Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Xsara II 1.9D 2001r światła światełka i świetełeczka  (Przeczytany 1879 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin Bielak

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 1
  • Skąd: Księżpol
  • Posiadany samochód: Xsara II i C4
  • Zainteresowania: Ciężarówki
  • Miejscowość: Księżpol
Xsara II 1.9D 2001r światła światełka i świetełeczka
« dnia: Listopad 26, 2018, 21:44:58 »
Cześć
Mam problem w Citroen Xsara II 1.9D 2001r coupe 5 drzwiowa ,a dokładniej to kilka problemów. Elektryki w niej nie mam dużo ,a mimo to sprawia problemy.
1. Brak świateł STOP
Z tym problemem akurat sobie poradziłem ,ale zauważyłem że opis bezpieczników w książce serwisowej ni pieruna nie pokrywa się z tym co mam w rzeczywistości i to utrudnia mi naprawę innych usterek (Książka mówi że bezpiecznik STOP'u jest pod kierownicą pod nr 19 ,a w rzeczywistości jest pod maska)
2.Brak pozycji
Tutaj sprawa ma się tak że nie mam pozycji z przodu lewa i prawa strona. Narazie sprawdziłem tylko jedną lampę lewą (od kierowcy dla jasności :) ) napięcie dochodzi  do lampy. Przy gnieździe lampy jest ,a w lampie już niee więc gdzieś w lampie nie ma przejścia i tutaj moje pytanie czy da się jakoś lampę w miarę mało inwazyjnie rozebrać ,a może nie trzeba tego robić.Jedyna co przychodzi mi na myśl to sprawdzić styki w lampie (połączenie gniazda z lampą). Tylko co z drugą lampą, czy jest ona połączoną  z pierwsza czy mają oddzielne zasilania.
3. Brak oświetlenia wnętrza (kabiny)
Nie ma zasilania. Z czterech przewodów które mam przy światełku znalazłem tylko masę. Jest tam jeszcze jedno gniazdo (chyba do szyberdachu ) tam jest napięcie ,ale tylko na zapłonie ,a jednak oświetlenie wnętrza przydaje się nie tylko przy zapłonie. Nie zależy mi na tym by światło zaświecało się przy otwieraniu drzwi ,ale chociaż żebym mógł je sam zaświecić. Podejrzewam że zasilanie przechodzi przez jakiś moduł który odpowiada za przyciemnianie po zamknięciu drzwi, ale nie wiem czego i gdzie szukać.


Podczas walki o odzyskanie stopu nagle straciłem jedno światło mijania i jedno drogowe ,ale myślę że to wina mojego mieszania bezpiecznikami. Dlatego jeśli by ktoś miał schemat bezpeczników jednych i drugich byłbym baaardzo wdzięczny. Znalazłem w tym temacie schemat http://citroen.auto.com.pl/forum/viewtopic.php?t=192173
,ale tutaj mamy tylko te które znajdują się pod kierownicą ( też nie mam pewności czy schemat jest dobry ) i nie ma w nich świateł drogowych ,czyli pewnie są pod maską ,tylko pytanie gdzie :D


Przepraszam za chaotyczność tego co napisałem.
Mam multimetr ,ciepły garaż  i garść nowych  bezpieczników więc jak ktoś ma jakieś pomysły to chętnie sprawdzę