Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Wywietrzniki (klimatyzacja) - czy są gdzieś 'blisko' wentylatory?  (Przeczytany 1793 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dominik Siedlak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 65
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.6 16V LPG '07 | Opel Corsa B '98
  • Zainteresowania: IT (wirtualizacja), alkohole domowe
  • Miejscowość: Wrocław
Cześć.
Chciałbym sprawdzić w mojej Xsarze jaką temperaturę powietrza 'wypluwa' klima z wywietrzników. Pirometr chyba coś zakłamuje (bo na ustawieniu 14oC pokazuje nawet -12oC), więc chciałem włożyć do wywietrznika grot (sondę?) termometru. Tutaj pytanie: gdzie są wentylatory, bo nie chcę ich połamać wkładając coś w wywietrznik?

Offline robert alechandrowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 402
  • Skąd: warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 2.0 hdi 2006r
  • Zainteresowania: motoryzacja modelarstwo F1C
  • Miejscowość: warszawa
Odp: Wywietrzniki (klimatyzacja) - czy są gdzieś 'blisko' wentylatory?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 28, 2018, 15:50:04 »
krótką sondę włożysz w środkowy nawiew jak masz długą to w boczne, ja dziś sprawdzałem wyszło 5,2C. Klima nabita w zeszłym roku.

Offline Jacek Welz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 101
  • Skąd: Stavanger/Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Ford SMax 2.0TDCI '14; MB A160 '01
  • Zainteresowania: komp, foto, citro, kayako, grajko i inne
  • Miejscowość: Stavanger/Bydgoszcz
Odp: Wywietrzniki (klimatyzacja) - czy są gdzieś 'blisko' wentylatory?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 28, 2018, 17:06:47 »
To jeszcze przypomnę że takie sprawdzenie robi sie na obiegu zamkniętym, po ustawieniu klimy na max chłodzenie.
powinno byc kilka stopni. Jeśli jeśli jest 10 i więcej to znaczy że klima nie działa tak jak powinna.
Nastawiona temperatura to "pożądana temperatura wnętrza auta", którą mierzy czujnik przy schowku (taka mała krateczka, w srodku wiatraczek i termometr własnie). Przy intensywnym schładaniu z kratek powinno dmuchać naprawdę zimnym powietrzem. I powinno wiać praktycznie od razu, może nie z maxymalną mocą, ale powinno być czuć że chłodzi.

Od strony praktyczniej, najlepiej ustawić klimę na temperaturę 6-8 stopni niższą niż na dworze. Próba schładzania wnętrza do 18st mając 40 na zewnątrz, nie jest zbyt optymalnym rozwiązaniem, nie wpominając już o niezbyt korzystnym działaniu na organizm człowieka, szczególnie przy częstym wsiadaniu/wysiadaniu. przy 28-29 na zewnątrz, w środku spokojnie można ustawić na 22st, przy 35+ na zewnątrz, nie raz ustawiałem w środku 26-27.

Wbrew pozorom najlepszym sposobem na szybsze schłodzenie wnętrza jest otworzenie na chwilę wszystkich okien, żeby "przedmuchać" upał w środku, a dopiero po chwili rozpoczęcie schładzania.

Klima w XP jest dośc wydajna, chociaż brakuje osobnych nawiewów z tyłu. Niezbyt optymalnie są też rozwiązane opcje kierunków nawiewu, automatyka tez jest taka sobie, zazwyczaj ustawiam ręcznie i moc dmuchania i kierunki.
Ford S-Max 2.0TDCI '14
dawniej: Xsara Picasso 1.6i SX '10
ZX 1.4i SX Break '96/97, ZX 1.4i Avantage '91
i jakies niecytryny
GG: 4635213 (i inne ;)

Offline Dominik Siedlak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 65
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.6 16V LPG '07 | Opel Corsa B '98
  • Zainteresowania: IT (wirtualizacja), alkohole domowe
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: Wywietrzniki (klimatyzacja) - czy są gdzieś 'blisko' wentylatory?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 29, 2018, 10:19:50 »
Dzięki za pomoc, potestuję - wyjdę pewnie po zmroku :-) Z klimą nie szaleję z kilku powodów:
- nie chcę się pochorować,
- to dla mnie i tak luksus, bo to moja pierwsza klima w samochodzie (wcześniej jeździłem kilkoma samochodami, ale nie w Polsce - w chłodnym kraju),
- poczytałem, że lepiej najpierw przewietrzyć.
Chcę tylko sprawdzić stan na chwilę obecną, bo i tak chcę się wybrać na uzupełnienie czynnika i czyszczenie (poprzedni właściciel robił to ze dwa lata temu). W tej chwili działa bez problemu, powietrze chłodne (na ustawieniu 14 stopni bardzo zimne) leci prawie natychmiastowo, nic nie śmierdzi - ale warto sprawdzić drożność układu skraplacza, bo coś nie widzę za dużo wody pod samochodem.

Offline Jacek Welz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 101
  • Skąd: Stavanger/Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Ford SMax 2.0TDCI '14; MB A160 '01
  • Zainteresowania: komp, foto, citro, kayako, grajko i inne
  • Miejscowość: Stavanger/Bydgoszcz
Odp: Wywietrzniki (klimatyzacja) - czy są gdzieś 'blisko' wentylatory?
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 29, 2018, 22:48:01 »
Z woda to jest tak że potrafi polecieć w wiekszej ilości dopiero jak sie ruszy autem. Wypróbuj, po postoju odjedz kilka metrów i wtedy zobacz. Są auta że kałuża jest od razu, a pod XP (przynajmniej moim) dopiero jak sie auto ruszy. Ładnie do widac przy wjeżdzaniu/wyjeżdzaniu z garażu.

Co do przewietrzenia to jest teoria, przydatna moze w takie extremalne upały jak teraz, tak na codzień to sie wsiada i jedzie.
Jeśli z klima nic nie jest to na siłę nie kombinuj. Chociaz przeczyścić pewnie warto, ja ostatnio ozonuje, śmierdzi mniej nieprzyjemniej niż po piankach ;-)

Klimę nalezy włączyć i zapomnieć, a po prostu regulować temperaturę w kabinie. Przy krótkich jazdach po mieście efektywnośc jest rózna, bo auto zdąży się nagrzać, a klima nie zdąży dobrze schłodzić. Ale na dłuższą trasę jest juz ok. Ja swoim XP jeżdziłem praktycznie co rok na południe Europy i klima dawała radę. W tym roku już nowym autem.
Ford S-Max 2.0TDCI '14
dawniej: Xsara Picasso 1.6i SX '10
ZX 1.4i SX Break '96/97, ZX 1.4i Avantage '91
i jakies niecytryny
GG: 4635213 (i inne ;)