Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Osłona lewarka biegów - wymiana  (Przeczytany 2259 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dominik Siedlak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 65
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.6 16V LPG '07 | Opel Corsa B '98
  • Zainteresowania: IT (wirtualizacja), alkohole domowe
  • Miejscowość: Wrocław
Osłona lewarka biegów - wymiana
« dnia: Lipiec 14, 2018, 19:08:03 »
Cześć.
Jak piszę od kilku dni - kupiłem używaną Xsarę Picasso. Po standardowych rzeczach (oleje, filtry, opony, został mi jeszcze akumulator i czyszczenie tapicerki) czas na pierdoły. Wkurzał mnie niemiłosiernie mieszek lewarka zmiany biegów - nie dość, że dziurawy/przetarty w wielu miejscach, to koszmarnie brudny i wyjatkowo tandetny (poważnie Citroen robi takie 'ceratowe' mieszki? Wygląda na oryginalny). Kupiłem "zamiennik" na Allegro - kosztował 28zł + przesyłka. Sam zamiennik okazał się jakościowo dużo lepszy, niż oryginał - prawdziwa skóra, grubsza, miła w dotyku. Ładnie przycięty, ładnie zszyty.
Sama wymian dość prosta:
- zdjąć z gałki od góry mieszek (gumka ciasna) z rączki zmiany biegów,
- przytrzymując lewarek delikatnie 'wyrwać' (jest na wcisk, lekko 'ruszyć' na boki, żeby puśił'. Idzie w prowadznicach, nie połamać za bardzo,
- wyciągnąć ramkę - jest dość delikatna, nie połamać zatrzasków,
- założyć nowy mieszek na ramkę, poskładać całość.
Roboty na jakieś 10 minut - przyjemności dużo. Może jestem głupi, że zwracam uwagę na takie rzeczy - ale ta syfiasta osłona kłuła mnie w oczy :D




[size=78%]







[/size]

Offline Karol Chyla

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 936
  • Skąd: Połaniec
  • Posiadany samochód: Grand Scenic 2,0 16V LPG, była Xsara Picasso 2,0HDi 2002r.;
  • Miejscowość: Połaniec
Odp: Osłona lewarka biegów - wymiana
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 15, 2018, 10:52:07 »
Też u siebie zmieniłem jakis czas temu. Jedynym problemem jest to, ze trzeba nowy mieszek założyć w odpowiednią stronę. One są niesymetryczne. Wajcha od biegów w dół ma bardzo duży skok wzgledem deski. Odwrotne zamontowanie mieszka będzie powodowalo wyrywanie ramki z deski.
To tak dla wszystkich aby nie denerwowali się gdy yak bedzie sie dziać.

Offline Dominik Siedlak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 65
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.6 16V LPG '07 | Opel Corsa B '98
  • Zainteresowania: IT (wirtualizacja), alkohole domowe
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: Osłona lewarka biegów - wymiana
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 15, 2018, 18:37:53 »
Też u siebie zmieniłem jakis czas temu. Jedynym problemem jest to, ze trzeba nowy mieszek założyć w odpowiednią stronę. One są niesymetryczne. Wajcha od biegów w dół ma bardzo duży skok wzgledem deski. Odwrotne zamontowanie mieszka będzie powodowalo wyrywanie ramki z deski.
To tak dla wszystkich aby nie denerwowali się gdy yak bedzie sie dziać.


Miałem niesymetrycznie nacięte miejsca na zatrzaski ramki - tj. inaczej nie dało się założyć osłony lewarka. Na postoju sprawdziłem wszystkie biegi w pełnym zakresie - wygląda na to, że jest ok :-) Jeszcze muszę gałkę zmienić, bo też wytarta - średnica 15 na "wcisk".  Muszę czegoś poszukać zastępczego.  Wyjątkowo mnie drażnią takie detale.