Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Olej do 1.8 z LPG  (Przeczytany 5605 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał Majewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 2 501
  • Skąd: Milówka
  • Posiadany samochód: C8 2.0 16V automat 2008 | Astra G 1.6 16V automat 2003
  • Zainteresowania: Wyceny nieruchomości, stary, stacjonarny sprzęt audio, amatorskie stolarstwo i kolej :)
  • Miejscowość: Milówka
Olej do 1.8 z LPG
« dnia: Grudzień 03, 2018, 08:58:13 »
Moja XP 1.8 LPG ma przejechane 255 tysięcy km w tym około 90 tysięcy km na gazie. Kupiłem ją z zalanym półsyntetykiem 10W40 i taki od trzech lat był lany. Ostatnio mechanik zasugerował mi powrót do pełnego syntetyku, bo silnik jest w na tyle dobrej kondycji, że śmiało można to zrobić.

Pytanie 1: Jaka jest Wasza opinia w tej sprawie?
Pytanie 2: Na jakim oleju (chodzi mi o parametry) Picasso 1.8 benzyna wyjeżdżało z fabryki?


Może od razu napiszę co ja o tym myślę: auto jeździ na półsyntetyku 10W40 i nic mu nie dolega. Wymiana co 15-20 tysięcy km, po drodze jakieś dolewki, jak to na LPG i tyle. Zastanawiam się czy jest sens go wybijać z tego "rytmu" zmianą oleju na pełny syntetyk.
"Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Golfem"

Były: Xsara 1, Xsara 2, Xsara Picasso

Offline Dariusz Kłeczek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 8 803
  • Skąd: Trzebinia/Birmingham
  • Posiadany samochód: BX 1,9 GTi; AX 1,5 D
  • Zainteresowania: fotografia, nurkowanie
  • Miejscowość: Trzebinia/Birmingham
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 03, 2018, 20:41:08 »
Wszystkie moje BX-y, Xantie i C5 śmigały na pełnym syntetyku.
Tak Pb jak i diesle, nie ważne co było wlane w chwili kupna.
A niektóre z nich miały na liczniku 2x tyle co Twoja Pikaczu.
BX 1,9 GTi 1991 już automat 213.000 km
AX 1,5 D Spot 1996 127.000 km
RENAULT TRAFIC 2,0 DCi 2007 224.000 mil
Hyundai IX35 1,7 CRDi 2014 79.000 mil

Offline Michał Majewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 2 501
  • Skąd: Milówka
  • Posiadany samochód: C8 2.0 16V automat 2008 | Astra G 1.6 16V automat 2003
  • Zainteresowania: Wyceny nieruchomości, stary, stacjonarny sprzęt audio, amatorskie stolarstwo i kolej :)
  • Miejscowość: Milówka
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 03, 2018, 21:02:18 »
Wszystkie moje BX-y, Xantie i C5 śmigały na pełnym syntetyku.
Tak Pb jak i diesle, nie ważne co było wlane w chwili kupna.
A niektóre z nich miały na liczniku 2x tyle co Twoja Pikaczu.

5W40 siądzie? Auto jeździ głównie na krótkich dystansach do 10km w terenie górskim, zimą w temperaturach spadających do -20 stopni, a czasem jeszcze niżej.
"Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Golfem"

Były: Xsara 1, Xsara 2, Xsara Picasso

Povagowany

  • Gość
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 03, 2018, 23:32:08 »
Na jakimś 5w30 będzie miał lżejsze życie tym bardziej że bywa u Ciebie zimą mocno lodowato.

10w40 to dzisiaj już nie zawsze olej półsyntetyczny, zwykle już hydrokrak wykonany w technologii syntetycznej z dobrymi parametrami na zimno.

