Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Błędy przepustnicy? P0488, P2141, P1498  (Przeczytany 18520 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Piotr Domański

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Skąd: Olesno
  • Posiadany samochód: C5 MKIII HDI160 2011
  • Miejscowość: Olesno
Błędy przepustnicy? P0488, P2141, P1498
« dnia: Czerwiec 11, 2018, 09:46:51 »
Witajcie  :)

Od pewnego czasu pojawiają mi się trzy błędy. Wcześniej tylko jak było mokro, więc je kasowałem i ignorowałem  :-[ , teraz niestety coraz częściej. Do tej pory też praktycznie nie było objawów, teraz mam wrażenie ze poszarpuje przy przy spokojnym przyspieszaniu na niskich obrotach.

Diagbox podaje:
P0488 : Dozownik powietrza.charakterystyka błędu. : pozycja nieprawidłowa (zbyt zamknięta)Statut . : przerywana(y) .przyczyna . : miejscowy .Zmienne przypisane do usterki
P2141 : Sterowanie dozownika powietrza.charakterystyka błędu. : Zwarcie z masaStatut . : przerywana(y) .przyczyna . : miejscowy .Zmienne przypisane do usterki
P1498 : Dozownik powietrza.charakterystyka błędu. : pozycja nieprawidłowa (zbyt zamknięta) (Posprzedażna)Statut . : przerywana(y) .przyczyna . : miejscowy .Zmienne przypisane do usterki


Autko to C5 X7 HDI 163 RHH (r2011)


Czy oznacz to wymianę przepustnicy?



Offline Paweł Glibowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 232
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 MK III 2009 R 2.0 HDI 163KM KOMBI
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: Błędy przepustnicy? P0488, P2141, P1498
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 11, 2018, 10:13:58 »
Sugeruję najpierw zdemontować, przeczyścić, posprawdzać wszystko i może będzie jakaś pierdoła. U mnie spadł wężyk podciśnienia przy siłowniku klapki i też siało błędami.

Offline Piotr Domański

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Skąd: Olesno
  • Posiadany samochód: C5 MKIII HDI160 2011
  • Miejscowość: Olesno
Odp: Błędy przepustnicy? P0488, P2141, P1498
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 11, 2018, 10:41:08 »
Zastanawia mnie  ten błąd: P2141 : Sterowanie dozownika powietrza.charakterystyka błędu. : Zwarcie z masa.

Offline Robert Roszak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Komorniki
  • Posiadany samochód: C5(X7) 2.0HDi 163
  • Miejscowość: Komorniki
Odp: Błędy przepustnicy? P0488, P2141, P1498
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 11, 2018, 16:15:39 »
Witajcie  :)

Od pewnego czasu pojawiają mi się trzy błędy. Wcześniej tylko jak było mokro, więc je kasowałem i ignorowałem  :-[ , teraz niestety coraz częściej. Do tej pory też praktycznie nie było objawów, teraz mam wrażenie ze poszarpuje przy przy spokojnym przyspieszaniu na niskich obrotach.

Diagbox podaje:
P0488 : Dozownik powietrza.charakterystyka błędu. : pozycja nieprawidłowa (zbyt zamknięta)Statut . : przerywana(y) .przyczyna . : miejscowy .Zmienne przypisane do usterki
P2141 : Sterowanie dozownika powietrza.charakterystyka błędu. : Zwarcie z masaStatut . : przerywana(y) .przyczyna . : miejscowy .Zmienne przypisane do usterki
P1498 : Dozownik powietrza.charakterystyka błędu. : pozycja nieprawidłowa (zbyt zamknięta) (Posprzedażna)Statut . : przerywana(y) .przyczyna . : miejscowy .Zmienne przypisane do usterki


Autko to C5 X7 HDI 163 RHH (r2011)


Czy oznacz to wymianę przepustnicy?



Witaj!

Do wymiany na 100% elektrozawór sterowania przepustnicą. Z dwóch ten po lewej (blizej rozrządu). Kolejną rzączą będzie błąd na desce "engine fault repair needed" który będzie gasł po 5 zapłonach - błąd ten będzie sie pojawiał po gwałtownym wciśnięciu gazu.

Pozdrawiam
Robert

Offline Piotr Domański

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Skąd: Olesno
  • Posiadany samochód: C5 MKIII HDI160 2011
  • Miejscowość: Olesno
Odp: Błędy przepustnicy? P0488, P2141, P1498
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 11, 2018, 17:15:20 »
Dzięki Robert!
Ten elektrozawór jest częścią przepustnicy? Czy chodzi o sterownik podciśnieniowy?


