś zostawił w aucie załączone radio albo oświetlenie, to też się wyłączy czy będzie świeciło aż do wyładowania akumulatora?

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 181
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: Czy trzeba kodować przez Diagbox wymianę akumulatora?
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 06, 2018, 21:27:56 »
Radio i inne odbiorniki wyłączają się nadal samoistnie po dłuższym używaniu w ramach Economy Mode.  Różnica jest taka , że  dzieje się to po prawie 30 minutach. Wcześniej  ledwo wsiadłem do samochodu i już miałem  Eco Mode.
A bez tego modułu, jak byś zostawił w aucie załączone radio albo oświetlenie, to też się wyłączy czy będzie świeciło aż do wyładowania akumulatora?

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka

Floating on ;)

Offline Krzysztof J. Filipek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 172
  • Skąd: Zawadzkie
  • Posiadany samochód: C5 (X7) 2.0 HDi 163 FAP BVM 6 Exclusive sedan szary A. D. 2009
  • Miejscowość: Zawadzkie
Odp: Czy trzeba kodować przez Diagbox wymianę akumulatora?
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 06, 2018, 21:29:25 »
Dziękuję za opinie, które dotyczą tytułu wątku i jak widzę są zgodne, że nie ma takiej opcji. Zobaczę jutro, o co rzeczywiście chodziło elektronikowi.

Pisząc w pierwszym poście o „akcji wymiany akumulatora”, :) nie napisałem szczegółów, wiec można wyciągać różne wnioski. Dzisiaj nie zaspokoję jednak ciekawości Kolegów, choć o tym już wcześniej tu wspominałem, bo chciałbym aby „akcja” zakończyła się sukcesem. O finale poinformuję za parę tygodni.

Kto pyta nie błądzi, ale dodam jeszcze, że temat modułu szacowania pojemności, doboru akumulatora i economy mode ciągnęliśmy już gdzie indziej. :)

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 181
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: Czy trzeba kodować przez Diagbox wymianę akumulatora?
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 06, 2018, 21:35:46 »
No teraz to otoczyłeś tą  pozornie banalną czynność  mgiełką tajemnicy :) Oczekujemy zatem na inf. zwrotną .

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka

Floating on ;)

Offline Krzysztof J. Filipek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 172
  • Skąd: Zawadzkie
  • Posiadany samochód: C5 (X7) 2.0 HDi 163 FAP BVM 6 Exclusive sedan szary A. D. 2009
  • Miejscowość: Zawadzkie
Odp: Czy trzeba kodować przez Diagbox wymianę akumulatora?
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 07, 2018, 21:28:37 »
Informacja będzie w swoim czasie. :) 

Na razie twórca teorii o kodowaniu w DB nowego, identycznego akumulatora nie zmienił zdania. Ja natomiast je zmieniłem i zrezygnowałem z jego dalszych usług, bo coś mi tu przychodzi do głowy powiedzenie: „Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.” Poza tym jakość usług (przy wymianie akumulatora dwa razy dodatkowo zaiskrzył klemami), podejście do klienta (przyjeżdżam punktualnie na umówioną godzinę, a tu po nawoływaniu w obejściu zjawia się po kilku minutach „profesjonalista” z telefonem przy głowie, nawet „dzień dobry” nie było, dalej znika i nawija przez komórkę dalsze 10 minut), jakieś kombinacje (miał całą noc ładować wyrównująco stary akumulator, a naładował tylko krótko i chciał ładować dalej następną noc), do tego chełpiący się swoją „tajemną wiedzą”. Mógłbym jeszcze więcej, ale będzie mu się jeszcze ponoć czkało. :) Za powyższą wymianę akumulatora i ładowanie skasował 10 zł.

Mój program Diagbox zawiesił się, stąd teraz chciałem tylko poprawić te ustawienia dotyczące akumulatora, ale z powyższych powodów i dlatego, że nie lubię denerwować się jak „fachowiec” grzebie w Cytrynie oraz wyrzucać pieniędzy, więc trochę te zmiany muszą poczekać.

Offline Krzysztof Walc

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 330
  • Skąd: Ozorków
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 16V X7 2008r. Exclusive
  • Zainteresowania: Film, siłownia, muzyka, podróże, audio
  • Miejscowość: Ozorków
Odp: Czy trzeba kodować przez Diagbox wymianę akumulatora?
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 08, 2018, 07:30:15 »
To ja Ci powiem lepszy numer. Ostatnio obdzwoniłem trochę sklepów i ogłoszeń z Allegro w temacie akumulatorów, gdzie sklep który świadczy usługę wymiany akumulatora w aucie bierze za ten sam model 420 zł, a w sklepie oddalonym o 15 km kosztuje on 340 zł bez wymiany, więc ja się pytam czy taka usługa musi kosztować aż 80 zł? :( Przecież jeden i drugi sklep jeszcze na tym zarabia.

Offline Andrzej Mikulski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Skąd: Legnica
  • Posiadany samochód: Fiesta 1.5tdci, Tesla M3 LR, Audi Q5 3.0TDI
Odp: Czy trzeba kodować przez Diagbox wymianę akumulatora?
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 08, 2018, 09:43:03 »
Nie ma specjalnej procedury do 2,7 i 3.0. Zmieniałem akumulator i nic nie kodowałem. W całej tej dyskusji chodzi chyba tylko o to, że w DB jest pozycja do wpisania ("kodowanie") jak zmieniamy pojemność akumulatora, np. z 70Ah na 72Ah. Pewnie jak tego nie zmienimy za wiele się nie stanie o ile cokolwiek się stanie. Ja nic nie zmieniałem, nawet na to nie patrzyłem, wsadziłem duży aku do diesla, bo jego stan wydawał mi się lepszy od tego co miałem i nie ma problemu. Ważniejsze było dla mnie czy pasuje na miejsce, bo mam go w bagażniku w lewej wnęce i czy ma bieguny tak jak ma być.Nie pamiętam starej pojemności i nowej. I co z tego? Nie dajmy się zwariować.

Offline Jarosław Kowalkowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 169
  • Skąd: Gorzów Wielkopolski
  • Posiadany samochód: Citroen c5 1.6 e-HDI 2012
  • Zainteresowania: lotnictwo
  • Miejscowość: Gorzów Wielkopolski
Odp: Czy trzeba kodować przez Diagbox wymianę akumulatora?
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 11, 2018, 08:47:32 »
Witam.
Jeśli wymienia się akumulator na taki sam o takiej samej pojemności to nic nie trzeba robić w DB chyba, że tylko po to by sprawdzć co tam za pojemność jest wpisana, potrzebuje tego system start&stop do prawidłowego działania.

Offline Machoński Tomasz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 950
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: Lexus NX, był C5 X7 Exclusive Tourer 2.0 lpg
  • Miejscowość: Katowice
Odp: Czy trzeba kodować przez Diagbox wymianę akumulatora?
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 11, 2018, 10:07:48 »
Czy kleme trzeba odpinać czy można zrobić wymianę na urządzeniu podtrzymującym napięcie?
Ktoś pisał,że po odpieciu klemy moduł sie resetuje.