Offline Andrzej Biernat

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 250
  • Skąd: Zabrze
  • Posiadany samochód: Hyundai Tucson 2.0 CVVT '09 + LPG Lovato/ Ford C-Max 1.0 EB '13
  • Zainteresowania: Wędkarstwo, komputery, majsterkowanie
  • Miejscowość: Zabrze
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 04, 2018, 06:26:57 »
Ja leję to co fabryka przewidziała:
https://www.palis.pl/olej-total-9000-energy-5w40-5-litrow,3,8874,1547

pomiędzy wymianami dolewam ok 0,8l żeby utrzymać poziom w połowie, między kreskami na bagnecie.

Przebieg na liczniku - niepotwierdzony - 141tyś km, od 12tyś na LPG (kupiłem go ze stanem 128tyś)

Offline Mikołaj Mrowiec

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 345
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C3 1.4 HDI 8v, Audi A4 tuned by R-Performance
  • Zainteresowania: Fotografia, grzebanie w elektryce swojej C3
  • Miejscowość: Warszawa
Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 04, 2018, 18:18:28 »
Na jakimś 5w30 będzie miał lżejsze życie tym bardziej że bywa u Ciebie zimą mocno lodowato.

10w40 to dzisiaj już nie zawsze olej półsyntetyczny, zwykle już hydrokrak wykonany w technologii syntetycznej z dobrymi parametrami na zimno.

Liczba po W oznacza lepkosc oleju przy wysokich temp. Zatem czy to bedzie 5w30 czy 5w40 to nijak ma sie do zimy ...
Zasada jest taka ze leje sie taki olej, ktory spelnia norme wskazana przez producenta samochodu np dla PSA to PSA B 712290 i ACEA C2. Potem bierze sie w zaleznosci od geolokalizacji auta wlasciwosci xWxx. Np przy 1.4 hdi zalecany u nas jest 5w40 a nie zalecany 10w40. Ten ostatni jest akceptowalny w Hiszpanii.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Povagowany

  • Gość
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 04, 2018, 18:22:57 »
Jesteś w błędzie. W30 ma niższa lepkość w niższych temperaturach od w40 przez co  będzie mniej gęsty w temp 40stC kiedy silnik rozgrzewa się, co za tym idzie lepiej będzie smarował.

Offline Jarek Hełka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 291
  • Skąd: Strzegom
  • Posiadany samochód: citroen berlingo 1.4 lpg '99 , ford focus 1.4 lpg '00
  • Miejscowość: Strzegom
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 04, 2018, 21:20:41 »
Jesteś w błędzie. W30 ma niższa lepkość w niższych temperaturach od w40 przez co  będzie mniej gęsty w temp 40stC kiedy silnik rozgrzewa się, co za tym idzie lepiej będzie smarował.
Niestety, ale to Ty jesteś w błędzie.
Jest tak jak napisał Mikołaj post wyżej.
Przy użytkowaniu w bardzo niskich temp. warto nawet pomyśleć nawet o 0W40.
Kupując 5W40 trzeba zwrócić uwagę, bo często są to hydrokraki, które w Polsce można nazywać syntetykami. Brać z napisem full syntetic i będzie ok.
Ja w berliniaku mam ponad 360kkm i ciągle jeżdżę na 5W40 , nie dolewając pomiędzy wymianami ani grama (nie wiem dlaczego miałby na lpg brać olej).

Povagowany

  • Gość
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 04, 2018, 22:07:51 »
Spójrz sobie na lepkości kinematyczne w temp. 40stC w kartach technicznych olejów to zmienisz zdanie

Na krótkie przebiegi do miasta 5w30 jest lepszy od 5w40 i zdania nie zmienię.

Offline Jarek Hełka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 291
  • Skąd: Strzegom
  • Posiadany samochód: citroen berlingo 1.4 lpg '99 , ford focus 1.4 lpg '00
  • Miejscowość: Strzegom
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 04, 2018, 22:17:33 »
Tak na szybko- możesz sobie przeczytać:
http://www.total.com.pl/porady-total/lepkosc-oleju/klasy-lepkosci-oleju-silnikowego.html

W focusie producent zaleca 5W30. Ja od początku leję 5W40 i nie mam problemu z braniem oleju. Przy takich temp jak w tym roku latem, 30 uważam za zbyt "rzadki".
Ford w 1.0EB zaleca nawet olej 5W20. A potem na niemieckich portalach ogłoszeniowych pełno ogłoszeń aut z tymi silnikami z dopiskiem -motorschaden ;)
Każą lać "rzadki" olej, bo wtedy auto mniej pali i spełnia normy emisji, a że po 100kkm padnie silnik, to dla nich dobrze, bo klient kupi nowe auto.

Povagowany

  • Gość
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 04, 2018, 22:25:08 »
Awarię silnika 1.0EB wynikają z błędu konstrukcyjnego (przegrzanie) więc oleju tu nie mieszaj

Offline Jarek Hełka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 291
  • Skąd: Strzegom
  • Posiadany samochód: citroen berlingo 1.4 lpg '99 , ford focus 1.4 lpg '00
  • Miejscowość: Strzegom
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 04, 2018, 22:36:10 »
Jeśli awarie EB wynikają z błędu konstrukcyjnego, to dlaczego problem występuje w najmocniejszych wersjach (te słabsze są zdecydowanie mniej awaryjne) i w tych , które mają wymieniany olej wg zaleceń producenta- czyli 30kkm.
Jeśli interwał wymiany jest zmniejszony do 15 kkm, awarii jest zdecydowanie mniej.
Tak samo zresztą jak w renówkach- ten co zmienia olej co 15kkm jeździ, a co 30kkm wymienia panewki.
Ale koniec OT , bo to nie o tym temat, a jak widzę argumenty nic nie dają.

Povagowany

  • Gość
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 04, 2018, 23:04:51 »
Na Elf 5w30 w trybie wymiany oleju co 30.000km przejechałem w sumie milion kilometrów. Silniki w kilku autach dojeżdżały bez awarii do 800tkm, oczywiście padał osprzęt. Wobec powyższego sam w sobie olej nie jest zły, kwestia warunków pracy.

Offline Mikołaj Mrowiec

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 345
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C3 1.4 HDI 8v, Audi A4 tuned by R-Performance
  • Zainteresowania: Fotografia, grzebanie w elektryce swojej C3
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 05, 2018, 09:58:36 »
Spójrz sobie na lepkości kinematyczne w temp. 40stC w kartach technicznych olejów to zmienisz zdanie

Na krótkie przebiegi do miasta 5w30 jest lepszy od 5w40 i zdania nie zmienię.
Poczatek tej dyskusji wzial sie od tego, ze kolega napisal iz 5w30 jest lepszy zima niz 5w40. Temp 40* silnik osiaga raczej przez chwile bowiem jego robocza temp jest mniej wiecej 90* 5w40 pozostawia lepszy film olejowy od 5w30 w tej temp. Jeden i drugi olej zachowuje sie tak samo zima przy temp minusowej gdy odpalamy auto. Zatem o czym tu w ogole dyskusja??? Zgodze sie tylko z tym, ze jesli ciagle jezdzimy krotkie odcinki inie dogrzewamy auta to 5w30 moze byc lepszym wyborem. Ale auta zasilane gazem maja wyzsza temp spalania. Wiec mozemy sobie gdybac teoretycznie


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline Michał Majewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 2 501
  • Skąd: Milówka
  • Posiadany samochód: C8 2.0 16V automat 2008 | Astra G 1.6 16V automat 2003
  • Zainteresowania: Wyceny nieruchomości, stary, stacjonarny sprzęt audio, amatorskie stolarstwo i kolej :)
  • Miejscowość: Milówka
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 05, 2018, 10:05:42 »
Z tego co ja czytałem (staram się też na własną rękę dokształcić w tym temacie) to zimą nie ma znaczenia czy będzie to 5W30 czy 5W40, ponieważ dla niskich temperatur te oleje mają podobne właściwości lepkości i pompowalności. Różnica pojawia się latem i na podstawie tego co czytałem to wybrałbym ostatecznie 5W40 jako olej bardziej uniwersalny niż 5W30. Dobrze kombinuję?
"Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Golfem"

Były: Xsara 1, Xsara 2, Xsara Picasso

Povagowany

  • Gość
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 05, 2018, 10:22:56 »
Dyskusja o tym że jadąc w mrozie -10 przez 10km nie zagrzejesz oleju, bo 90stC złapie ale płyn chłodzący. Kto ma wskaźnik temperatury oleju wie bardzo dobrze jak długo trwa nagrzanie oleju nawet latem.

