Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Wypadeczek  (Przeczytany 1276 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szymon Plichta

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 8
  • Posiadany samochód: C5 Fl
Wypadeczek
« dnia: Listopad 15, 2018, 19:45:23 »
Witam,
na początku powiem, że przytrafił mi się wypadek na autostradzie w Niemczech (nie wyhamowałem) i rozwaliłem swojego citroena jaka na zdjęciu. 2004 2.0 HDi 16v 136km. Pytanie do kolegów następujące:  jakie moduły znajdują się w okolicach uderzenia i mogły zostać uszkodzone, ponieważ auto nie odpala, tak jakby wgl nie było prądu. Akumulator jest cały. Po samym uderzeniu pamiętam, że wyskoczyło sporo błędów jednak nie mam pojęcia jakich, auto zgasło i koniec.
Sprawne auto zostało mi przywiezione z Polski, a Citroen pojechał spowrotem ponieważ musiałem jechać do pracy, a chce powoli zamawiać części i nie wiem co mogło się uszkodzić w związku z elektroniką. Po rozmowie z tatą który obejrzał samochód w Polsce powiedział że popękana jest skrzynka z bezpiecznikami.
Dziękuję za wszystkie informacje.  https://naforum.zapodaj.net/76ad10e3fd41.jpg.html

« Ostatnia zmiana: Listopad 15, 2018, 19:56:41 wysłana przez Błażej Banisz »

hak64

  • Gość
Odp: Wypadeczek
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 15, 2018, 19:52:57 »
Sądząc po uszkodzeniach koszt naprawy będzie bliski wartości auta przed szkodą, a jeśli wystrzeliły poduchy i napinacze, to przekroczy tę wartość. W kwestii braku możliwości odpalenia, to pewnie zadziałał czujnik uderzeniowy i odłączył zapłon. Wspomnianą skrzynkę bezpieczników też warto sprawdzić.

Offline Wojciech Sekuła

Odp: Wypadeczek
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 15, 2018, 20:15:39 »
W C5 jest cos takiego jak czujnik zderzeniowy/uderzeniowy. Prawdopodobnie to on, przy uderzeniu odcial cala elektrykę.
W Xantii czujnik znajdowal sie pod maska za lewa, przednią sferą (patrząc od przodu) - wystarczylo go wcisnać.
pozdrawiam
Wojtek

----------------------------------
byla Xantia Break 1,9TD, 1996r
była C5 Break, 2.0 + LPG, 2005r.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 041
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Wypadeczek
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 15, 2018, 20:22:44 »
Szczerze to w C5 go jakoś nie zauważyłem... Ale i nie szukałem.Bardziej bym obstawiał że BSM mógł oberwać w tej "skrzynce z bezpiecznikami".

Offline Szymon Plichta

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 8
  • Posiadany samochód: C5 Fl
Odp: Wypadeczek
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 15, 2018, 20:26:33 »
Myślę, że podejmę się naprawy, bardzo lubię to auto i mam  w nim niski pewny przebieg więc szkoda mi go sprzedać. Poduszki nie wystrzeliły, koło też prosto stoi.
Macie może informację gdzie się ten bezpiecznik znajduje? Czy jest on odrazu do wymiany czy jak mówił poprzednik też jest na przycisk? Jestem ciekaw czy jest on w ogóle w stanie odpalić...

Offline Szymon Plichta

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 8
  • Posiadany samochód: C5 Fl
Odp: Wypadeczek
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 15, 2018, 20:30:26 »
BSM to ta skrzynka z bezpiecznikami po prawo nad akumulatorem?

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: Wypadeczek
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 15, 2018, 20:33:32 »
Macie może informację gdzie się ten bezpiecznik znajduje?
Nie ma go...potrzebujesz Lexii do diagnozy przyczyn. Szkoda czasu na naprawy "na oko".

C5 ma odcinanie zasilania paliwem w przypadku zderzenia, realizowane "od kalkulatora poduszek"....

hak64

  • Gość
Odp: Wypadeczek
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 15, 2018, 20:53:44 »
Myślę, że podejmę się naprawy, bardzo lubię to auto i mam  w nim niski pewny przebieg więc szkoda mi go sprzedać.
Twoje pieniądze i Twoje auto. Używane części nie są drogie i naprawa miała by sens, gdyby wykonać ją samodzielnie. Zlecenie roboty warsztatowi to wydatek powyżej 5 tys. zł (z zastosowaniem części z odzysku).

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 041
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Wypadeczek
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 15, 2018, 20:59:09 »
BSM to ta skrzynka z bezpiecznikami po prawo nad akumulatorem?
Tak tam znajduje się moduł BSM. Ja bym jednak zaczął od sprawdzenia czy przewody masy z akumulatora siedzą na miejscu... Bo są w tym rejonie... Zaraz za lampą.

Offline Szymon Plichta

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 8
  • Posiadany samochód: C5 Fl
Odp: Wypadeczek
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 16, 2018, 14:31:38 »
Ok, czyli podsumowując nic konkretnego się tam nie znajduje, prócz BSM ktore może być przyczyną. Zacznę od sprawdzenia przewodów masowych, jeśli nie pomoże to lexia. Dzięki za pomoc!

Offline Marek Bor

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 644
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 3.0 HDI 241KM 2012 rok Exclusive
  • Zainteresowania: Po za Citroen ujeżdżam jeszcze motocykl Honda Shadow vt750 ACE
  • Miejscowość: Olsztyn
Odp: Wypadeczek
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 16, 2018, 21:57:18 »
Wielkiej tragedii nie ma. Auto za grosze do naprawienia. Jak je lubisz to naprawiaj i nie słuchaj głupot.
U mnie zmiana!!! To już szósta C5 tym razem 2012 rok 3.0HDI oczywiście też w kombi na full wypasie Exclusive.