Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Uszkodzone lusterko  (Przeczytany 1361 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Henryk Guzicki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 281
  • Skąd: Brande/Dania
  • Posiadany samochód: Seat Ateca FR TSI Citroen DS3 HDI
  • Miejscowość: Brande/Dania
Uszkodzone lusterko
« dnia: Lipiec 27, 2019, 17:54:59 »
Witam,pierwszy dzień wakacji i jakiś UJ uszkodził mi prawe lusterko >:( prawdopodobnie poszedł mechanizm bo się nie składa i lata luzem.Teraz pytanie jak ustalić ile mam pinów bo podjechał bym na szrot(francja) i kupił używkę ale nie wiem ile pinów i od czego zależy ich ilość.

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 871
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Odp: Uszkodzone lusterko
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 27, 2019, 20:37:30 »
W 2012 nie było już indeksacji, więc pozostaje sprawdzić czy masz fotochrom czy nie i takie samo kupić. Z fotochromem szkło ma jasniejszą obwódkę dookoła. Temat pinów szczegółowo opisany jest w poście o wyposazeniu dodatkowym.

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 586
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Uszkodzone lusterko
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 27, 2019, 20:43:40 »
Zdejmij tapicerkę drzwi (i tak będziesz to musiał zrobić do podmiany lusterek) i policzysz ile tego tam jest... generalnie lusterka z fotochromem i/lub indeksacją mają dodatkową kostkę 6 PIN (2 fotochrom 4 pamięć) więc im więcej pinów, tym łatwiej potem upgrade zrobić ;). Szukaj pod kolor, bo rozbebeszanie tego ustrojstwa jest mocno upierdliwe (do niektórych zaczepów praktycznie nie ma dostępu i zazwyczaj kończy się ułamaniem któregoś z nich). Poza tym do demontażu lusterka najwygodniej podejść kluczem rurowym (10 albo 13 nie pamiętam)... nakrętka jest dostępna przez otwór pod taką szarą "gąbkową" naklejką.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Henryk Guzicki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 281
  • Skąd: Brande/Dania
  • Posiadany samochód: Seat Ateca FR TSI Citroen DS3 HDI
  • Miejscowość: Brande/Dania
Odp: Uszkodzone lusterko
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 27, 2019, 20:50:10 »
Luuuuudzie to żeście pomogli z tą wymianą  ??? kupię używkę i z wymianą poczekam aż wrócę do Danii,narazie ustawię aby było coś widać i pokleję żeby się trzymało.Moje lusterka są grzane, składane i takie lekko szkło cemne i nic więcej,a mogę kupić takie np.11 pinów a ja mam np.7?

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 586
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Uszkodzone lusterko
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 27, 2019, 21:06:49 »
Możesz, główna kostka lusterka jest taka sama - jak kupisz z mniejszą ilością pinów to stracisz elektryczne składanie (o ile były w ogóle takie ze składaniem ręcznym w C5-kach) ogrzewanie lusterek też było standardem. Z tego co pamiętam to kostka ma 10 pin i 11 przewodów - po stronie pasażera i 10 przewodów na 9 pinach po stronie kierowcy (czujnik temperatury zewnętrznej jest tylko u pasażera, więc po stronie kierowcy jeden pin jest nieobsadzony).
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Tomasz Hudy

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 086
  • Skąd: Lędziny
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X7) Tourer (2011) 2.0 HDI RHH AM6C
  • Zainteresowania: informatyka, elektronika
  • Miejscowość: Lędziny
Odp: Uszkodzone lusterko
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 27, 2019, 21:15:11 »
Możesz, główna kostka lusterka jest taka sama - jak kupisz z mniejszą ilością pinów to stracisz elektryczne składanie (o ile były w ogóle takie ze składaniem ręcznym w C5-kach) ogrzewanie lusterek też było standardem. Z tego co pamiętam to kostka ma 10 pin i 11 przewodów - po stronie pasażera i 10 przewodów na 9 pinach po stronie kierowcy (czujnik temperatury zewnętrznej jest tylko u pasażera, więc po stronie kierowcy jeden pin jest nieobsadzony).
Były bez składania, ja takie kupiłem przez pomyłkę. Padł u mnie silnik i chciałem tylko podstawę z silnikiem wymienić, więc kupiłem najtańsze - jakie było moje zaskoczenie.
I da się rozebrać to lusterko bezinwazyjnie, moje było już rozbieranie kilkakrotnie i trzyma się.

Offline Henryk Guzicki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 281
  • Skąd: Brande/Dania
  • Posiadany samochód: Seat Ateca FR TSI Citroen DS3 HDI
  • Miejscowość: Brande/Dania
Odp: Uszkodzone lusterko
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 27, 2019, 21:26:21 »
Dzięki za pomoc :)

Offline Jarosław Lisowicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 161
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.0i BVA
  • Miejscowość: Ruda Śląska
Odp: Uszkodzone lusterko
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 22, 2019, 23:53:50 »
Były bez składania, ja takie kupiłem przez pomyłkę. Padł u mnie silnik i chciałem tylko podstawę z silnikiem wymienić, więc kupiłem najtańsze - jakie było moje zaskoczenie.
I da się rozebrać to lusterko bezinwazyjnie, moje było już rozbieranie kilkakrotnie i trzyma się.
Pamiętasz ile miało pinów? 8 pinowy anglik obskoczy. Nie chciałbym takiego zaskoczenia jak Twoje ;)
Pozdrawiam, Jarek