Dlatego 5w30 przy tych 40-50stC będzie lepszym rozwiązaniem. Załączam tabelę do porównania.

Povagowany

  • Gość
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 05, 2018, 10:30:35 »
Dodam jeszcze że dla silnika z turbo olej 5w30 to podstawa. Lepiej smaruje i chłodzi turbo, bo przepływa go więcej w jednostce czasu niż 5w40

Offline Jarek Hełka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 291
  • Skąd: Strzegom
  • Posiadany samochód: citroen berlingo 1.4 lpg '99 , ford focus 1.4 lpg '00
  • Miejscowość: Strzegom
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 05, 2018, 11:09:25 »
Z tego co ja czytałem (staram się też na własną rękę dokształcić w tym temacie) to zimą nie ma znaczenia czy będzie to 5W30 czy 5W40, ponieważ dla niskich temperatur te oleje mają podobne właściwości lepkości i pompowalności. Różnica pojawia się latem i na podstawie tego co czytałem to wybrałbym ostatecznie 5W40 jako olej bardziej uniwersalny niż 5W30. Dobrze kombinuję?
Bardzo dobrze kombinujesz.
Dlatego też napisałem,że jeśli kolega jeździ w ekstremalnie niskich temp. zastanowiłbym się nawet nad olejem 0W40, bo będzie lepszy przy częstych zimnych startach.
Dodam jeszcze że dla silnika z turbo olej 5w30 to podstawa. Lepiej smaruje i chłodzi turbo, bo przepływa go więcej w jednostce czasu niż 5w40
Nie wiem skąd czerpiesz te informacje, ale np. renault dla silnika 1.4 tce zaleca 5w40. Jeśli dobrze pamiętam (nie chce mi się szukać) nie dopuszcza stosowania 5w30.
Teraz turbo często są chłodzone cieczą, a ja wolę nie ryzykować zerwania filmu przy oleju 5w30 w wysokich temp.

Offline Michał Majewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 2 501
  • Skąd: Milówka
  • Posiadany samochód: C8 2.0 16V automat 2008 | Astra G 1.6 16V automat 2003
  • Zainteresowania: Wyceny nieruchomości, stary, stacjonarny sprzęt audio, amatorskie stolarstwo i kolej :)
  • Miejscowość: Milówka
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 05, 2018, 11:28:21 »
Jeszcze jedna sprawa. Przy powrocie do pełnego syntetyku sugerują w sieci by robić płukankę silnika i po zmianie oleju kolejną wymianę zrobić po około 5 tysiącach km. Oczywiście za każdym razem z wymianą filtra oleju. Syntetyk ponoć wypłukuje zanieczyszczenia i osady z silnika i jak się nie zrobi płukanki to na bank szybko zatka się filtr oleju.


Myślicie, że przy benzynie z gazem z przebiegiem 250 tysięcy to może być spory problem i rzeczywiście lepiej tę płukankę zrobić?
"Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Golfem"

Były: Xsara 1, Xsara 2, Xsara Picasso

Povagowany

  • Gość
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 05, 2018, 11:34:59 »
Rodzaj oleju nie świadczy o jego właściwościach myjących. Dobry półsyntetyczny więcej wymyje niż syntetyczny do DPF.

