Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Olej do 1.8 z LPG  (Przeczytany 5604 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Povagowany

  • Gość
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 08, 2018, 15:21:37 »
Dodam jeszcze że dla silnika z turbo olej 5w30 to podstawa. Lepiej smaruje i chłodzi turbo, bo przepływa go więcej w jednostce czasu niż 5w40
Leze... dalsza dyskusja nie ma sensu


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Rób sobie co chcesz, mnie to mało obchodzi

Offline Jarek Hełka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 291
  • Skąd: Strzegom
  • Posiadany samochód: citroen berlingo 1.4 lpg '99 , ford focus 1.4 lpg '00
  • Miejscowość: Strzegom
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 08, 2018, 21:59:01 »
Jedna zasada od czlowieka ktory pracowal w branzy olejowej. Lejcie o lej o lepkosci tylko i wyłącznie takiej jaką producent zalecił (bez wzgledu na przebieg) na najlepszej bazie i w najlepszej jakosci na jaką macie budzet. I tyle. Jak ktoś chce inne herezje prawic o innej lepkosci (jak ktos pisze gęstość to nawet nie będę z nim dyskutowal) to zapraszam ale do konstruktywnej dyskusji opartej na konkretnej wiedzy o bazach i dodatkch oraz argumentach lepszych niż wiedza fabryczna ktorej trochę zgłębilem.
Skoro "ujawnił" się ktoś z branży, zapytam- nie uważasz, że oleje 5w20, czy nawet 0w12, 0w16 to przesada w naszym klimacie (czy jeszcze cieplejszym) i "chłyt martetingowy"? To ,że zaleca je producent nie przemawia do mnie. Wg. mnie każą lać takie, bo m.in. powodują mniejsze opory podczas pracy silnika, więc i mniejsze spalanie, czyli spełnianie norm emisji.
A to,że silnik zrobi mniej km na takim oleju , to producentowi  tylko na rękę. Oby tylko wytrzymał do końca gwarancji, co obecnie często się juz nie udaje.
Jestem akurat w temacie renaulta- producent zaleca wymianę oleju co 30kkm . I potem obracają się panewki. Ci co nie stosują się do zaleceń producenta i częściej wymieniają, na ogół nie mają takich problemów. Tak samo z automatycznymi skrzyniami- w renówkach producent nie przewiduje wymiany i skrzynie padają po 200kkm. Ta sama skrzynia np. w volvo robi bez problemów 500kkm, ale przy wymianie oleju co 60kkm.
Tak że nie zawsze można wierzyć w to co pisze producent, bo oczekiwania klienta i producenta to nie to samo.



Tak jeszcze z mojego podwórka- focusa kupiłem z przebiegiem 100kkm (serwisowany a aso i zalewany 5w30 wg zaleceń producenta).
Założyłem lpg i przeszedłem na 5w40 sytetyczny . Teraz ponad 260kkm i między wymianami nie muszę robić dolewek. Na forum forda jest wiele przypadków ,że te silniki lubią pić olej i to już przy przebiegach poniżej 200kkm jeśli jeździły na fordowskim 5w30 formula f  , zalecanym przez producenta (to hydrokrak , nie pełny syntetyk).
« Ostatnia zmiana: Grudzień 08, 2018, 22:11:47 wysłana przez Jarek Hełka »

Povagowany

  • Gość
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 09, 2018, 19:29:55 »
Jaki silnik masz w tym Fordzie i ile razy regulowales luz zaworowy?