Rzeczywiście wyskakuje przy gwałtownym dodaniu gazu. Czy wymiana przepustnicy wyeliminuje to?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 11, 2018, 18:48:13 wysłana przez Piotr Domański »

Offline Robert Roszak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Komorniki
  • Posiadany samochód: C5(X7) 2.0HDi 163
  • Miejscowość: Komorniki
Odp: Błędy przepustnicy? P0488, P2141, P1498
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 11, 2018, 20:08:04 »
Witaj!

Nie to osobny element z tyłu silnika (ale na górze). Idz drogą wężyka powietrznego od przepustnicy a go znajdziesz.
W ASO płaciłem ok 140. Ja wymieniłem sam w ok 15 minut. Przepustnicy nie wymieniaj - zobacz tylko czy na mechanizmie sterowania przepustnicą (na zewnątrz -tą klapką) nie wyrabiła ci się "fasolka".

Pozdrawiam
Robert

Offline Tadeusz Stromski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 513
  • Skąd: Kamień Pomorski
  • Posiadany samochód: C4 GP excl. MPC 2.0 HDI 08'+C5 X7 2.0 hdi 140excl.
  • Zainteresowania: DYI, Filmy Stanisława Bareji
  • Miejscowość: Kamień Pomorski
Odp: Błędy przepustnicy? P0488, P2141, P1498
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 11, 2018, 21:26:11 »
Witajcie  :)

Od pewnego czasu pojawiają mi się trzy błędy. Wcześniej tylko jak było mokro, więc je kasowałem i ignorowałem  :-[ , teraz niestety coraz częściej. Do tej pory też praktycznie nie było objawów, teraz mam wrażenie ze poszarpuje przy przy spokojnym przyspieszaniu na niskich obrotach.

Diagbox podaje:
P0488 : Dozownik powietrza.charakterystyka błędu. : pozycja nieprawidłowa (zbyt zamknięta)Statut . : przerywana(y) .przyczyna . : miejscowy .Zmienne przypisane do usterki
P2141 : Sterowanie dozownika powietrza.charakterystyka błędu. : Zwarcie z masaStatut . : przerywana(y) .przyczyna . : miejscowy .Zmienne przypisane do usterki
P1498 : Dozownik powietrza.charakterystyka błędu. : pozycja nieprawidłowa (zbyt zamknięta) (Posprzedażna)Statut . : przerywana(y) .przyczyna . : miejscowy .Zmienne przypisane do usterki


Autko to C5 X7 HDI 163 RHH (r2011)


Czy oznacz to wymianę przepustnicy?



Witaj!

Do wymiany na 100% elektrozawór sterowania przepustnicą. Z dwóch ten po lewej (blizej rozrządu). Kolejną rzączą będzie błąd na desce "engine fault repair needed" który będzie gasł po 5 zapłonach - błąd ten będzie sie pojawiał po gwałtownym wciśnięciu gazu.

Pozdrawiam
Robert

Nie koniecznie, właśnie jestem na podobnym etapie (podobne objawy i błędy towarzyszące) ze swoim silnikiem, i już miałem  zamawiać ten elektrozawór (mniemam że jest taki sam, jak w silniku tu opisywanym) ale podmieniłem go na taki sam z innej cytrynki na próbę, i okazał się sprawny (test przepustnicy). czekam na zakupiony wczoraj manometr podciśnienia, bo zaczynam podejrzewać pompę vaccum... Choć wiadomo że jak szarpie to zaraz czarne myśli o turbinie itd itp... a powód może byś banalny.Tak jak pisze Paweł Hrupa, czyścić, obejrzeć... mało to razy naprawiło się coś od samego rozłożenia i złożenia? 8) i jeszcze śrubki zostały :P

Offline Tadeusz Stromski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 513
  • Skąd: Kamień Pomorski
  • Posiadany samochód: C4 GP excl. MPC 2.0 HDI 08'+C5 X7 2.0 hdi 140excl.
  • Zainteresowania: DYI, Filmy Stanisława Bareji
  • Miejscowość: Kamień Pomorski
Odp: Błędy przepustnicy? P0488, P2141, P1498
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 13, 2018, 20:55:18 »
Sprawdź wężyk,  krućce, zaworki . Pompa jak by miała problemy to hamulce też by szwankowały, nie wiem jak masz sterowaną geometrię turbiny, ale raczej też podciśnieniem

Spędziłem dziś sporo czasu przy aucie, wyprułem i sprawdziłem wszystkie rurki wężyki i trójniki od podciśnienia, przedmuchałem,wyczyściłem i niczego nie znalazłem. dlatego sprawdziłem też po stronie elektrycznej, i okazuje się że napięcie na elektrozaworze od tej przepustnicy, wynosi 0,2v, porównałem to z C4GP i tam napięcie jest 7,5V a podczas testu przepustnicy 12V. zawór jest na pewno sprawny, bo po podłączeniu go do C4 działa.