Offline Mikołaj Mrowiec

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 345
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C3 1.4 HDI 8v, Audi A4 tuned by R-Performance
  • Zainteresowania: Fotografia, grzebanie w elektryce swojej C3
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 05, 2018, 18:09:54 »
Dodam jeszcze że dla silnika z turbo olej 5w30 to podstawa. Lepiej smaruje i chłodzi turbo, bo przepływa go więcej w jednostce czasu niż 5w40
Leze... dalsza dyskusja nie ma sensu


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline Jarek Hełka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 291
  • Skąd: Strzegom
  • Posiadany samochód: citroen berlingo 1.4 lpg '99 , ford focus 1.4 lpg '00
  • Miejscowość: Strzegom
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 06, 2018, 16:23:48 »
Jeszcze jedna sprawa. Przy powrocie do pełnego syntetyku sugerują w sieci by robić płukankę silnika i po zmianie oleju kolejną wymianę zrobić po około 5 tysiącach km. Oczywiście za każdym razem z wymianą filtra oleju. Syntetyk ponoć wypłukuje zanieczyszczenia i osady z silnika i jak się nie zrobi płukanki to na bank szybko zatka się filtr oleju.


Myślicie, że przy benzynie z gazem z przebiegiem 250 tysięcy to może być spory problem i rzeczywiście lepiej tę płukankę zrobić?
Zależy na jakim oleju do tej pory jeździło auto. Jeśli na jakimś najtańszym oleju z marketu, w dodatku zmienianym co 20 kkm to może być problem.
Jeśli na jakimś markowym i zmienianym po rozsądnym przebiegu nic się nie powinno stać. Ja osobiście bym płukanki nie stosował- różne są o nich opinie. Po prostu po przejściu na syntetyk , kolejną wymianę zrobić po 5 kkm na wszelki wypadek i tyle. Następną już normalnie , po 15kkm.
Benzyna to nie diesel, gdzie jest dużo więcej syfu w silniku.

Offline Michał Majewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 2 501
  • Skąd: Milówka
  • Posiadany samochód: C8 2.0 16V automat 2008 | Astra G 1.6 16V automat 2003
  • Zainteresowania: Wyceny nieruchomości, stary, stacjonarny sprzęt audio, amatorskie stolarstwo i kolej :)
  • Miejscowość: Milówka
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 06, 2018, 18:35:57 »
Zmiana co 15-20 tysięcy. Od 3 lat na Elfie 10W40. Nie wiem co było wcześniej poza tym, że półsyntetyk.
"Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Golfem"

Były: Xsara 1, Xsara 2, Xsara Picasso

Offline Jarek Hełka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 291
  • Skąd: Strzegom
  • Posiadany samochód: citroen berlingo 1.4 lpg '99 , ford focus 1.4 lpg '00
  • Miejscowość: Strzegom
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 08, 2018, 15:11:20 »
Ja bym zrobił tak jak napisałem wyżej-pełen syntetyk 5w40 (nie hydrokrak), wymiana po 5-7 kkm, a potem normalnie -co 15kkm .
Zresztą ja tak robiłem zawsze, nawet jeśli poprzedni właściciel twierdził,że jeździł na syntetyku. To co jest napisane na zawieszce też może nie być prawdą.
I nigdy nie miałem problemów.
Ale każdy robi jak uważa.

Offline Andrzej Kulpa

  • Specjalista
  • ******
  • Wiadomości: 2 393
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Citroemeryt - obecnie 19ty Citroen w stajni
  • Zainteresowania: moto-citro-zboczeniec
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 08, 2018, 15:19:40 »
Jedna zasada od czlowieka ktory pracowal w branzy olejowej. Lejcie o lej o lepkosci tylko i wyłącznie takiej jaką producent zalecił (bez wzgledu na przebieg) na najlepszej bazie i w najlepszej jakosci na jaką macie budzet. I tyle. Jak ktoś chce inne herezje prawic o innej lepkosci (jak ktos pisze gęstość to nawet nie będę z nim dyskutowal) to zapraszam ale do konstruktywnej dyskusji opartej na konkretnej wiedzy o bazach i dodatkch oraz argumentach lepszych niż wiedza fabryczna ktorej trochę zgłębilem.