Offline Andrzej Kulpa

  • Specjalista
  • ******
  • Wiadomości: 2 393
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Citroemeryt - obecnie 19ty Citroen w stajni
  • Zainteresowania: moto-citro-zboczeniec
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 09, 2018, 21:02:14 »
Jedna zasada od czlowieka ktory pracowal w branzy olejowej. Lejcie o lej o lepkosci tylko i wyłącznie takiej jaką producent zalecił (bez wzgledu na przebieg) na najlepszej bazie i w najlepszej jakosci na jaką macie budzet. I tyle. Jak ktoś chce inne herezje prawic o innej lepkosci (jak ktos pisze gęstość to nawet nie będę z nim dyskutowal) to zapraszam ale do konstruktywnej dyskusji opartej na konkretnej wiedzy o bazach i dodatkch oraz argumentach lepszych niż wiedza fabryczna ktorej trochę zgłębilem.
Skoro "ujawnił" się ktoś z branży, zapytam- nie uważasz, że oleje 5w20, czy nawet 0w12, 0w16 to przesada w naszym klimacie (czy jeszcze cieplejszym) i "chłyt martetingowy"? To ,że zaleca je producent nie przemawia do mnie. Wg. mnie każą lać takie, bo m.in. powodują mniejsze opory podczas pracy silnika, więc i mniejsze spalanie, czyli spełnianie norm emisji.
A to,że silnik zrobi mniej km na takim oleju , to producentowi  tylko na rękę. Oby tylko wytrzymał do końca gwarancji, co obecnie często się juz nie udaje.
Jestem akurat w temacie renaulta- producent zaleca wymianę oleju co 30kkm . I potem obracają się panewki. Ci co nie stosują się do zaleceń producenta i częściej wymieniają, na ogół nie mają takich problemów. Tak samo z automatycznymi skrzyniami- w renówkach producent nie przewiduje wymiany i skrzynie padają po 200kkm. Ta sama skrzynia np. w volvo robi bez problemów 500kkm, ale przy wymianie oleju co 60kkm.
Tak że nie zawsze można wierzyć w to co pisze producent, bo oczekiwania klienta i producenta to nie to samo.
Producent podając lepkośc oleju oblicza wiele rzeczy, pasowania, materiał, przepływy, chłodzenie itp... jeśli jesteś konstruktorem silników i masz wiedze techniczną na temat obliczania olejów w returze pracy silnika z uwzględnieniem wszystkich czynników to ... własnie to byś nie pytał ;) ... lej to co zaleca producent pod względem lepkości, o najlepszej klasie jakości jaką możesz i na najlepszej możliwej bazie (syntetycznej jesli to możliwe) - prosze nie mówić o 15w jako minerałach, 10w jako półsyntetykach czy 5W albo 0W jako syntetykach. Znam wiele olejów które w klasie 10W nie otarły się o syntetyki, a 5W mineralnych. znam tez 25W50 syntetyczny . Patrzcie na lepkość, baze i klasę jakości.
Co do mitów na temat przebiegu. Olej czy jego lepkość nie jest w żadnym przypadku narzędziem do uszczelnienia silnika. Idąc tą drogą można śmiało na chwile wlac motodoktora - na chwilę. Mówimy o długiej eksploatacji. Jesli silnik ma nieszczelności robi się remont a nie zmienia lepkośc oleju. Tyle 

Offline Jarek Hełka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 291
  • Skąd: Strzegom
  • Posiadany samochód: citroen berlingo 1.4 lpg '99 , ford focus 1.4 lpg '00
  • Miejscowość: Strzegom
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 10, 2018, 23:01:42 »
No ale właśnie konstruktorzy obliczyli np.,że olej można zmieniać co 30kkm i będzie cacy.
A guzik prawda, bo ci co zmieniają co 15kkm robią 300kkm bez problemu, a ci co słuchają producenta i wymieniają co 30kkm szukają nowego silnika po 15kkm , bo stary wystawił kopytko. Nawet ASO sugeruje większą częstotliwość wymian niż zaleca producent.
I właśnie o to mi chodzi, czy można do końca wierzyć w to co jest napisane w instrukcji obsługi również o klasie, czy lepkości oleju.


Offline Andrzej Kulpa

  • Specjalista
  • ******
  • Wiadomości: 2 393
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Citroemeryt - obecnie 19ty Citroen w stajni
  • Zainteresowania: moto-citro-zboczeniec
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 10, 2018, 23:11:00 »
Jarku. Czytaj ze zrozumieniem. W ktorym miejscu pisałem o returach wymiany? Pisalem o oleju, lepkosci i parametrach , nigdzie o retourach. Tych jrstem zwolennikiem jak naczestszych ,oczywiście w granicach rozsadku, ale i warunków pracy. W motosporcie nierzadko wymienia się olej co start. Natomiast wyobrazasz sobie wymiane oleju co 10-15tys w ciezarowkach? :) Przeczytaj co napisałem.