Sprawdziłem zatem przewody od tego zaworu aż do BSI, nie ma na nich przerwy, jednak prąd nie płynie. Pytanie czy coś padło w BSI? czy może coś jest źle telekodowane? Np "obecność sterowanego wlotu powietrza  pod pokrywą silnika" u mnie było na NIE, zmieniłem na TAK ale nic się nie zmieniło.

Kupiłem też manometr podciśnienia, i z testu wyszło że podciśnienie jest sporo za duże.

Offline Robert Roszak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Komorniki
  • Posiadany samochód: C5(X7) 2.0HDi 163
  • Miejscowość: Komorniki
Odp: Błędy przepustnicy? P0488, P2141, P1498
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 14, 2018, 08:16:12 »
Witaj! Tak jak mówłiem wcześniej zalecam wymiane elektrozaworu (już dawno byś miał problem rozwiązany). Rozumiem ze masz silnik 163 KM?
Ja wymieniłem przepustnice - nie pomogło. W opisie z ASO przyczyna błędów: - obieg powietrza, przepustnica, elektrozawór.  Oczywiście mowa tu o 163 KM.
To jest dość popularna usterka. W C4GP testowałeś na tym samym silniku?


Pozdrawiam


Offline Tadeusz Stromski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 513
  • Skąd: Kamień Pomorski
  • Posiadany samochód: C4 GP excl. MPC 2.0 HDI 08'+C5 X7 2.0 hdi 140excl.
  • Zainteresowania: DYI, Filmy Stanisława Bareji
  • Miejscowość: Kamień Pomorski
Odp: Błędy przepustnicy? P0488, P2141, P1498
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 14, 2018, 10:27:09 »
Witaj! Tak jak mówłiem wcześniej zalecam wymiane elektrozaworu (już dawno byś miał problem rozwiązany). Rozumiem ze masz silnik 163 KM?
Ja wymieniłem przepustnice - nie pomogło. W opisie z ASO przyczyna błędów: - obieg powietrza, przepustnica, elektrozawór.  Oczywiście mowa tu o 163 KM.
To jest dość popularna usterka. W C4GP testowałeś na tym samym silniku?




Pozdrawiam



mam silnik 2.0 hdi 140 koni, a c4 to 2.0 hdi 136 koni, zawory od przepustnicy w obu przypadkach są takie same, obydwa zawory działają po zamontowaniu w C4, i żaden z nich nie działa w mojej c5. Sama przepustnica chodzi płynnie i nie widać uszkodzeń mechanizmu.

Jedyne co mi się nie zgadza, to właśnie brak napięcia na kablach od tego zaworu. ktoś kiedyś te kabelki lutował, sprawdziłem je i od wtyczki do wtyczki nie ma przerw. Sprawdził bym jeszcze w samych wtyczkach, ale nie wiem czy te wtyczki się rozbiera? jeden przewód idzie do BSI a drugi do sterownika silnika.

Offline Robert Roszak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Komorniki
  • Posiadany samochód: C5(X7) 2.0HDi 163
  • Miejscowość: Komorniki
Odp: Błędy przepustnicy? P0488, P2141, P1498
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 14, 2018, 10:39:09 »
Teraz juz jest wiecej informacji;-) Silnik 140 ma inna przepustnice niz 163 KM. W takim razie moge Ci jeszcze podpowiedzieć abys sprawdził wtyczki czy dobrze siędzą. Muszą wyrażnie kliknąć.
Jeżeli mówisz że było coś tam lutowane i nie masz napięcia to na 100% coś nie łączy we wtyczkach sprawdz czy pomiędzy pinami jest przejście.
Pozdrawiam
Robert [size=78%] [/size]

Offline Piotr Domański

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Skąd: Olesno
  • Posiadany samochód: C5 MKIII HDI160 2011
  • Miejscowość: Olesno
Odp: Błędy przepustnicy? P0488, P2141, P1498
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 06, 2019, 08:59:46 »
Epilog: Okazało się że uszkodzony był "ELEKTROZAWÓR PODCIŚNIENIA TURBINY". Taki podłużny. Przepuszczał ciśnienie i brakowało go w całym systemie.
Problem rozwiązany.