Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [Mk3] Dwa komplety opon a czujniki ciśnienia - jak to ogarnąć?  (Przeczytany 9871 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Damian Prysak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 660
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: C5 2.0 '06 + LPG, C5 X7 Tourer Excl. 2.0HDi 163 '13
  • Zainteresowania: Informatyka, muzyka, astronomia
  • Miejscowość: Częstochowa
[Mk3] Dwa komplety opon a czujniki ciśnienia - jak to ogarnąć?
« dnia: Październik 06, 2018, 13:10:45 »
Witam,
Albo jestem noga z szukania, albo nie ma takiego tematu. ;)
Przygotowuję się do zimy. Kupiłem drugi komplet felg i mam komplet zimówek. W tym drugim komplecie opony jeszcze nie są założone na felgi.I teraz dylemat, przed którym stoję: do tych nowych dokupić czujniki ciśnienia (bo są zwykłe wentyle), czy nie? Nie mam doświadczenia, nie wiem, jak się systemy wykrywania ciśnienia będzie zachowywał: czy będzie męczący, czy się uspokoi, czy trzeba go będzie na zimę zwyczajnie wyłączyć (mam dostęp do lexii)?
Na oryginalnych (z letnimi kapciami) mam czujniki ciśnienia - tu wszystko działa i się sprawdza (już miałem okazję się przekonać), ale nie jest to dla mnie niezbędne (jeszcze ogarniam to kiedy opona kapcieje ;) ). Nie wiem, czy i jak producent przewidział obsługę "sezonowości" i dwa komplety opon (może nie przewidział?).
Dodam, żeby było jasne, że ja akurat preferuję osobne komplety na zimę i na lato, całe koła - mogę w każdej chwili sobie przełożyć bez pomocy warsztatu. W związku z tym odpowiedzi typu "ja jeżdżę na wielosezonowych to nie mam problemu" nic nam do tematu nie wniosą. :)
Z góry dzięki za podpowiedzi.


Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 586
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: [Mk3] Dwa komplety opon a czujniki ciśnienia - jak to ogarnąć?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 06, 2018, 17:24:46 »
Jak nie założysz czujników to po kilkudziesięciu kilometrach zapiszczy (tylko raz) i wywali service (do zgaszenia silnika ) z komunikatem o braku nadzorowania ciśnienia. Co do wpisywania nowych czujników to zależy jakie masz teraz - bo nowy typ (białe od spodu) sam się wpisuje, a stary typ (całe czarne) trzeba dopisywać "ręcznie". Jeśli "codzienna" trasa jest na tyle krótka, że system niedopompowania nie zdąży wszcząć alarmu to nie ma chyba sensu nic z tym robić, przy sporadycznych dłuższych trasach nie jest to jakoś strasznie upierdliwe.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

gienas

  • Gość
Odp: [Mk3] Dwa komplety opon a czujniki ciśnienia - jak to ogarnąć?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 06, 2018, 17:41:52 »
Daj sobie spokój z czujnikami w zimie
Możesz rozwinąć?
 Bo jeżdżę non stop na dwu kompletach kół i czy to latem czy zimą nie ma problemu.


Offline Jacek Janikowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 341
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: C5 Tourer 2.2 HDI '11, CX GTI Turbo '84, CX Prestige' 81, DS 19 Pallas '68
  • Miejscowość: Poznań
Odp: [Mk3] Dwa komplety opon a czujniki ciśnienia - jak to ogarnąć?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 06, 2018, 17:53:24 »
Ja też mam 2 komplety i w obu mam czujniki. Wszystko chodzi w pełni poprawnie. Z tego co pamiętam w Diagboxie jest miejsce na wpisanie 9 kół (4+4+1).