Povagowany

  • Gość
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 10, 2018, 23:19:34 »
Problemem nie jest sam długi interwał wymiany oleju, ale także pojemność misek olejowych. Kiedyś diesel o mocy 75KM miał układ smarowania o pojemności 8l i wymianę co 7500km. Dziś 3l i 30.000km

Offline Andrzej Kulpa

  • Specjalista
  • ******
  • Wiadomości: 2 393
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Citroemeryt - obecnie 19ty Citroen w stajni
  • Zainteresowania: moto-citro-zboczeniec
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 10, 2018, 23:21:48 »
Kolega Michał pytal o dobor oleju. Trzymajmy sie tematu a nie pojemnosci misek olejowych :)

Offline Jarek Hełka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 291
  • Skąd: Strzegom
  • Posiadany samochód: citroen berlingo 1.4 lpg '99 , ford focus 1.4 lpg '00
  • Miejscowość: Strzegom
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 11, 2018, 18:24:04 »
Jarku. Czytaj ze zrozumieniem. W ktorym miejscu pisałem o returach wymiany? Pisalem o oleju, lepkosci i parametrach , nigdzie o retourach. Tych jrstem zwolennikiem jak naczestszych ,oczywiście w granicach rozsadku, ale i warunków pracy. W motosporcie nierzadko wymienia się olej co start. Natomiast wyobrazasz sobie wymiane oleju co 10-15tys w ciezarowkach? :) Przeczytaj co napisałem.
Rozumiem co napisałeś.
Może niejasno zadałem pytanie.
Jeśli producent przegina z częstotliwością wymiany oleju, to skąd pewność ,że nie jest tak z jakością czy lepkością oleju?
Może inżynier obliczył,że np olej ma spełniać takie parametry żeby silnik wytrzymał 300kkm przebiegu, a księgowy stwierdził że olej jest za dobry , bo lepiej żeby zepsuł się po 150kkm i każe lać gorszy olej .
Tak jak wcześniej napisałem- ford w focusie zaleca swoją formułę f 5w30 (hydrokrak) i wielu użytkowników narzeka na branie oleju już przed 200kkm, ja leję full syntetyk 5w40 i przy 260kkm i na lpg nie robię dolewek.
No ale ok, koniec OT

Offline Andrzej Kulpa

  • Specjalista
  • ******
  • Wiadomości: 2 393
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Citroemeryt - obecnie 19ty Citroen w stajni
  • Zainteresowania: moto-citro-zboczeniec
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 11, 2018, 19:08:35 »
Jarku. Czytaj ze zrozumieniem. W ktorym miejscu pisałem o returach wymiany? Pisalem o oleju, lepkosci i parametrach , nigdzie o retourach. Tych jrstem zwolennikiem jak naczestszych ,oczywiście w granicach rozsadku, ale i warunków pracy. W motosporcie nierzadko wymienia się olej co start. Natomiast wyobrazasz sobie wymiane oleju co 10-15tys w ciezarowkach? :) Przeczytaj co napisałem.
Rozumiem co napisałeś.
Może niejasno zadałem pytanie.
Jeśli producent przegina z częstotliwością wymiany oleju, to skąd pewność ,że nie jest tak z jakością czy lepkością oleju?
Może inżynier obliczył,że np olej ma spełniać takie parametry żeby silnik wytrzymał 300kkm przebiegu, a księgowy stwierdził że olej jest za dobry , bo lepiej żeby zepsuł się po 150kkm i każe lać gorszy olej .
Tak jak wcześniej napisałem- ford w focusie zaleca swoją formułę f 5w30 (hydrokrak) i wielu użytkowników narzeka na branie oleju już przed 200kkm, ja leję full syntetyk 5w40 i przy 260kkm i na lpg nie robię dolewek.
No ale ok, koniec OT
Mimo sporej wiedzy olejowej (pracowałem kilka lat w zaopatrzeniu olejowo-smarnym od warsztatów, przez przemysł i trudne dobory, po statki i ich specyficzne potzreby i badania laboratoryjne) ale i tak nie czułbym sie na siłach aby być mądrzejszym od konstruktora danego silnika w doborze lepkości. Mogę kombinować z deodatkami (a tu pole ogromne do popisu) ale nigdy z lepkością. Zresztą zauważ że producenci w doborach daja pewne widełki, nie wychylałbym sie poza nie na pewno. Szedłbym za to w jak najlepsza bazę olejową (syntetyczną), oraz jak najlepszą klasę jakości oleju (jakoś wszyscy o klasach jakości zapominają).

Offline Jarek Hełka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 291
  • Skąd: Strzegom
  • Posiadany samochód: citroen berlingo 1.4 lpg '99 , ford focus 1.4 lpg '00
  • Miejscowość: Strzegom
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 11, 2018, 22:56:22 »
Czyli jeśli producent w naszej szerokości geograficznej pisze,że należy np. wlewać olej 0W20, a w krajach "tropikalnych" dopuszcza stosowanie 0W30 , u nas ten drugi spokojnie można lać?
Chodzi mi o to,że u nas też trafiają się już dni o temp. tropikalnej i ten 0W20 może wtedy nie "dać rady" , tym bardziej jak się utknie w korku.
O klasie nawet nie dyskutuję , bo wiadomo że im wyższa , tym lepsza.

