Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Citroen C5 X7 2012 - awaria spryskiwacza tylnej szyby  (Przeczytany 1617 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jacek Niemirka

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 1
  • Posiadany samochód: Citroen C5
  • Zainteresowania: Wędkarstwo to jest to!!!
  • Miejscowość: Warszawa
Citroen C5 X7 2012 - awaria spryskiwacza tylnej szyby
« dnia: Styczeń 05, 2022, 15:15:52 »
Witam

     Citroen C5 2012r. Urwany przewód spryskiwacza tylnej klapy.Opisuję sposób naprawy + protip w formie linków do zdjęć aby łatwiej było wyobrazić sobie sposób i kolejność kroków.Naprawa to dwa etapy. Demontaż w okolicach prawego górnego rogu podsufitki i drugi etap to demontaż osłon klapy tylnej. Wskazana naprawa przy temperaturach letnich aby ograniczyć uszkodzenia zatrzasków. Ja byłem zmuszony robić to przy +4 i podgrzewałęm opalarką miejsca zatrzaskowe a i tak dwa kołki nie przeżyły. Ktoś tam już był przede mną wcześniej więc nie wszystko było pod spodem tak jakbym się mógł tego spodziewać  Mi naprawa zajeła 3h z robieniem po drodze dokumentacji zdjęciowej. Uzbrój się w odrobinę cierpliwości przystępując do tej naprawy


A więc:Narzędzia: klucze torxy T27, 20 i 15, Srubokręt płaski "duży"

W dachu odchylamy gumowy kapsel i wkrętakiem odbezpieczamy plastikowe zatrzaski ciągnąc kapsel do siebie.


Odkręcamy te dwa torxy. Lewy pod zaślepką, prawy pod wieszakiem na torby. Następnie szarpnąć z wyczuciem cały boczek w lewą stronę auta.



Tyle wystarczy aby wyjąć osłonę prawego słupka.



Fotka osłony słupka z widocznymi zatrzaskami aby było wiadomo w którym miejscu szarpnąć.



Odchylamy podsufitkę tylko tyle aby odskoczył ten jeden zatrzask.



Zdejmujemy opaskę rozchylając ją na boki co pozwoli wyjąć króciec z pękniętym przewodem. Tu zakładamy nowy przewód bezbarwny używany np. w ogrodnictwie o wymiarze 5x7 i długości ok 35cm (do kupienia np w Castora....). Pamietaj o ponownym założeniu opaski ponieważ odpowiada ona za właściwe położenie króćca i nie zalanie sobie podsufitki.
,



To drugi etap naprawy. Zaznaczam zaślepki a pod nimi cztery torxowe wkręty trzymające osłoną. Ciężko trafić w łby wkrętów aby odkręcić bo są głęboko w wąskiej dziurze ale wkręcenie to dopiero przeprawa. Wkręcając nakładamy wkręt na klucz i ostrożnie wkładamy w otwór i łapiemy przynajmniej jednym zwojem bo jeśli wkręt wypadnie z otworu to potrafi wpaść w osłonę do środka i może skończyć się ponownym zdejmowaniem osłony aby odzyskać wkręt.
Fotka przedstawia miejsca kołków.. Osłonę klapy zdejmujemy w całości!!!!! U mnie rozpadłą się na dwie części ponieważ już ktoś wcześniej walczył z nią i zaczepy łączące części były połamane. Jeśli masz elektryczną klapę pamiętaj odpiąć instalację od guzika zamykania klapy.,

,



Teraz możemy dostać się do wkrętów trzymających lotkę. Lotka trzyma się na czterech wkrętach. Dwa wkręty dostępne na rogach klapy jeszcze przed zdjęciem osłony klapy tylnej. Dwa kolejne wkręty dostępne dopiero po zdjęciu osłony klapy tylnej. Następnie klapę bagażnika opuszczamy do połowy i lotkę wypinamy z dwóch widocznych kołków do góry. Nie pchamy lotki do przodu auta ponieważ na zawiasach bagażnika lotka ma zaczepy które pchając lotkę możemy ułamać.


Zaznaczone śruby mocujące lotkę które widać dopiero po zdjęciu osłony klapy bagażnika. Dokręcając je trzeba to zrobić z wyczuciem ponieważ dokręcając lotkę łeb śrub przez gumową podkładkę opiera się o szybę (aby nie uszkodzić szyby zbyt mocnym dokręceniem śrub)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 14, 2022, 20:21:31 wysłana przez Błażej Banisz »

Online Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 067
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Citroen C5 X7 2012 - awaria spryskiwacza tylnej szyby
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 05, 2022, 18:17:18 »
Taka naprawa to trochę kombinacja. Za 50 zł można kupić oryginalny nowy wężyk z uszczelką nr 6439.J4 i spokój na kilka lat.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie