Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Awaria skrzyni biegów 2.0 Pb 2008r.  (Przeczytany 3395 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tomek Wasilewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 95
  • Skąd: Chorzów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 16V PB+LPG (2008) / Skoda Roomster MY08 1.6 16V PB+LPG
  • Zainteresowania: Elektryka i mechanika
  • Miejscowość: Chorzów
Awaria skrzyni biegów 2.0 Pb 2008r.
« dnia: Listopad 26, 2018, 19:15:48 »
Witam,
Problem jak w temacie. Samochód cały czas jeździ ale napęd wydaje z siebie okropne dzwieki.
Odpalam na zimnym cisza. Przejade 15 km do pracy i juz na miescu na postoju (na luzie) słychać huczenie, a nawet nazwał bym to mieleniem. Jak wcisnę sprzegł to zmienia się dzwiek natomist nadal słychać huczenie.
Przy ruszaniu mocno telepie zespołem napędowym, pomijam żę uszkodziło to juz dolną poduszkę silnika.
Skrzynia jak to w 2.0 Pb "miałczała", huczała ale dzwięki były do zniesienia.
podejrzewam że zrobił się duży luz na wałku sprzeglłowym w skrzyni i oprócz wymiany skrzyni na używke bedzie mnie czekała wymiana łożyska +sprzegł+docisk+toczenie koła zamachowego+simmering+ wszystkie graty zwiaze ze zdjęciem skrzyni biegów.


Pytanie jest następujące : jaką skrzynię mogę wpasowac w miejsce tej którą mam. A co mam to nie wiem. Moze ktoś po Vin pomoze coś dobrać. VF7RWRFJC54090227

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 594
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Awaria skrzyni biegów 2.0 Pb 2008r.
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 26, 2018, 19:33:06 »
Sbox podaje takie coś na temat skrzyni
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Tomek Wasilewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 95
  • Skąd: Chorzów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 16V PB+LPG (2008) / Skoda Roomster MY08 1.6 16V PB+LPG
  • Zainteresowania: Elektryka i mechanika
  • Miejscowość: Chorzów
Odp: Awaria skrzyni biegów 2.0 Pb 2008r.
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 26, 2018, 19:39:37 »
Dzieki. Juz wiem ze mam szukać DP51 DP64.


A czy orientuje się ktoś na co można zamienić (było by super gdyby miała dłuższe przełożenia) ??

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 056
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Awaria skrzyni biegów 2.0 Pb 2008r.
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 27, 2018, 07:13:52 »
Ktoś tu mówił że pasuje od 2.2 benzyna i ma dłuższe przełożenia
Ja mówiłem. Teoretycznie powinna podejść skrzynia 20MB06 zwykle parowana z 2.2 16V PB aczkolwiek wymagane są półosie do niej, podpora półosi, mocowanie skrzyni no i oczywiście wybierak. 6 bieg powinien być nieco dłuższy a 5 lekko krótszy niż obecne. Kto wie też jakie problemy wyjdą po drodze...

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 056
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Awaria skrzyni biegów 2.0 Pb 2008r.
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 27, 2018, 16:53:47 »
Dzwon skrzyni i mocowania są na pewno takie same,  przy silniku 2.0 i 2.2 benzyna?
Wygląda że tak. Te silniki mają chyba tylko inny wał, korby i osprzęt. Ciekawi mnie średnica tłoka... Bo mogła zostać nawet ta sama.
Widzialem na kanale u kumpla puga z 2.2 benzyną. Dzwon był jak dla mnie identyczny. Oglądałem dość dokładnie. A i na forum peugeota ktoś robił taki przeszczep z tym że do silnika RFN a nie RFJ. Ale to dość bliźniacze silniki. Jeśli nikt nie zrobi takiego przeszczepu do czasu aż mi padnie skrzynia... Na co się nie zanosi, odpukać. Bądź będę miał nadmiar wolnego czasu i gotówki to ta przeróbka chodzi mi po głowie i pewnie ją wykonam.
       Co do samej skrzyni w C5 2.0 16V PB to często rozsypują się tryby od 5 biegu (za mało oleju). Nie wiem jak w C5 X7 ale W C5 i C5 FL powinno się dać  zmienić te tryby bez wyciągania skrzyni, a w Xantii da się na 100%. Ba Xantią przejechałem łącznie z 1000km bez trybów 5 biegu.  :D Na 4 rozpędzała się w okolice 160-170km/h więc nie było źle. I szczerze to spalanie LPG było większe tylko o 1L na 100km. Więc jeśli się da możesz spróbować je wyjąć... Może się uciszy. (te tryby mogą wyć nawet jak jedziesz na innych biegach) Już kilka razy u kolegi znajomym robiliśmy takie patenty, zawsze to taniej niż przekładka skrzyni (którą i tak trzeba kupić bo nie ma skąd dostać trybów w normalnej cenie). I zawsze pomagało, a jak nie pomoże to skrzynia cała już kupiona i tak... Tylko roboty więcej. Często decyduje cena...
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2018, 17:19:42 wysłana przez Piotr Puścian »

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 056
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Awaria skrzyni biegów 2.0 Pb 2008r.
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 27, 2018, 17:46:48 »
Tryby samej piątki też można dać dłuższe
Miałem dłuższe w Xantii  ;) Wprost z Xantii 1.9TD lub 1.9D nie wiem dokładnie bo rwałem je na złomie i już z silnika jaki auta niewiele zostało. Różnica była spora w przełożeniu. Ale i prędkościomierza brakowało. A za tryby zapłaciłem śmiesznie pieniądze, bo były na wagę  ;D

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 056
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Awaria skrzyni biegów 2.0 Pb 2008r.
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 27, 2018, 18:06:30 »
Mam gdzieś linka jakie przełożenia i z czego można dać, poszukam i wrzucę ponownie, może któryś z użytkowników zrobi użytek z tej wiedzy.
Proszę http://www.racingforum.pl/Modyfikacja-skrzy-bieglw-PSA-rodziny-BE4-z-silnikami-benzynowymi-t127283.html
Tylko że grzebanie w czymś więcej jak 5 bieg... jest drogie. Może faktycznie się przyda. Ale mając do wyboru grzebać się ze skrzynią i łożyskami, wolę jednak grzebać się z tym aby zaszczepić skrzynie 6 biegową  :) Która dodatkowo jest wytrzymalsza.
Co do samych półosi do tej skrzyni 6 biegowej powinny nadać się od 2.0HDi mocowanie i wybierak też. A z 2.0HDI chyba występowała skrzynia 6? Mam rację? Problemem pozostaje podpora półosi, bo przy 2.0HDi jest zapewne inna.

Offline Tomek Wasilewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 95
  • Skąd: Chorzów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 16V PB+LPG (2008) / Skoda Roomster MY08 1.6 16V PB+LPG
  • Zainteresowania: Elektryka i mechanika
  • Miejscowość: Chorzów
Odp: Awaria skrzyni biegów 2.0 Pb 2008r.
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 06, 2018, 22:08:03 »
Naprawa zakończona. Wymieniłem komplet sprzegła i samochód jak nowy. Odnosze wrażenie że skrzynia biegów pracuje ciszej.


Dla potomnych: Gdy przy ruszaniu szarpie jak by były uszkodzone poduszki to znaczy że sprzegło się kończy. Ciężka praca pedału sprzegła. Moje po 200 tysiacach wyglądło agonalnie. Same okładziny były zmęczone ale sprawne. Gorzej wygladało łozysko oporowe i docisk. Wielowspust w tarczy sprzegła praktycznie wyrwany, sprężynki z dużym luzem, docisk z mocno odciśniętym śladem po łożysku niestey nie symetrycznie w stosunku do wałka sprzegłowego, Generalnie syf. Nadawało się do wymiany jakieś 30 kkm temu gdy dawało o sobie pierwsze objawy.
Udało sie wyjąć skrzynie bez zdejmowania sanek i aluminiowych kłów. 3 osoby i można wymanewrować tak że wyjdzie. Wymiana sprzęgła to formalnośc jak masz klucz dynamometryczny i odrobine pojecia jak ono działa. Najgorszy jest demontaż tak zwanej galanterii: półośki, rozpinanie zawieszenia i wyjmowanie wszystkiego od góry zeby był dostęp. Czas operacyjny jeden człowiek to około 10 godzin (3 ludzi do wyjęcia skrzyni biegów).
Juz mam doswiadczenie wieć jak ktos ma sprzegło do wymiany to zapraszam, właścicielom HDi dziekuje. (Prawdziwe samochody są na Pb).


