Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Czy zmiana oleju wydłuży działanie skrzyni?  (Przeczytany 1953 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mateusz Pisula

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 43
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II VTR
  • Zainteresowania: Motoryzacja, Elektronika, IT
  • Miejscowość: Wrocław
Czy zmiana oleju wydłuży działanie skrzyni?
« dnia: Czerwiec 09, 2018, 13:34:35 »
Witam


Od jakieś 4 dni rzępoli mi w czasie jazdy i na luzie. Z mechanikiem doszliśmy do wniosku ,że to skrzynia biegów. Wszystkie biegi chodzą idealnie ,lecz na luzie i w czasie jazdy gdy półosie są w ruchu słychać ocieranie. Wszystko wygląda na to ,że pada mechanizm różnicowy ,lub jakieś łożysko koło niego. Odkręciliśmy korek wlewu oleju i było na nim pełno opiłków. Z racji ,że muszę jeszcze przejechać na tym z 1000 km zapytałem mechanika ,czy zakup nowego oleju i zmiana zwiększy trochę szanse na jej funkcjonowanie. Mechanik twierdzi ,że to nic nie da. Ja znowu myślę skoro na magnesie jest pełno opiłków i w oleju także to nowy olej powinien trochę wypłukać całą skrzynię i sprawić ,że nie padnie w tak szybkim stopniu. Kto ma więc rację? Jest sens zmieniać olej ,czy nie ma sensu?

Offline Bartek Konopka

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Skąd: Częstochowa/Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II HDI 2000r.
  • Miejscowość: Częstochowa/Kraków
Odp: Czy zmiana oleju wydłuży działanie skrzyni?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 09, 2018, 16:18:16 »
To takie trochę wróżenie z opiłków, czy tam z fusów :D. Jak planujesz remont lub wymianę skrzyni za 1000 km to nic bym nie robił. Olej ok. 60 - 70 zł plus praca mechanika. A i tak po wymianie też będziesz musiał zalewać świeżym olejem. Uważam, że jeśli coś się rozpada w skrzyni to wymiana oleju nie pomoże. Chyba, że oleju jest za mało lub jest bardzo stary z jakimiś dodatkami i ma konsystencję miodu. To wtedy wymiana może chwilę wydłużyć jej życie. Co innego jak skrzynia byłaby sprawna. Wtedy wymiana wydłuży czas jej działania.

Offline Mateusz Pisula

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 43
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II VTR
  • Zainteresowania: Motoryzacja, Elektronika, IT
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: Czy zmiana oleju wydłuży działanie skrzyni?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 10, 2018, 12:30:21 »
A powiedz mi ,czy zmiana opon odciąży skrzynie w jej końcówce? Obecnie jeżdżę na 17/40/215 a dawniej miałem 15/65/185 ,czy przełożenie kół coś da? Czy szerokość koła nie ma wpływu na obciążenie skrzyni?

Grip3r

  • Gość
Odp: Czy zmiana oleju wydłuży działanie skrzyni?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 13, 2018, 11:29:16 »
Podepnę się pod temat bo w sumie pytanie pokrewne, orientuje się ktoś ile oleju wchodzi do skrzyni od 1.6 16V ? Może ktoś wie również ile oleju powinienem kupić na wymianę w układzie wspomagania?  ;D

Offline Marcin Mainek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 595
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Renault Mégane III
  • Miejscowość: Lublin
Odp: Czy zmiana oleju wydłuży działanie skrzyni?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 13, 2018, 11:41:45 »
Podepnę się pod temat bo w sumie pytanie pokrewne, orientuje się ktoś ile oleju wchodzi do skrzyni od 1.6 16V ? Może ktoś wie również ile oleju powinienem kupić na wymianę w układzie wspomagania?  ;D
Do skrzyni wchodzi 1.8 litra
Do wspomagania nie pamiętam... Lejesz, a jak przelejesz to odciągasz strzykawką do wymaganego poziomu. Kup dwie półlitrowe. Jak zostanie będziesz miał na dolewki.
Moja ex-Xsara
Citroën Xantia 2.0 HDi  2012 - 2015
Citroën Xsara 1.6 16V  2015 - 2018
Renault Mégane III 1.6 16V  2018 -


Kiedyś wrócę do Cytryny

Offline Bartek Konopka

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Skąd: Częstochowa/Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II HDI 2000r.
  • Miejscowość: Częstochowa/Kraków
Odp: Czy zmiana oleju wydłuży działanie skrzyni?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 13, 2018, 11:46:55 »
Nominalnie do skrzyni w 1.6 wchodzi 2 litry. Olej jest w litrowych butelkach więc i tak musisz kupić 2 l - Total gear 8 75w80. Wcześniej ten olej nazywał się Total Transmission.

Do wspomagania też kup 2 litry. Litr na przepłukanie +  litr na zalanie świeżym - Total Fluide ATX.

Offline Grzegorz Widomski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Xsara vtr 1.6
  • Zainteresowania: Muzyka, podróże
  • Miejscowość: Lublin
Odp: Czy zmiana oleju wydłuży działanie skrzyni?
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 16, 2018, 10:13:13 »
Mam tak samo w 1.6 16v skrzynia jest głośna, dolalem pol litra oleju i mam nadzieje jeszcze pare miesiecy pojezdzi. Mechanik mowi, ze na 90% bedzie slychac jak przyjedzie jej kres, bo bedzie na tyle dzwieczna ze nie bedzie sie dalo wysiedziec w samochodzie.

Offline Tomasz Gąbka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 547
  • Skąd: Odolanów
  • Posiadany samochód: Peugeot 307, wcześniej Xsara II 1,4SX 2000r, Saxo 1,1i 5d 1997r i AX 1,0 TGE 5d 1991r
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Odolanów
Odp: Czy zmiana oleju wydłuży działanie skrzyni?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 01, 2018, 19:34:15 »
Tylko uważaj żeby łożysko lub coś innego wewnątrz nie pękło, bo może Ci zablokować skrzynię podczas jazdy. U mnie tak było, na szczęście skończyło się tylko na strachu