Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: dołożenie oryginalnego subwoofera do radia RT6  (Przeczytany 6540 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wojciech Gliszczyński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Skąd: Koronowo
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III X7 2014r. 2.0HDI 163 PS
  • Miejscowość: Koronowo
dołożenie oryginalnego subwoofera do radia RT6
« dnia: Sierpień 21, 2018, 13:43:34 »
Witam Serdecznie, podejrzewam że nie jestem pierwszą osobą która o to pyta ale może ktoś już to robił i bedzie uprzejmy podpowiedzieć czy jest możliwość dołożenia oryginalnego subwoofera przykręcanego z prawej strony w bagażniku?
Posiadam C5 z 2014 roku w wersji exclusive ze zwykłym nagłośnieniem( bez listewki HIFI) i radiem RT6 (poniżej foto)
https://f.allegroimg.com/original/01d9b9/970b7b0b453da6ec04ed560d323f

Z góry dziękuję za odpowiedź



Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 046
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: dołożenie oryginalnego subwoofera do radia RT6
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 21, 2018, 20:14:35 »
Prawdopodobnie jest to wykonalne. Potrzebujesz tylko całego zestawu z auta z HiFi. Znaczy niekoniecznie całego, ale to mocno by ułatwiło zadanie. Nie wiem czy nakład pracy na zamontowanie tego jest adekwatny do efektu. Można też na szybko i ograniczając koszty użyć oryginalnego subwoofera i jakiś sensowny wzmacniacz z Hi Input dać mu do pary. Coś czuję że efekt byłby mocno zbliżony, a po wygłuszeniu drzwi nawet lepszy.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 046
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: dołożenie oryginalnego subwoofera do radia RT6
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 21, 2018, 21:28:18 »
Nie wiem jak w tej konkretnej wersji. Ale w C4 jakoś z JBL szału nie było. Nie mam porównania niestety, ale możliwe że poprawili. W sumie auto innej klasy. A i młodsze. Nadal pozostaje kwestia czy nakład pracy jest adekwatny do efektu. I to nie tylko głośniki niestety, zabawa zaczyna się w wiązkach i wzmacniaczu. Głośniki są akurat najmniejszym problemem.

Offline Jacek Janikowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 341
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: C5 Tourer 2.2 HDI '11, CX GTI Turbo '84, CX Prestige' 81, DS 19 Pallas '68
  • Miejscowość: Poznań
Odp: dołożenie oryginalnego subwoofera do radia RT6
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 21, 2018, 21:51:07 »
Dokładałem HiFi w C5 i jest to bez problemu do zrobienia. Różnica vs zwykłe audio jest spora. Niestety z HiFi też brakuje sporo do ideału, bo głośniki wyskotonowe z przodu są umieszczone w tragicznych miejscach i dźwięk zanim dotrze do kierowcy/pasażera wpierw odbija się od szyby.

Subwoofer dużo zmienia, ale też nie ma co go porównywać z konkretnymi instalacjami car-audio, bo to inna liga.

Reasumując jak ktoś ma chociaż minimalną smykałkę to da radę ogarnąć dołożenie HiFi i raczej będzie zadowolony z efektu.

Jak kogoś już teraz przeraża ilość pracy to chyba nie ma sensu by się męczył ;)

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 067
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: dołożenie oryginalnego subwoofera do radia RT6
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 21, 2018, 22:11:53 »
Ja niedługo będę dokładał z wzmacniacz z subem z P508.

Można też na szybko i ograniczając koszty użyć oryginalnego subwoofera i jakiś sensowny wzmacniacz z Hi Input dać mu do pary.
Fabryczny wzmacniacz jest do subwoofera i do głośników w drzwiach bo głośniki w wersji hifi w C5 są napędzane nie przez radio tylko przez wzmacniacz a radio jest tylko źródłem dźwięku. Poza tym w żadnym fabrycznym radiu czy navi nie ma wyjścia po wysokiej a poza tym nawet gdyby się jakoś udało go podłaczyć to musiał by być cyfrowy bo głośność idzie po can a to już przestaje być zabawa "budżetowa"
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 046
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: dołożenie oryginalnego subwoofera do radia RT6
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 21, 2018, 22:16:10 »
Ja niedługo będę dokładał z wzmacniacz z subem z P508.

