Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Trzaski i stuki z przedniego zawieszenia  (Przeczytany 1594 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mateusz Pęgier

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 14
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.8i 16V '05
  • Zainteresowania: sport (oglądanie:P)
  • Miejscowość: Warszawa
Trzaski i stuki z przedniego zawieszenia
« dnia: Sierpień 31, 2018, 20:31:23 »
Na urlopie nad morzem pękła mi sprężyna zawieszenia (lewy przód). Przedziurawiła mi przy okazji oponę, całe szczęście na postoju. Mechanik wymienił mi tylko obie sprężyny na KYB (w innym wątku już przeczytałem  przed chwilą, że to nie był dobry wybór). Samochód podczas drogi powrotnej głośno pokonywał nierówności. Po powrocie przy wymianie opon na nowe mechanik zauważył wylany olej z amortyzatora. Tego samego dnia zaczął być słyszalny trzask z prawej strony przy mocnym skręcaniu kół i późniejszym prostowaniu ich. U mechanika wymieniłem lewy amortyzator z górnym łożyskiem. Poprosiłem również, żeby sprawdził, czy z prawrj wszystko jest OK, bo coś słyszę. Powiedział, że sprężyny przy skręcaniu mają ok. 0,5 cm luzu i się przez to lekko obracają, bo nie mają jakichś tam podkładek na końcach, które były przy wcześniejszych sprężynach. Kazał jeździć i się nie przejmować, bo łożysko się kręci bez problemu, ale coś nie daje mi to spokoju, tym bardziej, że całą rodzinę wożę. Czy dopuszczalne są jakieś ruchy/przeskoki sprężyn przy skręcanu kół?

Offline Jacek Welz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 101
  • Skąd: Stavanger/Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Ford SMax 2.0TDCI '14; MB A160 '01
  • Zainteresowania: komp, foto, citro, kayako, grajko i inne
  • Miejscowość: Stavanger/Bydgoszcz
Odp: Trzaski i stuki z przedniego zawieszenia
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 01, 2018, 00:42:43 »
W fabrycznym aucie cisza i żadnych luzow nie ma. Na KYB jak już czytałeś zawsze są jakieś problemy. Plus nie wymienia się samych sprężyn tylko najlepiej cały komplet z łożyskami i poduszkami oraz amorki.a tak ci niestety właśnie zabawa w poprawianie co chwilę.
Ja tak długo męczyłem mechanika aż mi te kayaby wymienil na inne i ucichlo. 
Ford S-Max 2.0TDCI '14
dawniej: Xsara Picasso 1.6i SX '10
ZX 1.4i SX Break '96/97, ZX 1.4i Avantage '91
i jakies niecytryny
GG: 4635213 (i inne ;)

Offline Mateusz Pęgier

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 14
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.8i 16V '05
  • Zainteresowania: sport (oglądanie:P)
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Trzaski i stuki z przedniego zawieszenia
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 03, 2018, 15:24:35 »
No rozumiem, że się nie wymienia, ale tak mi zrobił mechanik i powiedział, że będzie OK, więc jako laik uwierzyłem. Następny mówi, że sprężyna się rusza, ale jest OK i, że wymienić jeden amorek, to też uwierzyłem na słowo. Tak to jest, jak się człowiek nie zna :(

W takim razie na co ewentualnie zmienić te Kayaby? I od razu zapytam gdzie w Warszawie można znaleźć jakiegoś uczciwego mechanika od Cytryn, który nie każe wymienić pół samochodu, żeby było dobrze?

Offline Jacek Welz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 101
  • Skąd: Stavanger/Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Ford SMax 2.0TDCI '14; MB A160 '01
  • Zainteresowania: komp, foto, citro, kayako, grajko i inne
  • Miejscowość: Stavanger/Bydgoszcz
Odp: Trzaski i stuki z przedniego zawieszenia
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 06, 2018, 17:55:51 »
sprezyna nie moze sie ruszac (w sensie krecić dookola). A amorki wymienia sie zawsze parami. Skoro robiłeś niedawno to zgłoś jako reklamację, niech mechanik kombinuje, on moze oddac sprezyny jako reklamacje, a poprawkową robote powinien zrobic za darmo. Przyciskaj.
Ford S-Max 2.0TDCI '14
dawniej: Xsara Picasso 1.6i SX '10
ZX 1.4i SX Break '96/97, ZX 1.4i Avantage '91
i jakies niecytryny
GG: 4635213 (i inne ;)

Offline Mateusz Pęgier

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 14
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.8i 16V '05
  • Zainteresowania: sport (oglądanie:P)
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Trzaski i stuki z przedniego zawieszenia
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 12, 2018, 21:23:12 »
No sprężyn nie zareklamuję, bo musiałbym nad Morze jechac (może w przyszłym roku:P). Byłem na SKP i po sprawdzeniu diagnosta powiedział, że prawe łożysko górne do wymiany (dlatego sprężyna się rusza i słychać stuki), a z lewej luzy na stabilizatorze. Także tak, czy inaczej prawy McPherson do rozebrania. Może przy okazji wymienię amorek. Jak ten co jest nie jest zajechany, to zostawię go na czarną godzinę tak, jak lewe górne łożysko, które zostało wymienione, pry okazji amorka, chociaż całkiem nieźle się kręci.

Offline Gruszecki Michal

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 753
  • Skąd: Siedlce
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2005 r. 1.6 70 kW.
  • Miejscowość: Siedlce
Odp: Trzaski i stuki z przedniego zawieszenia
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 12, 2018, 21:50:28 »
No rozumiem, że się nie wymienia, ale tak mi zrobił mechanik i powiedział, że będzie OK, więc jako laik uwierzyłem. Następny mówi, że sprężyna się rusza, ale jest OK i, że wymienić jeden amorek, to też uwierzyłem na słowo. Tak to jest, jak się człowiek nie zna :(

W takim razie na co ewentualnie zmienić te Kayaby? I od razu zapytam gdzie w Warszawie można znaleźć jakiegoś uczciwego mechanika od Cytryn, który nie każe wymienić pół samochodu, żeby było dobrze?
To już masz naukę że naiwność kosztuje, ale nie martw się nie jesteś ani pierwszy ani ostatni. W pierwszej kolejności znajdź dobrego mechanika diagnostę.
Możesz jeszcze sprawdzić czy w ogóle założył Ci dobre sprężyny.