Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Czyszczenie reflektora w środku  (Przeczytany 1913 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piotr Morawiec

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 259
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 x7 RHH BVM6
  • Miejscowość: Warszawa
Czyszczenie reflektora w środku
« dnia: Wrzesień 09, 2018, 19:32:44 »
Cześć.

Czy ktoś z Was ma wiedzę na temat sposobu rozebrania reflektora przedniego? Patrząc na niego widać zatrzaski. Jest też IMO uszczelka, bo ładnie odchodzi gdy ją podważyć małym śrubokrętem.
Tak czy inaczej chcę (jeszcze nie muszę) wyczyścić przednie lampy wewnątrz. Próbowałem gąbką z zaszytym magnesem włożonym do środka. Gąbkę nasączyłem spirytusem. Efekt taki, że spirytus narobił zacieków i plam na wewnętrznej stronie klosza, do tego magnesy zdezerterowały z gąbki (ale udało się je wyciągnąć) :D
IMO najlepiej będzie zdjąć zderzak i rozebrać lampy. Stąd moje pytanie o możliwość ich rozbiórki.
Chodzi mi jeszcze po głowie, żeby zrobić podejście nr2 z magnesem (lepiej ;-)) zaszytym w miękką szmatkę z irchy bezpyłowej i wyczyścić na sucho lub z metanolem technicznym.

Offline Grzegorz Depa

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 33
  • Skąd: Sędziszów Młp.
  • Posiadany samochód: Citroen C5 mk2 2.9 V6 211 KM 2005 BVA, Xantia Activa mk2 2.9 V6
  • Zainteresowania: IT, Filmy, Seriale
  • Miejscowość: Sędziszów Młp.
Odp: Czyszczenie reflektora w środku
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 10, 2018, 03:20:40 »
Widziałem gdzieś na yt jak gość otwierał lampę chyba z ds3. Włożył lampę do pudełka i przez 5 czy 10 minut podgrzewal temperature w tym pojemniku. Następnie ją rozkleil podwazajac te zatrzaski. Po umyciu to samo tylko w odwrotnej kolejności. Tak w skrócie. Tu masz filmik może pomoże.
 Też będę chciał umyć swoją lampę od środka. Daj znać jak coś wymyślisz.

https://youtu.be/JgcjZPD9MQ4

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Były:
Citroen C5 mk1 2.0 HDi 110 KM 2001 BVM
Citroen C5 mk2 2.0 16v 140KM 2004 BVM

Offline Piotr Morawiec

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 259
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 x7 RHH BVM6
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Czyszczenie reflektora w środku
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 10, 2018, 18:52:10 »
Chyba zacznę od czyszczenia magnesami w szmatce z metanolem, mniej inwazyjny sposób. Dam znać o efektach ;-) Ale uprzedzam, szybko to nie nastąpi :P

Offline Sebastian Wykrętowicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 355
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 Break Exclusive 2.0HDI 136KM FAP+ AM6 2006 C5 X7 Exclusive 2.0HDI 163KM +AM6 2010
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: Czyszczenie reflektora w środku
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 11, 2018, 07:26:49 »
mój kumpel z poprzedniej pracy wymontował lampę z auta wsadził na jakieś pół godziny do suszarki przemysłowej (w warunkach domowych dobry będzie piekarnik z termoobiegiem) i lampa praktycznie sama się rozkleiła :)  potem kleił to klejem albo silikonem (już nie pamiętam). W każdym razie lampa po jego zabiegach wyglądała jak nowa :)

Offline Daniel Pytlik

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 221
  • Skąd: Łuków
  • Posiadany samochód: Citroën C5 X72.0 Hdi 138 BVA AM6
  • Zainteresowania: Motoryzacja
  • Miejscowość: Łuków
Odp: Czyszczenie reflektora w środku
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 11, 2018, 21:49:10 »
Ja kiedyś rozklejałem lampę z 307. Piekarnik na 50 i klej ładnie puścił. A kleiłem na klej do szyb

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

Wszyscy mówią - Pchasz się w hydro? W dodatku automat? Prosisz się o problemy... A ja delektuję się komfortem

