Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Lewa manetka + światła stop  (Przeczytany 1375 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał Kubik

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 4
  • Skąd: Pawłowice
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0HDi 2003
  • Miejscowość: Pawłowice
Lewa manetka + światła stop
« dnia: Listopad 25, 2018, 12:44:43 »
Witam, wiem że tematow tego typu są miliony ale mi dochodzi dodatkowy problem...może zaczne opowieść od początku:

Problem na przestrzeni ok 2 lat... Lewa manetka-lewy kierunkowskaz w upalne letnie dni 3x cyk i przestał, w chłodniejsze dni 90% sprawny.
Światła przeciwmgłowe świecą czasem minute czasem 10min i się wyłączą. Podobnie z światłami drogowymi.
Ok.3 tyg temu zauważyłem większy problem... Pewnego dnia chcąc zgasić cytryne na parkingu no nie udalo sie :( kluczyk w pozycji 0 i nic, silnik dalej pracuje... Przekrecilem spowrotem w pozycję chyba 3 no tak jak jest normalnie że silnik pracuje i kolejna próba zgaszenia i nic...
Zgasiłem światła mijania, czasem trzeba trzymać manetke bo jak puszczę to po 1sek światła zapala sie same... No ale udało sie zgasić silnik na wyłączonych światłach, taki szczegół.
Powrót do domu, próba gaszenia silnika, światła wyłączone, hamulec STOP wciśnięty, przekręcam kluczyk, silnik pracuje dalej a o dziwo po chwili puszczam pedał hamulca i silnik zgasł bez kluczyka w stacyjce.
Do tej pory taka sytuacja miała miejsce kilkanaście razy ale nie zawsze.
Jak by tego było mało gdy odpale silnik standardowo już automatycznie zapalaja się światła (no to akurat już właśnie ok 2lat trwa) następnie włączam pozycyjne a tu co? Światła stopu są włączone, wszystkie 3 a gdy sie wciśnie hamulec to lekko mocniej zaświecą...

Ktoś miał taki przypadek?
100% wiem że jest manetka do wymiany/naprawy ale czy to wszystko?
Wczoraj przepaliła sie lewa zarówka STOPu, dodatkowy stop zdemontowałem aby ludzi nie wprowadzac w błąd z tyłu bo niestety cytryna musi dziennie jezdzić :( 
Czy wymiana całego zespolonego przełacznika wyjaśni wszystko???

Offline Jacek Welz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 101
  • Skąd: Stavanger/Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Ford SMax 2.0TDCI '14; MB A160 '01
  • Zainteresowania: komp, foto, citro, kayako, grajko i inne
  • Miejscowość: Stavanger/Bydgoszcz
Lewa manetka + światła stop
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 25, 2018, 17:31:40 »
Okaże się dopiero po wymianie. Takie dziwne objawy mogą sugerować uszkodzone BSI. Generalnie elektryka do przejrzenia - masy, kostka stacyjki. Manetka pod kierownica nie ma nic wspólnego ze światłem stopu. Osobiście szukałbym szerzej niż manetka. Plus warto podłączyć do kompa - powinno się dać przetestować manetkę, ale może i inne błędy będą.

Edit: jeszcze spróbuj się pobawić bezpiecznikami. Wypnij stopy i zobacz jak się wtedy auto zachowuje. Może masz jakieś zwarcie na wiązce idącej do tylu auta.
« Ostatnia zmiana: Listopad 25, 2018, 17:58:03 wysłana przez Jacek Welz »
Ford S-Max 2.0TDCI '14
dawniej: Xsara Picasso 1.6i SX '10
ZX 1.4i SX Break '96/97, ZX 1.4i Avantage '91
i jakies niecytryny
GG: 4635213 (i inne ;)

Offline Michał Kubik

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 4
  • Skąd: Pawłowice
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0HDi 2003
  • Miejscowość: Pawłowice
Odp: Lewa manetka + światła stop
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 25, 2018, 21:21:17 »
No to mnie dobiłeś tymi faktami bo moge robić wszystko tylko nie grzebanie z kablami... Jak dla mnie to tragedia a nigdzie nie znam dobrego elektryka bo nigdy nie potrzebowałem a do tego dochodzą terminy + czas naprawy a do pracy trzeba jezdzić a w styczniu jeszcze przegląd :(

Tak na szybko sprawdziłem czujnik stopu przy pedale ale wygląda na dobry i jak go odłaczyłem to stop nie świecił

Offline Piotr Gralewicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 65
  • Skąd: Łuków
  • Posiadany samochód: XP 2.0HDI '02 & XP 2.0HDI '03
  • Zainteresowania: Wszystko po trochu ;-)
  • Miejscowość: Łuków/Langenau
Odp: Lewa manetka + światła stop
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 26, 2018, 21:04:57 »
Hej. Właśnie mam to samo w drugiej Xsarze Picasso też rok '03. W tej z '02 jest inny "pajacyk". W '03 mam prawie to samo. Czyli światła się zapalają po zgaszeniu, kierunkowskaz odskakuje po skręcie a jednak działa dalej itp. Reszta przełączników działa bez zarzutów czyli tempomat, manetka radia czy wycieraczek. Mój mechanik korzystając z tego, że na warsztacie miał podobną w naprawie, przełożył "pajacyka" do mojej i problem znikł. Stwierdził, że wyrobił się przełącznik od kierunków i dlatego nieprawidłowo działa. Zamówiłem właśnie cały "pajacyk". Moja sugestia, zmień na jakiś sprawny na próbę. Jeśli będzie działać to reszta jest ok. Jeśli nie to szukaj przyczyny głębiej. Pozdro

Offline Michał Kubik

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 4
  • Skąd: Pawłowice
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0HDi 2003
  • Miejscowość: Pawłowice
Odp: Lewa manetka + światła stop
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 02, 2019, 19:48:53 »
Witam trochę mnie nie było z braku czasu ale chciałbym poinformować że problem ze STOPem został rozwiązany... Przyczyną były przepalające sie żarówki stopu, obie były czarne, okopcone... Wymiana ich wszystko wyjaśniła i szczerze gdyby jedna sie nie spaliła elektryk zaczął by grzebać w okolicach stacyjki,kierownicy  ;D  ;D

Problem jednak dalej z manetką...
Czy można ją wymienić czy tylko cały pająk??
Na alliexpres widzialem te same manetki bez opcji AUTO tylko nie wiem czy taśma czy piny

P.S
Szczęśliwego Nowego Roku 2019 :)