Offline Damian Prysak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 660
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: C5 2.0 '06 + LPG, C5 X7 Tourer Excl. 2.0HDi 163 '13
  • Zainteresowania: Informatyka, muzyka, astronomia
  • Miejscowość: Częstochowa
Odp: [Mk3] Dwa komplety opon a czujniki ciśnienia - jak to ogarnąć?
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 06, 2018, 19:06:06 »
Dziękuję chłopaki za odpowiedzi.
Spojrzałem na znany wszystkim serwis za tymi czujnikami i... no tanie one nie są. Przeszło mi przez myśl, żeby kupić nowe, żebym za rok-dwa nie głowił się czemu nie działają (bateria, czy co tam jest). No i wniosek na razie chyba taki, że tą zimę przejeżdżę bez (chyba, że coś mi się jednak niedrogo napatoczy) i zobaczę, jak potencjalnie męczące mogą być komunikaty.
Udało mi się zrobić zdjęcie mojego podczas łatania oponki po jakimś wkręcie. To rozumiem te całe czarne? :) Bo nie widzę tu nic białego poza nadrukiem...

Offline Marcin Kaszka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 684
  • Skąd: Chojnów/Legnica
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 '14r. MK3 2.2HDi CHIP 225KM/551Nm AM6 sedan
  • Miejscowość: Chojnów/Legnica
Odp: [Mk3] Dwa komplety opon a czujniki ciśnienia - jak to ogarnąć?
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 06, 2018, 19:44:56 »
Tak, to typ stosowany do połowy 2014r. Na Twoim miejscu kupiłbym używki i nie ogołacał auta z fajnych funkcji,  poza tym mnie osobiście razi świecący SERVICE.
Pozdrawiam,
Marcin

C5 X7 MK3 '14r. 2.2HDi AM6 sedan
C4 Picasso II MK2 '16r. 2.0HDi EAT6
C4 Picasso II MK2 '14r. 1.6HDi MCP

Offline Damian Prysak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 660
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: C5 2.0 '06 + LPG, C5 X7 Tourer Excl. 2.0HDi 163 '13
  • Zainteresowania: Informatyka, muzyka, astronomia
  • Miejscowość: Częstochowa
Odp: [Mk3] Dwa komplety opon a czujniki ciśnienia - jak to ogarnąć?
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 18, 2018, 21:09:16 »
Kurde, mam zagwozdkę jeszcze jedną.
Szukam jeszcze tych czujników (nie odpuściłem całkiem) no i nie jestem pewien czy muszę szukać dokładnie takiego samego numeru (tego po lewej stronie, nad znaczkiem Citroen/Peugeot), czy mogą być inne?

Bo nie wiem, czy muszę szukać identycznego numeru, czy wizualnie takiego samego czujnika po prostu.
Wahania mam tylko, żeby nie wyszło tak, że nakupię tych czujników, a na kolejny sezon okaże się, że np. padają w nich baterie i tylko problem wyjdzie. Bo "buduję" drugi komplet całych kół po to, żeby nie męczyć opon przekładaniem i żebym mógł sobie w razie potrzeby przekładkę w garażu zrobić (jak np. w zeszłym roku po załamaniu pogody, w kwietniu bodajże, o 23:00).

Offline Marcin Kaszka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 684
  • Skąd: Chojnów/Legnica
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 '14r. MK3 2.2HDi CHIP 225KM/551Nm AM6 sedan
  • Miejscowość: Chojnów/Legnica
Odp: [Mk3] Dwa komplety opon a czujniki ciśnienia - jak to ogarnąć?
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 18, 2018, 21:32:00 »
Wystarczy zamówić wizualnie taki sam.
Pozdrawiam,
Marcin

C5 X7 MK3 '14r. 2.2HDi AM6 sedan
C4 Picasso II MK2 '16r. 2.0HDi EAT6
C4 Picasso II MK2 '14r. 1.6HDi MCP

Offline Witold Szaflik

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 435
  • Skąd: Kwidzyn
  • Posiadany samochód: Citroen C6 2.7 HDI & C4 1.6 HDI & C3 1.4 HDI
  • Miejscowość: Kwidzyn
Odp: [Mk3] Dwa komplety opon a czujniki ciśnienia - jak to ogarnąć?
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 18, 2018, 21:48:59 »
To jakaś głupota ogałacać auto z czujników. Używki można kupić za niewielkie pieniądze lub zamówić na Ali. Jak ktoś bardzo chce to i w starych można wymienić baterie- można sporo instrukcji znaleźć w sieci. Robię krótkie trasy i gdyby nie czujniki to już kilka razy był się wybrał na autostradę z przysłowiowym gwoździem. Po co ryzykować?