Można też na szybko i ograniczając koszty użyć oryginalnego subwoofera i jakiś sensowny wzmacniacz z Hi Input dać mu do pary.
Fabryczny wzmacniacz jest do subwoofera i do głośników w drzwiach bo głośniki w wersji hifi w C5 są napędzane nie przez radio tylko przez wzmacniacz a radio jest tylko źródłem dźwięku.
Wiem o tym doskonale. Bawiłem się z tym w C4 i uważam że nakład pracy związany z instalacją był nieadekwatny do efektu. Jak ktoś nie ma wyśrubowanych wymagań i chce tylko lekko podbić bass wystarczy takie budżetowe rozwiązanie jak podałem. Szału nie będzie. Ale niektórym to wystarczy. A jeśli nie, otwarta jest droga żeby iść dalej.

Offline Wojciech Gliszczyński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Skąd: Koronowo
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III X7 2014r. 2.0HDI 163 PS
  • Miejscowość: Koronowo
Odp: dołożenie oryginalnego subwoofera do radia RT6
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 22, 2018, 09:06:46 »
Dzięki za odpowiedź!!! Ja na chwilę obecną chciałem tylko dołożyć oryginalny subwoofer. nie znalazłem nigdzie w boczku żadnej kostki ani wiązki więc domyśliłem się,  że muszę kupić suba razem z wiązką :) ale nasuwa się kolejne pytanie czy będzie do czego podpiąć tą wiązkę ? i gdzie ? :)


Może ktoś ma na sprzedaż taki subwoofer z wiązką??




Offline Wojciech Gliszczyński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Skąd: Koronowo
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III X7 2014r. 2.0HDI 163 PS
  • Miejscowość: Koronowo
Odp: dołożenie oryginalnego subwoofera do radia RT6
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 22, 2018, 09:19:07 »


Reasumując jak ktoś ma chociaż minimalną smykałkę to da radę ogarnąć dołożenie HiFi i raczej będzie zadowolony z efektu.




czyli mogę wywnioskować, że jeśli kupię subwoofer wraz z wiązką do podłączenia to będę miał miejsce do wpięcia tej wiązki i zacznie to działać?

Offline Wojciech Gliszczyński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Skąd: Koronowo
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III X7 2014r. 2.0HDI 163 PS
  • Miejscowość: Koronowo
Odp: dołożenie oryginalnego subwoofera do radia RT6
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 22, 2018, 09:20:32 »
Ja niedługo będę dokładał z wzmacniacz z subem z P508.




jeśli nie bedzie to problemem to proszę po założeniu o przesłąnie instrukcji :P :)

Offline Jacek Janikowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 341
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: C5 Tourer 2.2 HDI '11, CX GTI Turbo '84, CX Prestige' 81, DS 19 Pallas '68
  • Miejscowość: Poznań
Odp: dołożenie oryginalnego subwoofera do radia RT6
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 22, 2018, 14:59:33 »
Fabryczne radio nie ma wyjścia na subwoofer :)

Trzeba dołożyć fabryczny subwoofer + fabryczny wzmacniacz + nowe osobne kable do tweeterów z przodu + wiązkę radio<>wzmacniacz<>subwoofer + opcjonalnie dołożyć tweetery w tylne boczki (najlepiej w boczki od HiFi :)

Przewody audio biegną w głównej wiązce przedziału pasażerskiego. Jakbyś chciał się tylko wpiąć z wtyczką to trzeba by kupić kompletną wiązkę kabiny od auta z HiFi, wyjąć z niej to co potrzeba i rozbebeszyć praktycznie całe wnętrze, żeby położyć oryginalne przewody.

Dużo łatwiej wpiąć się w Twoją aktualną instalację i dorabiać potrzebną wiązkę.