Offline Andrzej Kulpa

  • Specjalista
  • ******
  • Wiadomości: 2 393
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Citroemeryt - obecnie 19ty Citroen w stajni
  • Zainteresowania: moto-citro-zboczeniec
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 11, 2018, 23:03:57 »
Jarek probujesz coś wykazać czy tak dla idei ? Mieszkasz raczej w tym samym klimacie co producent twojego auta. Wiec po co probujesz udowodnić coś? Ja nie mam wiedzy takiej jak konstruktorzy silników, i wiem to i przyjmuję wielkość ich wiedzy i przemyśleń. Jak masz wiedzę taką jak oni to chętnie poslucham i się czegoś nauczę. A do tej pory slucham specjalistów. Juz nasluchalem się placzu ludzi co lali "gestszy" albo "rzadszy" olej lali, bo znajomy mechanik, albo szwagier brata zony polecił.

Offline Michał Majewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 2 501
  • Skąd: Milówka
  • Posiadany samochód: C8 2.0 16V automat 2008 | Astra G 1.6 16V automat 2003
  • Zainteresowania: Wyceny nieruchomości, stary, stacjonarny sprzęt audio, amatorskie stolarstwo i kolej :)
  • Miejscowość: Milówka
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 12, 2018, 09:48:26 »
Juz nasluchalem się placzu ludzi co lali "gestszy" albo "rzadszy" olej lali, bo znajomy mechanik, albo szwagier brata zony polecił.

No i tego się właśnie boję. Auto z niemałym przebiegiem i dobrze jeździ na półsyntetyku 10W40. Nie wiem czy coś zmieniać na siłę.
"Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Golfem"

Były: Xsara 1, Xsara 2, Xsara Picasso

Offline Andrzej Kulpa

  • Specjalista
  • ******
  • Wiadomości: 2 393
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Citroemeryt - obecnie 19ty Citroen w stajni
  • Zainteresowania: moto-citro-zboczeniec
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 12, 2018, 10:09:48 »
Juz nasluchalem się placzu ludzi co lali "gestszy" albo "rzadszy" olej lali, bo znajomy mechanik, albo szwagier brata zony polecił.
Ale co chcesz zmieniać? Sprawdzałeś jaki tam jest zalecany olej? sa dwi elepkości 5W40 i 10W40 ... Powtórzę jeszcze raz... Wybierz lepkośc zalecaną pzrez producenta , i dobierz olej w najlepszej klasie jakości i na najlepszej możliwej bazie. Ja akurat mimo dużego przebiegu, instalcaji LPG i skłonności tego silnika do większego zużycia oleju (ten silnik tak ma) używałem Motula 8100 X-ces 5W40. Ale 10W40 na dobrej bazie i w dobrej klasie na pewno się do tego silnika nada.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2018, 11:30:50 wysłana przez Andrzej Kulpa »

Povagowany

  • Gość
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 12, 2018, 11:22:43 »
Juz nasluchalem się placzu ludzi co lali "gestszy" albo "rzadszy" olej lali, bo znajomy mechanik, albo szwagier brata zony polecił.

No i tego się właśnie boję. Auto z niemałym przebiegiem i dobrze jeździ na półsyntetyku 10W40. Nie wiem czy coś zmieniać na siłę.
Zmiana na 5w40 wyjdzie tylko na plus a ryzyko żadne. Ja teraz wlałem 10w40 bo mrozów brak, takie do -10 to lajt.

Offline Andrzej Kulpa

  • Specjalista
  • ******
  • Wiadomości: 2 393
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Citroemeryt - obecnie 19ty Citroen w stajni
  • Zainteresowania: moto-citro-zboczeniec
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Olej do 1.8 z LPG
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 12, 2018, 11:29:38 »
Juz nasluchalem się placzu ludzi co lali "gestszy" albo "rzadszy" olej lali, bo znajomy mechanik, albo szwagier brata zony polecił.

No i tego się właśnie boję. Auto z niemałym przebiegiem i dobrze jeździ na półsyntetyku 10W40. Nie wiem czy coś zmieniać na siłę.
Zmiana na 5w40 wyjdzie tylko na plus a ryzyko żadne. Ja teraz wlałem 10w40 bo mrozów brak, takie do -10 to lajt.
5W40 to tzw pierwszy wybór dla tego silnika. 10W40 wybór opcjonalny.