Offline Michał Uriasz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 493
  • Skąd: Rybnik
  • Posiadany samochód: Insignia :)
Odp: [Mk3] Dwa komplety opon a czujniki ciśnienia - jak to ogarnąć?
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 18, 2018, 21:51:43 »
Ja sobie dziś sprawiłem hybrydowe zamienniki (dobrej firmy i jakości) i metoda była programowania była inna - nadaliśmy nowym czujnikom ciśnienia sygnatury z oryginałów letnich. Wszystko działa :D
Everybody lies.

Offline Damian Prysak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 660
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: C5 2.0 '06 + LPG, C5 X7 Tourer Excl. 2.0HDi 163 '13
  • Zainteresowania: Informatyka, muzyka, astronomia
  • Miejscowość: Częstochowa
Odp: [Mk3] Dwa komplety opon a czujniki ciśnienia - jak to ogarnąć?
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 18, 2018, 22:07:13 »
To jakaś głupota ogałacać auto z czujników. Używki można kupić za niewielkie pieniądze lub zamówić na Ali. Jak ktoś bardzo chce to i w starych można wymienić baterie- można sporo instrukcji znaleźć w sieci. Robię krótkie trasy i gdyby nie czujniki to już kilka razy był się wybrał na autostradę z przysłowiowym gwoździem. Po co ryzykować?

Witku, przede wszystkim nie zakładałem od razu rezygnacji z tych czujników, tylko się waham. Z drugiej strony nie popadajmy w paranoję. W Mk2 nie mam czujników i co, nie będę się przez to bezpiecznie czuł? Jasne, fajnie, jak jest i wszystko działa - szkoda wycinać, ale czasami niestety trzeba iść na kompromis. Wolę np. wydać więcej kasy na porządne tarcze i klocki, niż na czujniki ciśnienia, których brak nie przesądza o niesprawności auta. Tak, że bez nerwów. ;)
Odłożyłem trochę kaski, ale oczywiście wszystko trochę z rozmachem kupiłem (felgi 300zł więcej, opony 2. nowe jednak kupiłem, choć się wahałem, tarcze i klocki będę wymieniał) no i budżet planowany się skurczył, żeby nie powiedzieć - przekroczył. ;)

Wystarczy zamówić wizualnie taki sam.

Super, to jak coś, to już wiem, czego szukać. :)
Ja sobie dziś sprawiłem hybrydowe zamienniki (dobrej firmy i jakości) i metoda była programowania była inna - nadaliśmy nowym czujnikom ciśnienia sygnatury z oryginałów letnich. Wszystko działa :D
Michale: podrzucisz więcej szczegółów o co chodzi? :)

Offline Michał Uriasz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 493
  • Skąd: Rybnik
  • Posiadany samochód: Insignia :)
Odp: [Mk3] Dwa komplety opon a czujniki ciśnienia - jak to ogarnąć?
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 18, 2018, 22:24:54 »
Pewnie że podrzucę :) Nazwy teraz nie pamiętam a pudełko mam w aucie. Jutro napiszę więcej na ten temat.
Everybody lies.

Offline Michał Uriasz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 493
  • Skąd: Rybnik
  • Posiadany samochód: Insignia :)
Odp: [Mk3] Dwa komplety opon a czujniki ciśnienia - jak to ogarnąć?
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 04, 2018, 12:12:46 »
Zapomniałem o tych czujnikach :)
Mam czujniki ALCAR model T-Pro - żadnych błędów wszystko działa.
Sygnatury z oryginałów zostały skopiowane do tych T-Pro więc nie trzeba było grzebać w lexii żeby dopisywać nowe do auta :)
Everybody lies.