Offline Piotr Morawiec

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 259
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 x7 RHH BVM6
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Czyszczenie reflektora w środku
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 12, 2018, 18:34:54 »
Moje pytanie dotyczyło, czy faktycznie lampa jest klejona. Ma sporo zatrzasków po obwodzie trzymających klosz. Jest miedzy kloszem a podstawą coś w rodzaju uszczelko. Wgląda to jak uszczelka, bo podważając ją cienkim śrubokrętem, ładnie odchodzi, nie jest przyklejona.
Mogę jeszcze kupić lampę angola i spróbować go rozebrać. Wtedy się okaże, klejony czy nie. Jednak liczyłem, że ktoś z Was ma ten temat wiedzę ;-)

Offline Piotr Morawiec

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 259
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 x7 RHH BVM6
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Czyszczenie reflektora w środku
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 27, 2018, 18:48:49 »
Na razie umyłem lampy wewnątrz. Są sporo czystsze. Jednak podczas mycia zszedł chrom przed kierunkowskazem na jednej z lamp, ten "ozdobny". Obejrzałem sobie jeszcze odbłyśniki zwierciadeł mijania. Są nadpalone nad żarówką.
Tak czy inaczej świecą lepiej. Zadałem pytanie o cenę regeneracji odbłyśników (napylenie chromu), zobaczę jak to wyjdzie. Jak się będzie kalkulowało to zregeneruję, a chromy "ozdobne" zrobię na czarno ;-)
Chodzi mi jeszcze po głowie przesiadka na xenon, i tu moje pytanie. Potrzebuję (nie koniecznie) podłączyć moduł skrętny. Czy ktoś wie jaki jest przebieg wiązki od tego modułu? Czy ma on połączenie z BSI? Gdzie szukać tej wiązki w komorze silnika?


Offline Grzegorz Depa

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 33
  • Skąd: Sędziszów Młp.
  • Posiadany samochód: Citroen C5 mk2 2.9 V6 211 KM 2005 BVA, Xantia Activa mk2 2.9 V6
  • Zainteresowania: IT, Filmy, Seriale
  • Miejscowość: Sędziszów Młp.
Odp: Czyszczenie reflektora w środku
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 27, 2018, 20:21:13 »
Tutaj mam schemat https://mega.nz/#!51xjDKrJ!vEFWNZm7baAlN49oSjECCOEAb-OaNuGmMKCecmQh7NI do xenonów
a tutaj do halogenów https://mega.nz/#!coRxSI7S!js_c2sQWk2-1QJDtDzZrxbcckh8ZLx5hyie3IngujpQ , więc powinieneś zobaczyć różnicę.


Jak możesz to pokaż zdjęcia przed i po myciu.
Były:
Citroen C5 mk1 2.0 HDi 110 KM 2001 BVM
Citroen C5 mk2 2.0 16v 140KM 2004 BVM

Offline Piotr Morawiec

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 259
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 x7 RHH BVM6
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Czyszczenie reflektora w środku
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 28, 2018, 19:08:42 »

Dzięki Grzegorz za schematy ;-)

Zdjęcia robiłem w różnych warunkach oświetleniu przed i po, więc nic nie widać. Największą różnicę widać przy kierunkowskazach, bo tam już robiło się ciemno.

Użyłem roztworu płynu Meglio z wodą 1/5. płukałem wodą destylowaną. Sporo zanieczyszczeń typu kurz zeszło. Nie jest idealnie, zacieki po spirytusie jeszcze widać ;-( Może jak by użyć innej chemii byłoby lepiej, może cieplejszej wody? Wg mnie, żeby było git, trzeba rozkleić lampę i umyć to mechanicznie (klosz wewnątrz). Z odbłyśnikami to różnie bywa. W 605 rocznik 93 chrom schodził pod szmatką. W 206 się trzymał, ale tak na słowo honoru ;-)



Offline Piotr Morawiec

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 259
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 x7 RHH BVM6
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Czyszczenie reflektora w środku
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 30, 2018, 18:05:34 »
Znalazłem foty sprzed czyszczenia i zrobiłem po. Te same warunki oświetlenia, niestety zdjęcia nie są w punkt jeśli chodzi o kadr. Te pierwsze są jakby ciut zamglone, nie wiem dlaczego. W prawym rogu lampy przy kierunku widać jak odszedł chrom.