Offline Piotr nawrot

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 20
  • Posiadany samochód: C5 x7
Odp: dołożenie oryginalnego subwoofera do radia RT6
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 22, 2018, 17:33:41 »
Ja dokladlem zestaw hi-fi jakieś 3 tyg temu, troszkę roboty jest ale efekt na pewno lepszy niż z samego radia, a co do gratow to musisz kupić wiazke auta, wzmacniacz z mocowaniem, no i przednie tweetery, no i programowanko DB

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 871
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Odp: dołożenie oryginalnego subwoofera do radia RT6
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 22, 2018, 19:41:01 »
To nie wszystkie C5 mają twitery na podszybiu?

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 046
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: dołożenie oryginalnego subwoofera do radia RT6
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 22, 2018, 19:52:07 »
To nie wszystkie C5 mają twitery na podszybiu?
Mają wszystkie. Ale z zestawem HiFi są inne, i instalacja do nich jest inna.

Offline TOMASZ KOZIOŁ

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 812
  • Skąd: warszawa
  • Posiadany samochód: CITROEN C5 TOURER (X7) 2,0HDI 2008r
  • Miejscowość: warszawa
Odp: dołożenie oryginalnego subwoofera do radia RT6
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 22, 2018, 19:54:24 »
i w boczkach tylnych drzwi też są twitery


Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 046
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: dołożenie oryginalnego subwoofera do radia RT6
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 22, 2018, 19:56:59 »
i w boczkach tylnych drzwi też są twitery
Tak w C5 są. W C4 coupe nie było. Dlatego o nich zapominam.

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 067
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: dołożenie oryginalnego subwoofera do radia RT6
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 22, 2018, 22:31:11 »
Ale z zestawem HiFi są inne, i instalacja do nich jest inna.
Po prostu przy zestawie HiFi są oddzielnie podłączone do wzmacniacza i to jest ta inność instalacji w przeciwieństwie do tylnych, które są podłączone pod midbas w drzwiach czyli tak jak przednie w c5 bez wzmacniacza.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Marek Ruszczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Bartoszyce
  • Posiadany samochód: C5
  • Miejscowość: Bartoszyce
Odp: dołożenie oryginalnego subwoofera do radia RT6
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 02, 2019, 18:18:04 »

Witam.Czy ktoś pomoże odnośnie podłączenia oryginalnego subwoofera ? W moim autku chyba nie było fabrycznego zestawu HIFI, tylko został dołożony, ponieważ w tylnych drzwiach  brakuje głośników wysoko tonowych i fabrycznej instalacji do suba. W miejsce oryginalnej wiązki ktoś wykonał samoróbkę (patrz foto).Przed sprzedażą autka ktoś wymontował suba (moje gapiostwo) i teraz nie wiem, bo oryginalna wiązka ma cztery żyły a moja samoróbka pięć. Przewody na pewno są podłączone bo pod te dwa  związane razem podpiąłem głośnik i zagadał.Jak to spiąć z fabrycznym subem. Do czego piąta żyła?

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 067
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: dołożenie oryginalnego subwoofera do radia RT6
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 02, 2019, 22:11:46 »
oryginalna wiązka ma cztery żyły a moja samoróbka pięć. Przewody na pewno są podłączone bo pod te dwa  związane razem podpiąłem głośnik i zagadał.Jak to spiąć z fabrycznym subem. Do czego piąta żyła?
Oryginalny wzmacniacz ma 24 kable na wejściu (w sumie 3 wtyczki). Z fabrycznym tego nie zepniesz. Piąta żyła jest do wzbudzenia nieoryginalnego suba jeśli jest to 12V po zapłonie
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Marek Ruszczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Bartoszyce
  • Posiadany samochód: C5
  • Miejscowość: Bartoszyce
Odp: dołożenie oryginalnego subwoofera do radia RT6
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 03, 2019, 10:12:34 »
Wydaje mi się,że mam oryginalny wzmacniacz.Głośniki są od HIFI drzwi wygłuszone fabrycznym styropianem.Napis na głośnikach też jest tylko brak suba.

Offline Marek Ruszczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Bartoszyce
  • Posiadany samochód: C5
  • Miejscowość: Bartoszyce
Odp: dołożenie oryginalnego subwoofera do radia RT6
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 03, 2019, 16:23:49 »
Tak na przednich głośnikach jest napis HIFi ale brakuje głośników wysoko tonowych w tylnych drzwiach. W bagażniku nie ma suba. W miejscu gdzie powinien się znajdować jest wnęka nie ma przesłony.Otwory do mocowania suba są oryginalnie zaklejone taśmą. Podejrzewam, że ktoś dołożył system HIFI i w bagażniku był inny, nie oryginalny subwoofer.Chciałbym dołożyć oryginalny tylko nie wiem jak to spiąć.