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 181
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: [Mk3] Dwa komplety opon a czujniki ciśnienia - jak to ogarnąć?
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 05, 2018, 11:08:07 »
Zapomniałem o tych czujnikach :)
Mam czujniki ALCAR model T-Pro - żadnych błędów wszystko działa.
Sygnatury z oryginałów zostały skopiowane do tych T-Pro więc nie trzeba było grzebać w lexii żeby dopisywać nowe do auta :)


A co to znaczy , że sygnatura została skopiowana do nowych? W jaki sposób?
Floating on ;)

Offline Tomasz Hudy

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 086
  • Skąd: Lędziny
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X7) Tourer (2011) 2.0 HDI RHH AM6C
  • Zainteresowania: informatyka, elektronika
  • Miejscowość: Lędziny
Odp: [Mk3] Dwa komplety opon a czujniki ciśnienia - jak to ogarnąć?
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 05, 2018, 11:11:53 »
A co to znaczy , że sygnatura została skopiowana do nowych? W jaki sposób?
To znaczy że numery które miał w oryginalnych czujnikach zostały wpisane w nowe - więc nie ma konieczności ingerencji w Lexii. Takie czujniki są też nazywane hybrydowymi. Takie operacje robią sprzedawcy przed wysyłką.

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 181
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: [Mk3] Dwa komplety opon a czujniki ciśnienia - jak to ogarnąć?
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 05, 2018, 11:55:52 »
A co to znaczy , że sygnatura została skopiowana do nowych? W jaki sposób?
To znaczy że numery które miał w oryginalnych czujnikach zostały wpisane w nowe - więc nie ma konieczności ingerencji w Lexii. Takie czujniki są też nazywane hybrydowymi. Takie operacje robią sprzedawcy przed wysyłką.


Ok , o to mi chodziło, czyli robi to sprzedawca.
Sygnatury o których piszesz a które należy przekazać sprzedawcy to te odczytane przez DB czy te z czujników fizycznie? - o ile to nie to samo. ( W MKI trzeba było to jakoś konwertować )
Floating on ;)

Offline Michał Uriasz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 493
  • Skąd: Rybnik
  • Posiadany samochód: Insignia :)
Odp: [Mk3] Dwa komplety opon a czujniki ciśnienia - jak to ogarnąć?
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 05, 2018, 14:07:09 »
W moim przypadku robili to na miejscu. Przyłożył czytnik do oryginału w celu skopiowania numeru i po skopiowaniu przyłożył do nowego czujnika w celu wpisania do niego numeru. Trwało to minutę na wszystkie 4 koła.
Everybody lies.

Offline Marcin Kaszka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 684
  • Skąd: Chojnów/Legnica
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 '14r. MK3 2.2HDi CHIP 225KM/551Nm AM6 sedan
  • Miejscowość: Chojnów/Legnica
Odp: [Mk3] Dwa komplety opon a czujniki ciśnienia - jak to ogarnąć?
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 05, 2018, 14:12:12 »
( W MKI trzeba było to jakoś konwertować )


Nie tyle w MK1, co w Lexii, bo Lexia nie radzi sobie z systemem szesnastkowym i trzeba przekonwertować chyba na dziesiętny. W Diagboxie wpisuje się normalnie w trybie szesnastkowym, ale nim nie "obsłużysz" mk1 i wcześniejszych wersji mk3(a może się da? nie jestem pewien jak z mk3).
Pozdrawiam,
Marcin

C5 X7 MK3 '14r. 2.2HDi AM6 sedan
C4 Picasso II MK2 '16r. 2.0HDi EAT6
C4 Picasso II MK2 '14r. 1.6HDi MCP