Podziekowania dla Tomasz Machoński za szybkie załatwienie części....

Offline Tomek Wasilewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 95
  • Skąd: Chorzów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 16V PB+LPG (2008) / Skoda Roomster MY08 1.6 16V PB+LPG
  • Zainteresowania: Elektryka i mechanika
  • Miejscowość: Chorzów
Odp: Awaria skrzyni biegów 2.0 Pb 2008r.
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 23, 2018, 16:08:23 »
Po wykonaniu naprawy stwierdziłem ze przy popuszczeniu sanek i rozpinaniu zawieszenia chyba nieumyślnie poruszyłem elemety regulacji zawieszenia przód. Auto stoi za wysoko (jeszcze nie dokonałem pomiaru odległości błotnika od środka koła) ale jest wysoko i twardo. Teraz pytanie czy luzowac obejmę na stabilizatorze i ustawiać tak że odległośc błotnika od środka koła bedzie 41 cm czy macie jakiś inny pomysł?? nie mam dostępu do diagboxa i lexii żeby sprawdzić jakie tam są wpisane wartości.

Offline Tomek Wasilewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 95
  • Skąd: Chorzów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 16V PB+LPG (2008) / Skoda Roomster MY08 1.6 16V PB+LPG
  • Zainteresowania: Elektryka i mechanika
  • Miejscowość: Chorzów
Odp: Awaria skrzyni biegów 2.0 Pb 2008r.
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 23, 2018, 17:39:49 »
Wszystko już zostało napisane na ten temat
Prościej było by gdybyś napisał "tak reguluj obejmą na stabilizatorze " lub " nie. regulacje należy przeprowadzić przy użyciu diagbox/lexia"
Twój post nie wnosi nic do tematu dla mnie do usunięcia.(jak chcesz zobie ponabijac ilośc postów to polecam ci forum BMW)
PS: gdybym miał czas szukać to bym nie pytał.

Offline Tomasz Hudy

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 086
  • Skąd: Lędziny
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X7) Tourer (2011) 2.0 HDI RHH AM6C
  • Zainteresowania: informatyka, elektronika
  • Miejscowość: Lędziny
Odp: Awaria skrzyni biegów 2.0 Pb 2008r.
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 23, 2018, 20:04:23 »


Prościej było by gdybyś napisał "tak reguluj obejmą na stabilizatorze " lub " nie. regulacje należy przeprowadzić przy użyciu diagbox/lexia"
Twój post nie wnosi nic do tematu dla mnie do usunięcia.(jak chcesz zobie ponabijac ilośc postów to polecam ci forum BMW)PS: gdybym miał czas szukać to bym nie pytał.
Z całym szacunkiem, ale gdyby każdy miał takie podejście jak Ty - nie chce mi się szukać, więc zapytam - to byłby tu jeden wielki chaos.
Doceń że niektórzy mają tutaj spory wkład i udzielają się zupełnie za darmo dzieląc się swoją wiedzą, którą Ty żądasz na zawołanie bo nawet nie chce Ci się skorzystać z wyszukiwarki.
Gdybyś na bieżąco śledził forum to byś wiedział, że pomimo podwieszonych tematów - FAQ - gdzie znajdują się najczęściej zadawane pytania, szybkie pytanie - szybka odpowiedź, który został stworzony dla tych co mają problem z wyszukiwarką, średnio kilka razy w tygodniu ktoś pyta o regulację zawieszenia.
A więc odpowiem Ci żebyś już nie tracił czasu - tak, reguluj obejmą na stabilizatorze.