Offline Wojciech Gliszczyński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Skąd: Koronowo
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III X7 2014r. 2.0HDI 163 PS
  • Miejscowość: Koronowo
Odp: dołożenie oryginalnego subwoofera do radia RT6
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 04, 2019, 12:38:49 »
Witam serdecznie, kupiłem oryginalny subwoofer od P 508, mam już w bagażniku sygnał stereo z konwertera HI/LOW, zasilanie z akumulatora i pojawiła się mała zagadka - głośnik w subwooferze ma trzy wejścia na + i - (kable: żółty i szary, zielony i brązowy i czerwony i czarny) Czy ktoś podłączał już może oryginalny głośnik do zwykłego wzmacniacza? czy na każdy +i- mam puścić osobno kanał ze wzmacniacz czy do jednego przyłącza a resztę zmostkować?

« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2019, 11:26:11 wysłana przez Wojciech Gliszczyński »

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 592
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: dołożenie oryginalnego subwoofera do radia RT6
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 04, 2019, 16:47:37 »
Witam serdecznie, kupiłem oryginalny subwoofer do C5 III, mam już w bagażniku sygnał stereo z konwertera HI/LOW, zasilanie z akumulatora i pojawiła się mała zagadka - głośnik w subwooferze ma trzy wejścia na + i - (kable: żółty i szary, zielony i brązowy i czerwony i czarny) Czy ktoś podłączał już może oryginalny głośnik do zwykłego wzmacniacza? czy na każdy +i- mam puścić osobno kanał ze wzmacniacz czy do jednego przyłącza a resztę zmostkować?

Skoro głośnik jest 3 cewkowy to chyba nie pochodzi C5 III bo tam głośnik subwoofera ma 2 cewki czyli 4 przewody.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 067
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: dołożenie oryginalnego subwoofera do radia RT6
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 06, 2019, 08:17:53 »
Chciałbym dołożyć oryginalny tylko nie wiem jak to spiąć.
Schemat jest w moim temacie (linka poniżej) o zmianie suba oryginalnego na taki z P508. W schemacie pomijasz kable głośników, które są na czerwono i masz schemat jaki jest oryginalnie w C5 ale to jest prowadzenie 20 kabli od deski rozdzielczej do bagażnika czyli w zaokrągleniu 100mb przewodów
http://klubcytrynki.pl/forum/index.php?topic=114963.0
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Wojciech Gliszczyński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Skąd: Koronowo
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III X7 2014r. 2.0HDI 163 PS
  • Miejscowość: Koronowo
Odp: dołożenie oryginalnego subwoofera do radia RT6
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 06, 2019, 11:24:47 »
Witam serdecznie, kupiłem oryginalny subwoofer do C5 III, mam już w bagażniku sygnał stereo z konwertera HI/LOW, zasilanie z akumulatora i pojawiła się mała zagadka - głośnik w subwooferze ma trzy wejścia na + i - (kable: żółty i szary, zielony i brązowy i czerwony i czarny) Czy ktoś podłączał już może oryginalny głośnik do zwykłego wzmacniacza? czy na każdy +i- mam puścić osobno kanał ze wzmacniacz czy do jednego przyłącza a resztę zmostkować?

Skoro głośnik jest 3 cewkowy to chyba nie pochodzi C5 III bo tam głośnik subwoofera ma 2 cewki czyli 4 przewody.
Tak głośnik pochodzi z Peugeota 508! chciałbym zaznaczyż że chcę go podłączyć do zwykłego wzmacniacza car audio a nie do oryginalnego wzmaka!

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 592
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: dołożenie oryginalnego subwoofera do radia RT6
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 06, 2019, 16:27:03 »
Wzmacniacz może być zamontowany przy subwooferze, więc bardziej by pasowało, że ma "na sobie" ale łatwo można go wyczepić ;)
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?