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 586
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: [Mk3] Dwa komplety opon a czujniki ciśnienia - jak to ogarnąć?
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 05, 2018, 15:23:58 »
Może to zależy od DiagBox-a 7.57 przy MKIII nawet nie proponuje lexii więc pewnie obsługuje wszystkie od samego początku.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 181
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: [Mk3] Dwa komplety opon a czujniki ciśnienia - jak to ogarnąć?
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 06, 2018, 12:31:07 »
Jeśli chodzi o DB to oczywiście obsługuje w pełni wszystkie MK3 - tu nie ma problemu.
Po prostu pamiętam w MKI i LEXII jakieś problemy, stąd pytanie.
Teraz wszystko jasne, dzięki.
Floating on ;)

dziara

  • Gość
Odp: [Mk3] Dwa komplety opon a czujniki ciśnienia - jak to ogarnąć?
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 08, 2018, 13:41:27 »
Uświadomcie mnie odnośnie czujników ciśnienia bo zgłupiałem. Zakupiłem drugi komplet felg z drugimi, dodatkowymi czujnikami ciśnienia starego typu. Chcę teraz zmienić opony razem z drugim kompletem felg i (jeżeli się da) uaktywnić ten drugi komplet czujników ciśnienia. Dzwoniłem w tej sprawie do ASO i kopara mi opadła. Chcą za to 250zł (samo uaktywnienie czujników i wpisanie ich do komputera)+ ewentualne założenie i wymiana opon. Tłumaczą, że muszą mieć jakieś urządzenie do tego aby wzbudzić dodatkowy komplet czujników ciśnienia. Czy to na prawdę wymaga tyle zachodu??? >:( :( Ktoś tu pisał, że zrobił sobie wszystko sam przy pomocy programu. Czy może to zależny od rocznika samochodu. Czyżby mój z 2011 r. wymagał dodatkowych urządzeń do tego? W sumie, jak muszę taka kasę płacić (wyjdzie z 350zł)  to wolę podziękować za taki prezent. Tylko nie lubię mieć rzeczy, z których nie korzystam (o świecącym się co jakiś czas komunikacie SERVICE nie wspomnę bo jest denerwujący).

Offline Paweł Lessnau

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 155
  • Skąd: Koszalin
  • Posiadany samochód: C5 Tourer Exclusive 2011, 1.6 THP BVA 6
  • Zainteresowania: Muzyka
  • Miejscowość: Koszalin
Odp: [Mk3] Dwa komplety opon a czujniki ciśnienia - jak to ogarnąć?
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 08, 2018, 14:39:43 »
Jeżeli masz numery czujników, to wystarczy je zapisać przy pomocy DB. A jeżeli ich nie masz, to albo zrzucasz opony, spisujesz numery czujników, albo robi się to przy pomocy jakiegoś urządzenia bezprzewodowego (które odczytuje te numery? Tego nie wiem).

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 586
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: [Mk3] Dwa komplety opon a czujniki ciśnienia - jak to ogarnąć?
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 08, 2018, 15:26:37 »
Michał to chyba ja jestem ten ktoś ;) i dokładnie tak, jak pisze Paweł - jak opony jeszcze nie są na felgach to wystarczy sobie spisać numery lub na leniwca pstryknąć fotki i potem dopisać w DB jako komplet dodatkowy (jak już są na samochodzie to jako podstawowy a letnie jako dodatkowy - na wszelki wypadek warto zrobić sobie zrzut ekranu z tym co jest aktualnie wpisane). Jak opony już są założone to u dobrego oponiarza (może rzeczywiście nie u każdego) są w stanie wzbudzić czujnik i odczytać z niego numer a Tobie zostaje potem wpisać w DB.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

gienas

  • Gość
Odp: [Mk3] Dwa komplety opon a czujniki ciśnienia - jak to ogarnąć?
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 08, 2018, 16:03:26 »
To urządzonko odczytuje numery czujników a potem złączem OBD wpisuje je na miejsce, trwa to kilka minut.
 Oponiarz do którego jeżdżę tak właśnie czyni, ustrojstwo jest firmy ATEQ, modelu nie pamiętam...