Offline Tomek Wasilewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 95
  • Skąd: Chorzów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 16V PB+LPG (2008) / Skoda Roomster MY08 1.6 16V PB+LPG
  • Zainteresowania: Elektryka i mechanika
  • Miejscowość: Chorzów
Odp: Awaria skrzyni biegów 2.0 Pb 2008r.
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 23, 2018, 23:25:30 »
Wyciągałes kiedyś skrzynię biegów z zamochodu w którym silnik jest poprzecznie?? Widać p. Paweł Hrupa nie ma pojecia o tym zeby wyjac skrzynie trzba popuscic sanki, i rozpiąć zawieszenie a przy okazji drążek stabilizatora. Odpuszczam bo nie znalazłem tu normalnych ludzi dzień przed swiętami tylko "forumowiczów" zakochanych w opcji "szukaj"
Temat do zamknięcia.

Offline Tomek Wasilewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 95
  • Skąd: Chorzów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 16V PB+LPG (2008) / Skoda Roomster MY08 1.6 16V PB+LPG
  • Zainteresowania: Elektryka i mechanika
  • Miejscowość: Chorzów
Odp: Awaria skrzyni biegów 2.0 Pb 2008r.
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 23, 2018, 23:28:25 »


Prościej było by gdybyś napisał "tak reguluj obejmą na stabilizatorze " lub " nie. regulacje należy przeprowadzić przy użyciu diagbox/lexia"
Twój post nie wnosi nic do tematu dla mnie do usunięcia.(jak chcesz zobie ponabijac ilośc postów to polecam ci forum BMW)PS: gdybym miał czas szukać to bym nie pytał.
Z całym szacunkiem, ale gdyby każdy miał takie podejście jak Ty - nie chce mi się szukać, więc zapytam - to byłby tu jeden wielki chaos.
Doceń że niektórzy mają tutaj spory wkład i udzielają się zupełnie za darmo dzieląc się swoją wiedzą, którą Ty żądasz na zawołanie bo nawet nie chce Ci się skorzystać z wyszukiwarki.
Gdybyś na bieżąco śledził forum to byś wiedział, że pomimo podwieszonych tematów - FAQ - gdzie znajdują się najczęściej zadawane pytania, szybkie pytanie - szybka odpowiedź, który został stworzony dla tych co mają problem z wyszukiwarką, średnio kilka razy w tygodniu ktoś pyta o regulację zawieszenia.
A więc odpowiem Ci żebyś już nie tracił czasu - tak, reguluj obejmą na stabilizatorze.
bez tego całego wstepu na temat choaosu było by łatiej coś znaleźć za pomoca opcji szukaj.
Dzieki za odpowiedź

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 056
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Awaria skrzyni biegów 2.0 Pb 2008r.
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 24, 2018, 08:12:31 »
Wyciągałes kiedyś skrzynię biegów z zamochodu w którym silnik jest poprzecznie?? Widać p. Paweł Hrupa nie ma pojecia o tym zeby wyjac skrzynie trzba popuscic sanki, i rozpiąć zawieszenie a przy okazji drążek stabilizatora. Odpuszczam bo nie znalazłem tu normalnych ludzi dzień przed swiętami tylko "forumowiczów" zakochanych w opcji "szukaj"
Temat do zamknięcia.
Ja tam wyciągałem nie raz, nie dwa... Aczkolwiek robiłem to w autach ze "zwykłym" zawieszeniem i była to bajka. Ale zdaję sobie sprawę z tego że C5 X7 ma "cudowny" wielowahacz i tam sytuacja jest nieciekawa. Zawieszenie musisz wyregulować obejmą na drążku stabilizatora jak w każdym hydro.  W starszych C5 sanek do wyjęcia skrzyni nie ma potrzeby ruszać.